Connect with us

Ekonomi

İLİMİZ TÜRKİYE’NİN EN İYİSİYDİ

Sağlık Bakanlığı ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, tüm dünyada etkili olan korona virüs salgınıyla mücadelede destek veren 25. Bölge Eczacı Odası’na bağlı eczacılara teşekkür belgesi verildi. Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, “Bu süreç içerisinde ilimiz ilk aşamalarda Türkiye’nin en iyisiydi” dedi.

Published

on

Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleşen törene Vali Yardımcısı Küçük’ün yanı sıra İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır ile eczacılar ve sağlık çalışanları katıldı. Burada konuşan Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, korona virüs salgını dolayısıyla yaşanan süreç içerisinde sağlık çalışanlarının başarılı bir sınav verdiğini söyledi. Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin’de de başarılı bir sürecin sürdürüldüğünü vurgulayan Küçük, “Valimiz Ali İhsan Su başkanlığında bizde hep beraber bu süreci yönetirken, ne çok sıkmayı nede çok serbest bırakmayı biz öngörmedik. Çünkü her ikisinin de sakıncalarının olduğunu düşünüyorum ve doğrusunun da bu olduğunu biz halen düşünmeye devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde ilimiz ilk aşamalarda Türkiye’nin en iyisiydi. Biz tabi bunu çok beyan etmedik. Tabi iller arasında geçiş yasaklarının kalkmasıyla birlikte bu süreç belli bir aşamaya gidecekti. Ancak halen biz bunu başarıyla götürüyor ve idare ediyoruz. Bu başarıda en büyük pay sahibi olanların da tabiki de bu işin öncülüğünü yapan, bu işin yükünü çeken sağlık teşkilatı olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

“Sağlıkçılarımızın önerilerinin dinlenmesinin yararlı olduğunu gördük”

Herkesin bilgisine, görgüsüne ve almış olduğu eğitimine saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Küçük, “Sağlıkçılarımız da, sağlık camiası mensuplarımızda bu alanla ilgili eğitim alan insanlar. Biz onların bilgi, deneyim ve görgülerine inanan, onları dikkate alan, bilim kurulundan başlayarak devam eden bu süreç içerisinde şu anda gelinen aşamada yararlı olduğunu, onların dinlenmesinin bu süreci yönetmede hepimize katkı sağladığını hep beraber görmüş oluyoruz. Bu süreç içerisinde önemli unsurlardan bir tanesi de eczacılarımızdı. Baştan beri eczacılarımızla sürekli görüşmelerimiz oldu. Kendilerinin zaman zaman önerileri oldu. Karşılaştıkları sorunlarla ilgili çözüm üretmeye çalıştık. Bu süreç yönetilirken onlarında katkılarını, onlarında katılımlarını biz gördük ve yaşadık. Her dönem önem kazanan meslekler olabilir. Mücadelenin içerisinde aktif rol oynayan ve gönül gücünün motivasyonunun yüksek tutulması gereken meslek grupları olabilir. Biz bu süreci yönetirken sağlık camiasındaki arkadaşlarımızın tamamının motivasyonunun eksiltilmemesi, düşürülmemesi için gayret sarf ettik. Bunlardan bir tanesi de eczacılarımızdı. Eczacılarımız bu süreç içerisinde sürekli yüz yüze gelen, bireysel olarak tehdide açık en önemli unsurlardan bir tanesiydi. Buda çok normaldi. Çünkü tıpkı bir askeri harekatta, bir savaşta nasıl ki güvenlik güçleri büyük bir risk altındaysa, bu mücadelede de sağlık çalışanları risk altındaydı. Aynı zamanda onlara hepimizin lojistik destek vermesi gerekiyordu. Bu ilimizde oldukça başarılı bir şekilde sağlandı. Bundan dolayı da emeğe geçen bütün herkese sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Zorlu bir süreçten geçiyoruz”

İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı ise dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini söyledi. Korona virüs ile tüm dünyanın mücadele ettiğini belirten Bahçacı, “Bu virüs ile ilgili birçok şey söyleniyor ama ortada bir gerçek var sağlık çalışanları her kademede insanlığa hizmet etmeye devam ediyor. Eczacılarda bu süreçte en ön saflarda yer aldı. Eczacılığı sadece askeri 35 metre kare alanı olan, içinde ilaçların bulunduğu bir mekan olarak tanımlarsa çok cılız kalır. Eczacılık mesleği ilaç üretiminin, yeni ilaçlar bulunmasının, insanlığa hizmetin en iyi yapıldığı mesleklerden biridir. Bugün korana virüse karşı da yeni aşı ve yeni ilaç çalışmalarında eczacılık mesleğinin önemi ve rolü çok büyüktür. Çalışmalarından dolayı tüm eczacılarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Alnımızın akıyla bu süreci tamamlayacağımızı düşünüyorum”

