Connect with us

Instagram

“DÜNYA MARKASI OLMAYI AMAÇLIYORUZ”

Erkek egemen inşaat sektörüne kadın bakış açısıyla yeni bir soluk getiren Sibella Concept yönetim kurulu başkanı Sibel Can Karaatmaca, başarı hikayesi ve gelecek hedeflerini MERSİ’ye anlattı.

Published

on

Erkek egemenliğiyle bilinen inşaat sektöründe kadın yönetici olarak çalışmaya başlayan, tüm zorluklara rağmen asla pes etmeden kadının gücünü ve eşit temsilin en büyük başarı örneklerinden birini sergileyen, güçlü kadın profili, kararlı duruşu ve istikrarlı çalışmalarıyla sektöre yeni bir soluk getirerek, 2014 yılında kendi markasını yaratarak sektöre çelik kapı ve duşakabin tedariği sağlayan Sibella Concept Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Can Karaatmaca, başarı hikayesini ve gelecek hedeflerini MERSİ okurları için anlattı. Sabırla beraber pozitif düşünce de kalmanın kariyeri için yaptığı en önemli motivasyon olduğunu söyleyen Sibel Can Karaatmaca, kısa sürede Türkiye’nin en büyük, güçlü firmalarıyla çözüm ortağı olmayı başardıklarını dile getirdi. Sibel Can Karaatmaca, altyapılarını her geçen gün geliştirerek, yurtiçi ve yurtdışında güçlü partnerlerini artırarak sektörde dünya çapında bir marka haline gelmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Sektöre giriş hikayeniz, firmanızın kuruluş süreci ve bugün gelinen noktada faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

2009 yılında yönetici olarak inşaat sektörüne giriş yaptım. Bir kadın olarak bu sektörde ayakta kalmak hayli zordu çünkü erkek egemen bir sektördü ve kadın çalışan sayısı çok azdı. Kararlı duruşum ve istikrarlı çalışmalarım sonucunda 2014 yılında her bir köşesine aşık olduğum Mersin’de kendi markam olan Sibella Concept’i kurdum. Müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine göre çelik kapı ve duşakabin tedariği sağlıyoruz. Çalışmayı çok seviyoruz. Sektörde lider markalarla işbirliği yaparak, yurtiçi ve yurtdışında müşterilerimizin ihtiyaçlarını zamanında karşılamak en büyük önceliğimizdir. Kısa sürede Türkiye’nin en büyük, güçlü firmalarıyla aynı masaya oturup, projelerine çözüm ortaklığı sağlamayı başarmış bulunmaktayız. Yurtiçi ve yurtdışında güçlü partnerlerimizi artırarak, altyapımızı her geçen gün geliştirerek sektörümüzde dünya çapında bir marka haline gelmeyi amaçlıyoruz.

“KARARLI MÜCADELEM HER ZAMAN BANA BAŞARIYI GETİRDİ”

İnşaat sektöründe çalışan bir kadın olarak bu sektör sizin için ne anlam ifade ediyor?

İnşaat sektöründe çalışmak son derece keyifli fakat bir o kadar da zor. Sektöre başladığım 2009 yıllarında sektörde kadın sayısı çok azdı. Ama bugün kadınlar da sektörde çok ciddi bir şekilde varlığını hissettirmektedir. Karşılıklı güvene dayanan bir sektör. Bu güveni kazanmak çok zor. Hele de bu kadar erkek egemen bir sektörde. Asla pes etmedim ve ben bir kadın olarak o güveni kazanan isim oldum.

Bu serüven bana sabırlı olmayı öğretti. Sabırla beraber pozitif düşünce de kalmanın kariyerin için yapabileceğin en önemli motivasyon olduğunu gördüm. Benim ve sevdiklerimin sağlığı yerindeyse hayatta hiçbir şey beni zorlayamaz. Bu nedenle markamı yaratırken hiç korkmadım. Kararlı mücadelem her zaman bana başarıyı getirdi.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İNŞAAT FİRMALARINA ÇÖZÜM ORTAKLIĞI YAPIYORUZ”

Şu an devam eden projeleriniz ve sizi diğer firmalardan ayıran özelliklerinizden bahseder misiniz?

Bizi rakiplerimizden farklı kılan en önemli özelliğimiz sadece Mersin ve çevresi değil Türkiye genelinde de büyük projelerde çalışabiliyor olmamız. Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarına çözüm ortaklığı yapıyoruz. Sunduğumuz hızlı, kaliteli hizmetin yanı sıra başarılı, çözüm odaklı bir ekiple çalışıyor olmamız bizi her zaman rakiplerimizden bir adım öne taşıyoruz. Başarının bir ekip işi olduğuna her zaman yürekten inanıyoruz. Yaptığımız başarılı işlerimiz en büyük referanslarımız. Yine şu anda da devam eden; Urfa, Adana, Denizli, İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerin de büyük projelerle çalışmaktayız.

