Connect with us

Aktualite

GÜLTAK NOKTAYI KOYDU: “ÇANKAYA İLKOKULU…

Çankaya İlkokulu ile ilgili kamuoyunda yaratılan tartışmalara değinen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kendisinin de bu okuldan mezun olduğunu hatırlatarak “Ben olduğum sürece kreş dışında başka hiçbir amaç için kullanılmayacak” dedi.

Published

on

Akdeniz Belediye Meclisi eylül ayı toplantısı, Mustafa Gültak başkanlığında, konferans salonunda gerçekleştirildi. Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, toplantı öncesinde meclis üyelerine maske dağıtılarak, konferans salonunda birer koltuk boş bırakılarak oturma düzeni sağlandı. Toplantıda, gündem maddeleri içinde “Kentsel Dönüşüm Projeleri” ve “Çankaya İlköğretim Okulu” ile ilgili komisyon raporları ön plana çıktı. Çankaya İlkokulu ile ilgili kamuoyunda yaratılan tartışmalara değinen Başkan Gültak, kendisinin de bu okuldan mezun olduğunu hatırlatarak, “Bu okulumuzla ilgili, ticari alana dönüşeceği, ranta açılacağı gibi dedikoduları ben göğüslüyorum. Tabi bu dedikodular ne zaman biter? O okulu kreş olarak hizmete açtığımız zaman biter. Bütün kaygılar da böylece ortadan kalkar” diye konuştu.

2002 YILINDAN BERİ KİMSE SAHİP ÇIKMAMIŞ

Çankaya İlköğretim Okulu ile ilgili meclis üyelerinin taşıdığı kaygıyı anladığını belirten Başkan Gültak, “Aşırı kaygı insanı depresyona sokar, moralini bozar. İş yaptırmaz. Kaygılar var evet doğru. Benimde başka konularda kaygılarım oluyor. Çankaya İlköğretim Okulu ile ilgili hiçbir kaygım yok. Çünkü eğer bir riskse 3 sene sonra önüme gelecek bir riskin altına imza atıyoruz. Bunun farkında olmanızı istiyoruz. Acele etmiyoruz. Çünkü 2002 yılından beri bu okula hiç kimse sahip çıkmamış. Boş. Yetmemiş, içine bir bina yapmışlar. Absürt bir bina yapmışlar. Kim yapmış neden yapmış o da belli değil. Biz bununda takibini yaptık ve kuruldan yıkım kararını çıkarttık. Orayı Kültür Müdürlüğü’nden devralınca ilik işim o binayı da yıkmak. Çünkü o bina oraya yakışmıyor” dedi.

5 BİNLİK PLANA UYDURMAK ZORUNDAYIZ

Çankaya İlköğretim Okulu ile ilgili gerekli tüm mercilerle görüşüldüğünü de söyleyen Gültak, “Doğrudur biz sizlerle bir karar verdik ve ticari konut olarak böyle olması değil de sosyal tesis olması gerektiğini söyledik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla özelde de mecliste de konuştum. Kendisinin de burayı istediğinin vakıflara yazdığını ve sonucunda buranın bir akar olarak özel vakfa devredildiğini akar olduğunu kanun gereği akar olan yerlerde muhakkak kira gelirinin olması gerektiğini kendilerine izah ettiklerini söylediler.

Bundan dolayı bizzat kendisi bu işi bu şekilde yapamazsın 5000’lik plana uymak zorundasın diye bana söyledi. Ben bunun üzerine bölge müdürünün yanına gidecektim. O ben geleyim başkanım dedi. Ekibiyle geldi. Bizim ekibimizle birlikte burada bu konuyu saatlerce tartıştık. Biz ikna olmadık. Genel Müdür ile görüştük. O bizi ikna etti. Vakıflar kanununda akar olduğu için burayı kiraya vermemiz gerektiğini anlattı. Eğer siz burayı ticari konut olarak 5000’like geçirmezseniz biz burayı mahkemeye taşıyacağız. Mahkemeye taşırsak da artık bir 5 yıl daha mı sürer, 10 yıl 15 yıl daha mı sürer belli değil dedi. Bizde burayı alıp plan notlarına bunları not düşeceğiz dedik. Bu şekliyle sıkıntı olmadığını söyledi. Dikkat ederseniz kreş, eğitim binası, müze ve sosyal tesis gibi dipnotlar düşülmüş. Bu önemli” ifadelerini kullandı.

