Connect with us

Aktualite

GÜLTAK NOKTAYI KOYDU: “ÇANKAYA İLKOKULU…

Çankaya İlkokulu ile ilgili kamuoyunda yaratılan tartışmalara değinen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kendisinin de bu okuldan mezun olduğunu hatırlatarak “Ben olduğum sürece kreş dışında başka hiçbir amaç için kullanılmayacak” dedi.

Published

on

Akdeniz Belediye Meclisi eylül ayı toplantısı, Mustafa Gültak başkanlığında, konferans salonunda gerçekleştirildi. Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, toplantı öncesinde meclis üyelerine maske dağıtılarak, konferans salonunda birer koltuk boş bırakılarak oturma düzeni sağlandı. Toplantıda, gündem maddeleri içinde “Kentsel Dönüşüm Projeleri” ve “Çankaya İlköğretim Okulu” ile ilgili komisyon raporları ön plana çıktı. Çankaya İlkokulu ile ilgili kamuoyunda yaratılan tartışmalara değinen Başkan Gültak, kendisinin de bu okuldan mezun olduğunu hatırlatarak, “Bu okulumuzla ilgili, ticari alana dönüşeceği, ranta açılacağı gibi dedikoduları ben göğüslüyorum. Tabi bu dedikodular ne zaman biter? O okulu kreş olarak hizmete açtığımız zaman biter. Bütün kaygılar da böylece ortadan kalkar” diye konuştu.

2002 YILINDAN BERİ KİMSE SAHİP ÇIKMAMIŞ

Çankaya İlköğretim Okulu ile ilgili meclis üyelerinin taşıdığı kaygıyı anladığını belirten Başkan Gültak, “Aşırı kaygı insanı depresyona sokar, moralini bozar. İş yaptırmaz. Kaygılar var evet doğru. Benimde başka konularda kaygılarım oluyor. Çankaya İlköğretim Okulu ile ilgili hiçbir kaygım yok. Çünkü eğer bir riskse 3 sene sonra önüme gelecek bir riskin altına imza atıyoruz. Bunun farkında olmanızı istiyoruz. Acele etmiyoruz. Çünkü 2002 yılından beri bu okula hiç kimse sahip çıkmamış. Boş. Yetmemiş, içine bir bina yapmışlar. Absürt bir bina yapmışlar. Kim yapmış neden yapmış o da belli değil. Biz bununda takibini yaptık ve kuruldan yıkım kararını çıkarttık. Orayı Kültür Müdürlüğü’nden devralınca ilik işim o binayı da yıkmak. Çünkü o bina oraya yakışmıyor” dedi.

5 BİNLİK PLANA UYDURMAK ZORUNDAYIZ

Çankaya İlköğretim Okulu ile ilgili gerekli tüm mercilerle görüşüldüğünü de söyleyen Gültak, “Doğrudur biz sizlerle bir karar verdik ve ticari konut olarak böyle olması değil de sosyal tesis olması gerektiğini söyledik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla özelde de mecliste de konuştum. Kendisinin de burayı istediğinin vakıflara yazdığını ve sonucunda buranın bir akar olarak özel vakfa devredildiğini akar olduğunu kanun gereği akar olan yerlerde muhakkak kira gelirinin olması gerektiğini kendilerine izah ettiklerini söylediler.

Bundan dolayı bizzat kendisi bu işi bu şekilde yapamazsın 5000’lik plana uymak zorundasın diye bana söyledi. Ben bunun üzerine bölge müdürünün yanına gidecektim. O ben geleyim başkanım dedi. Ekibiyle geldi. Bizim ekibimizle birlikte burada bu konuyu saatlerce tartıştık. Biz ikna olmadık. Genel Müdür ile görüştük. O bizi ikna etti. Vakıflar kanununda akar olduğu için burayı kiraya vermemiz gerektiğini anlattı. Eğer siz burayı ticari konut olarak 5000’like geçirmezseniz biz burayı mahkemeye taşıyacağız. Mahkemeye taşırsak da artık bir 5 yıl daha mı sürer, 10 yıl 15 yıl daha mı sürer belli değil dedi. Bizde burayı alıp plan notlarına bunları not düşeceğiz dedik. Bu şekliyle sıkıntı olmadığını söyledi. Dikkat ederseniz kreş, eğitim binası, müze ve sosyal tesis gibi dipnotlar düşülmüş. Bu önemli” ifadelerini kullandı.

