Connect with us

Aktualite

BAKANLIKTAN İHALE BEDELİ VE YOLCU GARANTİSİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Çukurova Havalimanı ile ilgili söylemlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Published

on

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, geçen hafta TBMM Parti Grubunda Çukurova Havalimanı ihalesine ilişkin kamuoyunu yanlış bilgilendirici yalan bilgilere yer verildiği tespit edilmiştir.

Çukurova Havalimanı ihalesi ile ilgili paylaşılan yanlış bilgiler nedeniyle oluşabilecek yanlış algıların önüne geçmek için kamuoyunun doğru bilgilendirmesi adına aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Çukurova Havalimanı altyapı yapım çalışmalarının durduğu, üstyapı tesisleri ihale bedelinin 300 milyon € olduğu ve 12 milyon yolcu garantisi verildiği ifadeleri tamamen gerçek dışıdır.

Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapımı planlanan Çukurova Havalimanı’nın ilk ihalesi 15.12.2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İhaleyi kazanan yüklenici firma onaylı iş programının fiziki gerçekleşme yönünden gerisinde kalması nedeniyle sözleşmesi 31.08.2015 tarihi itibarıyla feshedilmiştir.

Söz konusu yatırımın, DHMİ’nin öz kaynaklarıyla gerçekleştirilmesi kararı alınarak proje yatırım programına alınmıştır. Bu kapsamda; Çukurova Havalimanı projesinin altyapı inşaatı(Pist, Apron ile Paralel Taksi Yolları vb.) DHMİ yatırım programı kapsamında devam etmektedir ve işin fiziki gerçekleşme oranı yaklaşık % 85’dir. İfade edildiği gibi altyapı yapım çalışmaları durmuş değildir. Üstyapı inşaatının (terminal ve mütemmim tesisler) Yap-İşlet-Devret modeli ile tamamlanarak işletilmesinin kamu menfaati açısından daha uygun olacağı değerlendirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Bu kapsamda ihalesi 16.03.2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İhaleye katılan iki istekliden biri olan Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş./ Kalyon Hav. ve İnşaat A.Ş./ Cengiz İnşaat San. ve Tic.A. Ş. ortak girişiminin şartlı teklif vermesi nedeniyle ihale dışı bırakılmıştır.

Diğer istekli Günbeton İnşaat ve Tic. A.Ş./Terminal Yapı Ticaret A.Ş. Ortak Girişimi ise 25 yıl işletme süresi karşılığı vermiş olduğu 100.000.000 Euro kira ile teklif vermiştir. Ancak; rekabet koşullarının arttırılması kamu menfaati açısından daha faydalı olacağından ihalenin iptali kararlaştırılmıştır. Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin ihalesi, Yap-İşlet-Devret modeli 20.11.2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir ve ihalede 25 yıllık işletme süresi boyunca İdare’ye ödenecek kira bedeli yarıştırılmıştır.” denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Açık, şeffaf, adil rekabet koşullarının sağlandığı Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması, Havalimanının İşletilmesi ve Devrine ilişkin ihaleye Türkiye’nin Havacılık alanında tecrübe sahibi en büyük firmaları katılmıştır. Söz konusu firmalar,

Tav Havalimanları Holding A.Ş. IC İçtaş İnşaat ve Ticaret A.Ş., YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Favori İşletmecilik A.Ş./Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. Ortak Girişimi,

EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş./Ziver İnşaat Taah. Mad. Tur. Paz. San. Tic. A.Ş. Ortak Girişimi, RC Rönesans İnşaat Taahhüt A.Ş. dir.

Bu firmalardan;

EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş./Ziver İnşaat Taah. Mad.Tur. Paz. San. Tic. A.Ş. Ortak Girişiminin Son Teklifi 222.222.000 Euro+ KDV Olup 27. Turda İhaleden çekilmiştir.

IC İçtaş İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin Son Teklifi 226.100.000 Euro+ KDV Olup 28. Turda İhaleden çekilmiştir.

YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Son Teklifi 227.100.000 Euro+ KDV Olup 29. Turda İhaleden çekilmiştir.

RC Rönesans İnşaat Taahhüt A.Ş.’nin Son Teklifi 278.000.000 Euro+ KDV Olup 83. Turda İhaleden çekilmiştir.

TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin son teklifi 297.000.000 Euro+ KDV olup 147. Turda ihaleden çekilmiştir.

2 MİLYON 353 BİN 787 İÇ HAT GİDEN YOLCU, 347 BİN 374 DIŞ HAT GİDEN YOLCU SAYISI GARANTİ EDİLMİŞTİR

Şirketlerle kıran kırana yapılan pazarlık neticesinde 147.turda 297.100.000 Euro+KDV’yi idareye verme taahhüdü karşılığında Favori İşletmecilik A.Ş./Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş ortak girişimi en yüksek teklifi (kira bedeli) vermiştir.

Çukurova Havalimanının Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması” işi için 2012 yılındaki ihalede söz konusu olan 357.071.685 € bedel Görevli Şirketin bahse konu iş kapsamında yapmayı taahhüt ettiği yatırım tutarıdır.

Oysaki 20.11.2020 tarihindeki ihalede teklif edilen 297.100.000 € +KDV bedel ise Görevli Şirketin işletme süreci boyunca Kuruluşumuza ödemeyi taahhüt ettiği kira bedelidir.

Garanti verilen yolcu sayısı hususunda ise işletme süresinin ilk 12 yılı ile sınırlı olmak kaydıyla yolcu garantisi verilmiş olup 2 milyon 353 bin 787 iç hat giden yolcu, 347 bin 374 dış hat giden yolcu sayısı garanti edilmiştir. 12 milyon yolcu garantisi verildiği ifadesi tamamen yalandır.

Mevcut kapasitesi 3 milyon yolcu olan Adana Havalimanında 2019 yılsonu itibariyle yaklaşık 5 milyon 60 bin yolcuya hizmet verilmiştir. Bölgenin daha büyük bir havalimanına ihtiyaç duyduğu gerçeği ortadadır.

Ayrıca proje toplam 3 Etap halinde planlanmıştır. 1. Etap yatırımların tamamlanarak havalimanının hizmete verilmesi için planlanan yatırım süresi 2,5 yıl olup işletme süresi 25 yıldır. Yıllık yolcu sayısının 8 Milyona ulaşması halinde 2. Etap işler; yolcu sayısının 9 Milyona ulaşması halinde ise 3. Etap işler yapılacaktır.

Söz konusu ihaleyi alan firma 1. Etapta 103,7 Milyon Euro, 2. Etapta 23,5 Milyon Euro ve 3.etapta yaklaşık 30 milyon Euro olmak üzere toplamda 157 milyon Euro yatırım yapacaktır.”

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

ÇOCUKLARA ÇİKOLATALI CUPCAKE VE LİMONATA DAĞITILIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca, 4 merkez ilçede yaşayan çocuklara ‘Vahap Amca ile Tatlı Günler’ projesinin 2. aşaması çerçevesinde çikolatalı cupcake ve limonata dağıtıldığı bildirildi.

Published

on

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan pasta şefi Canan Barışoğlu tarafından belediyeye ait imalathanede üretilen cupcakeler, yine belediyeye ait aşhanede paketlenerek, ekipler tarafından başta dezavantajlı çocuklar olmak üzere Mersin’deki tüm çocuklara dağıtılıyor.

Geçtiğimiz yaz limonlu dondurma dağıtımı yaparak çocukları mutlu eden ekipler, bu sene ise cupcake ve limonata dağıtımı gerçekleştiriyor. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği çalışma hakkında bilgi veren Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Çocuk Gelişimcisi Gülçin Atar, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızı gülümsetmeye, onların mutluluklarına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda daha önce limonlu dondurma dağıtım projemiz olmuştu. Şimdi ise cupcake ve limonata dağıtımımız var. Çocuklarımız mutlu oluyor, biz de mutlu oluyoruz. Projemiz çerçevesinde çocuklarımıza cupcake dağıtmaya yaz boyunca devam ederek, onların mutluluklarına ortak olacağız” dedi.

