Connect with us

Alışveriş

BU İŞBİRLİĞİ YENİ BİR ALIŞKANLIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR Mİ?

Dior ve Jordan Brand işbirliğinden doğan Air Jordan 1 OG Dior sneaker’lar ve Air Dior tasarımları bir koleksiyondan daha fazlası olabilir mi?

Published

on

Alışveriş alışkanlıklarımız

Hayal meyal hatırlıyorum. Gazeteden çıkan kuponlar biriktirilerek bir şeyler alınırdı. Televizyon, ansiklopedi, kitap. Sanıyorum artık bu sistem yok. Bir şeyleri alma biçimimiz hep değişimdeydi, ve şimdi de değişmeye devam ediyor. İnsan değiştikçe de değişecek. Sosyal ve ekonomik olaylar nasıl davrandığımızı etkilerken, bir şeyleri alma biçimlerimiz de bunun etkisi altında şekilleniyor. Her ne kadar açıklanması için bir sürü noktaya değinilmesi gerekse de Koronavirüs sürecinde değişen alışkanlıklar bu konuya iyi bir örnek olabilir. Ve bu örnek, eskiden fiziksel olarak aldığımız bazı ürünleri internet üzerinden almaya başlamamız, bazı ürünler için bunun mümkün olmaması, içinde bulunduğumuz psikolojik durum sebepli bazı ürün kategorilerindeki alışveriş düzenlerimizin değişmesi şeklinde alt başlıklara ayrılabilir. ‘Artık her şey değişecek, yeni bir dünyadayız’ cümlesi çok iddialı. İnsan gibi, alışkanlıkları ile var olan bir canlıdan bahsediyoruz. ‘Revenge-buying’ bu konu özelinde daha bizden gitmeden geri gelen alışkanlıklara başka bir örnek olabilir.

Zaman geçer, Dior erkeğinin özü değişmez

E-posta kutuma ‘Dior, Sonbahar 2020 koleksiyonu için Jordan Brand ile yapılan iş birliği sonucunda tasarlanan Air Jordan 1 OG Dior sneaker’lar ve Air Dior kapsül koleksiyonunu sunar. Sınırlı sayıda üretilen bu kapsül koleksiyonun, çok özel bir online deneyim ile gerçekleşecek lansmanıyla ilgili bülteni ekte bulabilir; tüm görsellere ise aşağıdaki link’ten ulaşabilirsiniz’ paragrafıyla başlayan mesaj düştüğünde ve aynı anda koleksiyonu görünce kalbim atıyor. E işte bakın değişmeyen ilk şey hemen burada. Benim stilimi yansıtan, kendimi ifade ederken beni destekleyecek, estetik olarak bana vizyon katan, kesimlerine ve renklerine vurulduğum bir koleksiyon. Bu işbirliği Dior erkeğinin stilini destekleyen bir inisiyatif. Dior erkeği her zaman aksiyonda olan bir centilmen oldu, köklerine bağlı, geleneği hep özünde tutan ama geleceği gelenekselle birlikte eriten bir karakterdi. Paris’te Erkek Moda Haftaları kapsamında gerçekleşen Dior Homme defilelerinde(orada olmayı özledik) ortaya çıkan hissiyat her koleksiyonda farklılaşsa da hiçbir zaman değişmeyen birkaç tamlama vardır: dikişte ustalık, sportif centilmen, fütüristik geleneksel. Dolayısıyla Jordan Brand bu kişiliğe eklemlenmek için çok uygun bir partner.

Markanın temelindeki duygu

Markaların müşteriler ile kurduğu bağ koşullar ve zamanlar değişse de belirli şekillerde var olmaya devam ediyor. Yani benim marka ile olan ilşkim hala belli bir boyutta. Ama belki bu iletişimin biçimi daha değişik olacak. Beni heyecanlandıran bir marka veya ürün, işin içinde güvendiğim bir marka da olunca yeni şeyler deneyimlemeye açık olurum genelde öyle değil mi? Yani bir şeyler değişse de duyguya dair atılan temelin yerinde kaldığını söyleyebilir miyiz?

Mikrosite ile güvenli alışveriş

Bu atılan temel üzerine yeni yöntemler koymak ise hem markaların durumlara karşı hassasiyetini gösterebilir hem de müşteriye kendini özel hissettirebilir. Aynı Dior’un yeni işbirliğinde yaptığı gibi. Yeni işbirliği kapsamında tanıtılan mikro siteye kayıt yaptıran kişiler, lansmanı yapılan sneaker’lardan bir çift alma garantisine sahip olurken, tercih ettikleri model pop-in ya da pop-up mağazalardan alım tercihleri ve ayakkabı numaralarını belirtiyorlar. Her katılımcı sadece bir butik tercih edebiliyor ve istediği model ile numara için sadece bir kere kayıt yaptırabiliyor. Air Jordan 1 OG Dior sneaker’lar sadece seçilmiş Dior pop-up ve pop-in mağazalarından, dijital mikro siteye kaydın devamında alınabiliyor. İlgili mağazalara limitli sayıda sneakers temin edileceği için, kayıtlar yoğunlaşmadan ilk kayıt yaptıran kişiler, ilk sneaker’ların sahibi olabiliyor. Dior, daha sonra sınırlı sayıdaki bu katılımcıları Dior butiklerine ürünlerini almaları için özel olarak davet ediyor. Mağazadan ürünlerin alım tarihleri, tercihe göre e-mail ya da SMS yoluyla duyuruluyor. Satın alan kişilere özel bir QR kodu tanımlanıyor. Alışveriş, kimlik gösterilerek tamamlanabiliyor.  Burada ‘sınırlı sayıda’ üretim kavramı önemli bir rol oynuyor. Az olan şeyin genelde daha değerli olmasıyla birlikte, bu durum koleksiyonerler için de bir yarış.