AVM GİBİ YAPILARIN YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Çankaya İlköğretim Okulu’nun yerine kamuoyuna bahsedildiği gibi AVM benzeri yapıların yapılmasının mümkün olmayacağını da söyleyen Başkan Gültak, “Biz bunu tekrar Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüştüm ve önergeyi ben geri çektim. 1 yıldır biz bunu bekliyoruz. Alelacele alınmış bir karar değil bu. 1 yıldır bekliyoruz zaten. Aksi takdirde hareket ettiğimizde mahkemelik olacağız. Belki 5-10 sene daha bekleyeceğiz. Bu konuda hassas olduğunu düşündüğüm dernekleri de bizzat ziyaret ettim.

Bir kısmı benim yanıma geldi. Bir kısmını da telefonla aradım. Köşe yazısı yazan bir çok kişiyi de bizzat aradım. Niyetimi, durumumu anlattım. Dedik ki biz buranın biran önce imarını bitirelim. Bakın aynısı yağ fabrikasında da oldu. İmarı olmadığı için Anıtlar Kurulu Vali Beye bile izin vermedi.

Ne yaptık imarını değiştirdik. 5000’liğini değiştirdik. Şimdi 1000’liklerin 5000’liğe uyması gerekiyor. Ayrıca ben ticari konut yapmıyorum. Benim böyle bir yetkim yok. Zamanında Büyükşehir buranın 5000’liğini bu şekilde yapmış. İmar konularında sizde çok iyi biliyorsunuz ki alt belediye üst belediyenin imar planına uymak zorundadır. Kafasına göre yapamaz. Biz şuan Büyükşehir’in almış olduğu imar planlarına notlarına 1000’liğimizi uyduruyoruz. Yaptığımız bu” diye konuştu.

ÜZERİMİZE KARALAMALAR OLDU

“Bizim üzerimize bazı karalamalar da oldu” diyerek sözlerine devam eden Başkan Gültak, “Gültak orayı ticari konuta çeviriyor dediler. Ben çevirmiyorum. Benim görevim 5000’liğe 1000’lik yapmak. Bunun dışında meclis olarak bir yetkimiz yok. Biz yapmıyoruz bunu. Olana 1000’liğimizi uyduruyoruz. Plan notlarına düşme yetkimiz var. Bunların dışında hiçbir şey yapılamaz şeklinde plan notlarına düşüyoruz” dedi.

BURASI TESCİLLİ BİNA

Çankaya İlköğretim Okulu’nun tescilli bir bina olduğuna da dikkat çeken Gültak, “Yarın gece bir operasyon yapalım 2 tane TNT koyalım orayı havaya kaldıralım, yıkalım, yakalım. Ne istiyorsanız yapalım. Yapmayız da. Birileri yaptı diyelim. Ne olacak? Diyelim ki öyle oldu yıktılar. Camişerif, Nusratiye, Kiremithane’de böyle çok operasyonlar yapılmış zamanında. Bazı mahalle arasında otoparklar var ya hepsi sıkıntılı yerler onların. Hepsinin üstünde aslında tescilli binalar var. Burası tescilli binadır.

Biz buranın restorasyonunda bile Anıtlar Kurulu’ndan izin almak zorundayız. Planı ona göre çizmek zorundayız. Yani burası yıkılsa da, yakılsa da yeniden yapılmak zorunda olduğunda Çankaya İlköğretim Okulu’nun fotoğrafları, mimarisi her şeyi Anıtlar Kurulu’nda kayıtlıdır. Onun aynısı yapılmak zorundadır. Yıktık, yaktık diyelim yarın 3-5 katlı bir bina çıkmak yada AVM yapmak mümkün değil”  dedi.

BURADA BENİM HATIRALARIM VAR

Kendisinin Çankaya İlköğretim Okulu’nda okuduğunu ve bura ile ilgili çok önemli hatıralarının olduğunu da söyleyen Başkan Gültak, “18 yıl rahmetli Dondurmacı Halil amca benim okulda olmam için çok uğraştı. Kore Gazisi olan babam okulun önünde nöbet tuttu beni o okula yazdırabilmek için. Ben o okuldan mezunum. Benim anılarım var orada. Yapmayın. Bizim amacımız biran önce artık burası bitsin. Bugüne kadar kimse el atmamış. Ne el atması ben el atınca olay bir anda daha da karıştı.