Öte yandan Sosyal Hizmetler Dairesi koordinesinde, ‘Büyükşehirden buz gibi L vitamini’ sloganıyla el yapımı buz gibi limonata dağıtımları da başladı. Çoğunlukla beden gücü ile çalışan vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde dağıtılan lezzetli, sağlıklı ve katkısız limonatalar, sıcak yaz günlerinde emekçilerin içini serinletiyor. Dağıtımlar hafta içi her gün Tarsus ve 4 merkez ilçenin belirlenen bir noktasında gerçekleştiriliyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

TRAFİĞİ RAHATLATACAK ALT GEÇİT ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesince, kent merkezinde yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışmalar çerçevesinde, Hüseyin Okan Merzeci ve 18. Cadde kesişimindeki noktada alt geçit çalışmasına başlandığı bildirildi.

Published

on

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye geçiş istikametlerinin tek şeritli ve transit şekilde hazırlanan çalışma, vatandaşlara daha konforlu bir seyahat imkanı sunacak. Demokrasi Kavşağı ile Sevgi Kavşağında yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacak çalışma ile Hüseyin Okan Merzeci yönündeki trafik yoğunluğunu etkilemeyecek şekilde kuzey-güney yönünde alternatif bir geçiş sağlanacak.

“PROJE KUZEY-GÜNEY İSTİKAMETİNDE ALTGEÇİT OLACAK ŞEKİLDE TASARLANDI”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Proje Şantiye Şefi Bertan Ünal, hedeflerinin Sevgi Kavşağı ile Demokrasi Kavşağındaki kuzey yönlü trafik yükünü biraz olsun azaltmak olduğunu belirterek, “3 gün önce başlayan çalışmalarımızda, yaklaşık 35 bin metreküp kazı yapılacak. Kuzey istikametinde yüzde 9’luk bir eğimle, şu anda hafriyat çalışmaları devam ediyor. Bu bölgede istinat duvarları çalışmamız da eş zamanlı olarak devam edecek. Beton dökümlerimiz de hızlı bir şekilde devam edecek. Bu proje kuzey-güney istikametinde altgeçit olacak şekilde tasarlandı. Kuzey istikametindeki derinliğimiz yaklaşık 11 metre olacak. Hüseyin Okan Merzeci istikameti kapalı kesit olarak tasarlandı” dedi.

 

“PROJEYİ KISA ZAMANDA BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Çalışmaların tamamlanmasının ardından, doğu-batı istikametindeki araçların kapalı kesitin üzerinden geçerken, kuzey-güney istikametindeki araçların ise trafiği altgeçit olarak kullanacaklarını dile getiren Ünal, “Bu projenin yapım tasarlanmasındaki amaç şu; Sevgi Kavşağı ile Demokrasi Kavşağındaki kuzey yönlü trafik yükünü biraz olsun azaltmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla kuzeyden güneye geçiş istikametleri ve güneyden kuzeye geçiş istikametleri tek şeritli olacak şekilde transit bir geçiş olacak. Bu da vatandaşlarımızın oldukça konforlu seyahat etmelerine yarayacak” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

YABANCI GENÇLERİN İNEKLE İMTİHANI

Mersin’in merkez Mezitli Belediyesinin Uluslararası Yaz Okulu projesi çerçevesinde dünyanın farklı birçok ülkesinden gelen gönüllü gençler, kentteki öğrencilere hem İngilizce öğretiyor hem de farklı etkinliklere katılıyor. Yabancı öğrencilerin Mutlu Yaşam Köyü’nde inekleri sağmaya çalışması ise renkli görüntüler oluşturdu.

