Connect with us

Dünyadan

2020’DE DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK TEKNOLOJİ TRENDLERİ NELER?

Her yıl olduğu gibi 2020’de de yeni teknolojiler, hayatımıza yeni yenilikler getirecek ve bambaşka şeyler konuşmaya başlayacağız. Mobil anlamda, iş anlamında ve daha bir çok farklı kategoride karşımıza çıkmasını beklediğimiz en önemli teknolojik yenilikleri sizler için listeledik. 2020’de hayata geçmesi beklenen ve dünyayı değiştirmesi muhtemel olan teknolojiler!

Published

on

Geride bıraktığımız koskoca bir yılda birbirinden farklı teknolojiler hayatımıza girdi ve bunları kullanmaya başladık. Şimdi önümüze bakmanın ve gelecek yeni nesil teknolojileri düşünerek heyecanlanmamız gereken zaman. Bu nedenle 2020’de beklediğimiz, hayatımızı kolaylaştıracak ve dünyada büyük bir etki bırakması muhtemel teknolojileri sizin için derledik.

5G

2020’ye girmeden temelleri atılan 5G teknolojisi için birbirinden farklı bir sürü dev teknoloji firması çalışıyor.Dünyanın en büyük teknoloji devleri, şimdiden piyasaya sundukları telefonlarda 5G teknolojisini kullanmaya başladılar bile. 5G teknolojisi 2020’de global bir şekilde kullanılmaya başlayacak. Çok daha efektif, hızlı ve stabil bir 5G 2020’de bizlerle olacak.

Yapay zeka

Bir kaç senedir akıllı cep telefonlarında da kullanılmaya başlanan yapay zeka teknolojisi, telefonlardan çok daha büyük alanları kapsayan bir teknoloji. Şu an için ufak ufak temelleri atılan projeler 2020 yılında büyük fizlizler açan projeler olarak karşımıza çıkacak. Bunlara örnek olarak, telefondan bir bitkinin fotoğrafını çektiğimiz zaman yapay zeka sayesinde hangi hastalığa yakalandığını şu an öğrenebiliyoruz. Bunun ilerleyen seviyelerinde insanlar için kullanılabilir hale de gelecektir.

Wifi 6

Ev ve ofis ortamları için, daha güçlü, daha güvenilir ve daha hızlı bağlantı desteği sunacak. Bu teknoloji 2020 yılında hayatımıza girecek. Wi-Fi 6 ile Wi-Fi 5’in 3 katı kadar yüksek indirme hızlarına ulaşabileceğiz. Dağıtıcıya bağlanan cihaz sayısı artacak ve çok daha hızlı veri akışı sağlanabilecek.

Sanal asistanlar

Her geçen gün kullanım özellikleri artan sanal asistanlar, daha güvenli ve akıcı hale gelerek çok daha fazla insan tarafından kullanılmaya başlanacak. Şu anda bile bir çok kişi kullandıkları cep telefonları ya da evlerine aldıkları sesi asistanlar sayesinde bazı işlerini çok daha kolay hale getirdiler. Hatta Geçtiğimiz aylarda bir haberimizde Amazon’un sesli asistanı Eccho bir cinayetin aydınlatılmasında önemli bir rol oynamıştı. Bu haberi okumak isteyenler için linki bırakıyorum.

Genişletilmiş gerçeklik – XR

Sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve karma gerçekliğin birleştirilmesi ile ortaya çıkan genişletilmiş gerçeklik, 2020 yılında kendini iyice ortaya çıkaracak.Çok daha fazla eğlence, çok daha fazla heyecan anlamına gelen genişletilmiş gerçeklik için önümüzdeki seneyi beklememiz gerekiyor.

Otonom araçlar

Sürücüsüz araçların yavaş yavaş ortaya çıktığını, fakat halen daha test aşamasında olduklarını belirtelim. 2020 ile birlikte bu testlerin bitip, araçların son sürümlerinin ortaya çıkması bekleniyor. Bu konuyla ilgili olarak Apple, BMW, Tesla, Ford, General Motor, Google ve Samsung gibi markaların çalıştıklarını belirtelim.

Kaynak: milliyet.com.tr

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

COVİD-19 SALGINI GERİ DÖNDÜ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çin anakarasında son 24 saatte 29 bin 654’ü asemptomatik olmak üzere toplam 32 bin 695 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

Published

on

Son 24 saatte kaydedilen vaka sayısı ile günlük vaka sayısında üst üste ikinci gün rekor kırıldı. Başkent Pekin’de bin 860 yeni vaka tespit edilirken, günlük vaka sayısı salgının başından bu yana ilk kez binin üzerine çıktı.

Hebei eyaletine bağlı Shijiazhuang kentinde görülen günlük vaka sayısı ise önceki güne göre 4 kat artarak 3 bin 197’ye yükseldi. Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde 7 bin 524, güneybatısındaki metropollerden Chongqing’de ise 6 bin 500 yeni vaka kayıtlara geçti. Çin’de günlük en yüksek vaka sayısı, 31 bin 527 ile dün kayıtlara geçmişti.

Ülkede son 24 saatte korona virüsten ölüm ise olmadı. Açıklanan verilere göre salgının başından bu yana toplam 5 bin 232 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti.

TEDBİRLER SIKILAŞTIRILIYOR

Çin’de vaka sayılarının artmasıyla birlikte ülke genelinde tedbirler de sıkılaştırılıyor. Başkent Pekin dahil olmak üzere çok sayıda kentte siteler ve iş yerleri karantina altına alınırken, halktan nükleik asit testi yaptırmaları isteniyor. Pekin’de son dalgadan en çok etkilenen Chaoyang başta olmak üzere birçok semtte restoranlar paket servis uygulamasına geçerken, alışveriş merkezi ve spor salonu gibi kamusal alanlar kapatıldı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

PKK/KCK’YA ŞAFAK OPERASYONU

Mersin’de silahlı terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik gerçekleştirilen şafak operasyonunda, 15 şüpheli gözaltına alındı.

Published

on

Edinilen bilgiye göre, Mersin İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK/KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yaptığı çalışmalarda, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen başarılı operasyonlar neticesinde ağır kayıplar veren terör örgütünün eylem arayışı içerisinde oldukları tespit edildi.

Ekipler, gerçekleştirilen başarılı operasyonları itibarsızlaştırmak için terör örgütünün yapılarını, mensuplarını, eylem ve faaliyetlerini övücü, yüceltici, destekleyici mahiyette sosyal medya üzerinden yalan haberler yayarak paylaşım yapan, terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet yürüterek geçmiş yıllarda kentte sokak eylemlerinde kamu kurum ve kuruluş binalarına, güvenlik güçlerine yönelik olarak gerçekleştirilen EYP’li, molotof kokteylli, taşlı, sopalı saldırılarda yer alan ve örgütün Suriye uzantısı olan PYD/YPG içerisinde de geçmiş dönemlerde faaliyet gösteren 18 şüpheliyi belirledi. Bu sabah Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon yapan ekipler, 15 şahsı gözaltına aldı.

Gözaltına alınan şahıslar işlemleri yapılmak üzere emniyete götürülürken, adreslerinde bulunamayan 3 kişiyi yakalama çalışmaları sürüyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

METEOROLOJİDEN GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Mersin için yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yaptı.

Published

on

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Muğla, Mersin, Osmaniye, Hatay, Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Şırnak çevreleri ve Adana’nın doğu ilçelerinin, gece saatlerinden sonra Edirne, Çanakkale ve İzmir çevreleri ile Balıkesir’in batı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya’nın doğusu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Trendler