Connect with us

Ekonomi

ERCIK: “BARAJLARIMIZ 2021’DE SU TUTMAYA BAŞLAYACAK”

AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, yapımı hızla devam eden Pamukluk Barajının yetiştirilebilirse bu yıl, Sorgun ve Aksıfat barajlarının ise 2021’nin sonunda su tutmaya başlayacağını söyledi. 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesinin açılışını da ekim ayında yapacaklarını belirten Ercik, Mezitli’de yapılması planlanan 250 yataklı devlet hastanesinin pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen proje ihalesinin ise eylül ayına kadar bitmiş olacağını, hastaneyi 2023’te hizmete açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Published

on

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Ercik, hükümetin Mersin’de devam eden yatırımlarına ilişkin İHA muhabirine açıklama yaptı. Barajlar, göletler, turizm ve sağlık alanlarında tamamlanan ve yapımı süren projelerin son durumuna ilişkin bilgi veren Ercik, AK Parti’nin Mersin merkezde kazandığı tek belediye olan Akdeniz Belediyesi ile ilgili de değerlendirme yaptı.

“Pamukluk, Sorgun ve Aksıfat barajlarımız, 2021 sonunda su tutmaya başlayacak”

Mersin’de şu an itibariyle yaklaşık 38 milyar liralık yatırım olduğuna dikkat çeken Ercik, bu rakamın gittikçe de arttığını vurguladı. Şu an, Mersin’i rahatlatacak ve yapımı devam eden 3 baraj olduğunu ifade eden Ercik, “Bunlardan Pamukluk Barajımız Tarsus ve Akdeniz ilçelerimizi; Sorgun Barajımız Erdemli’yi, Aksıfat Barajımız da Erdemli ve Silifke’yi rahatlatacak. Pamukluk Barajımız, eğer bu yıl yetiştirebilirsek su tutmaya başlayacak. Biraz hızlı gidiyor orası ama temkinli konuşmak lazım. 2021’in sonu geldiğinde Pamukluk, Sorgun ve Aksıfat barajlarımız su tutmaya başlayacak” dedi.

“Mersin’de 2015 yılına kadar toplam gölet sayısı 4. Bütün göletler 2015’ten sonra yapıldı”

Bunun dışında Mersin’de 104 gölet projeleri olduğunu dile getiren Ercik, bugüne kadar 24 göletin tamamlandığını, 30 göletin de yüzde 50 ile yüzde 80 seviyelerde olduğunu söyledi. Ercik, “Önceliğimiz bunları bitirmek. Diğerlerinden ise içlerinde etüt proje aşaması biten göletlerimiz var; başlayıp da tamamlanamayan göletlerimizin yapımı bittikten sonra da bunlara geçiş yapacağız. Mersin’de 2015 yılına kadar toplam gölet sayısı 4. Bütün göletler 2015’ten sonra yapıldı. Öncelikle bunu bilmek lazım. Bu süreçte bizim öncelikle yarım kalan yerleri bitirmemiz gerekiyor. Onları bitirirsek inşallah Mersin’de su ile ilgili sıkıntımız kalmayacak. Sulama suyuyla ilgili en büyük sıkıntıyı yaşayan ilçelerimizin başında Tarsus, Erdemli, Mut ve Silifke geliyor. Bu göletler bittiği andan itibaren de sulamayla ilgili hiçbir sıkıntımız kalmayacak” diye konuştu.

“Tarsus Devlet Hastanesinin açılışını ekim ayında yapacağız”

Sağılık alanında yapılan yatırımları da anlatan Ercik, “Mersin’de sağlık alanında hiçbir sıkıntımız yok ama biz mevcutların üzerine yenilerini ekliyoruz” diyerek, devam eden projelerle ilgili bilgi verdi. Yapımı hızla devam eden Tarsus Devlet Hastanesini müteahhit firmanın normalde 2021 Mart ayında teslim etmesi gerektiğini, ancak hastanenin planlanandan çok daha erken tamamlanacağını vurguladı. “600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesinin en geç ekim ayında hep birlikte açılışını yapacağız” diyen Ercik, Mezitli’de yapılması planlanan hastane için ise şunları söyledi:

“Pandemi süreci başlamamış olsaydı biz mart ayının sonunda 200 artı 50 yataklı Mezitli Devlet Hastanesinin proje ihalesini bitirmiş olacaktık. Korona virüs salgını nedeniyle süreç maalesef uzadı. Mezitli’deki hastanemiz pandemi nedeniyle bekliyor ama eylül ayında buranın da proje ihalesi bitmiş olacak. 2023’te bu hastanenin açılışını yapmayı hedefliyoruz.”

