Connect with us

Ekonomi

ERCIK: “BARAJLARIMIZ 2021’DE SU TUTMAYA BAŞLAYACAK”

AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, yapımı hızla devam eden Pamukluk Barajının yetiştirilebilirse bu yıl, Sorgun ve Aksıfat barajlarının ise 2021’nin sonunda su tutmaya başlayacağını söyledi. 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesinin açılışını da ekim ayında yapacaklarını belirten Ercik, Mezitli’de yapılması planlanan 250 yataklı devlet hastanesinin pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen proje ihalesinin ise eylül ayına kadar bitmiş olacağını, hastaneyi 2023’te hizmete açmayı hedeflediklerini açıkladı.

Published

on

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Ercik, hükümetin Mersin’de devam eden yatırımlarına ilişkin İHA muhabirine açıklama yaptı. Barajlar, göletler, turizm ve sağlık alanlarında tamamlanan ve yapımı süren projelerin son durumuna ilişkin bilgi veren Ercik, AK Parti’nin Mersin merkezde kazandığı tek belediye olan Akdeniz Belediyesi ile ilgili de değerlendirme yaptı.

“Pamukluk, Sorgun ve Aksıfat barajlarımız, 2021 sonunda su tutmaya başlayacak”

Mersin’de şu an itibariyle yaklaşık 38 milyar liralık yatırım olduğuna dikkat çeken Ercik, bu rakamın gittikçe de arttığını vurguladı. Şu an, Mersin’i rahatlatacak ve yapımı devam eden 3 baraj olduğunu ifade eden Ercik, “Bunlardan Pamukluk Barajımız Tarsus ve Akdeniz ilçelerimizi; Sorgun Barajımız Erdemli’yi, Aksıfat Barajımız da Erdemli ve Silifke’yi rahatlatacak. Pamukluk Barajımız, eğer bu yıl yetiştirebilirsek su tutmaya başlayacak. Biraz hızlı gidiyor orası ama temkinli konuşmak lazım. 2021’in sonu geldiğinde Pamukluk, Sorgun ve Aksıfat barajlarımız su tutmaya başlayacak” dedi.

“Mersin’de 2015 yılına kadar toplam gölet sayısı 4. Bütün göletler 2015’ten sonra yapıldı”

Bunun dışında Mersin’de 104 gölet projeleri olduğunu dile getiren Ercik, bugüne kadar 24 göletin tamamlandığını, 30 göletin de yüzde 50 ile yüzde 80 seviyelerde olduğunu söyledi. Ercik, “Önceliğimiz bunları bitirmek. Diğerlerinden ise içlerinde etüt proje aşaması biten göletlerimiz var; başlayıp da tamamlanamayan göletlerimizin yapımı bittikten sonra da bunlara geçiş yapacağız. Mersin’de 2015 yılına kadar toplam gölet sayısı 4. Bütün göletler 2015’ten sonra yapıldı. Öncelikle bunu bilmek lazım. Bu süreçte bizim öncelikle yarım kalan yerleri bitirmemiz gerekiyor. Onları bitirirsek inşallah Mersin’de su ile ilgili sıkıntımız kalmayacak. Sulama suyuyla ilgili en büyük sıkıntıyı yaşayan ilçelerimizin başında Tarsus, Erdemli, Mut ve Silifke geliyor. Bu göletler bittiği andan itibaren de sulamayla ilgili hiçbir sıkıntımız kalmayacak” diye konuştu.

“Tarsus Devlet Hastanesinin açılışını ekim ayında yapacağız”

Sağılık alanında yapılan yatırımları da anlatan Ercik, “Mersin’de sağlık alanında hiçbir sıkıntımız yok ama biz mevcutların üzerine yenilerini ekliyoruz” diyerek, devam eden projelerle ilgili bilgi verdi. Yapımı hızla devam eden Tarsus Devlet Hastanesini müteahhit firmanın normalde 2021 Mart ayında teslim etmesi gerektiğini, ancak hastanenin planlanandan çok daha erken tamamlanacağını vurguladı. “600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesinin en geç ekim ayında hep birlikte açılışını yapacağız” diyen Ercik, Mezitli’de yapılması planlanan hastane için ise şunları söyledi:

“Pandemi süreci başlamamış olsaydı biz mart ayının sonunda 200 artı 50 yataklı Mezitli Devlet Hastanesinin proje ihalesini bitirmiş olacaktık. Korona virüs salgını nedeniyle süreç maalesef uzadı. Mezitli’deki hastanemiz pandemi nedeniyle bekliyor ama eylül ayında buranın da proje ihalesi bitmiş olacak. 2023’te bu hastanenin açılışını yapmayı hedefliyoruz.”

