Connect with us

Instagram

“MEKAN SON KULLANICIYI YANSITMALI”

İç Mimar Sena Hayfavi kurucusu olduğu Des Home Art’ı MERSİ’ye anlattı.

Published

on

Mimari proje, uygulama ve tasarım hizmetlerinin yanı sıra aksesuarlandırma konusunda da müşterilere estetik ve işlevsel çözümler sunan İç Mimar Sena Hayfavi’nin kurucusu olduğu Des Home Art’ı MERSİ okuyucuları için ziyaret ettik. Tablolardan aksesuarlara, ev aydınlatmasından mobilyaya kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Des Home Art, estetik ve işlevselliği bir arada sunuyor. Des Home Art’ın Kurucusu İç Mimar Sena Hayfavi, detaycı yönüyle en güzel parçaları müşteriler için bir araya getirirken mekanın son kullanıcıyı yansıtması gerektiğine vurgu yapıyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Sena Hayfavi kimdir?

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 2012 mezunuyum.  Mezun olduktan sonra önce aile şirketimizde, daha sonra inşaat sektöründe hem proje hem şantiye alanında çalıştım.  Uzun zamandır da freelance olarak mesleğimi yapıyorum. Proje, tasarım, uygulama aşamalarının her detayı ile ekibimle beraber birebir ilgileniyoruz. Kişilik özelliğim olan detaycılık mesleki olarak da çok ön planda benim için.

“HER PARÇA ÇOK ÖZEL”

Firmanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Burası uzun süredir kurduğum hayalin hayat bulmuş hali. Mobilyadan aydınlatmaya, aksesuardan tabloya her parça çok özel.  Mobilyalar İstanbul’da çok kıymetli bir ustanın eseri, her biri geleceğin antikası olacak; tamamı el yapımı, el oyması. Özellikle mobilyalar için şunu söyleyebilirim ki, her biri eşsiz. Modern ile klasiği bir araya getirmekten keyif alıyorum. Bu şekilde zamansız parçalar mekanlarda yer bulabiliyor.

“TABLOLAR MEKANA RUH, YAŞANMIŞLIK VE DUYGU KATIYOR”

Mağazanızda önemli ressamların eserlerine de yer veriyorsunuz. Tabloya olan ilginizden ve tabloların mekanlardaki yerinden söz eder misiniz?

Tabloya olan ilgim eşim ile birlikte rastgele aldığımız bir tablo ile başladı. O günden bu yana koleksiyonumuza yeni eserler ekliyoruz. Bu mağazayı açarken de ilk hedefim burada bir çağdaş resim seçkisi sergilemekti. Burhan Doğançay, Ergin İnan, Devrim Erbil, Ekrem Yalçındağ, Ömer Uluç, Yücel Dönmez ve adını sayamayacağım daha nice kıymetli ressamların eserlerini bu bölgede temsil ediyor olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyum.  Günümüzde tabloların bir yatırım aracı olarak da daha çok talep görmesi bu alana duyulan ilgiyi kesinlikle artırdı.  Tabloların iç mekandaki yeri ise çok daha önemli. Mekana ruh, yaşanmışlık ve duygu katıyor, bu yüzden de çok önemli bir tamamlayıcı unsur niteliğinde.

“AYDINLATMA MEKANIN ALGISINI DOĞRUDAN ETKİLİYOR”

Aydınlatma ev dekorasyonunu nasıl tamamlar?

Aydınlatma üniversite yıllarımdan beri özel ilgi duyduğum bir alan. Mekanda doğru ambiyansı yakalamak için doğru aydınlatma yapmak şart. Işığın rengi, şiddeti, mekanın hacmi, yansımalar, kullanılan renkler, hepsi bir bütünün parçası ve mekanın algısını da doğrudan etkiliyor. İndirekt aydınlatmalar çok daha sıcak ve samimi bir ortam algısı veriyor. Mağazada da çok beğenerek seçtiğim avize, aplik ve abajurlar mevcut. Bunun yanı sıra proje bazlı özel tasarım ve imalat hizmetimiz de var.

“BURADA MODANIN ESİRİ OLMADAN AKSESUAR SEÇİMLERİ YAPABİLİRSİNİZ”

Des Home Art’ta yer alan aksesuarlar neler?