25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır da zorlu bir süreçten geçtiklerini kaydederek, “Maalesef bu süreç halen bitmedi. Umut ediyorum ki hüzünlerimizi, mutluluklarımızı kucaklaşarak geçireceğimiz günler en yakın zamanda karşılaşacağımız günler olur. Sürecin başında çok zorlu bir zaman geçirdik. Ancak biz şunun farkındaydık. Biz pandemiden öncede pandemi sırasında da halkın en yakın sağlık danışmanı olarak 7 gün 24 saat bu hizmeti sunduk, sunmaya da devam edeceğiz. Tabi ki zorluk yaşadık, yeri geldiğinde sinir harpleri yaşadık. Ama bir savaşta nasıl ki askerler en önde savaşırlarsa biz sağlık çalışanları da göreviydi. Alnımızın akıyla bu süreçten geçtiğimizi ve iyi bir şekilde tamamlayacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından eczacılara teşekkür belgesi ve plaketi verildi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UĞURLAYACAK, ABDÜLHAMİD HAN GEMİSİ BUGÜN GÖREVE BAŞLIYOR

Mavi Vatandaki filonun “en güçlüsü” olan Abdülhamid Han sondaj gemisi bugün Mersin’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Akdeniz’de ilk görevine başlayacak.

Published

on

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından adı “Abdülhamid Han” olarak açıklanan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak sondaj gemisindeki çalışmalar tamamlandı. 2,5 aydır Mersin’in Taşucu Limanı’nda kalan Abdülhamid Han sondaj gemisinin bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmalarının bitmesiyle teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak bugün Akdeniz’de göreve başlayacak. Fatih, Kanuni ve Yavuz’un ardından Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi ve dünyanın beşinci büyük gemi olma özelliğini taşıyan Abdülhamid Han’ı bugün kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yolcu edecek. Geminin bulunduğu alanda tüm hazırlıklar tamamlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelerek hem inceleme hem de bilgi almasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıkladığı gibi Akdeniz’de Türkiye’nin yetki alanı içerisinde arama çalışmalarına başlayacak.

  VATANDAŞLAR GURURLA TAKİP EDİYOR

Geminin uğurlanması için bölgeye gelen tatilcilerden Nihal Demirsoy, “Bugün Abdülhamid Han gemimiz ilk seferine çıkacak gururluyuz, mutluyuz” dedi.

Geminin uğurlanma töreni için gelenlerden Hamiyet Polat ise “Gemimiz gidiyor diye üzgünüz. Çünkü manzaramız gidiyor ama gururlu ve onurluyuz. Bugün Cumhurbaşkanımız gelecek, bilhassa onun için  buradayız. Dünden karşılamak için geldik. Çok güzel, ne mutlu ki biz Türk’üz” diye konuştu.

  238 METRE UZUNLUĞUNDA 12 BİN 200 METRE KAREYE KADAR SONDAJ YAPABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Dünyadaki 5 gemiden biri olan Abdülhamid Han’ın 62 bin groston ağırlığında bir gemi olduğu kaydedildi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

VALİ PEHLİVAN SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi sanayicileri ile bir araya geldi.

Published

on

İlki geçtiğimiz ay düzenlenen ve önümüzdeki aylarda sürdürülecek olan toplantılara Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, yönetim kurulu üyeleri Halit Altun, Seyfetullah Işık, Kürşad Haddat, Denetim Kurulu üyeleri Hasan Yıldırım ve Yılmaz Akyüz, Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile sanayiciler katıldı. Bölgedeki bir kağıt fabrikasında gerçekleşen toplantıda Vali Pehlivan, sanayicilerin istek ve önerilerini dinleyerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, “Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz sanayici buluşmalarının ikincisini Valimizin başkanlığında yaptık. Önümüzdeki süreçte de sık sık tekrarlayacağımız bu toplantılar ile MTOSB sanayicilerimizi Valimiz ile bir araya getirerek istek ve önerilerini aktarmalarını sağlayacağız. Valimize gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Vali Pehlivan ve beraberindeki heyet daha sonra bölgede faaliyet gösteren bazı fabrikalarda incelemelerde bulundu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA BU GECE YARISINDAN İTİBAREN BÜYÜK İNDİRİM GELİYOR!

Petrol fiyatlarının 94 dolar ile son 6 ayın en düşük seviyesini görmesi akaryakıt fiyatlarını aşağıya çekti. Bu kapsamda benzin litre fiyatına 2.23, motorin litresine ise 1.15 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

Published

on

Küresel pandemi krizi sonrası ortaya çıkan arz sorunu, daha sonra Rusya-Ukrayna savaşı ile giderek tırmanan petrol fiyatları yavaş yavaş olağan seyrine doğru geriliyor. Haftaya 100 doların üstünde başlayan Brent Petrol, 94 dolara kadar çekildi.

Akaryakıt sektöründen edinilen bilgilere göre, bu gerileme benzin ve motorin fiyatlarında da indirim olarak dönecek. Brent Petrol fiyatlarındaki sert düşüş sonrası motorin fiyatlarında 1.15 TL, benzin fiyatlarında ise 2.23 TL indirim bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Trendler