Connect with us

Aktualite

BAŞKAN SEÇER’İN BORÇLANMA TALEBİ BİR KEZ DAHA REDDEDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, daha önceki meclis toplantılarında reddedilen 265 milyon liralık borçlanma talebini ısrar kararıyla yeniden meclise sundu. Talep, Cumhur İttifakına mensup meclis üyelerinin oy çokluğuyla bir kez daha reddedildi.

Published

on

Meclisten önceki yıllarda yalnızca 164 milyon lira borçlanma alabildiğini vurgulayan Seçer, “Önceki döneme 352 milyon dolar borçlanma yetkisi vermişsiniz. Bana bunu niye yapmıyorsunuz?” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin 2021 yılı kasım ayı olağan toplantısının birinci birleşimi, Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi.

“BEN MECLİSİN DÜZENİNİ SAĞLAMAKLA GÖREVLİYİM”

Başkan Seçer, yeni meclis salonunda toplantının daha verimli geçmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığını, meclis üyeleri, bürokratlar ve basın mensuplarının toplantıyı izleyebilecekleri uygun alanların belirlendiğini söyledi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın açıklama yaptığı sırada fotoğraf çekmek isteyen basın mensuplarına tepki gösteren Seçer, herkesin bu kurallara uyması gerektiğini vurguladı. Meclis toplantı düzeninin bozulmasına izin vermeyeceğini ifade eden Seçer, gazetecilerin salondan çıkmalarını isteyerek, “Burası meclis toplantı salonu arkadaşlar, ne yapıyorsunuz siz? Bir mesaj verebilir, pankart açabilir, protesto edebilir, eleştiri yapabilir, bağırabilir, çağırabilir bunu kimse men edemez ama meclis toplantı salonu bir gösteri salonuna dönüştürülemez” diye konuştu.

Basını susturduğuna ilişkin iddiaların doğru olmadığını ifade eden Seçer, “Ben bir şey gizleyecek olsam canlı yayına müsaade etmem. İlk belediye başkanı olduğumda, ilk meclis toplantısında ilk önergem bu toplantıların canlı yayınlanmasıydı. Ben meclisin düzenini sağlamakla görevliyim, meclisin düzenini bozmakla değil. Düzenini bozana da müsaade edemem” dedi.

“DEMOKRASİ ADINA ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ BİR DURUM”

Başkan Seçer, daha önceki meclis toplantılarında reddedilen 265 milyon liralık borçlanma yetkisi talebini ısrar kararıyla meclise yeniden sundu. Konu henüz görüşülmeden bir meclis üyesinin “Cumhur İttifakı olarak düşüncelerimizde değişiklik yok” ifadeleri üzerine konuşan Seçer, “Mecliste herkesin iradesi hürdür diye biliyorum. Burada bütün üyeler adına ‘bizim kararımız kesin’ demeniz bence demokrasi adına çok üzüntü verici bir durum” ifadelerini kullandı.

Vatandaşa hizmet etmek ve çalışmaların aksamaması için meclis üyelerini bu konuda ikna etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Seçer, borçlanma yetkisi almaları durumunda esnafa ve yüklenici firmalara daha hızlı ödeme yapabileceklerini vurguladı. Her şeyde akıl almaz bir fiyat artışı olduğunu belirten Seçer, “Eski fiyatlarla hizmet vermiş insanların durumunu düşünün. Yılbaşı geliyor. İşte hepiniz bilirsiniz, birçoğunuz esnaf. İş insanlarının en korkulu rüya gördükleri günler bankalara devre faizini ödeyeceği ayların sonudur. Şimdi yılbaşı geliyor. ‘Aralık ayı dert ayı’ der esnaf. Ben bu insanlara daha süratle ödeme yapabileyim ki, bu paranın çoğunluğu, belki yüzde 80’i Mersin’de işlem görecek, Mersin ekonomisine katkı yapacak” diye konuştu.

“BEN VATANDAŞIMA HİZMET ETMEK İSTİYORUM, BENİ ENGELLEMEYİN”

2020 yılında 150 projenin yüzde 96’sını, parasal olarak ise yüzde 92’sini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Seçer, bu yıl şu ana kadar ise yüzde 80,71’ini parasal olarak hayata geçirdiklerini belirtti. Hak edişlerin beklediğini de kaydeden Seçer, “Ben vatandaşıma hizmet etmek istiyorum. ‘Beni engellemeyin’ diyorum” dedi.

Önceki yönetimin görevi yaklaşık 82 milyon dolarlık borçla devraldığını ifade eden Seçer, kendisinin ise devraldığı 535 milyon dolarlık borçla göreve başladığını söyledi.