“İş adamları bakanlıktan süre istedi. Bakanlık kabul etti”

Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesiyle ilgili de bilgi veren Ercik, bölgenin 5 firmaya tahsisinin yapıldığını anımsattı. Korona virüs salgını öncesinde bölgeyle ilgili iş adamlarıyla görüşüldüğünü kaydeden Ercik, “İş adamları, bakanlıktan biraz zaman istediler. Bakanlık da bunu kabul etti. İş adamlarımızın biraz rahatlaması gerekiyor. Salgın nedeniyle de biraz gecikecek ama sonrasında inşallah yatırımcılarımız Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesine gelip yerlerini yapacaklar. Orada altyapıyla ilgili hiçbir sorun yok, zaten bitmişti. Orada duble yollar var şu an. Bu yollar bitirileli 5-6 yıl oldu” ifadelerini kullandı.

“Gültak başkanımız gece gündüz çalışıyor”

AK Parti’nin Mersin merkezde kazandığı ilk belediye olan Akdeniz Belediyesi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ercik, Muhammet Mustafa Gültak’ın, Akdeniz Belediye Başkanı olduğu günden bugüne kadar gece gündüz çalıştığının altını çizdi. “Anamur’daki, Tarsus’taki hemşehrilerimiz dahi şu an Akdeniz Belediyesini konuşuyor” diyen Ercik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini ‘Millete yüzünüzü dönmeyin’ diye net bir talimat verdiğini belirtti. Ercik, “Biz de bu talimat doğrultusunda milletimizle birlikte şu an belediyeyi yönetiyoruz. Sadece bir belediye başkanı olarak değil, herkesin bu belediyede şu an bir emeği var. Belediye beraber yönetiliyor. Gültak başkanımız, belediye başkan yardımcıları, teknik personel, memurlar, hizmetli, herkes canla başla çalışıyor. Bu da gerçekten Mersin’de büyük bir takdir toplamış durumda. Gültak başkanımızın çalışkanlığı da apayrı bir şey” dedi.

“Akdeniz Belediyesi 300 bin kişiye değil, 900 bin kişiye hizmet veriyor”

Akdeniz’in gece nüfusu ile gündüz nüfusu arasındaki uçuruma dikkat çeken Ercik, “Asıl gündeme gelmesi gereken konu bu. Yaklaşık 900 bin gündüz nüfusu olan Akdeniz’in gece nüfusu ise 300 bin. Siz böyle bir belediyeyi yönetiyorsunuz. Bu, Tarsus, Yenişehir, Mezitli, Anamur, Erdemli için söz konusu değil ama Akdeniz farklı bir yer. Bu insanların hepsi Akdeniz’de ekmeğini kazanıyor, Yenişehir’e, Mezitli’ye, Toroslar’a evlerine yatmaya gidiyor. Bizim bunu düşünmemiz lazım. Akdeniz Belediyesi 300 bin kişiye değil, 900 bin kişiye hizmet veriyor. Asıl bunun değerlendirilmesi lazım. Şu an Akdeniz Belediyesi, yaptığı hizmetleri 900 bin nüfusa göre yapıyor ama İller Bankasından para 300 bin kişiye göre geliyor” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bambaşka bir Akdeniz’i hep birlikte göreceğiz”

Çay Mahallesi Ataş yerleşkesinde TOKİ’nin yaptığı yerinde dönüşüm projesine ilişkin de konuşan Ercik, “Müteahhit firmayla görüşüldü, iki yıl içinde tamamlıyoruz. Böyle bir algının oluşmaması için söylüyorum bunu; biz kimseyi kendi evinden zorla oraya taşımayacağız. İsteyen oraya taşınacak; gönüllülük esas burada. Akdeniz’de yaşayan hemşehrilerimiz de kesinlikle bundan memnun kaldı, memnun kalmaya da devam edecekler. Bir sonraki projemiz Barış Mahallesi. Sonra Turgutreis var. Biraz da merkezde bu işlerin yapımına başlayacağız. 2023’te cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bambaşka bir Akdeniz’i hep birlikte göreceğiz. Ben buna inanıyorum” diye konuştu.