Published

on

Mezitli Belediyesinin Gençlik Merkezi ile birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde dünyanın farklı birçok ülkesinden gönüllü gençler Mersin’e geldi. Mezitli Belediyesinin Mutlu Yaşam Köyü’nde konaklayan ve Türk öğrencilere burada hem İngilizce öğreten hem de çeşitli etkinlikler yaparak çocukların gelişimine katkı sunan misafir gençler, keyifli vakit geçiriyor. Mutlu Yaşam Köyü’ndeki inekleri sağmaya çalışan gençler, renkli görüntüler oluşturdu.

Mezitli Belediyesi Strateji ve Geliştirme Biriminde çalışan Bilge Kurtuluş, “Dünyanın çok farklı ülkelerinden gelen gençler ve yereldeki öğrencilerimiz, hep birlikte sürdürülebilir kalkınma amaçları çerçevesinde İngilizce öğreniyoruz. Hem bizim öğrencilerimiz hem de gönüllülerimiz keyifli vakitler geçiriyor” diye konuştu.

  “BURADA HERKES MUTLU”

Projeye 3 sene önce başladıklarını söyleyen Kurtuluş, “Projeyi Gençlik Merkezi ile birlikte yürütüyoruz. Bu merkeze başvuran gönüllü öğrencilerle farklı çalışmalar yürütüyoruz. Son 2 senedir bu çalışmalarımız çocuklar ve gençler. Gençlerle İngilizce ve sürdürülebilir kalkınma amaçları üzerine etkinlikler düzenliyoruz. Bunu Mezitli Belediyemizin Mutlu Yaşam Köyü’nde yapıyoruz. Burası hayvanların, atların, tavukların, tavşanların olduğu, çeşitli meyve ağaçlarının olduğu çok geniş bir alana sahip, 40 yatak kapasitesi artı 10 adet bungalov evlerin bulunduğu çok geniş bir yeşil alan. Burada herkes çok mutlu. Burada hem gönüllüler hem çocuklar çok keyifli vakit geçiriyorlar, birlikte paylaşımda bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

  “İNEK SAĞMAYA ÇOK İLGİ DUYUYORLAR”

Mutlu Yaşam Köyü sorumlusu Gülşen Türk ise burada çalışmaktan çok büyük keyif aldığını söyledi. Gelen herkesin mutlu ayrıldığını kaydeden Türk, “Bu da bize ayrı bir keyif veriyor, biz de burayı daha fazla güzelleştirmeye, daha fazla insanları memnun etmeye çalışıyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Misafirlerimize de, yabancı konuklarımıza da buradaki etkinliklerimizde ya da dışardaki kültürel gezilerinde yardımcı oluyoruz. Yaz okulu da 15 Temmuz’da başladı. 2 haftalık aralıklarla farklı ülkelerden yabancı konuklarımız geliyor. Bunların yaptığı aktiviteler de Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma projeleri. Burada geri dönüşümle ilgili veya sıfır atıkla ilgili çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Onlara yardımcı olabilmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Tabii burayı hazırlayan Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a da sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Çünkü gerçekten burası bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Daha da güzelleşip, daha da büyüyeceğimize inanıyorum. Yabancı gruplarımızın tamamı gönüllü. Dünyanın birçok yerinden misafirimiz var. Bu misafirlerimiz buraya katılım sağlayan öğrencilerimize İngilizce oyunlar, etkinlikler ve farklı çalışmalar yapıyorlar. Burada çok farklı çalışmalar da yapıyoruz. Mesela burada bulunan inekleri çocuklara sağmayı gösteriyoruz. Çok ilgi duyuyorlar. Ya da hiç denize girmemiş yabancı konuklarımızı denizle buluşturuyoruz. Onlar bu mutluluklarını bizle paylaşıyorlar, biz de mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Yabancı gençler, Türkiye ve Mersin’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, özellikle inek sağmayı hayatlarında ilk kez yaptıklarını ve çok ilginç anlar yaşadıklarını ifade ettiler.

Okumaya Devam Et

Trendler