“HERKESİN EN BAŞTA KENDİNE, ARDINDAN EKİBİNE GÜVENİ OLMALI”

Başarının bir ekip işi olduğundan bahsettiniz. Peki kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Biz 20 kişilik bir aileyiz. Aileyiz diyorum çünkü her bir ekip arkadaşımız bizim için ailemizin bir ferdi. İşimizi seviyoruz, özenle, titizlikle çalışıyoruz. Herkesin en başta kendine, ardından ekibine güveni olmalı. Siz yorulsanız bile, ekibiniz sizi ayaklandırmalı. Unutmayın yolcularının yarısını yollarda kaybeden bir kervan, sürüsünün yarısını köye getirebilen bir çoban, kendisine emanet edilen sermayenin yarısını kaybeden bir tüccar, ordusunun yarısını pusularda yitiren bir komutan, filosunun yarısını batıran bir amiral başarısından dolayı tebrik edilmezler. Başarı ancak iyi bir ekiple mümkündür. Umarım başarılarımız artarak devam eder ve ailemiz her geçen gün biraz daha büyür, binlerce kişiye istihdam sağlayabileceğimiz bir noktaya gelebiliriz.

“HAYATIN MUCİZESİ KENDİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE ADIM ATTIĞINIZDA BAŞLIYOR”

Sizin gibi girişimci olmak isteyen genç kadınlara neler önerirsiniz?

Hayal kurmayı, kalbinizi dinlemeyi ve peşinden gitmeyi sakın unutmayın. Hayatın mucizesi kendinizi gerçekleştirmeye adım attığınızda başlıyor. Toplumun beklentilerinin; işlerini azaltmasına izin vermesinler. Eğitimlerinden, kendilerini geliştirmekten asla vazgeçmesinler. Sadece ve sadece kendilerine güvenip kendilerine inansınlar.

“MERSİN’İN YENİ YÜZLERE VE YENİ FİKİRLERE İHTİYACI VAR”

Röportajımızın başında yatımınızı yaptığınız Mersin’in her bir köşesine aşık olduğunuzdan bahsettiniz. Peki ya Mersin’in daha çok gelişmesi için önerileriniz nelerdir?

Mersin benim için dünyanın en güzel şehri olmakla beraber, maalesef çok talihsiz bir şehir. Mersin’in sahilinin ve kumunun dünyada eşi benzeri olmamasına karşın, turizmi yok denecek kadar az. Hatta sıfır. İnanın “Kız Kalesi” yurtdışında bir yerde olsaydı, tüm dünyadan turist toplardı. Mersin’de, Mersin’e hiçbir şey katmamış bir grup insan var ama her organizasyonda bunlar var. Keşke o organizasyonlarda boy göstereceklerine bu kent için ellerini taşın altına koysalar. Mersin her yönden değişmeli. Gerçek anlamda marka şehir olmak için yeni yüzlere ve yeni fikirlere ihtiyacı var.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

GÜLTAK: “ENGELLEMELERE RAĞMEN HALKIMIZA HİZMET VERECEĞİZ”

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Belediye başkanı olarak beni çalıştırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat özellikle mecliste karşılaştığımız engellemelere rağmen Akdeniz’e ve halkımıza hizmet vermeye, ilçemizi değiştirirken, vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu da yükseltmeye devam edeceğiz. Çünkü yatmak için değil, çalışmak ve hizmet üretmek için göreve geldik” dedi.

Published

on

Mahalle ve esnaf buluşmalarını sürdüren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, son olarak Turgut Reis Mahallesini ziyaret etti. Mahalleye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri anlatan Gültak, mahalle sakinlerinin de taleplerini dinledi. Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile birim müdürlerinin de katıldığı ziyarette söz alan Turgut Reis Mahallesi Muhtarı Ahmet Eldeniz, birkaç gün önce açılışı gerçekleştirilen mahalle kültür ve sanat evi için Başkan Gültak’a teşekkür etti.

