Connect with us

Sağlık

ANAMUR KORONAVİRÜS KONUSUNDA EN GÜVENLİ İLÇE

27 Temmuz’da Anamur’da 4 kişilik ailede tespit edilen Corona virüs vakası nedeniyle, sosyal medya üzerinden gerçek dışı paylaşımlara, öğretmenevinde gazetecilerle bir araya gelen Kaymakam İsmail Gültekin ve İlçe Sağlık müdürü Dr. Cem Adil açıklık getirdi.

Published

on

Kaymakam İsmail Gültekin, ilçede 5 kişide Coronavirus vakası tespit edildiğini belirterek, 42 kişinin gözlem altına alındığını, filyasyon çalışmasının ise devam ettiğini söyledi.

Gültekin; “İlçemizde 4 kişilik bir aile ile bir vatandaşımızda vaka tespit ettik. Gaziantep’e cenazeye giden bir vatandaşta Anamur’a döndükten sonra Corona virus tespit edildi ve ailesiyle birlikte toplam 4 kişi Mersin’de tedavi altına alındı. Bu aileyle ilgili Sağlık bakanlığımızın istediği filyasyon çalışmasını tamamladık. Şu ana kadar pozitif vaka tespitimiz yok. Ama tedbirlerimiz var. Bakanlığımızın istediği o gözlem süresini takip ediyoruz. Ayrıca bir vatandaşımızda daha vaka tepsit ettik. Onun da tedavisine Mersin’de başlandı. Temas ettiği kişilerle ilgili filyasyon çalışması başladı. 4 kişilik ailenin temas ettiği Anamur’da 42 kişi tespit ettik. Bunun 12 tanesi sağlık personeli, 30 tanesi de vatandaşlarımız. 12 sağlık personelimizin testleri yapıldı ve virüs taşımadıkları görüldü. 30 vatandaşımızda da herhangi bir belirti yok ve izlemeye devam ediyoruz. Diğer vatandaşımızla ilgili de filyasyon çalışmaları devam ediyor.”

Bakanlığımızın istediği tüm tedbirleri aldık

Sağlık Bakanlığı’nın istediği tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Gültekin, “Bakanlığımızın istediği tüm tedbirleri aldık ve bu tedbirleri her an yeni vaka olacakmış gibi uygulamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın mesafe, maske kullanımı ve hijyene özen göstermelerini istiyoruz. Özellikle düğün, camiler, pazar yerleri ve diğer kapalı alanlar ile herhangi bir mecburiyet olmamasına rağmen açık alanlarda da maske kullanımı ve sosyal mesafeye uyma konularında vatandaşlarımıza çağrımızı yineliyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Gültekin, vatandaşların sosyal medyadaki yanlış bilgilere itibar etmemelerini isteyerek, “Bizim görevimiz vatandaşlarımızın sağlığını ve huzurunu korumaktır. Gelişmelerle ilgili en doğru bilgileri de vatandaşlarımızla şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık Müdürü Dr. Cem Adil ise, yeni vaka tespit edilen vatandaşın eşi ve oğlunun da hastanede gözlem altına alındığını belirterek, “Vatandaşımızın temas etmiş olabileceği kişileri tespit edebilmek için her türlü algoritmayı uyguluyoruz. İki ekibimiz bu çalışmayı yapıyor” dedi.

Dr. Cem Adil, İskele aile sağlığı merkezinde gerekli testlerin yapıldığını ve bir sorun olmadığını vurgulayarak, vatandaşların bu merkeze rahatlıkla giderek hizmet alabileceklerini söyledi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

UZMANINDAN KALP HASTALARINA KRİTİK “YILBAŞI” UYARILARI

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, kalp hastalarının yılbaşı gibi özel günlerde sağlıklarını riske atmayacak şekilde beslenmelerinin önemine dikkat çekti. Kalp hastalarına menü seçiminden porsiyon miktarına, su tüketiminden harekete kadar çeşitli uyarılarda bulunan Narin, “Ancak bireysel sağlık durumunuza ve doktorunuzun önerilerine göre kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemek her zaman en iyisidir. Yüksek tansiyon, diyabet veya başka bir sağlık sorunu da olanlar bunu doktoruyla paylaşmalıdır” dedi.

Published

on

Acıbadem Kent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, 2024’e sayılı günler kala yeni yılı “bayram sofraları” gibi tatlısıyla, tuzlusuyla zengin menülerle karşılamaya hazırlanan kalp hastalarına uyarılarda bulundu. Ağır yağlı yemeklerin büyük porsiyonlarla tüketiminin doğru bir beslenme şekli olmadığını belirten Doç. Dr. Narin, kalp hastalarına yılbaşı gecesi nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda şu önerilerde bulundu:

PORSİYON KONTROLÜ:

Özel günlerde yemekler genellikle daha zengin ve kalorili olabilir. Bu durumda porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir. Abartılı porsiyonlardan kaçınmak ve dengeli beslenmeye özen göstermek gerekir.