“BU ADALETSİZLİK, BU HAKKANİYET DEĞİL”

Geriden gelen borçları ödemeye devam ettiklerine dikkat çeken Seçer, “‘Bu adaletsizlik’ diyorum. Siz diyorsunuz ki ‘vatandaşa hizmet etme.’ Ama önceki döneme siz 352 milyon dolar borçlanma yetkisi vermişsiniz. ‘Bana bunu niye yapmıyorsunuz’ diyorum. Bir de eski dönem borçlarını ödetiyorsunuz. Verdiğiniz 164 milyon lira. Onun da parasal karşılığı 29 milyon dolar. Hepsi bu. 352 milyon dolar, 29 milyon dolar. Diyorum ki ‘yahu bu hakkaniyet değil.’ Benim bunu söyleme hakkım vardır” dedi.

“SİZ BORÇLANMAYI ENGELLERSENİZ MERSİN HALKINA HAKSIZLIK YAPMIŞ OLURSUNUZ”

Yatırım programını harfiyen uyguladıklarını ve bazı alanlarda hem fiili hem de parasal anlamda yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşme oranı olduğunu vurgulayan Seçer, bunları yaparken de geriden gelen borçları ödemeye devam ettiklerini söyledi. Seçer, şöyle devam etti: “Bir taraftan yatırım yapıyorsun. Yeni borçlar ama totalde baktığın zaman artı-eksi 633 milyon da eski borcu ödüyorsun, yeni yatırımlar yapıyorsun. Yeni yapılar yapıyorsun. Bana destek olma durumundasınız. Ortada bir problem yok, bir haksızlık yok. Yasalara aykırı bir şey yok. Stratejik plana, yatırım programına aykırı bir şey yok. Halkın yararına olmayan bir şey yok. Siz bunu engellerseniz bana haksızlık yapmış olursunuz. Dolayısıyla Mersin halkına haksızlık yapmış olursunuz. Benim anlatmak istediğim bu.”

“DAĞITTIĞIMIZ UN, YAPTIĞIMIZ YOL, KÖYÜNÜZE GÖTÜRDÜĞÜMÜZ HİZMET PROJE DEĞİL Mİ?”

Bir meclis üyesinin projelere yönelik destek verdiklerini söylemesi üzerine Başkan Seçer, “Sanki istenen borçlanma yetkisi projelere ödenecek bir para değilmiş gibi eğer bilgi verirseniz halka yanlış bilgilendirme yapmış olursunuz. Yaptığımız 4. Çevre Yolu proje değil mi? Yaptığımız köprülü kavşaklar, verdiğimiz 1 TL ekmek, sosyal hizmetler ya da daire başkanlıklarının bir projesi değil mi? Çocuklara verdiğimiz süt, daha yeni 64 bin aileye dağıttığımız 10 kilogram un bir proje değil mi? Bu paralar bunlara ödenmeyecek mi? Metroya destek vermeyeydiniz, IBRD hibe kredisine destek vermeyeydiniz. Yani onu da yapmayaydınız. Metro da yapmayalım. IBRD’den hibeli kredi de almayalım, CNG’li otobüs de almayalım. Bunlar proje oluyor da dağıttığımız un, yaptığımız yol, köyünüze götürdüğümüz hizmet proje değil mi? Onlar için isteniyor zaten. 1,5 milyar lira proje bedeli koymuşum. Bunun yüzde 82’si zaten ilk 10 ayda gerçekleşmiş” dedi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

KEMAL KILIÇDAROĞLU, PARTİSİNİN ‘MİLLETİN SESİ’ MİTİNGLERİ KAPSAMINDA MERSİN MİTİNGİNE KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, dünkü TÜİK ziyareti sırasında yaşananları hatırlatarak, “TÜİK’in rakamları üzerinden emeklinin aylığını, asgari ücretlinin aylığını, memurun aylığını belirliyorlar. Yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalıyorlar. Şunu herkesin bilmesini isterim; ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim” dedi.

Published

on

Kılıçdaroğlu, partisinin ‘Milletin Sesi’ mitingleri kapsamında Mersin Mitingine katıldı. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanındaki mitingte, Kılıçdaroğlu’ndan önce çitfçi kadınlar, atama bekleyen gençler ve bir esnafın konuşmaları yer aldı. Ardından alanda toplanan kalabalığa hitap eden Kılçdaroğlu, “Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim bizim kitabımızda umutsuzluk yok” diye konuştu. Az önceki konuşmaları içi dağlanarak izlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “21. Yüzyılın Türkiye’si bunu hak ediyor mu? 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa, bu ayıp kime ait? Türkiye’yi bu ayıptan çekip çıkaracağız. Bundan emin olmanızı istiyorum, umutsuzluğa yer yok bütün sorunları çözeceğiz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı demokrasi kuralları içerisinde göndereceklerini savunan Kılıçdaroğlu, “Demokrasiye inanıyoruz. O nedenle diyoruz, geliyor gelmekte olan ama birileri de gidecek ve göndereceğiz onları. Türkiye’nin yaşadığı sorunları biliyorum. Ben biliyorum, sizlerde biliyorsunuz. Yaşayanlar da az önce konuştu. Milletin sesi dedik, milletin sesinden birileri konuşsun dedik. Belki birileri duyar dedik ama onlar duymazlar, çünkü sağırlar ama onlar görmezler, çünkü başka şeyleri görüyorlar. Biz bütün gerçekleri halkımıza anlatmak zorundayız ve gerçeklerden yola çıkarak Türkiye’nin sorunlarını çözmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“Ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim”

