Connect with us

Teknoloji

INSTAGRAM, YETİŞKİNLERİN YAŞÇA KÜÇÜK KULLANICILARA MESAJ ATMALARINI ENGELLEYECEK

Instagram, gençleri yetişkinlerden gelen istenmeyen doğrudan mesajlardan korumak için tasarlanmış güvenlik önlemleri ekliyor.

Published

on

Özellikle pedofililer tarafından hedef haline gelen Instagram ve TikTok gibi platformlar zaman zaman gençler için tehdit öğesi haline gelebiliyorlar. Gençleri buradan kandırıp özel konuşma ve görüntü isteyen kişilerin artmasından dolayı Instagram politikalarında değişime gitmeye karar verdi. Politika değişikliği sayesinde Instagram yetişkinlerin gençlere mesaj atmalarını engelleyecek. Bununla beraber 18 yaş altı kullanıcılara sürekli mesaj atmaya çalışan yetişkinleri “potansiyel şüpheli” olarak işaretleyecek.

Dünya çapında Instagram’dan artan şantaj ve taciz konuları Instagram’ın bu güncellemeyi yayınlamak istemesinde büyük etken oldu. Instagram hesaplarında kendi hayatlarından kesitler yayınlayan gençler, yaptıkları özel konuşmalarda pişmanlık yaşayabiliyorlar. Ayrıca karşılarındaki yetişkinlerin manipülasyonundan etkilenebiliyorlar. Bazense beğendikleri biriyle konuşmak istediklerinde başlarına kötü olaylar gelebiliyor.

Siber zorbalık olarak da adlandırılan bu olaylar bütünü özellikle ABD’de çok ciddiye alınıyor. ABD’de çocuk tacizcilerini ifşa etmek için birçok televizyon programı yapılıyor. Tinder’ın kullanıcıların eşleşmesinde Garbo ile anlaşıp sabıka kaydı sunacağını duyurmasının ardından Instagram’ın bu atılımı gerçekleştirmesi aslında sosyal ağlarda güvensizlik yaşadığımızın en büyük kanıtı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

TEKNOFEST İKİNCİSİ GENÇLER, BAŞARILARINI REKTÖR ÇAMSARI İLE KUTLADI

Mersin Üniversitesi Girişim Limanı destekli Deep İmpact Gifted Coder Mersin takımı, TEKNOFEST 2021 İstanbul’da, “İnsansız Su Altı Sistemleri Temel” kategorisinde Mersin’i başarıyla temsil ederek Türkiye ikincisi oldu. Takım gençleri, başarılarını Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile kutladı.

Published

on

Mersin Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de 3 yıldır ASELSAN destekli düzenlenen İnsansız Su Altı Aracı (ROV) yarışmasına ilk defa katılan Mersin ekibi; 370 takım arasından önce ilk 28 takım arasına girmeye hak kazandı. Takım daha sonra yarışları takiben 3 aşamalı görevlerden ilk 2 görevde en yüksek dereceyi elde ederek ilk günü birincilikle bitirdi. İkinci günde ise jüri puanlaması sonrasında Türkiye ikinciliğini kazandı.

Yarışlar sonunda ekibe kupa, madalya ve 25 bin TL para ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ile T3 Vakfı Kurucu ortağı Selçuk Bayraktar tarafından verildi.

Türkiye ikincisi olarak Mersin’i başarıyla temsil eden ekip, Mersin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’yı ziyaret etti. Mersin Üniversitesi Senato Odasında gerçekleşen ziyarete, farklı okullardan bir araya gelen takım üyesi öğrenciler, takım danışmanları Olcay Cantürk, Elif Akay ve Ertan Dinler katıldı.

Takım üyesi öğrenciler ile sohbet ederek projeleri hakkında bilgi alan Rektör Çamsarı, ekip üyelerini tebrik ederek, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi. Çamsarı, “Gençlerimiz bizim ülkemizin geleceği. Türkiye’ye hizmet etmeye devam edecekler. Onlar teknolojinin içerisinde doğdu ve çok şanslılar. Bizlerin düşünemediklerini düşünüp, hayata geçirebiliyorlar. Kendilerine tavsiyem, düşünmeyi hiç bırakmamaları ve sorunları çözmeye odaklanmaları. Danışman hocalarımızı ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Mersin Üniversitesi Girişim Limanı Müdürü Doç. Dr. Duygu Hıdıroğlu ise projenin henüz fikir aşamasında takım danışmanı Olcay Cantürk ve öğrencilerle Merkezde bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduklarını ve Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden akademisyenlerin danışmanlığında prototipi en iyi şekilde nasıl geliştirebileceklerine dair toplantı yaptıklarını dile getirdi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