TUZ VE ŞEKER İÇERİĞİ:

Özel günlerde hazırlanan özel yemeklerde tuz ve şeker içeriği artabilir. Bu nedenle, bu tür içeriklere dikkat etmek ve aşırı tüketimden kaçınmak önemlidir.

DENGELİ MENÜ PLANLAMASI:

Yılbaşı menüsü oluşturulurken, sağlıklı seçeneklere ve çeşitli besin gruplarına yer vermek önemlidir. Bol miktarda sebze, az yağlı protein kaynakları içeren bir menü planlamak sağlıklı bir seçenek sunabilir.

SU TÜKETİMİ:

Özellikle alkol tüketimi arttığında, su içmek önemlidir. Su içmek hem vücuttaki hidrasyonu sağlar hem de aşırı yemek yeme isteğini azaltabilir.

HAREKET:

Yılbaşı gibi özel günlerde hareket etmek de önemlidir. Eğer mümkünse, yemekten sonra bir yürüyüş yapmak veya hareket etmek sindirimi hızlandırabilir ve enerji harcamaya yardımcı olabilir.”

Doç. Dr. Narin, sıraladığı önerilerin yılbaşı gibi özel günlerde de sağlıklı beslenmeyi desteklemeye yönelik genel prensipler olduğunu ifade ederek, “Ancak bireysel sağlık durumunuza ve doktorunuzun önerilerine göre kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemek her zaman en iyisidir. Yüksek tansiyon, diyabet veya başka bir sağlık sorunu da olanlar bunu doktoruyla paylaşmalıdır” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

ANTİDEPRESAN BİTKİLERİNE DİKKAT

Ziraat Mühendisi Kemal Özdemir, “Sarı kantaron, lavanta, oğulotu, tıbbi papatya, ginkgo, passiflora gibi antidepresan bitkileri doktor kontrolünde kullanılmalı. Aksi takdirde olumsuz etkileri de olabilir” dedi.

Published

on

Nilüfer Belediyesi’nin NİLKOOP ile birlikte düzenlediği eğitimde, antidepresan bitkilerin kullanımına dikkat çekildi. Ziraat mühendisi Kemal Özdemir, sarı kantaron, lavanta, oğulotu, tıbbi papatya, ginkgo, passiflora gibi antidepresan bitkilerin market veya aktarlardan alınabileceğini belirtti. Bu bitkilerdeki etken maddenin nerede olduğunu bilmenin önemini vurgulayan Özdemir, “Bu bitkilerin hangi kısmının kullanılması gerektiğini, miktarını iyi bilmeliyiz. Bu bitkileri tedavide kullananlar doktor kontrolünde hareket etmeli. Aksi takdirde olumsuz etkileri de olabilir. Antidepresan bitkiler bilinçli tüketilmeli” dedi.

Antidepresan bitkilerine dikkat

Özdemir, depresyonda kullanılan bitkilerin birçoğunun birbirinden farklı olduğuna da işaret etti.

Eğitimin ikinci bölümde Uzman Psikoterapist Danışmanı Gönül Hazneci, depresyon konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Depresyonu, bunalım, çöküntü ve sürekli ilgi kaybına sebep olan duygu ve durum bozukluğu olarak tanımlayan Hazneci, belirtileri, teşhis ve tedavi yöntemlerini anlattı. Depresyonun yaşı ve cinsiyeti olamayacağını söyleyen Hazneci, her canlının da bu durumu yaşayabileceğine işaret etti. Burada psikolojik sağlamlığın önemini vurgulayan Hazneci, katılımcılarla atölye de gerçekleştirdi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

YENİ YILIN İLK ADIMINI PSİKOLOJİK SAĞLIK İÇİN ATIN

Yeni yılla birlikte alınacak yeni kararların psikolojik sağlığı korumak ve geliştirmek için yardımcı olabileceğine dikkat çeken Medicana Sağlık Grubu Psikoloji Bölümü’nden Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun, “Alınan kararların uygulanabilir ve iyileştirici olması için hedefler bölünebilir ve adım adım planlanabilir. İstenilenler ve hedeflenenler net bir şekilde bilinirse, onları gerçekleştirme konusunda da daha istekli olunabilir” dedi.

Published

on

Yeni yıla girmeye sayılı günler kaldı. Hemen hemen pek çok kişinin zihinsel durumu, pek çok dış etkenin güçlü etkisi altında şekillenirken yeni kararlar almanın tam zamanı olabilir. Medicana Ataköy Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun, “Yeni yılın birçok insanın hayatında değişimler yapmak, yeni başlangıçlara ve olumlu gelişimlere yer açmak istediği bir dönemdir. Yılın sona ermesi ve yeni bir yılın başlaması, birçok insan için yeniden değerlendirme ve taze bir başlangıç fırsatıdır. Bu dönemde alınacak kararlar bütün bir yıl psikolojik sağlığı güçlendirmeye ve hayat kalitesini artırmaya yardım eder” diye konuştu.