“KÜLTÜR SANAT EVİMİZ TURGUT REİS’E ÇOK YAKIŞTI”

Akdeniz’in limanı, serbest bölgesi, ticari ve ekonomik değerleriyle Mersin’in en önemli ilçesi olduğunu belirten Gültak, “Böyle bir ilçede yaşamak güzel olduğu kadar, böyle bir ilçeyi vatandaşlarımızla birlikte yönetmek, değiştirip güzelleştirmek ayrıca gurur verici” ifadelerini kullandı. Turgut Reis Mahallesinin yıllarca ötelendiğini ve el değmediğini vurgulayan Gültak, “Tabi uygun yer bulmak ve düzenlemek de kolay değil. Ama ne yaptık ettik, güzel bir mekan bulduk. Muhtarımız da destek oldu. Güzel bir kültür ve sanat evine çevirdik. Kadınlar, gençler ve çocuklarımız için ideal bir mekan oldu. Merkezin arka bahçesine şimdi bir sundurma da yapacağız. Yaz, kış kullanılabilecek gölgelik bir alan kazandıracağız. Bahçeye bir oyun parkı da kurulacak. Böylelikle anneler kültür evinde hem dikiş, nakış, takı tasarım becerileri kazanacak, okuma-yazma öğrenecek veya spor yapabilecek, hem de çocuklarıyla oyunlar oynayabilecek. Belki biraz geç kalındı ama bu merkezimiz Turgut Reis’e, kadınlara ve gençlerimize çok yakıştı” diye konuştu.

12’İNCİ KÜLTÜR VE SANAT EVİ HUZURKENT’TE

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Akdeniz’e 12’inci kültür ve sanat evini Huzurkent bölgesine açacaklarını da kaydetti, tadilat, alt ve üstyapı çalışmalarının çok yakın süre içinde biteceğini ifade etti. Gültak, “Burada bulunan 2 binamızdan biri kadınlar için mesleki beceri eğitimi aldıkları kültür sanat evi, diğeri çocuklarımız için kreş hizmeti verecek. Bu merkezlerimiz sayesinde, yıllardır eve kapanıp sıkılan kadınlar ve çocuklarımız artık rahat bir nefes alabiliyor” şeklinde konuştu. Başkan Gültak, belediye binası yanında bulunan Kadın Emeği Diyarının, kültür sanat evlerinde üretim yapan kadınların hizmetinde olduğunu söyledi, ürettiklerini satmak isteyen kadınları davet etti.

  ETÜT MERKEZİNDEN YENİ DÖNEMDE BİN ÖĞRENCİ FAYDALANACAK

Başkan Gültak, belediyenin ücretsiz sunduğu eğitim desteği sayesinde, geçen yıl Amasya Tıp Fakültesini kazanan İclal Kurt ile bu yılki YKS sayısalda 543 puanla Türkiye 496’ncısı ve Akdeniz birincisi olan 75. Yıl Fen Lisesi öğrencisi Deniz Barçatayın örneklerini verdi, öğrencileri online eğitim akademisi ve üniversite hazırlık kursu veren etüt merkezinden faydalanmaları çağrısı yaptı. “Daha önce Akdeniz Belediyesinin, özellikle çocuklarımızın geleceğine yönelik böyle önemli hizmetleri yoktu” diyen Gültak, metropol gökdelen binasında bulunan etüt merkezinden geçen dönem 400 öğrencinin faydalandığını, yeni dönemde bu sayıyı bine çıkaracaklarını anlattı.

“ONKOBÜS HİZMETİ VEREN BAŞKA BELEDİYE YOK”

Akdeniz Belediyesinin, kanser tedavisi gören, kemotarapi alan hastalara sağladığı ücretsiz onkobüs hizmetine de değinen Gültak, “Tedavi gören hasta vatandaşımızı ve refakatçisini evinden servisle alıyor, Tıp Fakültesi veya Şehir Hastanesine ulaştırıyoruz. Tedavisinden sonra hastayı tekrar alıp evine bırakıyoruz. Mersin’de, vatandaşlara bu hizmeti sunan başka bir belediye yok” dedi.

  YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ DEVAM EDECEK

Yılmaz Güney Gençlik Merkezi yenileme projesinde sona yaklaştıklarını belirten Gültak, Barış Mahallesi yerinde kentsel dönüşüm projesinin de hızla sürdüğünü ve 6’ncı katların yükseldiğini söyledi. Gültak, “Seneye inşallah Barış Mahallemizde yükselen güvenli ve modern konutları hak sahiplerine teslim edeceğiz. 415 konut, 50’nin üzerinde dükkan, cami, 800 metrelik bir kültür merkezi, sosyal tesisler. Bittiğinde göreceksiniz, harika yerler olacak. Şimdi hedefimizde Bahçe ve Turgut Reis mahallerimiz var. Bu 2 mahallenin projeleri şu an bitti. Yeni dönemde seçilip tekrar göreve gelmemiz halinde, Çay ve Barış’ın ardından Bahçe, Turgut Reis, Çilek ve 5-6 mahallemizde daha yerinde kentsel dönüşüm projesini başlatacağız. Çünkü hep vurguladığım üzere, Akdeniz ve Mersin’in kurtuluşu ancak kentsel dönüşüm projeleri ile mümkün olabilecektir” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN KORKMAMAK LAZIM”

Başkan Gültak, Akdeniz ilçesinde yer alan bir mahallede, uzmanlar ve yetkililerce yapılan inceleme ve testler sonucu yıkılma riski taşıdığı tespit edilerek valilik emriyle geçen hafta boşaltılan bir apartman örneğini verdi, kentsel dönüşümün aciliyetine bir kez daha dikkat çekti. Binada yaşayanların otellere yerleştirildiğini de kaydeden Başkan Gültak, Mersin’de ömrünü tamamlamış yüzlerce yapı olduğuna değindiği açıklamasında, Çay ve Barış mahallelerinde vatandaşların projeye büyük ilgi gösterdiğini anlattı, “Kentsel dönüşümden korkmamak gerekir” ifadelerini kullandı.