“İş adamları bakanlıktan süre istedi. Bakanlık kabul etti”

Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesiyle ilgili de bilgi veren Ercik, bölgenin 5 firmaya tahsisinin yapıldığını anımsattı. Korona virüs salgını öncesinde bölgeyle ilgili iş adamlarıyla görüşüldüğünü kaydeden Ercik, “İş adamları, bakanlıktan biraz zaman istediler. Bakanlık da bunu kabul etti. İş adamlarımızın biraz rahatlaması gerekiyor. Salgın nedeniyle de biraz gecikecek ama sonrasında inşallah yatırımcılarımız Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesine gelip yerlerini yapacaklar. Orada altyapıyla ilgili hiçbir sorun yok, zaten bitmişti. Orada duble yollar var şu an. Bu yollar bitirileli 5-6 yıl oldu” ifadelerini kullandı.

“Gültak başkanımız gece gündüz çalışıyor”

AK Parti’nin Mersin merkezde kazandığı ilk belediye olan Akdeniz Belediyesi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ercik, Muhammet Mustafa Gültak’ın, Akdeniz Belediye Başkanı olduğu günden bugüne kadar gece gündüz çalıştığının altını çizdi. “Anamur’daki, Tarsus’taki hemşehrilerimiz dahi şu an Akdeniz Belediyesini konuşuyor” diyen Ercik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini ‘Millete yüzünüzü dönmeyin’ diye net bir talimat verdiğini belirtti. Ercik, “Biz de bu talimat doğrultusunda milletimizle birlikte şu an belediyeyi yönetiyoruz. Sadece bir belediye başkanı olarak değil, herkesin bu belediyede şu an bir emeği var. Belediye beraber yönetiliyor. Gültak başkanımız, belediye başkan yardımcıları, teknik personel, memurlar, hizmetli, herkes canla başla çalışıyor. Bu da gerçekten Mersin’de büyük bir takdir toplamış durumda. Gültak başkanımızın çalışkanlığı da apayrı bir şey” dedi.

“Akdeniz Belediyesi 300 bin kişiye değil, 900 bin kişiye hizmet veriyor”

Akdeniz’in gece nüfusu ile gündüz nüfusu arasındaki uçuruma dikkat çeken Ercik, “Asıl gündeme gelmesi gereken konu bu. Yaklaşık 900 bin gündüz nüfusu olan Akdeniz’in gece nüfusu ise 300 bin. Siz böyle bir belediyeyi yönetiyorsunuz. Bu, Tarsus, Yenişehir, Mezitli, Anamur, Erdemli için söz konusu değil ama Akdeniz farklı bir yer. Bu insanların hepsi Akdeniz’de ekmeğini kazanıyor, Yenişehir’e, Mezitli’ye, Toroslar’a evlerine yatmaya gidiyor. Bizim bunu düşünmemiz lazım. Akdeniz Belediyesi 300 bin kişiye değil, 900 bin kişiye hizmet veriyor. Asıl bunun değerlendirilmesi lazım. Şu an Akdeniz Belediyesi, yaptığı hizmetleri 900 bin nüfusa göre yapıyor ama İller Bankasından para 300 bin kişiye göre geliyor” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bambaşka bir Akdeniz’i hep birlikte göreceğiz”

Çay Mahallesi Ataş yerleşkesinde TOKİ’nin yaptığı yerinde dönüşüm projesine ilişkin de konuşan Ercik, “Müteahhit firmayla görüşüldü, iki yıl içinde tamamlıyoruz. Böyle bir algının oluşmaması için söylüyorum bunu; biz kimseyi kendi evinden zorla oraya taşımayacağız. İsteyen oraya taşınacak; gönüllülük esas burada. Akdeniz’de yaşayan hemşehrilerimiz de kesinlikle bundan memnun kaldı, memnun kalmaya da devam edecekler. Bir sonraki projemiz Barış Mahallesi. Sonra Turgutreis var. Biraz da merkezde bu işlerin yapımına başlayacağız. 2023’te cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bambaşka bir Akdeniz’i hep birlikte göreceğiz. Ben buna inanıyorum” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UĞURLAYACAK, ABDÜLHAMİD HAN GEMİSİ BUGÜN GÖREVE BAŞLIYOR

Mavi Vatandaki filonun “en güçlüsü” olan Abdülhamid Han sondaj gemisi bugün Mersin’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Akdeniz’de ilk görevine başlayacak.