Bizim amacımız belli. 5000’liğe uygun 1000’lik yapıyoruz. Bu kadar. Bana güvendiğinizi söylüyorsunuz ya, ben zaten kendime güveniyorum da plan notlarına da not düşüyorum. Neden? Yarın ben öldüm. Haklısınız insanım ölebilirim. Plan notları var kimse onun dışına çıkamaz. Gelecek insanları da bağlıyoruz ki Allah ömür verirse biz zaten bunu 2-3 sene içerisinde açacağız. Kiralayacağız. Tahsisini de alacağız. Ondan sonrası da zaten bizden gelecek belediye başkanı ve meclis üyeleri de bunun aleyhine bir şey yapmazlar. Yapamazlar. Kamuoyuna mal olacak. Dolayısıyla arkadaşlar Büyükşehir’de oy birliği ile çevrilmesinin nedeni de o” ifadelerini kullandı.

BEN OLDUĞUM SÜRECE KREŞ DIŞI KULLANILMAYACAK

Çankaya İlkokulu’nu kreş yapacaklarını da söyleyen Başkan Gültak, “Kaygılarınızı anlıyorum. Çünkü hepimizin kendisine göre yaşanmış tecrübeleri, şüpheleri var. Bakışlarımız var birbirimize. Rozetimizi bir kenara koyduk ama sonuçta siyasi bir kimliğimiz var.  Hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda yürürken bu halka hizmet etmek istiyoruz. Bunun hesabını da ben vereceğim. Meclis verecek ama asıl ben vereceğim.

Dolayısıyla bu konuda kaygılarınızı anlamak ile birlikte bu işi biran önce meclisimizde bitirip ardından Büyükşehir Meclisi’nde bitirip gidip artık vakıflarla görüşüp, buranın tahsisini almamız gerekiyor. Buraya en az 3-4 milyon lira gidiyor. Bununla ilgili Kültür Bakanlığı’ndan ödenek alıp, hızlı bir şekilde orayı Anıtlar Kurulu’ndan alıp, bu binayı yıkıp öbür binayı restore edip orayı kreş olarak düşünüyoruz ama farklı bir şeye de evrilebilir orası. Neden kreş istiyorum? Gelsin 3-4-5 yaşındaki bebeler orada cıvıl cıvıl oynasınlar. Benim isteğim bu. Ben hayatta olduğum sürece de bunun dışında bir şeyi hiç kimse buraya yaptıramaz” dedi.

ART NİYETLİ İNSANLAR VAR

Çankaya İlkokulu’nun eski bir yapı olmasından kaynaklı zaman kaybedilmemesi gerektiğine de vurgu yapan Gültak, “Belediyelerin de sosyal tesis olarak kullanacakları alanların alt başlıkları bellidir. Kafeteryaya veremezsiniz. Sosyal tesis dediğinizde yine kamu kuruluşu adı altında bir şey vermek zorundasınız. Alt başlıklarına iyi bakmak gerekiyor. Dolayısıyla biz hızlı bir şekilde burayı restore edeceğiz.

Akdeniz’de çok fazla çalışan kadınımız var çalışan insanlarımız var.  Çocuklarını rahatlıkla bırakabilecekleri bir alan olsun istiyoruz. Kaygılarınıza saygı duyuyorum. Şerh oyunuza da saygı duymak zorundayım. Burası demokrasi ile yönetilen bir meclis. Ama eğer ki biz bu işi bırakırsak benimde buranın 10-15 yıl daha kalacağı yönünde kaygılarım var. Çünkü mahkemeye gidecek süreç.

Mahkemeye gittiği zaman biliyorsunuz o yazacak, öteki çizecek. Görüş alacaklar. Sürecekte, sürecek. O okulun bir 10-15 yıla daha zamanı yok. Dökülüyor, yıkılıyor. Dış boyalarını gördünüz, içerisi daha da kötü. Benimde vicdanım buna el vermiyor. Gözümün önünde o okulun eriyip gitmesine izin veremem. Yarın birgün her an bir şeyler olabilir. Orada tespitlerime göre art niyetli insanlarda var. Bu bizim girişimlerimizin altında birazda onlar ortalığı karıştırıyorlar. Tedbir aldık ama yarın bir gün bir operasyonda yapabilirler oraya. Biran önce burası Akdeniz Belediyesi’ni yetkisi altına girsin ki hem koruyalım, hem de hızlı bir şekilde hareket edelim diye düşünüyorum” diye konuştu.

FATURASINI BEN ÖDEYECEĞİM!

