Connect with us

Teknoloji

Elon Musk Starlink Testi İçin Kullanıcıları Davet Etti

Published

on

Yaptığı öncü girişimlerle teknoloji dünyasında adından oldukça söz ettiren Elon Musk, dünyanın her yerinde adaletli bir şekilde internet bağlantısını ulaştırma amacıyla Starlink projesine başlamıştı. Bu internetin kablolu yapısından kurtulup uydular sayesinde her yere ulaşılabilir bir hale gelmesi amaçlanmakta. İnternet bağlantısına sahip olmayan kırsal kesimlere bile internet getirecek olan Starlink uydu takım yıldızı test için kullanıcı topluyor.

$36 Milyar dolar değere ulaşan SpaceX hali hazırda Dünya yörüngesinde 500’den fazla uyduya sahip. Dev şirket geçtiğimiz hafta uzay merkezli internetin denemelerine birkaç hafta içinde başlanılacağını duyurdu.

Deneme aşamasının davet linki Starlink’in kendi sayfasında paylaşıldı. Kullanıcıların bu kapalı betaya erişebilmek için formu doldurması gerekmekte. Form kullanıcı adı, posta kodu ve hangi ülkede olduğunuza dair bilgileri sizden istemekte. Starlink beta testini Kuzey Yarımküre’de uygulamayı planlamakta ve bu kesimde olup bilgilerini doğru giren kişileri gelişmelerden haberdar tutacağının sözünü vermekte.

Elon Musk Twitter üzerinden bir takipçisi ile yaptığı konuşmasında sistemin ilk başlarda Kuzey kesimde çalışacağını ardından Ekvator’a yaklaşacağını açıklamıştı. Bu nedenle ilk test bölgelerinin Seattle ve Almanya olacağı düşünülüyor.

 

Starlink Herkese Eşit İnternet Erişimi Hakkı Tanımakta

SpaceX bu uydu takımyıldızları ile birlikte dijital ayrımcılığı bitirmeyi hedefliyor. Dünyanın neredeyse yarısı gerek maddi durumundan gerekse coğrafi konumundan dolayı internete erişim sağlamakta sıkıntılar yaşıyor. Starlink bu coğrafi nedenlerle erişim sıkıntısını uydularla maddi sıkıntıları da ucuz internet ile çözebilecek.

Starlink bu yılın sonlarına doğru Kuzey Amerika’da ticari bir lansmana başlayacak. Elon Musk’ın hedefi ise 2021 yılında kadar Dünyanın dört bir yanını binlerce uydu ile doldurmaktır.

Starlink’in ilk amacı zayıf internet bağlantısı olan yerlere hizmet etmektir ama Musk’ın planı kentsel kesimlere düşük maliyetle internet erişimi sağlamak. Uzay merkezli bu uydu takımyıldızları 30 saniye gecikme ile saniyede 1 gigabit internet vadetmekte. Bu hız, günümüz şartlarına göre oldukça yeterli. Karşılaştırmak gerekirse İngiltere’de ortalama bant genişliği hızı saniyede 64 megabit.

Fakat bu iddaalı ve güzel planın sıkıntılı yanları da mevcut. İlk olarak bu uydu takımyıldızları ilerleyen süreçlerde bir uzay çöplüğüne neden olabilir. İkinci olarak ise bu uydular geceleri yansıttıkları ışıklar sebebiyle ışık kirliliğine de neden olabilir. Elon Musk, bu sorunu çözmek için uydulara güneşlik takacağının sözünü verdi.

OneWeb, Amazon, Facebook ve Telesat gibi firmalar da SpaceX’e rakip düşük yorünge uydu takımyıldızları fırlatmayı planlamakta. Elon Musk ise rakiplerine belirli bir ücret karşılığında uydularını yollayabileceğini söyledi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

APPLE’IN KARMA GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ VİSİON PRO’NUN ŞUBAT’TA SATIŞA SUNULMASI BEKLENİYOR

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple, “karma gerçeklik” gözlüğü Vision Pro’nun üretimini hızlandırdı. Apple’ın gözlüğü Şubat ayında piyasaya sürmesi bekleniyor.

Published

on

ABD’li teknoloji devi Apple, Haziran ayında tanıttığı çığır açıcı bir gelişme olarak görülen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’nun üretimini hızlandırdı. ABD basınında yer alan haberlere göre Çin’deki tesislerde hızlı bir şekilde devam eden gözlüğün hedeflenen üretiminin Ocak ayı sonunda tamamlanması bekleniyor. Karma gerçeklik gözlüğünün perakende satışının ise 2024 Şubat’ta başlaması planlanıyor.