Aktualite

MERSİN’DE KİRA GELİRİ POTANSİYELİ OLAN KONUTLARA SIKI TAKİP

Mersin’de Hazine ve Maliye Bakanlığının kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için başlattığı çalışmalar sürüyor.

Published

on

Kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, vergi dairelerince, belirlenen adreslere tebligat gönderiliyor. Tebligat alarak vergi dairelerine başvuran kiracılardan gerekli bilgiler talep edilerek elektronik ortama aktarılıyor. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacağı öğrenildi.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, kirada konutları olan mülk sahiplerinin gelir beyannamelerini mart ayında verdiğini söyledi. Kira gelir vergisi ile ilgili Maliye Bakanlığının çalışma başlattığını hatırlatan Canpolat, bu uygulamanın Mersin’de de gerçekleştirildiğini belirtti. Kent genelinde tebligatların dağıtılmaya başladığını ifade eden Canpolat, “Mart ayı sonunda verilecek kira beyannamelerin tespitiyle ilgili kentimizde de kiracılarımıza tebligatların geldiğini ve Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Denetim Koordinasyon Müdürlüğüne davet edildiklerini duyuyoruz. Kiracılara, ikamette kaç yıl oturdukları, ne kadar kira verdikleri, kira artışının ne kadar olduğu, bu ödemeleri hangi kanal aracılığıyla yaptıkları soruluyor” dedi.

“CEZAİ İŞLEMLE KARŞILAŞMAMAK İÇİN KİRA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİ ZAMANINDA VERİLMELİ”

Kendilerinin de sürece katkı sunduğunu dile getiren Canpolat, vergilerin devlet gelirlerinde vazgeçilmez bir kalem olduğunu vurguladı. Kirada konutu bulunan mülk sahiplerinin herhangi bir cezai işlemle karşılaşmamak için kira gelir vergisi beyannamesini zamanında vermesini öneren Canpolat, şöyle devam etti:

“Hükümetimiz her konuda ivedilikle çalışmalar yürütüyor. Maliye Bakanlığımız da kira gelir vergilerinin ödenmesi noktasında çalışmalarına hız verdi. Türkiye genelinde gerek meslektaşlarımızdan, gerek meslektaşlarımızın kiraya verdiği kiracılar aracılığıyla mülk sahiplerinin mart ayı sonunda ödenecek kira gelir beyannamesinin verilmesi noktasında her türlü platformu deniyorlar. Kirada konutu olan mülk sahiplerimizin de herhangi bir cezai işleme maruz kalmaması için Maliye Bakanlığımız ile görüşerek, onların da bilgisini alarak en azından bu konuda duyarlı olup işlemlerini yönetmeleri gerekiyor.”

“KONUTU OLAN EMEKLİLERE UYARI”

Emeklilerin vergi anlamında bazı konularda muaf olduğuna değinen Canpolat, “Biliyorsunuz emekliler bazı konulardan muaf. Normalde çevre temizlik vergisi, emlak vergisi noktasında emeklilerimiz bir dairesi olduğu zaman bundan muaf oluyorlar ve ödeme yapmıyorlar. Ama kira gelir vergisi beyannamesi ile ilgili diyalog halinde olsunlar. Çünkü böyle bir muafiyet yok. Böyle bir düşünceye kapılıp da sıkıntı yaşamamalarını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

KONUT SATIŞINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR, YABANCILARA SATILAN KONUTLARDA MERSİN ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR

Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu.

Published

on

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı Konut Satış İstatistikleri’ni paylaştı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Konut satışlarında İstanbul 13 bin 423 konut satışı ve yüzde 16,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 6 bin 709 konut satışı ve yüzde 8,4 pay ile Ankara, 5 bin 250 konut satışı ve yüzde 6,5 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 17 konut ile Ardahan, 38 konut ile Hakkari ve 40 konut ile Bayburt oldu.

 

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI 5 BİN 915 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,5 azalış göstererek 5 bin 915 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Ocak ayındaki ipotekli satışların bin 404’ü ilk el satış olarak gerçekleşti.