AVM GİBİ YAPILARIN YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Çankaya İlköğretim Okulu’nun yerine kamuoyuna bahsedildiği gibi AVM benzeri yapıların yapılmasının mümkün olmayacağını da söyleyen Başkan Gültak, “Biz bunu tekrar Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüştüm ve önergeyi ben geri çektim. 1 yıldır biz bunu bekliyoruz. Alelacele alınmış bir karar değil bu. 1 yıldır bekliyoruz zaten. Aksi takdirde hareket ettiğimizde mahkemelik olacağız. Belki 5-10 sene daha bekleyeceğiz. Bu konuda hassas olduğunu düşündüğüm dernekleri de bizzat ziyaret ettim.

Bir kısmı benim yanıma geldi. Bir kısmını da telefonla aradım. Köşe yazısı yazan bir çok kişiyi de bizzat aradım. Niyetimi, durumumu anlattım. Dedik ki biz buranın biran önce imarını bitirelim. Bakın aynısı yağ fabrikasında da oldu. İmarı olmadığı için Anıtlar Kurulu Vali Beye bile izin vermedi.

Ne yaptık imarını değiştirdik. 5000’liğini değiştirdik. Şimdi 1000’liklerin 5000’liğe uyması gerekiyor. Ayrıca ben ticari konut yapmıyorum. Benim böyle bir yetkim yok. Zamanında Büyükşehir buranın 5000’liğini bu şekilde yapmış. İmar konularında sizde çok iyi biliyorsunuz ki alt belediye üst belediyenin imar planına uymak zorundadır. Kafasına göre yapamaz. Biz şuan Büyükşehir’in almış olduğu imar planlarına notlarına 1000’liğimizi uyduruyoruz. Yaptığımız bu” diye konuştu.

ÜZERİMİZE KARALAMALAR OLDU

“Bizim üzerimize bazı karalamalar da oldu” diyerek sözlerine devam eden Başkan Gültak, “Gültak orayı ticari konuta çeviriyor dediler. Ben çevirmiyorum. Benim görevim 5000’liğe 1000’lik yapmak. Bunun dışında meclis olarak bir yetkimiz yok. Biz yapmıyoruz bunu. Olana 1000’liğimizi uyduruyoruz. Plan notlarına düşme yetkimiz var. Bunların dışında hiçbir şey yapılamaz şeklinde plan notlarına düşüyoruz” dedi.

BURASI TESCİLLİ BİNA

Çankaya İlköğretim Okulu’nun tescilli bir bina olduğuna da dikkat çeken Gültak, “Yarın gece bir operasyon yapalım 2 tane TNT koyalım orayı havaya kaldıralım, yıkalım, yakalım. Ne istiyorsanız yapalım. Yapmayız da. Birileri yaptı diyelim. Ne olacak? Diyelim ki öyle oldu yıktılar. Camişerif, Nusratiye, Kiremithane’de böyle çok operasyonlar yapılmış zamanında. Bazı mahalle arasında otoparklar var ya hepsi sıkıntılı yerler onların. Hepsinin üstünde aslında tescilli binalar var. Burası tescilli binadır.

Biz buranın restorasyonunda bile Anıtlar Kurulu’ndan izin almak zorundayız. Planı ona göre çizmek zorundayız. Yani burası yıkılsa da, yakılsa da yeniden yapılmak zorunda olduğunda Çankaya İlköğretim Okulu’nun fotoğrafları, mimarisi her şeyi Anıtlar Kurulu’nda kayıtlıdır. Onun aynısı yapılmak zorundadır. Yıktık, yaktık diyelim yarın 3-5 katlı bir bina çıkmak yada AVM yapmak mümkün değil”  dedi.

BURADA BENİM HATIRALARIM VAR

Kendisinin Çankaya İlköğretim Okulu’nda okuduğunu ve bura ile ilgili çok önemli hatıralarının olduğunu da söyleyen Başkan Gültak, “18 yıl rahmetli Dondurmacı Halil amca benim okulda olmam için çok uğraştı. Kore Gazisi olan babam okulun önünde nöbet tuttu beni o okula yazdırabilmek için. Ben o okuldan mezunum. Benim anılarım var orada. Yapmayın. Bizim amacımız biran önce artık burası bitsin. Bugüne kadar kimse el atmamış. Ne el atması ben el atınca olay bir anda daha da karıştı.