Çankaya İlkokulu’nu her ne olursa olsun Mersin’e kazandıracağını da sözlerine ekleyen Gültak, “Burayı yapacağım. Yapacağımı bildiğim için de ısrarcıyım. Burayı hizmete kazandırmak istiyorum. Başka bir derdim yok. Bunu da deklare ediyorum. Bunu yapmadığım zaman bunun faturasını ben ödeyeceğim. Ben niyetimi ortaya koyuyorum. Sizin kaygılarınıza da saygı duyuyorum. Bu şekilde sizlerin oylarına sunacağım. 5000’lik plana göre 1000’liğinin yapılması ve bu plan notlarının düşülmesini zaten oy çokluğuyla komisyonda karara bağlanmış” dedi. Başkan Gültak’ın konuşmasının ardından Belediye Meclisi, Çankaya İlköğretim Okulu’nun 1/5000 nasım imar planının 1/1000 imar planına uygulanmasını oy çokluğu ile kabul etti.

 

 

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

IRAK’TA BİR BANKAYI 19 MİLYON DOLAR DOLANDIRAN ŞÜPHELİLER MERSİN’DE YAKALANDI

Irak’ta faaliyet gösteren İslamic Bank müdürü ile irtibata geçerek kendilerini borsacı olarak tanıtıp, ‘hawala’ adı verilen gayri resmi para transfer yöntemiyle bankayı peyderpey 19 milyon dolar dolandıran Ürdünlü 2 şüpheli Mersin’de yakalandı.

Published

on

Mersin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Irak’ta faaliyet yürüten İslamic Bank’ın sahibi Mersin polisine başvurarak, İngiltere’de olduğu sırada kendisini borsacı olarak tanıtan bir kişinin banka müdürü ile irtibata geçtiğini ve 500 bin dolar göndermesi karşılığında bu parayı işletip 1 milyon dolar olarak iade edeceğini söylediğini, uzun görüşmelerin ardından banka müdürünün 500 bin dolar paraya şüpheliye gönderdiğini söyledi. Devam eden süreçte müdürün şüpheliye peyderpey 19 milyon dolar gönderdiğinin belirlendiğini kaydeden banka sahibi, durumu İngiltere’den döndüğünde fark edince müdürden şikayetçi olduğunu ve müdürün Irak adli mercilerince tutuklandığını ifade etti.

Yaptığı araştırmada paraların Irak’taki döviz bürosu üzerinden ‘hawala’ adı verilen gayri resmi para transfer yöntemi ile şüpheliye gönderildiğinin belirlediğini kaydeden banka sahibi, müdürün tutuklanmasının ardından şüphelilerle kendisinin irtibata geçtiğini ve paraların Mersin’de ikamet eden Ürdün uyruklu Suheır Albadri adlı kadına gönderildiğini tespit ettiklerini belirterek şikayetçi oldu. Banka sahibinin şikayeti üzerine harekete geçen Mersin polisi, Cumhuriyet Savcılığının koordinesinde ‘hawalacı’ olarak bilinin döviz bürosu önünde tertibat alarak, müştekinin gönderdiğini bildirdiği parayı almaya gelen Ürdün uyruklu Suheır Albadri ile beraberindeki Khaled M.’yi suçüstü yakaladı. Şüphelilerin üzerinde ve ikametinde yapılan aramada 1 kiloluk külçe altın, çok sayıda ziynet altını ile 20 bin 700 dolar ve 81 bin 100 lira ele geçirildi. Zanlıların ayrıca kripto paraya 131 bin dolar yatırdıkları belirlendi.

Paraları Filistin uyruklu başka şahsa göndermişler

Şüphelilerin emniyetteki ifadelerinde, ‘hawala’ yöntemiyle bu şekilde aldıkları paraları Filistinli uyruklu bir şahsa kripto para uygulamalarıyla gönderdiklerini, bunun karşılığında komisyon aldıklarını, paranın kendilerinde kalmadığını söyledikleri öğrenildi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

COVİD-19 SALGINI GERİ DÖNDÜ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çin anakarasında son 24 saatte 29 bin 654’ü asemptomatik olmak üzere toplam 32 bin 695 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

Published

on

Son 24 saatte kaydedilen vaka sayısı ile günlük vaka sayısında üst üste ikinci gün rekor kırıldı. Başkent Pekin’de bin 860 yeni vaka tespit edilirken, günlük vaka sayısı salgının başından bu yana ilk kez binin üzerine çıktı.

