Connect with us

Aktualite

“ALLAH KATINDA DA, HUKUK KARŞISINDA DA, VATANDAŞLARIMIZIN KARŞISINDA DA VİCDANIM RAHAT”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, planladıkları yatırımların Mersin’e artı değer katacağını belirterek, meclis üyelerinin siyasi değil, Mersin’in ortak paydasını düşünerek karar vermesi gerektiğini söyledi.

Published

on

Seçer, “Benim Allah katında da hukuk karşısında da bana destek verip, beni başkan seçen hangi görüşten olursa olsun vatandaşlarımızın karşısında vicdanım rahat” dedi.

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 Yılı Kasım Ayı Olağan Toplantısının üçüncü birleşiminde yatırımları anlattı.

Planladıkları yatırımları vatandaşların da meclis üyelerinin de takip edip, denetlemesi gerektiğini belirten Seçer, “Biz de ‘borçlanma aldık, borçlanma almadık, şu oldu, bu oldu’ hiç bir kılıfa, gerekçeye sığınmayacağız. Biz bunları gerçekleştireceğiz. Allah yolumuzu açık etsin. Biz bunları gerçekleştirirken, biz kavramı içerisinde meclisin de olması gerekiyor; burada alınan kararların siyasi olmaması lazım. Doğruysa, memleket adına doğru işler yapılıyorsa, başkan iyi işler yapıyorsa, Başkan parayı akılcı kullanıyorsa, israf etmiyorsa herkes destek olmalı. O zaman Mersin kazanır” diye konuştu.

“Talep edilen yol ve caddeleri imkânlarımızı sonuna kadar kullanıp yapmak istiyoruz”

Seçer, köprü ve katlı kavşak projelerini de içeren üst yapı çalışmalarının maliyetinin 77 milyon 319 bin lira olduğunu belirterek, 2021 yılında Yol Bakım Onarım Dairesi tarafından yapılacak olan tüm imalat ve hizmet alımlarının maliyetinin 423 milyon 800 bin lira olacağını anlattı.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda cadde ve yolların yapımı konusunda hangi kurumun alanında olduğuna bakmaksızın imkanlar dahilinde çalışma yürütebileceklerini ifade eden Seçer,

“Bu merkezde ana caddelerimizdir, üreticilerimizin kullandığı yollardır, arazi yollarıdır, bize aittir, değildir, toplumumuzun bizden talep ettiği yollar, caddeler. Bize ait olsun, olmasın imkanlarımızı sonuna kadar kullanıp yapmak istiyoruz. 2021 yılı da bu açıdan önemli olacak. 139 yeni araç aldık. Bunların önemli bir kısmı teslim edildi. Diğer kalanı da peyderpey bize teslim ediliyor. Bunun içerisinde greyder, silindir, robot yama makinesi, kamyon, ne arasanız var. Hem kendi yol ve asfalt dairemiz hem de bazı bölgelerde ihaleler vasıtasıyla yoğun bir çalışma yılı geçirmeyi planladık” ifadelerini kullandı.

“2021 yılı içerisinde Erdemli Halini tamamlamak istiyoruz”

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığınca 2021 yılı içerisinde yürütülecek çalışmalarla ilgili de bilgi veren Seçer,

“Üst yapı çalışmaları, hizmet tesisleri, mezarlıklar, parklar, sosyal tesisler için 20 milyon lira pay ayırdık. Erdemli Halini tamamlayacağız. Başkanın da yardımını alarak mutabakatı sağladık. Aralık ayı başında Erdemli alt meclisinden 15 dönümlük bir alan var bize devredilmesi gereken, onun devrini yaptıktan sonra hiçbir engelimiz yok. Revize projemiz de tamamlandı. Sadece şu anda meclis kararını bekliyoruz. Gelir gelmez ihaleye çıkacağız ve çok kısa bir süre içerisinde 2021 yılı içerisinde Erdemli Halini tamamlamak istiyoruz” dedi.

“Üst yapı çalışmalarının bize yatırım maliyeti 440 milyon lira”

İmar alanında yapılacak çalışmaların detaylarını meclis üyeleri ile paylaşan Seçer, şunları söyledi:

“Toroslar’da toplu taşıma yerleşkesi işimiz 2021 yıl içinde de devam edecek. Karamancılar Konağının ilk etap çalışmalarını bitirdik. Şu anda restorasyona gideceğiz. 25 milyon liralık bir restorasyon işi olacak. Muhtarlık binalarının yapımına başlayacağız. Kırmızı Lacivert ve Özel İdare İşhanını boşaltacağız, çünkü afet riski altında olan binalar. Boşalttıktan sonra da orayı bir kent meydanı haline getirmek istiyoruz.