Published

on

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından adı “Abdülhamid Han” olarak açıklanan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak sondaj gemisindeki çalışmalar tamamlandı. 2,5 aydır Mersin’in Taşucu Limanı’nda kalan Abdülhamid Han sondaj gemisinin bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmalarının bitmesiyle teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak bugün Akdeniz’de göreve başlayacak. Fatih, Kanuni ve Yavuz’un ardından Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi ve dünyanın beşinci büyük gemi olma özelliğini taşıyan Abdülhamid Han’ı bugün kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yolcu edecek. Geminin bulunduğu alanda tüm hazırlıklar tamamlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelerek hem inceleme hem de bilgi almasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıkladığı gibi Akdeniz’de Türkiye’nin yetki alanı içerisinde arama çalışmalarına başlayacak.

  VATANDAŞLAR GURURLA TAKİP EDİYOR

Geminin uğurlanması için bölgeye gelen tatilcilerden Nihal Demirsoy, “Bugün Abdülhamid Han gemimiz ilk seferine çıkacak gururluyuz, mutluyuz” dedi.

Geminin uğurlanma töreni için gelenlerden Hamiyet Polat ise “Gemimiz gidiyor diye üzgünüz. Çünkü manzaramız gidiyor ama gururlu ve onurluyuz. Bugün Cumhurbaşkanımız gelecek, bilhassa onun için  buradayız. Dünden karşılamak için geldik. Çok güzel, ne mutlu ki biz Türk’üz” diye konuştu.

  238 METRE UZUNLUĞUNDA 12 BİN 200 METRE KAREYE KADAR SONDAJ YAPABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Dünyadaki 5 gemiden biri olan Abdülhamid Han’ın 62 bin groston ağırlığında bir gemi olduğu kaydedildi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

VALİ PEHLİVAN SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi sanayicileri ile bir araya geldi.

Published

on

İlki geçtiğimiz ay düzenlenen ve önümüzdeki aylarda sürdürülecek olan toplantılara Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, yönetim kurulu üyeleri Halit Altun, Seyfetullah Işık, Kürşad Haddat, Denetim Kurulu üyeleri Hasan Yıldırım ve Yılmaz Akyüz, Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile sanayiciler katıldı. Bölgedeki bir kağıt fabrikasında gerçekleşen toplantıda Vali Pehlivan, sanayicilerin istek ve önerilerini dinleyerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, “Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz sanayici buluşmalarının ikincisini Valimizin başkanlığında yaptık. Önümüzdeki süreçte de sık sık tekrarlayacağımız bu toplantılar ile MTOSB sanayicilerimizi Valimiz ile bir araya getirerek istek ve önerilerini aktarmalarını sağlayacağız. Valimize gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Vali Pehlivan ve beraberindeki heyet daha sonra bölgede faaliyet gösteren bazı fabrikalarda incelemelerde bulundu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA BU GECE YARISINDAN İTİBAREN BÜYÜK İNDİRİM GELİYOR!

Petrol fiyatlarının 94 dolar ile son 6 ayın en düşük seviyesini görmesi akaryakıt fiyatlarını aşağıya çekti. Bu kapsamda benzin litre fiyatına 2.23, motorin litresine ise 1.15 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

Published

on

Küresel pandemi krizi sonrası ortaya çıkan arz sorunu, daha sonra Rusya-Ukrayna savaşı ile giderek tırmanan petrol fiyatları yavaş yavaş olağan seyrine doğru geriliyor. Haftaya 100 doların üstünde başlayan Brent Petrol, 94 dolara kadar çekildi.

Akaryakıt sektöründen edinilen bilgilere göre, bu gerileme benzin ve motorin fiyatlarında da indirim olarak dönecek. Brent Petrol fiyatlarındaki sert düşüş sonrası motorin fiyatlarında 1.15 TL, benzin fiyatlarında ise 2.23 TL indirim bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Trendler