Konuşmasında dünkü TÜİK ziyareti sırasında yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti; “Dün Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) gittim. Enflasyon oranlarını açıkladılar. Aylık 3.51, yıllık yüzde 21.31. Ya Allah aşkına şu noktaya geldim; ya bunlar devletin memuru mu, sarayın memuru mu? Ya arkadaşlar sizin evinizde eşiniz, çoluk çocuğunuz gidip alış veriş yapmıyor mu? Günlük harcamaları kontrol etmiyor mu? Elektrik faturasına, su faturasına, doğal gaz faturasına bakmıyor mu? Deterjan alırken, ekmek alırken, domates alırken görmüyor mu bunlar? Talimat gelmiş ‘indireceksiniz’. Neden gittim? TÜİK’in rakamları üzerinden emeklinin aylığını, asgari ücretlinin aylığını, memurun aylığını belirliyorlar. Yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalıyorlar. Bir de akademisyenler var, yani üniversiteden hocalarımız var, bu işin uzmanları var. Onlar da oturup hesap yaptılar. TÜİK yüzde 3 belirliyor, onlar yüzde 9 belirliyor. Farka bakın Allah aşkına. Yıllık enflasyon yüzde 21, hocalar diyor ki, yüzde 58. Hangisi doğru? Hocalar, aklı başında olanlar doğru rakamları söylüyorlar. Şunu herkesin bilmesini isterim; ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim. Oradakilere soracaktım, ‘siz hangi araştırmaları yaparak bu rakamları buldunuz?’ diye. Kapı duvar. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önümüze duvar ördüler. Sanıyorlar ki, o duvar bizi esir alacak. Mersinlilerin huzurunda ve bütün Türkiye’nin huzurunda açık ve net söylüyorum, sizin duvarlarınız vız gelir bize.”

Okumaya Devam Et

Aktualite

KRİPTO PARA PİYASASI ÇAKILDI! 500 MİLYAR DOLAR BUHAR OLDU

Published

on

Kripto para piyasası hafta sonuna sert düşüşle girdi. Yüzde 20’den fazla değer kaybeden Bitcoin, 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Ayrıca piyasadaki volatilite dikkat çekti. Bitcoin fiyatı, 53 bin ile 42 bin dolar arasında dalgalandı.

ETHEREUM’DA DA YÜZDE 20’YE YAKIN DÜŞÜŞ

Kripto para piyasasının ikinci sıradaki hakimi Ethereum’da da yüzde 20’ye yakın düşüş yaşandı. Ethereum, 3 bin 500 doların altını test etti.

500 MİLYAR DOLAR BUHAR OLDU

Kripto paraların toplam piyasa değeri 2.43 trilyon dolar seviyesinden hızlı bir şekilde düşüşe geçerek 1.88 trilyon dolara çekildi. Gün içerisinde gelen satışların etkisiyle 500 milyar dolardan fazla gerileyen kripto paraların toplam piyasa değeri yüzde 20’den fazla düştü.

Okumaya Devam Et

Aktualite

VALİ SU, ‘İYİ Kİ VARSINIZ’ PROJESİ KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Mersin Valisi Ali İhsan Su, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından paydaş kurumlarla beraber yürütülen ‘İyi Ki Varsınız’ projesi kapanış programı kapsamında öğrenciler ve aileleri ile bir araya geldi.

Published

on

Mersin Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Tece Polis Evinde düzenlenen programa Vali Su’nun yanı sıra İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Vali Su, buluşmada yaptığı konuşmada, İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘İyi Ki Varsınız’ projesi kapsamında paydaş kurumlarla beraber gerçekleştirilen etkinliklerin çok önemli sonuçlarının alındığını söyledi. Proje kapsamında yaklaşık 15 bin çocuğa eğitim verildiğini belirten Su, “Annelerimize yönelik de ev tekstili ürünleri hazırlama ve el yapımı sabun üretimi kursları düzenledik. Çocuklarımıza yönelik resim ve şiir yarışmaları yaptık. Yaz kampı etkinlikleri ve şehir içi ve il dışı gezilerle çocuklarımızın ufkunu geliştirdik. Onları hayata hazırlama yönünde önemli adımlar atmış olduk. Bu anlamda polisimizi de yaptığımız faaliyetleri de sizlere ve toplumumuza daha iyi anlatma daha güzel tanıtma imkanı da yakalamış olduk” dedi.

Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen kurumlara teşekkür eden Su, “Tabii ki burada yakalanan başarı siz değerli ailelerimizle mümkün olmuştur. Gençlerimize, çocuklarımıza ve siz değerli ailelerimize özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Programda, İl Emniyet Müdürü Aslan’ın da konuşmasının ardından Vali Su, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile bu yıl lise ve üniversiteye giriş sınavında dereceye giren öğrencilere hediyeler verip, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Okumaya Devam Et

Trendler