“BİZLER ÇALIŞMAK İÇİN GELDİK, YATMAK İÇİN DEĞİL”

Akdeniz’de barışı, kardeşliği, eşitliği, güven ve toplumsal huzuru yeniden tesis ettiklerini vurgulayan Gültak, ilçe sakini vatandaşların refah seviyesini daha da arttırmak için mücadele ettiklerini söyledi. Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Akdeniz’de son dönemde en büyük sıkıntımız asfalt. Meclisimizden borçlanma yetkisini aldık. Arkadaşlarımız şu an çalışıyor. Bir ay sonra para elimize geçer diye düşünüyorum. Hızlı bir şekilde asfalt işine girişeceğiz. Fakat vatandaşlarımız da mecliste görüyor, bizim çalışmamamız için her şeyi yapıyorlar. Biz Büyükşehir Belediyesine borçlanma yetkisi veriyoruz, onlar vermiyor. Eğitimle ilgili bir tahsis yapalım diyoruz, ‘yapamazsın’ diyorlar. Belediye başkanı olarak beni çalıştırmamak için, vatandaşa hizmet verememem için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu bir şikayet değil. Ben yine de hizmet veriyorum. Fakat bu kez zaman geçiyor, enerjimizi de gereksiz konulara harcamak zorunda kalıyoruz. Halbuki meclisin görevi, halkın lehine olan her şeye yardımcı olmaktır. Bu tür sıkıntılar yaşıyoruz ancak çözüyoruz. Akdeniz’in değişim ve dönüşümü, Akdeniz halkının da refahı, huzuru ve mutluluğu için çalışmaya devam edeceğiz. Akdeniz halkı her şeyin en güzeline layıktır. Haftanın 4 günü halkımızın içindeyiz. Çünkü bizler çalışmak için geldik, yatmak için değil.”

Okumaya Devam Et

Aktualite

BEYAZ İNCİRİN FİYATI BİR HAFTADA 24 LİRADAN 10 LİRAYA DÜŞTÜ

Mersin’in Mut ilçesinde bir hafta önce 24 liradan satılan beyaz incirin kilosu 10 liraya düştü.

Published

on

Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, son bir hafta içinde incirin kilosunun 10 liraya kadar düşmesinin üreticiyi hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, fındık gibi ürünlere getirilen taban fiyat uygulamasının kayısı, zeytin ve incir gibi meyvelere de getirilmesini istediklerini söyledi. Kar, “İncirin kilosu 24 liradan satılıyordu, 1 hafta sonra 10 liraya kadar düştü. Bu fiyatın aniden düşüşü neden kaynaklanıyor bilmiyoruz. Üreticilerimiz zor durumda. Bu market zincirleriyle üreticilerin arasındaki makası daraltmamız lazım” dedi.

Fiyatlara sessiz kalan üreticiler, artık inciri yaşken satmak yerine kurutarak kilosunu 100 ila 120 lira arasında satmayı düşündüklerini söylediler.

Tüccarlar ise fiyat düşüşünün kendilerinden kaynaklanmadığını, Ankara halinde komisyoncuların fiyat düşüşü yaptıklarını ifade ettiler.

Okumaya Devam Et

Aktualite

DANA SUCUĞUNDAN TAVUK ETİ ÇIKTI

Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan gıda denetiminde etiketsiz dana eti olarak satışa sunulan 10 kilogram sucuğun içerisinde tavuk eti olduğu ortaya çıktı.

Published

on

Tarsus Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, gıda üretimi ve satışına yönelik yaptıkları denetimde Ergenekon Mahallesi’nde etiketsiz olarak satılan dana etinden sucuklara el koydu. Serolojik analiz incelemesi sonucunda dana eti olarak piyasaya sunulan sucuğun tavuk eti içerdiği ortaya çıktı. Bu ürünlerin satışıyla alakalı gerekli incelemeyi yapan ekipler, vatandaşa da gerekli bilgilendirmeyi yaptı. Yetkililer, ilçede denetimlerin aralıksız süreceğini bildirdi.

Okumaya Devam Et

Trendler