Yani yeni bir bina çalışmamız olmayacak. Buradaki birimlerimizi taşıyacağımız yerleşkeler arıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Macit Özcan Spor Kompleksinde belirli bir bölüm. Bunun için de 8 milyon liralık bir bina revizyon ve onarım bedeli ayırdık. Tarsus’ta bir kültür merkezi çalışmamız var. Projesini bitirdik. Bunun da bedeli yaklaşık olarak 40 milyon lira. Taş Binayı restore edeceğiz. 15 milyon liralık bir yatırım öngörüyoruz. Anamur ve Bozyazı Halleri toplamda 50’şer milyonluk bir yatırım öngörüyoruz.

Anamur’dan Tarsus’a kadar bütün ilçelerimizde üst yapı çalışmalarımız devam edecek. Önemlilerinden bir tanesi Erdemli Otogarı işi. 10 milyon liralık bir yatırım olacak. Burada da yerle ilgili bazı sorunlar yaşıyoruz. Her iki belediye bizden önceki dönemlerde mahkemeleşmiş. Tabi bunu çözmeye çalıyoruz. Mahkeme mi çözecek, biz mi çözeceğiz görüşmemiz devam ediyor.

İnşallah en kısa sürede bunu da gerçekleştirmek istiyoruz. Birçok alanda yapacağımız üst yapı çalışmalarının bize yatırım maliyeti 440 milyon lira olacak. Bunun 2020 yılı içerisinde gerçekleştireceğimiz miktarı 170 milyon 700 bin lira olarak planlamış bulunmaktayız.”

“3 ilçenin katı atıklarını artık Silifke’ye taşımayacağız”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yürütülecek çalışmalara da değinen Seçer, Anamur, Aydıncık ve Bozyazı’yı ilgilendiren 200 milyon liralık Entegre Katı Atık Yönetimi Projesine 3 ilçenin belediye başkanlarından destek aldığını belirterek, kendilerine teşekkür etti. Seçer,

“Bizim bunu kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmemiz mümkün değildi. Ön görüşmelerini yaptığımız JICA kredisiyle yapacağımız bir yatırım olacak. Bunu gerçekleştirdikten sonra artık o bölgenin katı atıklarını Silifke’ye taşımayacağız. Orada depolayacağız, orada elektrik üreteceğiz, orada bertaraf edeceğiz. Bu proje kapsamında Çevre Dairesinin 331 milyon liralık bir yatırımı söz konusu” dedi.

“Vatandaşlarımız karşısında vicdanımız rahat”

Meclis’te alınacak kararlarda siyasi davranılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Seçer,

“Allah yardımcımız olsun diyorum. Çalışalım, kazanalım, vergi verelim. Mersin çalışan, kazanan, vergi veren bir kent. Mersin, Türkiye’nin 5’inci vergi veren kenti. Türkiye’nin toplam vergi tahsilatının yüzde 2’sinin gerçekleştirildiği kent. Her yönden zengin, insanı güzel, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşayan bir kent. Başarısız olmak için hiçbir gerekçemiz olamaz. Biz başarılı olmak zorundayız. Mersin bize güzel insanıyla, toprağıyla, bereketiyle, deniziyle, güneşiyle bu olanağı sunuyor.

Biz bu potansiyeli açığa çıkartmak için gecemizi gündüzümüze katmak zorundayız. Bunu da yapıyoruz. Benim Allah katında da hukuk karşısında da ve bana destek verip beni başkan seçen hangi görüşten olursa olsun vatandaşlarımızın karşısında da vicdanım rahat. Sizlerin desteğini aldık bugüne kadar. Zaman zaman anlaşamadığımız konular olabilir.

Bundan sonra da olacaktır. Bundan doğal bir şey olamaz. Siyasetin içerisinde bunlar vardır ama sizden ricam şu; bir anlamda kanunlar çerçevesinde, bir anlamda vicdan muhasebesiyle burada alınacak kararların Mersin ortak paydasında siyasi değil, Mersin’i düşünerek verilmesini sizlerden rica ediyorum.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

ÇOCUKLARA ÇİKOLATALI CUPCAKE VE LİMONATA DAĞITILIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca, 4 merkez ilçede yaşayan çocuklara ‘Vahap Amca ile Tatlı Günler’ projesinin 2. aşaması çerçevesinde çikolatalı cupcake ve limonata dağıtıldığı bildirildi.