 

DİĞER SATIŞ TÜRLERİ SONUCUNDA 74 BİN 393 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde diğer konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 azalarak 74 bin 393 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 92,6 olarak gerçekleşti.

 

İLK EL KONUT SATIŞ SAYISI 25 BİN 263 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azalarak 25 bin 263 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 31,5 oldu.

 

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARINDA 55 BİN 45 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 azalış göstererek 55 bin 45 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 68,5 oldu.

 

YABANCILARA OCAK AYINDA 2 BİN 61 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Ocak ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,6 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 211 konut satışı ile Mersin izledi.

 

ÜLKE UYRUKLARINA GÖRE EN ÇOK KONUT SATIŞI RUSYA FEDERASYONU VATANDAŞLARINA YAPILDI

Ocak ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 555 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 208 konut ile İran, 127 konut ile Ukrayna, 99 konut ile Irak ve Kazakistan vatandaşları izledi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

ÖZDEMİR: “ANA VATANI TÜRKİYE OLAN BAKLİYATTA ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ MUHAKKAK ARTTIRMALIYIZ”

Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyat sahip olduğu özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar arasında olduğunu söyledi.

Published

on

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Mersin’de etkinlikle kutlandı. Bir otelde gerçekleştirilen etkinlikte bakliyat ürünleri tanıtılırken, tamamı bakliyat ürünleri kullanılarak yapılan yemek menüsü de konuklara ikram edildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir, sağlığın en büyük zenginlik olduğunu söyledi. Herkesin ortak arzusunun sağlıklı bir nesil yetiştirmek olduğunu dile getiren Özdemir, bunun ön şartının ise bilinçli beslenmek olduğunu, bilinçli beslenmenin de sağlıklı besinlerle olacağını ifade etti.

Bakliyatın sahip olduğu özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar arasında yer aldığını ve diyet listelerinde başta geldiğini vurgulayan Özdemir, “Mersin Ticaret Borsası olarak bu anlamlı günü ülkemiz bakliyat ticaretini merkezi olan Mersin’imizde sizlerle birlikte kutlamayı bir görev bildik” dedi.

Dünyada 1 milyara yakın insanın yetersiz beslendiğini, 1,8 milyar insanın aşırı kilolu olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

“Bunun 850 milyonu obez, 530 milyon diyabet hastası var. Her yıl gerçekleşen ölümlerin yüzde 40’ı kalp damar hastalıkları ve kanserden kaynaklanıyor. Yaygınlaşan Amerikanvari ve fast food beslenme tarzı özellikle genç nesillerimiz için önemli bir risk oluşturuyor. Tüm bu sağlık sorunlarıyla mücadelede bakliyat en etkin besin kaynakları arasında gösteriliyor. Çünkü baklagiller, protein açısından zengindir, önemli bir lif kaynağıdır, temel vitamin ve mineralleri ihtiva eder, kolesterol bulunmaz, gluten içermez, anti alerjiktir. Diğer bir özelliği ise hayvansal protein içeren diğer gıdalara kıyasla daha uzun süre bozulmadan saklanabiliyor. Bir diğer özelliği de zengin olsun, fakir olsun, her sofranın gıdası olmasıdır. Et ve et ürünleriyle benzeri protein seviyesine sahiptir. Oysa fiyat olarak kıyaslandığında bakliyat çok daha ekonomiktir, porsiyon başına maliyeti düşüktür. Sağlıklı beslenmeye olan katkısı yönüyle de gelir seviyesi yüksek sofralar için vazgeçilmezdir.”

Bakliyatın insanlar için olduğu kadar toprak için de faydalı olduğuna işaret eden Özdemir, toprağa azot salgıladığından dolayı toprağı daha verimli hale getirdiğini belirtti.

“ANA VATANI TÜRKİYE OLAN BAKLİYATTA ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ MUHAKKAK ARTIRMALIYIZ”

Dünyada bakliyat üretiminin son 35 yılda yüzde 70 artarak 96 milyon tona ulaştığına dikkati çeken Özdemir, Türkiye’de ise tersinin yaşandığını kaydetti. Türkiye’de 30-35 yıl önce 2,5 milyon ton bakliyat üretildiğini ve yarısının ihraç edildiğini vurgulayan Özdemir, “Şu an üretim hacmimiz 1 ila 1,3 milyon arasında dalgalanıyor. Yani 1990’lı yıllarda 2,5 milyon ton üretim yaparken nüfusumuz 54 milyondu. Şimdi nüfusumuz 85 milyon oldu, üretimimiz 1 milyona düştü. Anavatanı Türkiye olan bakliyatta üretimi ve tüketimi muhakkak artırmalıyız. Türkiye bir bakliyat ülkesi. Üretim kültürümüz var, ticaret kültürümüz var. Bu zenginliğimizi kaybetmemeliyiz” diye konuştu.