Eskiden aksesuarlar daha çok salon aksesuarları ağırlıklıydı, ancak günümüzde banyodan balkona kadar uzanan geniş bir yelpaze var.  Des Home Art’ta da ev ve ofisler için tamamlayıcı aksesuarlar yer alıyor. Aksesuar seçimlerinde yine zamansız parçalara, sıkılmadan uzun yıllar kullanılabilecek ürünlere yer verdim.  Bunun mümkün olması için tabii malzeme seçimi de çok önemli.  Örnek verecek olursam pirinç şamdan ve mumluklar için evladiyelik diyebiliriz. Pirincin yapısı gereği rengi de zamanla daha da oturuyor ve çok daha güzel bir hal alıyor.  Burada modanın esiri olmadan kendi zevk ve tarzınızı yansıtabileceğiniz aksesuar seçimleri yapabilirsiniz, ben de mekanınıza özel seçimlerinize yardımcı olmaktan keyif duyarım.

“SON PARÇA YERİNİ BULANA KADAR PROJE ASLA BİTMİYOR”

Proje üzerinde çalışırken neler olmazsa olmazınız?

İç mimarlığını üstlendiğim projelerde önceliğim tabii ki müşterinin istek ve ihtiyaçlarına yönelik doğru planlamayı yaparak estetik ve işlevselliği bir araya getirmek.  Daha sonra renk ve malzeme seçimleri, mobilya detayları, uygulama ve proje takibi ile yoğun bir tempo başlıyor.  Son parça da yerini bulana kadar proje asla bitmiyor.  Bütün bunları yaparken müşterinin zevkinin yanına kendi dokunuşlarımı koyuyorum. Her ne kadar projenin mimarı ben de olsam mekan son kullanıcıyı yansıtmalı.  Aksesuar, aydınlatma ve tablolar da yerini bulunca tabii ki sonuç çok keyifli oluyor.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

GÜLTAK: “ENGELLEMELERE RAĞMEN HALKIMIZA HİZMET VERECEĞİZ”

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Belediye başkanı olarak beni çalıştırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat özellikle mecliste karşılaştığımız engellemelere rağmen Akdeniz’e ve halkımıza hizmet vermeye, ilçemizi değiştirirken, vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu da yükseltmeye devam edeceğiz. Çünkü yatmak için değil, çalışmak ve hizmet üretmek için göreve geldik” dedi.

Published

on

Mahalle ve esnaf buluşmalarını sürdüren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, son olarak Turgut Reis Mahallesini ziyaret etti. Mahalleye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri anlatan Gültak, mahalle sakinlerinin de taleplerini dinledi. Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile birim müdürlerinin de katıldığı ziyarette söz alan Turgut Reis Mahallesi Muhtarı Ahmet Eldeniz, birkaç gün önce açılışı gerçekleştirilen mahalle kültür ve sanat evi için Başkan Gültak’a teşekkür etti.

“KÜLTÜR SANAT EVİMİZ TURGUT REİS’E ÇOK YAKIŞTI”

Akdeniz’in limanı, serbest bölgesi, ticari ve ekonomik değerleriyle Mersin’in en önemli ilçesi olduğunu belirten Gültak, “Böyle bir ilçede yaşamak güzel olduğu kadar, böyle bir ilçeyi vatandaşlarımızla birlikte yönetmek, değiştirip güzelleştirmek ayrıca gurur verici” ifadelerini kullandı. Turgut Reis Mahallesinin yıllarca ötelendiğini ve el değmediğini vurgulayan Gültak, “Tabi uygun yer bulmak ve düzenlemek de kolay değil. Ama ne yaptık ettik, güzel bir mekan bulduk. Muhtarımız da destek oldu. Güzel bir kültür ve sanat evine çevirdik. Kadınlar, gençler ve çocuklarımız için ideal bir mekan oldu. Merkezin arka bahçesine şimdi bir sundurma da yapacağız. Yaz, kış kullanılabilecek gölgelik bir alan kazandıracağız. Bahçeye bir oyun parkı da kurulacak. Böylelikle anneler kültür evinde hem dikiş, nakış, takı tasarım becerileri kazanacak, okuma-yazma öğrenecek veya spor yapabilecek, hem de çocuklarıyla oyunlar oynayabilecek. Belki biraz geç kalındı ama bu merkezimiz Turgut Reis’e, kadınlara ve gençlerimize çok yakıştı” diye konuştu.