Hebei eyaletine bağlı Shijiazhuang kentinde görülen günlük vaka sayısı ise önceki güne göre 4 kat artarak 3 bin 197’ye yükseldi. Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde 7 bin 524, güneybatısındaki metropollerden Chongqing’de ise 6 bin 500 yeni vaka kayıtlara geçti. Çin’de günlük en yüksek vaka sayısı, 31 bin 527 ile dün kayıtlara geçmişti.

Ülkede son 24 saatte korona virüsten ölüm ise olmadı. Açıklanan verilere göre salgının başından bu yana toplam 5 bin 232 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti.

TEDBİRLER SIKILAŞTIRILIYOR

Çin’de vaka sayılarının artmasıyla birlikte ülke genelinde tedbirler de sıkılaştırılıyor. Başkent Pekin dahil olmak üzere çok sayıda kentte siteler ve iş yerleri karantina altına alınırken, halktan nükleik asit testi yaptırmaları isteniyor. Pekin’de son dalgadan en çok etkilenen Chaoyang başta olmak üzere birçok semtte restoranlar paket servis uygulamasına geçerken, alışveriş merkezi ve spor salonu gibi kamusal alanlar kapatıldı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN 2023 YILI BÜTÇESİ 10 MİLYAR 680 MİLYON LİRA

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde, Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 10 milyar 680 milyon TL olarak kabul edilirken, Belediye Başkanı Vahap Seçer, “İnşallah hep beraber 2023 yılında bütçemizi uygulayacağız ve bütçe gerçekleşme oranımızı da en iyi noktalarda tamamlayacağız” dedi.

Published

on

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım Ayı 3. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Belediyenin 2023 yılı bütçesinin 10 milyar 680 milyon TL olarak planlandığını belirten Seçer, önceki yılların bütçe gerçekleşme oranlarından örnekler vererek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi gerçekçi bütçe hazırlıyor. Plan Bütçe Komisyonunda da reel bir şekilde değerlendirilip meclise sunuluyor. Biz gerçekleştireceğimiz yatırımları buraya koyuyoruz. Yeter ki yıl içerisinde ekonomi istikrarlı gitsin” diye konuştu.

2022 yılı bütçesinin 6 milyar 98 milyon 910 bin lira olarak belirlendiğini hatırlatan Seçer, “Bu yıl bütçe gerçekleşme tahminimiz yaklaşık olarak yüzde 93 seviyelerinde. Bu da her şeye rağmen, yaptığımız bütçenin ne kadar gerçekçi olduğunun bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMA AYRILAN PAYI HER YIL ARTIRIYORUZ”

2022 yılı yatırımlarının Mersin Büyükşehir Belediyesine 5 milyar 122 milyon 367 bin TL’ye mal olduğunu ifade eden Seçer, 2023 yılında yer alacak yatırımların maliyetinin ise 8 milyar 799 milyon TL olarak tahmin edildiğini söyledi. Seçer, “Demek ki 1 yıl içerisinde yatırımlarımızdaki artış yüzde 71.79 olacak. Bunun içine bütün hizmetlerimiz dahil. 2019 yılında yüzde 17 yaptığımız yatırımın bütçeye oranı, 2020 yılı içerisinde yüzde 22’ye, 2021 yılında yüzde 30,86’ya ve şu an itibariyle de yüzde 46,49’a çıkmış. Yani yönetime geldiğimiz yıl, her 100 liranın 17 lirasıyla yatırım yaparken, şu anda her 100 liranın yaklaşık olarak 47 lirasını yatırıma ayırıyoruz. Bu ciddi bir yatırım hamlesidir” şeklinde konuştu.

“BELEDİYEDE MALİ DİSİPLİNİ SAĞLADIK”

Göreve geldiği ilk günden itibaren 1 milyar 292 milyon 253 bin TL borç ödediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Toplam borcumuz 1 milyar 898 milyon TL’ye çıktı. Ancak tabii ki boş durmadık, aldığımız kötü mirası da bir bir temizlemeye koyulduk. Şu ana kadar 1 milyar 292 milyon 253 bin TL borç ödedik. Şu anda TL bazında 1 milyar 582 milyon TL aldığımız banka borcu miktarı, 605 milyon 811 bin TL seviyelerinde. Belediyemizin mali disiplinini nasıl sağladığımızı buradan görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞ DÖNEMİN BORÇLARI OLMASAYDI, EN AZ YÜZDE 50 DAHA FAZLA YATIRIM YAPARDIM”