Kanada’da 3 milyon ton kırmızı mercimek üretilmesine karşın bir kilo dahi kırmızı mercimek tüketilmediğinin altının çizen Özdemir, Kanada’nın ihraç etmek için üretim yaptığını kaydetti. Mersin’de bakliyat eleme ve kırmızı mercimek kırmak için önemli bir kapasite olduğunu anlatan Özdemir, “O zaman üretmemiz lazım. Çünkü Türkiye’nin enteresan bir şekilde dışarıda pazarı da var. Hala biz Kanada’da mercimeği alıyoruz, burada kırıyoruz, üçüncü ülkelere satıyoruz. Bu bir yere kadar gider. Ama esas tercih ettiğimiz kendi üretimimizi yükseltmek, büyütmek. Bir de bu baklagillerin fasulye haricinde en büyük avantajı kıraç alanlarda yetişmesi. Büyük bir şey. 25 milyon dekar nadas alanı var, 20 milyon dekar ekilmeyen alan var. Bunların beşte biri ekilse şu andaki üretim bakliyatının iki misli üretiriz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİM ARZINDA GİDEREK BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”

Vali Ali Hamza Pehlivan da 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nün önemine işaret ederek, tanıtımın olduğu kadar üretim, işleme, paketleme, pazarlama, pazara ulaştırma ve ihracat boyutunun da olduğunu söyledi.

Bakliyatın gıda ve beslenmedeki öneminden bahseden Pehlivan, “İnsan beslenmesinde bitkisel kaynaklı proteinlerin yüzde 22’sini bakliyat teşekkül ediyor. Gene karbonhidrat olarak da yüzde 7’ye tekabül ediyor. Tabii insan beslenmesi yanında hayvanların beslenmesi konusu da var. O konuda da gene yüzde 38 nispetinde bakliyattan nasipleniliyor. Gene yüzde 5 nispetinde karbonhidrat hayvan beslenmesinde de bakliyattan elde ediliyor” dedi.

Bakliyat denildiğinde fasulyeden nohuda, mercimeğe kadar birçok ürünün akla geldiğini ifade eden Pehlivan, şöyle devam etti:

“Ülke olarak bakliyatta biz de aslında azımsanmayacak boyutta üretim gerçekleştiriyoruz. Bu sene 1,3 milyona tona tekrar çıktı. Özellikle de nohutta üçüncü mercimekte de dünyada dördüncü sıradayız. Ürün arzında son 15-20 yılda veya 30 yılda belli bir gerileme olduğu kabul edilebilir, söylenebilir ama yine son yıllarda devletimiz, Tarım ve Orman Bakanlığımızın üretim politikaları çerçevesinde sağlamış olduğu teşviklerle 1 milyon tondan 1,3 milyon tona çıktı. Dolayısıyla üretim arzında giderek bir artış söz konusu.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Mersin’in, Türkiye’nin bakliyat işleme, pazarlama ve ihracat konusunda en gelişmiş yerlerinden biri olduğunu söyledi. Bakliyat sektörünün kente büyük bir ekonomik hareketlik kazandırdığını vurgulayan Seçer, “Bizim bölgemizi ilgilendiren sektörün buradaki işleme kapasitesi ve ticaret kapasitesi. Mersin Limanı, şehrin lokasyonu, bir ticaret kenti olması, Doğu Akdeniz çanağından dünyaya açılma imkanının olması, kara yolu güzergahıyla da Arap Yarımadası’na, Orta Doğu ve Kafkaslar’a ticareti mümkün olması, bakliyat sektörünü burada özellikle 1980’li yıllardan sonra çok geliştirmiş” ifadelerini kullandı.

Türk yemek uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ın da katıldığı etkinlik sonunda, kum sanatçısı Ramazan Yumrutepe gösteri sundu.

Okumaya Devam Et

Trendler