Ürünün piyasaya kesin sürüm tarihi Apple tarafından henüz resmi olarak açıklanmazken, gözlüğün önce ABD’de daha sonra Avrupa’da 3 bin 499 dolara (yaklaşık 103 bin lira) piyasaya sunulması bekleniyor. Apple’ın 2024’te yaklaşık 500 bin ürünün sevkiyatını yapması öngörülüyor.

Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro'nun Şubat'ta satışa sunulması bekleniyor

“2024’ÜN EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜ”

Günlük hayatın yerini almaya başlayan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimini bir araya getiren karma gerçeklik gözlüğüyle kullanıcılar, film izleyebilecek ve uygulamaları kullanabilecek. Geniş özelliklere sahip gözlük kullanıcılara gerçek hayattaki görüntülere yapay zeka ile oluşturulmuş sanal görüntüleri ekleyebileceği bir deneyim sunuyor.
Karma gerçeklik gözlüğü Apple için 2024 yılının ‘en önemli ürünü’ olarak nitelendiriliyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

YAPAY ZEKÂ SAĞLIKÇILARIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK

Aksaray Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı’ndan Araştırma Görevlisi Beyza Nur Akşit, yapay zekânın sağlıkçıların işini kolaylaştıracağını söyleyerek, “Yapay zekâ hastalıkların teşhisinde ve tanısında çok yardımcı oluyor” dedi.

Published

on

Kayseri’de Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘2023 yılı Yetenek Her Yerde Bölgesel Kariyer Fuarları’na katılan Aksaray Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı’ndan Araştırma Görevlisi Beyza Nur Akşit, “Sağlıkta Yapay Zekâ” konulu söyleşiye katıldı. Burada İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Akşit, yapay zekânın sağlıkta birçok alanda kullanıldığını söyledi.

Yapay zeka sağlıkçıların işini kolaylaştıracak

Akşit, “Gelişmeleri de devam ediyor. Sağlıkta yapay zekâ da etik sorunlardan kaynaklı olarak veri gizliliğidir. Bu alanda geliştirilen algoritmaların mimarileri daha çok teknolojik anlamda buraya yönelmiş durumdadır. Şu anda veri gizliliğinin sağlanması en önemli konulardan birisidir. Oldukça önü açık bir alan olduğu için mühendislik ve tıp alanında olan arkadaşlarımız bu alana yönelebilir ve bu alanda yer edinebilirler. Yapay zekâ birçok alana hitap ediyor. Dolayısıyla geleceğe de bu anlamda yön verecek bir alan olduğu için ileriki dönemlerde bu alanla ilgilenmeleri mesleki açıdan yer edinmelerini sağlar. Kendi hayatlarında istihdam imkanını artırmış olurlar. Yapay zekâ ile ameliyatlara 2000 yılından itibaren başlandı. Cerrahi ameliyatlarda yapay zekâ robotları kullanılmaktadır. Yapay zekâ hastalıkların teşhisinde ve tanısında çok yardımcı oluyor” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BUÜ, 2024 TEKNOFEST’İN STARTINI VERDİ

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), 2024 yılında Adana’da düzenleneceği açıklanan TEKNOFEST için çalışmalara şimdiden başladı.

Published

on

Görükle Kampüs yemekhanesinde gerçekleştirilen 2023 değerlendirme toplantısına BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Akpınar, T3 Vakfı Bursa İl Sorumlusu Nurkan Karabulut, BUÜ TEKNOFEST Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Enes Yiğit, destek veren firmaların temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

TEKNOFEST SADECE BİR YARIŞMA DEĞİL

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, katılımın yüksek olmasının 2024 için kendilerini daha da motive ettiğini söyledi. Üniversite olarak ilk günden itibaren TEKNOFEST yarışları içerisinde yer aldıklarını hatırlatan Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, “Mühendislik ve Fen altyapısına sahip bir üniversite olarak güçlü bir şekilde varlığımızı sürdüreceğimize inanıyoruz. TEKNOFEST sadece bir yarışma değil, Türkiye’nin teknolojik hamlenin sembolize olduğu bir organizasyon haline geldi. Bu faaliyetlerin sadece üniversiteler için değil, ülke genelinde motive edici bir unsuru olduğunu hepimiz görüyoruz. Üstelik sadece mühendislik alanlarında değil, tıp ve sosyal bilimler alanında da birbirinden kıymetli projelerin yarışlarda boy gösterdiğine şahit oluyoruz. Nitekim 2023 yarışlarında Tıp Fakültemizden bir hocamız ve öğrencilerinin projesi 1’incilik ödülü almayı başardı” diye konuştu.