Göreve geldikleri günden bu yana hem kendi yaptıkları yatırımların bedelini ödediklerini, hem de geçen dönem yapılan yatırımların borç olarak kalan miktarını ödediklerini kaydeden Seçer, “Eğer geçtiğimiz dönemden borç ödemeseydik, yani bize bırakılan miras daha iyi bir miras olsaydı, emin olun şu anda Mersin’e yaptığımız yatırımların yüzde 50, yüzde 60 daha fazlasını yapardım” dedi. Başkan Seçer konuşmasının devamında, “Göreve geldiğimizde 100 lira bütçemiz, 100 lira da borcumuz vardı. Bugün geldiğimiz noktada 100 lira bütçemiz, 22 lira borcumuz var. 10 milyar 680 milyon TL bütçe yaptık, toplam borcumuz 2 milyar 34 milyon TL” diye konuştu.

Devraldıkları banka borcunun 278 milyon dolar olduğunu, bu rakamın şu anda 32 milyon dolara indiğini kaydeden Seçer, dolar bazında ne kadar para ödendiğinin ise TL’nin o tarihteki değeri ile günümüzdeki değerinin kıyaslanması halinde anlaşılacağını söyledi.

“BİZDEN DAHA ÖNCE YAPILMIŞ HATALARI BİZ YAPMAYIZ”

Başından beri yüksek faizle borçlanma yapmadıklarının altını çizen Seçer, bir önceki yönetimin hatasına düşmeyeceğini belirterek, “Biz yüksek faizle borçlanarak, bizden önce yapılmış hataları yapmayız. Bu belediye 2018’in Aralık ayında yüzde 31.5 faizle borçlandırılmış bir belediyedir. Ben aynı hesapsızlığı, plansızlığı yapmam” şeklinde konuştu. Borçlanma yetkisinin 250 milyon lira olmasına rağmen, bunun sadece 27 milyon lirasını borçlandığını vurgulayan Seçer, “Ben bu kötülüğü Mersin halkına yapmadım, yapmam da. Bu yıl 310 milyon lira, sadece İller Bankasından 100 milyon kullanacağım, onun da yarısını kullandım. Bankalarla görüşme halindeyim. Eğer bana uygun faiz oranı vermezlerse, asla bugünün kötü mirasını yarın çocuklarımıza bırakmaya vicdanım razı olmaz. Belediyemizin mali disiplini tamdır, ciddiyeti tamdır, borçlu bir belediye değildir, aksine taahhütlerini yapan bir belediyedir” diye konuştu.

“BANKAMATİKÇİLERİN KÖKÜNÜ KAZIDIK”

Büyükşehir Belediyesinde bankamatik personeli olduğu yönündeki iddialara da yanıt veren Başkan Seçer, şöyle devam etti; “Bankamatikçi, benim en çok alerjim olan konudur. Başkalarının yaptığını eleştirirken, biz aynı hatayı yaparsak inandırıcılığımız olmaz. Bana böyle bir kişi söyleyin, ben onun önce amiri ile ilgili gereğini yaparım, sonra da onunla ilgili.”

KENTSEL TASARIM ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şu anda 5 tane kreşin faaliyette olduğu bilgisini veren Seçer, 1 yıl sonra bu sayıyı 2 katına çıkarabileceklerini söyledi. Taş Binadaki birimlerin kısa sürede yeni yerine taşınacağını ve Taş Binanın restorasyonunun başlayacağını ifade eden Seçer, Kırmızı-Lacivert’teki birimlerin ve MESKİ’nin de aynı süreçte yeni yerlerine geçeceğini kaydetti.

Çamlıbel Kentsel Tasarım ihalesinin yapıldığını, İstiklal Caddesi Kentsel Tasarım çalışmasının ilk etabının aralık ayının ortalarında biteceğini belirten Seçer, “İkinci etap daha hızlı olacak. Çünkü bazı aksaklıkları gördük ve tedbirlerimizi aldık. Bu çalışma bittikten hemen sonra firma Çamlıbel’e giriyor ve ardından da Karaduvar. Orada sadece imarda revizyonlar yapıyoruz ve bu da süreç alıyor. Şubat ayı sonuna kadar, oranın ilk 2 etabının çalışmalarına da başlayacağız” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2023 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen konu, meclis toplantısında, komisyondan geldiği şekliyle madde madde ve tek tek isim okutularak oylandı. Madde madde oylanan ve 2023 yılı gider bütçesi kalemleri ile gelir bütçesi kalemlerinin de tek tek okutularak oylandığı 2023 Mali Yılı Bütçesi, Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edildi.

Okumaya Devam Et

Trendler