Connect with us

Kadınca

KİLO VERMEDE İSTİKRAR YOLLARI

Dilerseniz kilo verirken istikrarlı olmak için neler yapmamız gerektiğine birlikte göz atalım…

Published

on

Yaz aylarının başladığı bu dönemde, hala kilo vermemiş olanlar diyet yapmaya başladılar bile… Ancak bu konuda ne kadar kararlı olduğumuz çok önemli. Sizde diyete başladıktan sonra, bir haftayı doldurmadan pes edenlerdenseniz, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir.

Her pazartesi başlayan diyetler, hafta sonuna varmadan heba olup gidiyor. Kilo verirken istikararlı olmak son derece büyük taşımaktadır. Öncelikle psikolojik kendinizi, bu sürece hazırlanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hem mental, hem de fiziksel açıdan hazır olmadan diyete başlamanız, muhtemelen yarım kalan başarısızlık dolu sonuçlar almanıza neden olacaktır.

Uzmanlar kilo verme sürecinde, dikkat edilmesi gereken durumları tespit ederek altını çiziyor. Yapmanız gerekenler son derece açık ve kolay aslına bakarsanız. İşte bu püf noktalarını araştırdık, sizler için bir araya getirdik. Dilerseniz kilo verirken istikrarlı olmak için neler yapmamız gerektiğine birlikte göz atalım…

Kilo Vermeye Odaklanma Süreçleri;

1. Net ve Kararlı Olun… Her şeyden önce hedeflerinizi daha kendinize uygun ve gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Mesela 90 kilogramsanız, 1 haftada 10 kilo vermeye çalışmayın. Kilo vermek zaman isteyen ve kararlılık gerektiren bir süreçtir. Öncelikle net bir şekilde ne istediğinizi bilin. Kilo vermeyi net olarak aklınıza koyduğunuza emin iseniz şimdi sıra hedef belirmekte.

Küçük hedefler koyun ve başarınızın ardından, yeni hedefler koyarak yolunuza devam edin. Örneğin artık olmayan pantolonunuza girmek gibi olsun. Bunu başarmanız için yaklaşık olarak 5-7 kilo vermeniz yeterli olacaktır. Daha yüksek hedefler belirlemek, zaman ve sabır istediğinden moral bozmaya ve motivasyon kaybetmeye neden olabilir.

Sağlıklı olan tüm vücut ağırlığınızın %10’unun, 1 aylık bir süreç içerisinde vermenizdir. Şok diyetler uygulayarak ya da kendinizi uzun süre aç bırakarak, bunu başaramazsınız. Düzenli ve düşük kalorili beslenmeli, aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamak için egzersizler yapmalısınız.

2. Gelişmeleri Yakından Takip Edin… Diyete başladınız ve her şey yolunda gidiyor gibi. Ancak bunun istikrarlı olarak devam etmesi için beyninize somut kanıtlat göstermeniz gerekiyor. Diyete başladığınız kiloyu, vücut ölçülerinizi bir yere not etmelisiniz. Haftalık periyodlarla, tüm bu verileri güncellemelisiniz. Böylece ne kadar yol kat ettiğinizi görebileceksiniz.

Bazı dönemlerde iç motivasyonunuzu arttırmak için gerektiğinde küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Ancak öncesinde bu kaçamakları da araştırmalı, kalori miktarını ve ne zaman yerseniz daha az etkileyeceğinizi de öğrenmelisiniz. Ufak kaçamakların diyet sırasında motivasyonu arttırdığını biliyor musunuz?

Kendinizi suçlamayın ve hemen bir B planı oluşturmayı öğrenin. Gün içinde yapılan bir kaçamak sizi çok rahatsız etti ise akşam menünüzde birkaç fedakarlık yaparak günü kurtarabilirsiniz. Temiz bir zihin kilo vermeniz için son derece önemli. Kendinizdeki gelişmeleri fark etmeli ve kesinlikle inanmalısınız.

3. İradenizi Güçlü Tutun… Kilo verme sürecinde sağlam bir iradeye sahip olamadığndan, pek çok kişi yarım bıraktığı diyetleri için hayıflanıyor. İradenizi ne kadar kuvvetli tutarsanız, o kadar net ve başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Ara öğünde yemeniz gereken badem sayısını biraz aşmış ya da 1 kereliğine evde tahıl ekmeği kalmadığından beyaz ekmek tüketmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda, aman oldu olan diyerek yemeye devam ederseniz, büyük bir yanılgıya düşmüş olacağınızı bilmelisiniz. Aksine bu durumda diğer öğünlerinize dikkat etmeli ve hemen durumu toparlamalısınız.