O gerçek bir beyefendi

Birisi ‘yeni normal’ deyince hemen oradan uzaklaşasım geliyor. Belki de normalin her an değişimde olan bir kavram olmasından. Dior bu işbirliği ile yeni bir alışkanlık mı sunuyor? Bunu ancak siz bilebilirsiniz. Sizin marka ile olan ilişkinizde bu iletişim biçimi nereye denk geliyor? Bu bir koleksiyon, evet. Daha önceden sınırlı sayıda üretilen ürünleri gördük, tamam. Ama aynı zamanda da burada dikkat çekilmesi gereken bir davranış biçimi; bazı markalar bu süreçte ‘bakın biz Koronavirüs dahilinde bunu yaptık’ iletişimi yaparken, Dior salgının bir kere bile bahsini geçirmeden müşterileri için güvenli bir platform kurguluyor. Christian Dior’un mütevazi bir beyefendi oluşundan taviz vermeyeceğine adım gibi emindim.

Kaynak: gq.com.tr

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

MERSİ DERGİ’NİN 51.SAYISI OKUYUCUSU İLE BULUŞUYOR

2014 yılında yayın hayatına başlayan ve 7 yıl boyunca Mersin’in sosyal yaşamına ayna tutan MERSİ Dergi’nin 51. Sayısı çıktı.

Published

on

7 yıl boyunca hiç değişmeyen yayın çizgisi ve kalitesi ile Mersin’in en önemli markalarından birisi olan Mersi Dergi’nin bugün dağıtımına başlanan 51. sayısında yine seçkin isimlerin düğünlerinden en özel kareler, konusunda uzman isimlerle gerçekleşen röportajlar, yeni açılan mekânlar ve dopdolu içeriğiyle okuyucusu ile buluşuyor.

52. sayı için çalışmalarına ara vermeden başlayan Mersi Dergi’de en mutlu anlarınızı ölümsüzleştirmek için şimdiden yerinizi ayırtın!

 

İletişim:

0532 256 2523

0530 600 7665

Okumaya Devam Et

Aktualite

MERSİN’DE SERADA YETİŞEN ERİK KİLOSU BİN LİRADAN TEZGÂHA İNDİ

Balıkesir’de bir manav Mersin’den getirdiği eriklerin satışına başladı. Üçerli paketler halinden satılan erikler 60 liradan satışa sunulurken, eriğin kilosunun da bin lira olduğunu açıkladı. Manavın, ‘Erik bin lira, bin lira’ diye bağırması ilginç görüntüler oluşturdu.

Published

on

Balıkesir’ bir manavda erik bin liradan satışa sunuldu. Manav Bahadır Kesikkulak, İHA’ ya yaptığı açıklamada 10 senelik manav olduğunu belirterek, ‘Eriklerimiz sera olarak Mersinden geliyor. Daha çok hasta, aşerenlere ve hamilelere satıyorum. Küçük tabaklarda 3 tane erik 60 liradan olmak üzere kilosunu bin liradan satışa sunuyorum.

Pahalı ama yapılacak bir şey yok bu mevsimde az olduğu için erik pahalı. Alıcıların yakınları aşerdiği için ve ağır hastası olduğu için mecburen alıyorlar. Erik bulduğu için alan müşteriler bana dua ediyor ve para önemli değil diyorlar. Hasta olup ölüm döşeğinde canı çeken ve eriği çok isteyen hasta yakınları var” şeklinde konuştu.

Manav görevlisi gencin ise ‘Erik bin lira’ diyerek tezgâh başında bağırması ilginç görüntüler oluşturdu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

FAHİŞ FİYAT DENETİMİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, haksız fiyat artışının önüne geçmek, temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe artan fahiş fiyatları da önlemek adına, fiyat, etiket, gramaj denetimi yaptı.

Published

on

Zabıta ekipleri, haksız kazanç elde edilmemesi için özellikle temel gıda ürünleri başta olmak üzere artan fahiş fiyatları önlemek adına ilçe genelinde faaliyet gösteren çeşitli işletmeleri denetledi. Ekipler ilk olarak ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarında farklılık olup olmadığını kontrol ederken, ardından ürünlerin etiket, gramaj ve son kullanma tarihlerini inceledi. Özellikle sıvı yağ, un, şeker, yumurta, ekmek gibi temel gıda ürünlerini seçip kasaya götüren ekipler, etiket fiyatı ile kasa fiyatlarını karşılaştırıp not aldı. Vatandaşların mağdur olmaması adına denetimde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması halinde ihtarda bulunulurken, zabıta ekiplerinin denetimlerini sıklaştıracağı bildirildi.

Öte yandan, ekipler tüm işletmelere fahiş fiyatlı ürün satmaları halinde uygulanacak ağır yaptırımlar hakkında bilgi verip, etiket ve gramaj hakkında da dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulundu.

Vatandaşa zarar verip, mağdur edilmesine yönelik her türlü haksızlığın karşısında olduklarını dile getiren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Bu konuda çok hassas davranıyoruz. Özellikle haksızlığa fırsat verilmemesi yönünde çok sağlam çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımızın bizlere güveni çok önemli. Gerek fiyat artışı, gerekse diğer mağduriyetler konusunda yasalar çerçevesinde kimseye göz açtırmayacağımızın da bilinmesini isterim. Denetimlerimiz sıklaşacaktır. Devletimizin bu konudaki kararlı duruşuna, bizler de sahada ekip arkadaşlarımız ile destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Okumaya Devam Et

Trendler