Bizim amacımız belli. 5000’liğe uygun 1000’lik yapıyoruz. Bu kadar. Bana güvendiğinizi söylüyorsunuz ya, ben zaten kendime güveniyorum da plan notlarına da not düşüyorum. Neden? Yarın ben öldüm. Haklısınız insanım ölebilirim. Plan notları var kimse onun dışına çıkamaz. Gelecek insanları da bağlıyoruz ki Allah ömür verirse biz zaten bunu 2-3 sene içerisinde açacağız. Kiralayacağız. Tahsisini de alacağız. Ondan sonrası da zaten bizden gelecek belediye başkanı ve meclis üyeleri de bunun aleyhine bir şey yapmazlar. Yapamazlar. Kamuoyuna mal olacak. Dolayısıyla arkadaşlar Büyükşehir’de oy birliği ile çevrilmesinin nedeni de o” ifadelerini kullandı.

BEN OLDUĞUM SÜRECE KREŞ DIŞI KULLANILMAYACAK

Çankaya İlkokulu’nu kreş yapacaklarını da söyleyen Başkan Gültak, “Kaygılarınızı anlıyorum. Çünkü hepimizin kendisine göre yaşanmış tecrübeleri, şüpheleri var. Bakışlarımız var birbirimize. Rozetimizi bir kenara koyduk ama sonuçta siyasi bir kimliğimiz var.  Hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda yürürken bu halka hizmet etmek istiyoruz. Bunun hesabını da ben vereceğim. Meclis verecek ama asıl ben vereceğim.

Dolayısıyla bu konuda kaygılarınızı anlamak ile birlikte bu işi biran önce meclisimizde bitirip ardından Büyükşehir Meclisi’nde bitirip gidip artık vakıflarla görüşüp, buranın tahsisini almamız gerekiyor. Buraya en az 3-4 milyon lira gidiyor. Bununla ilgili Kültür Bakanlığı’ndan ödenek alıp, hızlı bir şekilde orayı Anıtlar Kurulu’ndan alıp, bu binayı yıkıp öbür binayı restore edip orayı kreş olarak düşünüyoruz ama farklı bir şeye de evrilebilir orası. Neden kreş istiyorum? Gelsin 3-4-5 yaşındaki bebeler orada cıvıl cıvıl oynasınlar. Benim isteğim bu. Ben hayatta olduğum sürece de bunun dışında bir şeyi hiç kimse buraya yaptıramaz” dedi.

ART NİYETLİ İNSANLAR VAR

Çankaya İlkokulu’nun eski bir yapı olmasından kaynaklı zaman kaybedilmemesi gerektiğine de vurgu yapan Gültak, “Belediyelerin de sosyal tesis olarak kullanacakları alanların alt başlıkları bellidir. Kafeteryaya veremezsiniz. Sosyal tesis dediğinizde yine kamu kuruluşu adı altında bir şey vermek zorundasınız. Alt başlıklarına iyi bakmak gerekiyor. Dolayısıyla biz hızlı bir şekilde burayı restore edeceğiz.

Akdeniz’de çok fazla çalışan kadınımız var çalışan insanlarımız var.  Çocuklarını rahatlıkla bırakabilecekleri bir alan olsun istiyoruz. Kaygılarınıza saygı duyuyorum. Şerh oyunuza da saygı duymak zorundayım. Burası demokrasi ile yönetilen bir meclis. Ama eğer ki biz bu işi bırakırsak benimde buranın 10-15 yıl daha kalacağı yönünde kaygılarım var. Çünkü mahkemeye gidecek süreç.