12’İNCİ KÜLTÜR VE SANAT EVİ HUZURKENT’TE

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Akdeniz’e 12’inci kültür ve sanat evini Huzurkent bölgesine açacaklarını da kaydetti, tadilat, alt ve üstyapı çalışmalarının çok yakın süre içinde biteceğini ifade etti. Gültak, “Burada bulunan 2 binamızdan biri kadınlar için mesleki beceri eğitimi aldıkları kültür sanat evi, diğeri çocuklarımız için kreş hizmeti verecek. Bu merkezlerimiz sayesinde, yıllardır eve kapanıp sıkılan kadınlar ve çocuklarımız artık rahat bir nefes alabiliyor” şeklinde konuştu. Başkan Gültak, belediye binası yanında bulunan Kadın Emeği Diyarının, kültür sanat evlerinde üretim yapan kadınların hizmetinde olduğunu söyledi, ürettiklerini satmak isteyen kadınları davet etti.

  ETÜT MERKEZİNDEN YENİ DÖNEMDE BİN ÖĞRENCİ FAYDALANACAK

Başkan Gültak, belediyenin ücretsiz sunduğu eğitim desteği sayesinde, geçen yıl Amasya Tıp Fakültesini kazanan İclal Kurt ile bu yılki YKS sayısalda 543 puanla Türkiye 496’ncısı ve Akdeniz birincisi olan 75. Yıl Fen Lisesi öğrencisi Deniz Barçatayın örneklerini verdi, öğrencileri online eğitim akademisi ve üniversite hazırlık kursu veren etüt merkezinden faydalanmaları çağrısı yaptı. “Daha önce Akdeniz Belediyesinin, özellikle çocuklarımızın geleceğine yönelik böyle önemli hizmetleri yoktu” diyen Gültak, metropol gökdelen binasında bulunan etüt merkezinden geçen dönem 400 öğrencinin faydalandığını, yeni dönemde bu sayıyı bine çıkaracaklarını anlattı.

“ONKOBÜS HİZMETİ VEREN BAŞKA BELEDİYE YOK”

Akdeniz Belediyesinin, kanser tedavisi gören, kemotarapi alan hastalara sağladığı ücretsiz onkobüs hizmetine de değinen Gültak, “Tedavi gören hasta vatandaşımızı ve refakatçisini evinden servisle alıyor, Tıp Fakültesi veya Şehir Hastanesine ulaştırıyoruz. Tedavisinden sonra hastayı tekrar alıp evine bırakıyoruz. Mersin’de, vatandaşlara bu hizmeti sunan başka bir belediye yok” dedi.

  YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ DEVAM EDECEK

Yılmaz Güney Gençlik Merkezi yenileme projesinde sona yaklaştıklarını belirten Gültak, Barış Mahallesi yerinde kentsel dönüşüm projesinin de hızla sürdüğünü ve 6’ncı katların yükseldiğini söyledi. Gültak, “Seneye inşallah Barış Mahallemizde yükselen güvenli ve modern konutları hak sahiplerine teslim edeceğiz. 415 konut, 50’nin üzerinde dükkan, cami, 800 metrelik bir kültür merkezi, sosyal tesisler. Bittiğinde göreceksiniz, harika yerler olacak. Şimdi hedefimizde Bahçe ve Turgut Reis mahallerimiz var. Bu 2 mahallenin projeleri şu an bitti. Yeni dönemde seçilip tekrar göreve gelmemiz halinde, Çay ve Barış’ın ardından Bahçe, Turgut Reis, Çilek ve 5-6 mahallemizde daha yerinde kentsel dönüşüm projesini başlatacağız. Çünkü hep vurguladığım üzere, Akdeniz ve Mersin’in kurtuluşu ancak kentsel dönüşüm projeleri ile mümkün olabilecektir” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN KORKMAMAK LAZIM”

Başkan Gültak, Akdeniz ilçesinde yer alan bir mahallede, uzmanlar ve yetkililerce yapılan inceleme ve testler sonucu yıkılma riski taşıdığı tespit edilerek valilik emriyle geçen hafta boşaltılan bir apartman örneğini verdi, kentsel dönüşümün aciliyetine bir kez daha dikkat çekti. Binada yaşayanların otellere yerleştirildiğini de kaydeden Başkan Gültak, Mersin’de ömrünü tamamlamış yüzlerce yapı olduğuna değindiği açıklamasında, Çay ve Barış mahallelerinde vatandaşların projeye büyük ilgi gösterdiğini anlattı, “Kentsel dönüşümden korkmamak gerekir” ifadelerini kullandı.