INSTAGRAM’DA YUKARI KAYDIR ÖZELLİĞİ KALKIYOR

Instagram, hikayeler özelliğinde yer alan ‘yukarı kaydır’ özelliğinin fişini çekti. Bunun yerine bağlantılar, özelleştirilebilir bir sticker’a eklenecek.

Published

on

Bu değişiklikle birlikte kullanıcılar, hikâyede yer alan bağlantıya ulaşmak için yukarı kaydırmak yerine hikâyeye eklenen sticker’a tıklayacaklar. Hikayelerde bağlantılara yer verecek olan sticker, hikâyeyi atan kişiler tarafından özelleştirilebilecek.

Instagram, hikayeler özelliğinde yer alan ‘yukarı kaydır’ özelliğinin kullanımına 30 Ağustos’ta son vereceğini açıkladı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

TOROSLAR BELEDİYESİ, GENÇ DOSTU ŞEHİRLER FİKİR VE PROJE YARIŞMASINDA ÖDÜL ALDI

Toroslar Belediyesi, Genç Dostu Şehirler Fikir ve Proje Yarışmasında ödül aldı. Toroslar Belediyesinin ‘Tekno Toroslar Projesi’ ödüle layık görüldü. Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Ankara’da düzenlenen törende ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı

Published

on

Toroslar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliğinin ev sahipliğinde düzenlenen Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ankara ATO Kongre ve Sergi Merkezinde yapıldı. Etkinlikte, Genç Dostu Şehirler Fikir ve Proje Yarışmasına katılarak dereceye giren belediyelere ödülleri verildi. Toroslar Belediyesi de gençlere yönelik çalışmaları başta olmak üzere ‘Tekno Toroslar Projesi’ ile ödüle layık görüldü.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

“Yeni ufuklar için gençlerimize kapımız daima açık”

Tekno Toroslar Projesinin yarışmada ödüle layık görülmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Yılmaz, gençlerin desteklenmesi için her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi. Yılmaz, “Bu projeyle geleceğe yön verecek fikirlerin Toroslar’da atılmasını hedefliyoruz. Bu gurur hepimizin, bu gurur Toroslar’ın. Projemizi değerlendirip ödüle layık gören başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Türkiye Belediyeler Birliğine teşekkür ediyorum” dedi.

Projeyle ilgili bilgi veren Yılmaz, “Çevik Belediyecilik anlayışla, hızla değişen dünyanın teknolojik gelişmelerini yakından takip ediyor, geleceği şimdi yaşamak için yenilikçi adımlar atıyoruz. Gençlerimizin, bilgi çağının bütün gelişmişliklerini kullanabilen, araştıran, Türk Milletinin var olan değerlerini özümsemiş bir nesil olarak yetişmeleri en büyük arzumuz. Özellikle teknolojiyi takip etmelerini ve bilime yönelmelerini de çok önemsiyoruz. ‘Tekno Toroslar’ projemizle gençlerimizin sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı yaşadığı eğitim eşitsizliği sorununa çözüm olacak bir merkez inşa edeceğiz. Yeni teknolojilerin yer alacağı Tekno Toroslar’da teknolojik fikirleriyle bilim üretmek isteyen; fakat maddi imkansızlıklardan dolayı yeterli donanıma sahip olmayan gençlerimiz için her türlü imkanı sağlayacağız. Ülkemizin en iyi teknolojik alt yapılarını sunan üniversitelerin denginde hazırlayacağımız merkez, Toroslar’da yaşayan gençlerimize başarılı bir gelecek olacak. Gençlerimizin yazılımlar geliştirmesi ve robotik kodlamalar yapabilmeleri için gerekli tüm olanaklar bu merkezde sunulacak. Ülkemizin geleceğine yön verecek olan gençlerimizin eğitim, kültür, sanat, spor, bilim ve teknolojik yönden gelişmelerine katkı sunacak her türlü çalışmayı hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Yılmaz, projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti.

Okumaya Devam Et

Trendler