İrade hayatta pek çok alanda olduğu gibi kilo verme sürecinde de büyük paya sahiptir. Unutmayın ki gerçek bir başarı, yalnızca inanan ve istikrarlı olan güçlü irade sahiplerinin imzasını taşıyabilir. Kilo vermek zor değildir, zor olan kendinizi buna ikna etme sürecinizdir.

Kaynak: www.fitadim.com

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

AŞIRI SICAKLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER ANLATILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından, Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden faydalanan kadınlara “Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler” konulu eğitim verildi.

Published

on

Mezitli ilçesinde yer alan Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’ndeki eğitim, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdür Vekili Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat Bakır tarafından verildi. Eğitim çerçevesinde, aşırı sıcakların insan vücudunda “sıcak çarpması” denilen su ve tuz kaybı sonrasında görülen ağır hastalıklara ve yükselen vücut ısısı ile de beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabileceği konusunda bilgiler verildi. Doktor Bakır, yaş almış bireyler, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin sıcaktan en çok etkilenen gruplar olduğu bilgisini verdi ve aşırı sıcaklardan korunma tedbirlerini anlattı.

Çok sıcak olan 10.00 ile 14.00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkılmaması gerektiğini söyleyen Bakır, açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysilerin tercih edilmesi, şapka ve güneş gözlüğü takarak dışarı çıkılması gerektiğini söyledi. Dışarıda çalışması gerekenlerin de mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Bakır, aşırı hareketlerden kaçınmaya ve sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Spor yapmak için sabah ve akşam saatlerinin tercih edilmesi gerektiğini, her 1 saatlik spor için de en az 2-3 bardak sıvı alınması gerektiğinin altını çizen Bakır, risk altındaki bireylerin güneş ve sıcak çarpması tehlikesine karşın günde en az 2 kez izlenmesi gerektiğini belirtti.

Bebek, çocuk, engelli ve hayvanların kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Bakır, kapalı alanların iyi havalandırılması gerektiğini, güneş gören pencerelerin perde gibi güneşliklerle gölgelendirilmesini ve vücut ısısının yükselmemesi için sık duş alınması gerektiğini de söyledi. Bakır, bireylerin duş alamayacakları durumlarda da ayaklar, eller, yüz ve enseyi soğuk suyla ıslatmaları gerektiğini aktardı.

“HER GÜN EN AZ 2-2,5 LİTRE SIVI TÜKETİLMELİ”

Beslenme ve sıvı alımı konusunda da kadınlara detaylı bilgiler veren Bakır, susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmesinin önemine dikkat çekti. Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içeceklerin tercih edilmemesi gerektiğini söyleyen Bakır, yağlı ve kızartılmış besinlerden de kaçınılması gerektiğinin bilgisini verdi. Bakır, vücut direncini artırmak ve yeterli miktarda vitamin ile mineral alınımını sağlamak için de bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini, dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması gerektiğini ifade ederken, et, yumurta, süt, balık gibi çabuk bozulma riski olan besinlerin de açıkta bekletilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“SICAK ÇARPMASINA DİKKAT”

Sıcak çarpması konularında da detaylı bilgiler veren Bakır; sıcak, kuru, soluk ve morumsu cilt, halsizlik, bitkinlik, terlemede azalma, çarpıntı ve hızlı nefes alma, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi yakınmaları, yüksek vücut sıcaklığı, baş ağrısı, kas krampları, uyuklama, anlamsız konuşma, çevreyi tanıyamama, sersemlik hali, kasılma, bayılma ve baygınlık ile bilinç kaybı, koma durumlarının bir kaçının olması durumunda sıcak çarpmasından şüphelenilmesi gerektiğinin bilgisini verdi. Aşırı sıcaklara bağlı oluşan durumlarda ilk müdahale konusunda da serin bir yerde istirahate alınan hastanın giysilerinin gevşetilip, bacaklarının yükseltilip, ıslak havlu veya bezle serinletmeye çalışılması gerektiğini ifade eden Bakır, sıcak çarpması yaşayan kişiye bol miktarda sıvı verilip, özellikle de tuzlu ayran içirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bakır, kişinin kliniğinde düzelme olmazsa veya kişinin durumu stabil değilse hastaneye götürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bakır, sunumunun ardından kadınların sorularına da tek tek yanıt verdi.

Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi’nden faydalanan kadınlar da merkezden duydukları memnuniyeti ifade ederek, teşekkürlerini iletti.

Okumaya Devam Et

Aktualite

PROF.DR. MÜFTÜOĞLU UYARDI: “VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR, TEHLİKE DE GİDEREK BÜYÜYOR!”

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Published

on

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Müftüoğlu bugün Hürriyet gazetesinde yayınlana köşe yazısında, “Bir kere şunu net ve peşin olarak kabul edelim: Günlük vaka sayılarındaki artış gerçekten can sıkıcı rakamlara doğru gidiyor. Uzmanların da görüşleri üç aşağı beş yukarı bu yönde. Gerçek rakamların “iyimser uzmanlar” açıklananların 5-10 katı, “kötümser uzmanlar” ise en az 40 katı olduğunu söylüyor. Peki, neden? Mevsim yaz. Kapalı alanlarda pek durmuyoruz. Ayrıca çoğumuz tatil nedeniyle yurdun dört bir tarafına dağılmış durumdayız. Dolayısıyla “temaslı ya da hasta olma meselesi” kış aylarına göre çok daha önemsiz bir problem” sözlerine yer verdi.

İşte, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun sayıların neden arttığı ve bu artışa karşı nelerin yapılması gerektiğini ele aldığı köşe yazısı: hurriyet.com.tr

Okumaya Devam Et

Aktualite

BABA GÜLTEKİN MERSİN’DEN SESLENDİ: “BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı’nın haksız tahrik indirimiyle 23 yıl ceza almasına tepkisini Mersin’den bir kez daha dile getiren baba Sıddık Gültekin, “Çok yaralayıcı bir karar oldu. Bu işin peşini bırakmayacağım. Benim isyanım mahkemenin kararı” dedi.

Published

on

Mersin’in Erdemli ilçesinde İHA muhabirine açıklama yapan baba Gültekin, mahkemeden umdukları gibi bir karar çıkmadığını belirterek, “Çok yaralayıcı bir karar oldu. Tahrik olmadığı halde caniye ağır tahrik indirimi uygulandı. Benim mücadelem gerçekten caniye değil. Benim bundan sonraki mücadelem bütün kadınlara, bütün kızlara.

Türkiye’de maalesef her gün bir cinayet işleniyor, her gün bir kadın öldürüyor. Ben bu mahkemeden çıkacak kararın emsal olacağına emin gözüyle bakıyordum, çünkü cinayetle ilgili her şey ortada. Şahsın yaptığı işlemlerin hepsi ortada. Hunharca yapılmış, planlı yapılmış, diri diri yakılmış. Adli tıp raporları ortadadır. Tahrik edebileceği hiçbir şey yok. Çocuk mahkemede ilk ifadesinde diyor ki, ‘Beni reddettiği için öldürdüm’. Sonra mahkemeye çıkıyor, ‘Efendim şantaj yaptı diye öldürdüm’ diyor. Cezaevine giriyor, oradan mektup yazıyor ‘Tecavüz görüntüleri var diye öldürdüm’ diyor. Bununla ilgili araştırma yapıldı ve hiçbir sonuç çıkmadı. Her şey ortadayken böyle bir karar verilmesi önce bizi sonra bütün kamuoyunu yaraladı” diye konuştu.

“BENİM İSYANIM MAHKEMENİN KARARI”

Bu dosyanın daha bitmediğini vurgulayan baba Gültekin, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet Bakanlığı önünde bir eylem yapacaktım ama vazgeçtim, çünkü dün bütün partilerin temsilcileri açıklamalar yaparak, karara itiraz edeceklerini söylediler. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da karara itiraz etti. Biz de bu yüzden eylemi geri çekerek istinaf mahkemesinden çıkacak kararı bekleyeceğiz. Bekleyip, göreceğiz. Olayın takipçisi olacağım.

İstinafı var, Yargıtay’ı var, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var, Anayasası var. Bu işin peşini bırakmayacağım. Benim isyanım mahkemenin kararı. Adalet herkes için lazımdır. Bugün adalet bana ne kadar lazım oluyorsa yarın aynı şekilde başkasına lazım olacak. Biz adalet için mücadelemizi vereceğiz. Bu şahsın ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması ve artı 15 yıl alması lazım. Burada cezayı 2 kardeşin de alması lazım. Bu normal bir cinayet değil. Kazayla öldürürsün, kavgada öldürürsün ayrıdır, plan, projeli, hunharca cinayetin işleme şekli farklıdır.”

 

 

Okumaya Devam Et

Trendler