“BİZLER ÇALIŞMAK İÇİN GELDİK, YATMAK İÇİN DEĞİL”

Akdeniz’de barışı, kardeşliği, eşitliği, güven ve toplumsal huzuru yeniden tesis ettiklerini vurgulayan Gültak, ilçe sakini vatandaşların refah seviyesini daha da arttırmak için mücadele ettiklerini söyledi. Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Akdeniz’de son dönemde en büyük sıkıntımız asfalt. Meclisimizden borçlanma yetkisini aldık. Arkadaşlarımız şu an çalışıyor. Bir ay sonra para elimize geçer diye düşünüyorum. Hızlı bir şekilde asfalt işine girişeceğiz. Fakat vatandaşlarımız da mecliste görüyor, bizim çalışmamamız için her şeyi yapıyorlar. Biz Büyükşehir Belediyesine borçlanma yetkisi veriyoruz, onlar vermiyor. Eğitimle ilgili bir tahsis yapalım diyoruz, ‘yapamazsın’ diyorlar. Belediye başkanı olarak beni çalıştırmamak için, vatandaşa hizmet verememem için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu bir şikayet değil. Ben yine de hizmet veriyorum. Fakat bu kez zaman geçiyor, enerjimizi de gereksiz konulara harcamak zorunda kalıyoruz. Halbuki meclisin görevi, halkın lehine olan her şeye yardımcı olmaktır. Bu tür sıkıntılar yaşıyoruz ancak çözüyoruz. Akdeniz’in değişim ve dönüşümü, Akdeniz halkının da refahı, huzuru ve mutluluğu için çalışmaya devam edeceğiz. Akdeniz halkı her şeyin en güzeline layıktır. Haftanın 4 günü halkımızın içindeyiz. Çünkü bizler çalışmak için geldik, yatmak için değil.”

Okumaya Devam Et

Aktualite

BEYAZ İNCİRİN FİYATI BİR HAFTADA 24 LİRADAN 10 LİRAYA DÜŞTÜ

Mersin’in Mut ilçesinde bir hafta önce 24 liradan satılan beyaz incirin kilosu 10 liraya düştü.

Published

on

Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, son bir hafta içinde incirin kilosunun 10 liraya kadar düşmesinin üreticiyi hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, fındık gibi ürünlere getirilen taban fiyat uygulamasının kayısı, zeytin ve incir gibi meyvelere de getirilmesini istediklerini söyledi. Kar, “İncirin kilosu 24 liradan satılıyordu, 1 hafta sonra 10 liraya kadar düştü. Bu fiyatın aniden düşüşü neden kaynaklanıyor bilmiyoruz. Üreticilerimiz zor durumda. Bu market zincirleriyle üreticilerin arasındaki makası daraltmamız lazım” dedi.

Fiyatlara sessiz kalan üreticiler, artık inciri yaşken satmak yerine kurutarak kilosunu 100 ila 120 lira arasında satmayı düşündüklerini söylediler.

Tüccarlar ise fiyat düşüşünün kendilerinden kaynaklanmadığını, Ankara halinde komisyoncuların fiyat düşüşü yaptıklarını ifade ettiler.

Okumaya Devam Et

Aktualite

DANA SUCUĞUNDAN TAVUK ETİ ÇIKTI

Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan gıda denetiminde etiketsiz dana eti olarak satışa sunulan 10 kilogram sucuğun içerisinde tavuk eti olduğu ortaya çıktı.

Published

on

Tarsus Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, gıda üretimi ve satışına yönelik yaptıkları denetimde Ergenekon Mahallesi’nde etiketsiz olarak satılan dana etinden sucuklara el koydu. Serolojik analiz incelemesi sonucunda dana eti olarak piyasaya sunulan sucuğun tavuk eti içerdiği ortaya çıktı. Bu ürünlerin satışıyla alakalı gerekli incelemeyi yapan ekipler, vatandaşa da gerekli bilgilendirmeyi yaptı. Yetkililer, ilçede denetimlerin aralıksız süreceğini bildirdi.

Okumaya Devam Et

Trendler