BUÜ, 2024 TEKNOFEST’in startını verdi

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMDE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI KAZANDIRDI

Türkiye’nin modernleşme ve sanayileşme hikayesine bakıldığında genel anlamda bir yerelleşme ve özgüven sıkıntısı yaşadığına işaret eden Rektör Yılmaz; “Ülkemiz tüm bu süreç boyunca cari açık ile mücadele etmiş ve bunu gidermenin yollarını aramıştır. Sanayileşme hamlesinin ilk günlerinden itibaren, 100 yıllık süreçte her türlü ekonomik ve iktisadi yollar denendi. Ancak döndük dolaştık ve hep cari açık konusunda aynı yere geldik. Bunu aşmanın yolu da hepimizin bildiği üzere teknolojik üretimler yapmak ve ihracatı ithalatın üzerine çıkarmaktır. İşte bunu yapabilmenin yolu da özgüven eksikliğini gidermek ve üretim yapmaktır. TEKNOFEST bu anlamda yerli ve milli üretim hamlesinde hepimize yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Bir yönüyle festival olan bu organizasyon, diğer yönüyle de hepimize özgüven aşılayan özel bir çalışmadır. Üniversite olarak bizler de bu anlamda paydaşı olduğumuz TEKNOFEST’e özel olarak hazırlanıyor ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. İnşallah 2024 yılındaki yarışlarda değerli projelerimiz ile yer alacak ve üniversitemizi temsil etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

BURSA’DA HEDEF 100 BİN BAŞVURU

T3 Vakfı Bursa İl Sorumlusu Nurkan Karabulut ise 20 Şubat son başvuru tarihi olan TEKNOFEST’te bu yıl toplamda 50 milyon TL malzeme desteği ve 25 milyon TL ise ödül verileceğini açıkladı. Adana’da yapılacak 2024 TEKNOFEST’e Bursa’dan 62 bin yarışma başvurusu geldiğini vurgulayan Nurkan Karabulut; “İnşallah 2024 yılında yapacağımız çalışmalar ve gençlerin ilgisi ile bu sayıyı 100 binlere çıkarmayı hedefliyoruz. Üniversiteleri yakından takip ediyor ve hep birlikte çalışmaya gayret ediyoruz. Tüm gençleri TEKNOFEST 2024’e bekliyoruz” dedi.

TEKNOFEST, MİLLETİN ÜMİTSİZLİĞİNİ KIRDI

BUÜ TEKNOFEST Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Enes Yiğit de 5 ay önce koordinatör olarak atandığını söyleyerek; “Öğrencilerimizi yarışmalara daha fazla motive edebilmek istiyoruz. Çünkü TEKNOFEST aslında yarışmadan da öte bir vizyondur. Bunu daha önceki organizasyona katılan kişileri gözlemleyerek çok daha net anlayabiliyoruz. O alanlara ilkokul öğrencisi de geliyor, yaşlı insanlar da geliyor. Oradaki projeleri ilgi ile izliyorlar. Yarışlarda yer alan gençlerimizin gözündeki umudu çok net görebiliyoruz. TEKNOFEST, milletimizdeki ümitsizliği kırdı. Projelere katılan öğrencilerin motivasyonu, disiplini ve performansını görünce yarışların önemini çok daha net anlayabiliyoruz. Bu yüzden tüm öğrencilerimizin bu organizasyonda yer almaları gerektiğine inanıyoruz. Ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerimizi teşvik etmeli ve en azından bu yarışları izlemeleri konusunda tavsiyede bulunmalıyız. Bugüne kadar yarışlara katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, yeni dönemde katılacak tüm arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

KATILIMCILARA VE DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR BELGESİ

Gecede 2023 TEKNOFEST’te “Sağlık ve İyi Yaşam Teknolojileri” kategorisinde birincilik ödülü alan Pullexo takımının danışman hocası ve öğrencileri ile yarışlarda yer alan takımlara sponsorluk desteği veren firmalara teşekkür belgeleri takdim edildi. Program, öğrenci, akademisyen ve firma temsilcilerinin yaptığı konuşmaların ardından sonra erdi.

Okumaya Devam Et

Trendler