Mahkemeye gittiği zaman biliyorsunuz o yazacak, öteki çizecek. Görüş alacaklar. Sürecekte, sürecek. O okulun bir 10-15 yıla daha zamanı yok. Dökülüyor, yıkılıyor. Dış boyalarını gördünüz, içerisi daha da kötü. Benimde vicdanım buna el vermiyor. Gözümün önünde o okulun eriyip gitmesine izin veremem. Yarın birgün her an bir şeyler olabilir. Orada tespitlerime göre art niyetli insanlarda var. Bu bizim girişimlerimizin altında birazda onlar ortalığı karıştırıyorlar. Tedbir aldık ama yarın bir gün bir operasyonda yapabilirler oraya. Biran önce burası Akdeniz Belediyesi’ni yetkisi altına girsin ki hem koruyalım, hem de hızlı bir şekilde hareket edelim diye düşünüyorum” diye konuştu.

FATURASINI BEN ÖDEYECEĞİM!

Çankaya İlkokulu’nu her ne olursa olsun Mersin’e kazandıracağını da sözlerine ekleyen Gültak, “Burayı yapacağım. Yapacağımı bildiğim için de ısrarcıyım. Burayı hizmete kazandırmak istiyorum. Başka bir derdim yok. Bunu da deklare ediyorum. Bunu yapmadığım zaman bunun faturasını ben ödeyeceğim. Ben niyetimi ortaya koyuyorum. Sizin kaygılarınıza da saygı duyuyorum. Bu şekilde sizlerin oylarına sunacağım. 5000’lik plana göre 1000’liğinin yapılması ve bu plan notlarının düşülmesini zaten oy çokluğuyla komisyonda karara bağlanmış” dedi. Başkan Gültak’ın konuşmasının ardından Belediye Meclisi, Çankaya İlköğretim Okulu’nun 1/5000 nasım imar planının 1/1000 imar planına uygulanmasını oy çokluğu ile kabul etti.

 

 

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

CİMER’E İHBAR GELDİ, POLİS OPERASYON YAPTI: 9 GÖZALTI

Mersin polisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) gelen ihbar üzerine yaptığı çalışmada yasa dışı bahis şebekesini belirleyerek operasyon gerçekleştirdi.

Published

on

Mersin polisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) gelen ihbar üzerine yaptığı çalışmada yasa dışı bahis şebekesini belirleyerek operasyon gerçekleştirdi ve 9 şüpheliyi yakaladı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri CİMER üzerinden gelen yasa dışı bahisle ilgili 4 farklı ihbarı değerlendirerek çalışma yaptı. Ekiplerin çalışmasında belirlenen şüpheliler teknik ve fiziki takibe alındı.


Adresleri tespit edilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 9 kişi yakalandı, 12 adet cep telefonu, 8 sim kart, 1’er adet hafıza kartı, laptop, bilgisayar kasası ve hard disk ele geçirildi. Şüpheliler, gerekli adli işlemlerinin yapılması için emniyete götürülürken, operasyon kapsamında 1 şahsın da arandığı öğrenildi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

ÇUKUROVA ULUSLARARASI HAVALİMANI AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

Vali Ali Hamza Pehlivan, yapımı tamamlanan ve açılış için gün sayan Çukurova Uluslararası Havalimanı’nda incelemede bulundu.

Published

on

Mersin Valisi Pehlivan ve beraberindeki heyet, havalimanı içerisinde ve çevresinde inceleme yaptı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İncelemenin ardından Vali Pehlivan başkanlığında Çukurova Uluslararası Havalimanı yerleşkesinde güvenlik ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlanan ve açılış aşamasına gelen havalimanının güvenliği ve sorumlu birimlerin koordinasyon içinde yerine getireceği iş ve işlemlere ilişkin hususlar hakkında değerlendirme yapıldı, ilgili muhtelif kararlar alındı.


Toplantıya, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Komutan Tuğamiral Oğuz Bavbek, DHMİ Havaalanı Müdürü Seracettin Yıldırım, Favori Air-Port İşletme Müdürü Oğuz Oflaz ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

SEÇER: “TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİNDE ULAŞIM 1 TL DEĞİL”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, isteğinin katılımcı demokrasiyi Mersin’de görmek ve Türkiye’ye bu konuda örnek olmak olduğunu belirterek,

Published

on

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘kente sözümüz var’ sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’ kapsamında ‘Gençlik Buluşması’ gerçekleştirdi. Yeni dönemin ilk buluşmasını gençlerle gerçekleştiren Seçer, gençlerin sorularına cevap vererek, Büyükşehir Belediyesinin gençlere yönelik hizmet ve projelerini anlattı.

Gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Seçer, geçtiğimiz 5 yıllık görev süresi boyunca ‘Kent Katılımı Buluşmaları’ kapsamında kentte faaliyet gösteren STK’lar ile sık sık bir araya geldiğini ifade ederek, yeni dönemde gençlerin de bu buluşmalara dahil edilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen Mabel Matiz konserine özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiğini ve katılımın oldukça yüksek olduğunu söyleyen Seçer, bu kalabalığın 31 Mart seçimlerinin sonuçları ile doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çekerek, “Ülkenin rahatladığını görüyorum, Mersin seçimleriyle ilgili şunu duyuyorum; ‘Ben Vahap Başkana oy vermedim ama kazandığı için mutluyum’ diyenler var. ‘Şu ya da bu sebeple, ideolojik veya farklı sebeplerle elim oy vermeye gitmedi ama Mersin’in huzurundan, Mersin’e yapılan hizmetlerden, ayrımcılık olmamasından çok mutluyum, böyle devam etmesini istiyorum’ deyip mutluluğunu ifade edenler oluyor” diye konuştu.

“MERSİN’DE ARADIĞIMIZ; HUZUR VE KARDEŞLİK”
Mersin’de seçimlerde alınan yüzde 60 oy oranının toplumun her kesiminden insanın katkılarıyla olduğunu kaydeden Seçer, “Bir çok ideolojik görüşü bir araya getiren başkan figürü düşünün. O figür de şahsımdır ve insanlar oy verdi. Mersin’de aradığımız huzur ve kardeşlik değil mi? Bu insanlar Vahap Seçer’in şahsına, yönetim anlayışına, söylemlerine ve uygulamalarına değer verip oy vermişse farklı kutuplarda da olsalar onun şahsında gönül bağı kurarlar” ifadelerini kullandı.

“KATILIMCI DEMOKRASİYİ MERSİN’DE ÖRMEK İSTİYORUZ”
Mersin’in bölge olarak çok stratejik olduğunu ve her çeşitten insana ev sahipliği yaptığını kaydeden Seçer, “100 enstrünmanlı bir orkestrayı yöneten maestro gibi, hiç kakofoni çıkmıyor. Eğer iyi bir müzik çıkıyorsa maestro işini iyi yapıyordur. İşte kent yönetimi bu, her enstrümanın sesinin o harmoniye bir katkısı var. Bu kentte birçok sesliliği oluşturursanız ve bu da güzel bir müzik tınısına dönüşebilir” şeklinde konuştu. İsteğinin katılımcı demokrasiyi Mersin’de görmek ve Türkiye’ye bu konuda örnek olmak olduğunu belirten Seçer, “Kentte bunu hakim kılarsak, Türkiye’ye örnek bir kent olduğumuz gibi bu anlayışla kenti çok büyük noktalara getireceğini hep beraber göreceğimizi umut ediyorum” sözlerine yer verdi.

“ALO 185 ÜZERİNDEN TALEPLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ”
Gençlerin sorularını dinleyen Seçer, ‘Alo 185’ üzerinden her türlü talep ve şikayetlerini bildirebileceklerini aktararak, “Teksin üzerinden talepte bulunuyorsanız mutlaka bizde kayıtları vardır. Saniyesi saniyesine dönerler, hiçbir problem yok. Alo 185, Teksin Çağrı Merkezi uygulamamızı akıllı telefonlarınıza indirebilirsiniz. Onun üzerinden taleplerinizi, dileklerinizi, isteklerinizi ve teşekkürlerinizi bildirebilirsiniz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİNDE ULAŞIM 1 TL DEĞİL”
Öğrencilere otobüsün hala 1 TL olduğunu hatırlatan Seçer, 2020 yılında 2024 yılına kadar 1 TL tutacağına dair söz verdiğini hatırlatarak, “Toplu taşıma araçları bir belediye için ticari faaliyet değildir. Bir kamu hizmetidir, tamamen destek gerektirir. Süspansiyona ihtiyaç duyar, her belediyenin kabulü süspansiyon oranının yüzde 50’yi geçmemesi yönündedir. Geçen yıl 500 milyon lira toplu taşımaya destek vermemiz gerekirken 750 milyon lira destek verdik. Bu; size yapacağımız yol, okuma salonu, gençlik merkezi, ucuz yemek, içmek imkanını bu tarafa aktarmak demektir. Türkiye’nin hiçbir tarafında 1 TL’ye ulaşım yoktur” diyerek sözünden dönmediğinin altını çizdi. Seçer, çevre dostu ve konforlu otobüslerin yanı sıra Metro Projelerinin de hız kazanacağını müjdeledi. Seçer, ayrıca dünyanın ilk üniversiteye giren tramvayını da Mersin’de hayata geçireceklerini duyurdu.