Published

on

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan pasta şefi Canan Barışoğlu tarafından belediyeye ait imalathanede üretilen cupcakeler, yine belediyeye ait aşhanede paketlenerek, ekipler tarafından başta dezavantajlı çocuklar olmak üzere Mersin’deki tüm çocuklara dağıtılıyor.

Geçtiğimiz yaz limonlu dondurma dağıtımı yaparak çocukları mutlu eden ekipler, bu sene ise cupcake ve limonata dağıtımı gerçekleştiriyor. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği çalışma hakkında bilgi veren Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Çocuk Gelişimcisi Gülçin Atar, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızı gülümsetmeye, onların mutluluklarına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda daha önce limonlu dondurma dağıtım projemiz olmuştu. Şimdi ise cupcake ve limonata dağıtımımız var. Çocuklarımız mutlu oluyor, biz de mutlu oluyoruz. Projemiz çerçevesinde çocuklarımıza cupcake dağıtmaya yaz boyunca devam ederek, onların mutluluklarına ortak olacağız” dedi.

Öte yandan Sosyal Hizmetler Dairesi koordinesinde, ‘Büyükşehirden buz gibi L vitamini’ sloganıyla el yapımı buz gibi limonata dağıtımları da başladı. Çoğunlukla beden gücü ile çalışan vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde dağıtılan lezzetli, sağlıklı ve katkısız limonatalar, sıcak yaz günlerinde emekçilerin içini serinletiyor. Dağıtımlar hafta içi her gün Tarsus ve 4 merkez ilçenin belirlenen bir noktasında gerçekleştiriliyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

TRAFİĞİ RAHATLATACAK ALT GEÇİT ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesince, kent merkezinde yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışmalar çerçevesinde, Hüseyin Okan Merzeci ve 18. Cadde kesişimindeki noktada alt geçit çalışmasına başlandığı bildirildi.

Published

on

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye geçiş istikametlerinin tek şeritli ve transit şekilde hazırlanan çalışma, vatandaşlara daha konforlu bir seyahat imkanı sunacak. Demokrasi Kavşağı ile Sevgi Kavşağında yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacak çalışma ile Hüseyin Okan Merzeci yönündeki trafik yoğunluğunu etkilemeyecek şekilde kuzey-güney yönünde alternatif bir geçiş sağlanacak.

“PROJE KUZEY-GÜNEY İSTİKAMETİNDE ALTGEÇİT OLACAK ŞEKİLDE TASARLANDI”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Proje Şantiye Şefi Bertan Ünal, hedeflerinin Sevgi Kavşağı ile Demokrasi Kavşağındaki kuzey yönlü trafik yükünü biraz olsun azaltmak olduğunu belirterek, “3 gün önce başlayan çalışmalarımızda, yaklaşık 35 bin metreküp kazı yapılacak. Kuzey istikametinde yüzde 9’luk bir eğimle, şu anda hafriyat çalışmaları devam ediyor. Bu bölgede istinat duvarları çalışmamız da eş zamanlı olarak devam edecek. Beton dökümlerimiz de hızlı bir şekilde devam edecek. Bu proje kuzey-güney istikametinde altgeçit olacak şekilde tasarlandı. Kuzey istikametindeki derinliğimiz yaklaşık 11 metre olacak. Hüseyin Okan Merzeci istikameti kapalı kesit olarak tasarlandı” dedi.

 

“PROJEYİ KISA ZAMANDA BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Çalışmaların tamamlanmasının ardından, doğu-batı istikametindeki araçların kapalı kesitin üzerinden geçerken, kuzey-güney istikametindeki araçların ise trafiği altgeçit olarak kullanacaklarını dile getiren Ünal, “Bu projenin yapım tasarlanmasındaki amaç şu; Sevgi Kavşağı ile Demokrasi Kavşağındaki kuzey yönlü trafik yükünü biraz olsun azaltmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla kuzeyden güneye geçiş istikametleri ve güneyden kuzeye geçiş istikametleri tek şeritli olacak şekilde transit bir geçiş olacak. Bu da vatandaşlarımızın oldukça konforlu seyahat etmelerine yarayacak” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

YABANCI GENÇLERİN İNEKLE İMTİHANI

Mersin’in merkez Mezitli Belediyesinin Uluslararası Yaz Okulu projesi çerçevesinde dünyanın farklı birçok ülkesinden gelen gönüllü gençler, kentteki öğrencilere hem İngilizce öğretiyor hem de farklı etkinliklere katılıyor. Yabancı öğrencilerin Mutlu Yaşam Köyü’nde inekleri sağmaya çalışması ise renkli görüntüler oluşturdu.