Yeni kararlar almak önemli

Yeni yılla birlikte yeni kararlar almanın ve yeni başlangıçlar yapmanın birçok kişi için her yıl yapılan bir şey olduğunu hatırlatan Medicana Ataköy Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun, “Genellikle iyi gelecek kararları almak için her şeyden önce geçirilen yıl değerlendirilir. Bu değerlendirme herkesin kendi hayatıyla ilgili bir iç görü kazanmasını sağlar. Bu iç görüyle birlikte ihtiyaçlara yönelik hedefler belirlenebilir. Yeni kararlar hayatta nereye odaklanmak istenildiğini belirlemeye, yeni hedeflere yaklaşılmasını da sağlar” şeklinde konuştu.

Alınacak yeni kararlar psikolojik sağlığı koruyabilir

Herkesin yeni yılla ilgili belirli beklentileri, umutları, hedefleri olduğuna dikkat çeken Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun, “Bu noktada alınacak bazı kararlar psikolojik sağlığı korumak ve geliştirmek için yardımcı olabilir” dedi ve alınabilecek kararları şöyle sıraladı:

“Düzenli egzersiz yapmaya başlamak: Haftada birkaç gün düzenli egzersiz yapmak, endorfin salgılar ve genel ruh halini iyileştirmenize yardımcı olur.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak: Dengeli ve besleyici bir beslenme düzeni, zihinsel sağlığı destekler. Vitamin ve mineral açısından zengin besinleri içeren bir beslenme düzeni ruh sağlığınızı korumanıza da yardımcı olacaktır.

Uyku düzeninizi gözden geçirmek: Yeterli ve düzenli uyku almak, zihinsel işlevleri destekler ve duygusal dengeyi korur. Uyku düzeninize dikkat etmek hayat kalitenizi yükseltip psikolojik sağlığınızı destekleyecektir.

Stres yönetiminizi geliştirmek: Stresle başa çıkma tekniklerini öğrenmek (Meditasyon, yoga, nefes egzersizleri vb.) psikolojik sağlığı güçlendirecek ve hayat kalitenizi yükseltecektir.

Sosyal bağlantılarınızı güçlendirmek: Aile ve arkadaşlarla düzenli olarak zaman geçirmek, sosyal destek ağını güçlendirir. Yoğun hayat düzeninizde sosyalliğinize nasıl yer açabileceğinizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Teknolojiyi kontrol etme: Teknolojiyi bilinçli bir şekilde kullanmak ve ekran sürelerini sınırlamak, zihinsel sağlığı olumlu yönde etkiler. Teknoloji kullanımınızı takip etmeye başlamak ve sınırlarınıza karar vermek güzel bir hedef olabilir.

Profesyonel yardım almaya başlamak: İhtiyaç duyulduğunda, bir profesyonelden (psikolog, psikoterapist) yardım almak önemlidir. Profesyonel destek almak hayat kalitenizi yükseltecektir.”

Konulan hedefler ulaşılabilir olmalı

Eski yılı geride bırakırken yeni yılla birlikte değiştirmek istenilen konuları değerlendirerek yeni kararlar alındığını ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun, “Karar alıp, yeni hedefler koyarken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce konulan hedefler ulaşılabilir olmalıdır. Karar alırken gerçekçilikten uzaklaşılmadan, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedefler koyulduğundan emin olmak gerekir” dedi.

Hedeflere ulaşamama ihtimalini unutmamak gerekiyor

Hedef koyarken ne kadar dikkatli olunsa da bu hedeflere ulaşamama ihtimalinin her zaman olduğunu hatırlatan Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun, “Bu noktada başarısızlık İhtimalini kabul etmek gerekir. Her ne kadar yeni kararlar almak başlangıçta heyecan verici olsa da sürecin zorlukları ve potansiyel sorunları göz önünde bulundurmak başarı şansını artırır” şeklinde konuştu.

Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Uzun sözlerini şöyle tamamladı: “Belki de yeni yılla birlikte alınacak kararlardan birinin olumsuz durumlarla baş etme becerilerini güçlendirecek olması kişileri bu ihtimale karşı hazırlayabilir. Böylece hem hayatta yeni bir beceri kazanmış olup bu beceriyi birçok noktada kullanabilir, hem de hedefe ulaşırken yaşanan zorluklarda motivasyonu kaybetmeden daha esnek olmayı başarmak mümkün.”

Okumaya Devam Et

Trendler