“GENÇLİK MECLİSİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”
Yeni dönemde gençlere yönelik hayata geçirecekleri Gençlik Ofisi, Gençlik Kampüsleri ve Gençlik Meclisi projelerinden söz eden Seçer, şöyle devam etti; “Bizim Çocuk Meclisimiz var. Bir de Gençlik Meclisi oluşturalım istiyoruz. Gençlik merkezleri konusunda yoğun talepler ve ihtiyaç olduğunu görüyoruz.”
Mersin’in 5 yılda yaşadığı değişime dikkat çeken Seçer, “Artık Mersin bir üniversite kenti olma hüviyetine doğru gidiyor. 5 yıl önce yönetime geldiğimizde ‘Mersin’i bir üniversite kenti yapmak istiyoruz’ dedik. İlk geldiğimiz dönemlerde gençlik şu anki gibi Mersin’de ne hareketliydi ne de mutluydu. Mersin sahillerindeki belediyemize ait kafeler ki, Büyükşehir o kafeleri rant anlayışından uzak tamamen halka açtı. Gıdalarımız güvenli, hizmetimiz son derece güzel. Fiyatlarımız da genel anlamda baktığınız zaman dengeli” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRENCİLERİMİZE CAN SUYU OLACAK DESTEKLER YAPIYORUZ”
Öğrencilerin eğitim hayatlarına destek olan projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Seçer, Büyükşehir Belediyesinin sahile kazandırdığı okuma salonunu ile öğrencilerin eğitim hayatının ranttan daha önemli olduğu mesajını verdiklerini ve Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Seçer, ilerleyen süreçte Mersin İdman Yurdu Meydanı civarında 2. bir okuma salonu kazandıracaklarının da müjdesini verdi. Göreve geldikten sonra 12 adet okuma salonu açtıklarını hatırlatan Seçer, kurs merkezleri ile ilgili de bilgi verdi. Seçer, “Eğitimi ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerimizde 7 bin 200 öğrencimiz var. Üniversiteye hazırlanan 4 binden fazla lise öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin sınava giriş ücretlerinde de biz destek veriyoruz. Üniversiteyi kazanan her genç, 1 yıl boyunca ilk yıla mahsus bizden destek alıyor. Biz eğitim desteğini geri ödemesiz veriyoruz. Biz size bir can suyu veriyoruz” sözlerine yer verdi. Öğrencilerin istihdamı için çeşitli projeler ürettiklerini de aktaran Seçer, 2019’da yapmış oldukları Gençlik Çalıştayının bir benzerini tekrar yapacaklarını da vurguladı.

SEÇER’DEN YENİ BİSİKLET MÜJDESİ
Büyükşehir Belediyesinin yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalarını anlatan Seçer, “Geldiğimizde sıfır megavatlık kurulu gücümüz vardı. Şu anda 15 megavatlık kurulu gücümüz var. 2024 sonu 3 tesis devreye girecek. Toplam tüketimimizin yüzde 6’sı çöpten ve güneş enerjisi santrallerinden kullanıyoruz. Bu yılsonu bu oran yüzde 18’e çıkacak. 2029’a kadar hedefimiz yeni projelerle yüzde 45’i yakalamak” dedi. 6 ay içerisinde yeni bisikletlerin alınacağını da duyuran Seçer, “Bunlar Kart 33 ile kullanılacak. Sadece parkta değil şehrin her tarafında yeni bisikletleri kullanabileceksiniz. Yaptığımız her yeni caddede, düzenlediğimiz her yeni bulvarda ölçüler müsaitse bisiklet yolu yapıyoruz. Bizim dönemimizde 149 kilometre bisiklet yolu yaptık. 400 kilometre zaten projeksiyonumuz vardı” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Trendler