Published

on

Mezitli Belediyesinin Gençlik Merkezi ile birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde dünyanın farklı birçok ülkesinden gönüllü gençler Mersin’e geldi. Mezitli Belediyesinin Mutlu Yaşam Köyü’nde konaklayan ve Türk öğrencilere burada hem İngilizce öğreten hem de çeşitli etkinlikler yaparak çocukların gelişimine katkı sunan misafir gençler, keyifli vakit geçiriyor. Mutlu Yaşam Köyü’ndeki inekleri sağmaya çalışan gençler, renkli görüntüler oluşturdu.

Mezitli Belediyesi Strateji ve Geliştirme Biriminde çalışan Bilge Kurtuluş, “Dünyanın çok farklı ülkelerinden gelen gençler ve yereldeki öğrencilerimiz, hep birlikte sürdürülebilir kalkınma amaçları çerçevesinde İngilizce öğreniyoruz. Hem bizim öğrencilerimiz hem de gönüllülerimiz keyifli vakitler geçiriyor” diye konuştu.

  “BURADA HERKES MUTLU”

Projeye 3 sene önce başladıklarını söyleyen Kurtuluş, “Projeyi Gençlik Merkezi ile birlikte yürütüyoruz. Bu merkeze başvuran gönüllü öğrencilerle farklı çalışmalar yürütüyoruz. Son 2 senedir bu çalışmalarımız çocuklar ve gençler. Gençlerle İngilizce ve sürdürülebilir kalkınma amaçları üzerine etkinlikler düzenliyoruz. Bunu Mezitli Belediyemizin Mutlu Yaşam Köyü’nde yapıyoruz. Burası hayvanların, atların, tavukların, tavşanların olduğu, çeşitli meyve ağaçlarının olduğu çok geniş bir alana sahip, 40 yatak kapasitesi artı 10 adet bungalov evlerin bulunduğu çok geniş bir yeşil alan. Burada herkes çok mutlu. Burada hem gönüllüler hem çocuklar çok keyifli vakit geçiriyorlar, birlikte paylaşımda bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

  “İNEK SAĞMAYA ÇOK İLGİ DUYUYORLAR”

Mutlu Yaşam Köyü sorumlusu Gülşen Türk ise burada çalışmaktan çok büyük keyif aldığını söyledi. Gelen herkesin mutlu ayrıldığını kaydeden Türk, “Bu da bize ayrı bir keyif veriyor, biz de burayı daha fazla güzelleştirmeye, daha fazla insanları memnun etmeye çalışıyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Misafirlerimize de, yabancı konuklarımıza da buradaki etkinliklerimizde ya da dışardaki kültürel gezilerinde yardımcı oluyoruz. Yaz okulu da 15 Temmuz’da başladı. 2 haftalık aralıklarla farklı ülkelerden yabancı konuklarımız geliyor. Bunların yaptığı aktiviteler de Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma projeleri. Burada geri dönüşümle ilgili veya sıfır atıkla ilgili çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Onlara yardımcı olabilmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Tabii burayı hazırlayan Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a da sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Çünkü gerçekten burası bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Daha da güzelleşip, daha da büyüyeceğimize inanıyorum. Yabancı gruplarımızın tamamı gönüllü. Dünyanın birçok yerinden misafirimiz var. Bu misafirlerimiz buraya katılım sağlayan öğrencilerimize İngilizce oyunlar, etkinlikler ve farklı çalışmalar yapıyorlar. Burada çok farklı çalışmalar da yapıyoruz. Mesela burada bulunan inekleri çocuklara sağmayı gösteriyoruz. Çok ilgi duyuyorlar. Ya da hiç denize girmemiş yabancı konuklarımızı denizle buluşturuyoruz. Onlar bu mutluluklarını bizle paylaşıyorlar, biz de mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Yabancı gençler, Türkiye ve Mersin’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, özellikle inek sağmayı hayatlarında ilk kez yaptıklarını ve çok ilginç anlar yaşadıklarını ifade ettiler.

Okumaya Devam Et

Trendler