Connect with us

Aktualite

AKDENİZ’DE MUHTARLIKLARIN FATURASI BELEDİYEDEN

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, kentte bir ilki gerçekleştirerek, sınırları içindeki 65 mahalle muhtarlığının elektrik, su, telefon ve internet faturalarının 400 TL’ye kadar kısmını karşılayacak.

Published

on

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, kentte bir ilki gerçekleştirerek, sınırları içindeki 65 mahalle muhtarlığının elektrik, su, telefon ve internet faturalarının 400 TL’ye kadar kısmını karşılayacak.

Akdeniz Belediyesi, vatandaşlarla devlet kurumları arasında köprü vazifesi gören muhtarlara yeni bir destek daha veriyor. Özellikle korona virüs (Covid-19) pandemisi sürecinde ekonomik olarak zor bir dönemden geçen muhtarları bir nebze rahatlatmak adına maddi destek sunmaya karar veren Akdeniz Belediyesi, muhtarlık binalarının fatura giderlerinin bir bölümünü ödeyecek.

Bu çerçevede, Şevket Sümer Mahallesi Muhtarı Abdülbaki Esen’i muhtarlık binasında ziyaret eden Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, hem mahallenin sorun ve taleplerini dinledi hem de sunacakları fatura desteği ile ilgili bilgi verdi.

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, kentte bir ilki gerçekleştirerek, sınırları içindeki 65 mahalle muhtarlığının elektrik, su, telefon ve internet faturalarının 400 TL’ye kadar kısmını karşılayacak.

“Elektrik, telefon, su ve internet faturalarını biz ödeyeceğiz”

Ziyarette karşılıklı fikir alışverişinin ardından İHA muhabirine açıklama yapan Başkan Gültak, fatura desteğinin Türkiye’de çok az belediye tarafından uygulandığını söyledi. Böyle bir destek için Sayıştay denetçileri ile görüşerek fikir aldığını belirten Gültak,

“Yasal olarak da bir sıkıntı yok. Muhtarlıklarımıza ayni destekler verebiliyoruz. 2021 bütçemizi de kontrol ettik, bu konuda çok fazla sıkıntı çekmeyeceğimizi görünce biz de destek vermek istedik. Süreç pandemi ve pandeminin de uzayacağından dolayı muhtarları önemsiyoruz. Cumhurbaşkanımız da muhtarları önemsiyor. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar muhtarların özlük haklarıyla ilgili birçok değişiklik yaptı. Bölgemizde ufak tefek sıkıntılar var ve muhtarlar da yoğun sıkıntılar üzerine çalışıyorlar. Bundan dolayı yönetimimizle beraber düşündük, bütçemizi de zorlamadan muhtarlarımıza fatura karşılığı 400 lirayı geçmemek kaydıyla ayni yardım yapmaya karar verdik. Bundan sonra elektrik, telefon, su ve internet gibi faturalarını bizlere ibraz edecekler ve biz ödeyeceğiz, onlar ödemeyecekler” dedi.

“Umarım bu uygulamamız Türkiye’deki diğer belediye başkanlarına da örnek olur”

Bu zor günlerinde muhtarların yanlarında olmak istediklerini vurgulayan Gültak, “Muhtarlarımız, mahallelerinin tüm sorunlarını çözüme kavuşturmak için gece yarılarına kadar 7/24 hizmet üretmeye çalışıyorlar. Biz de bu günlerde muhtarlarımızın yanlarında olmak istedik. Bu günlerde biz herkesin yanında yer alıyoruz. Sosyal projelerde mahallelerde gıda yardımından süt yardımına kadar birçok yardım yapıyoruz. Mesele sadece muhtarlar değil, bölgemizdeki tüm yapılara dokunmaya çalışıyoruz. Muhtarlarımızı da önemsediğimizi buradan hissettirdik. Umarım bu uygulamamız tüm Türkiye’deki diğer belediye başkanlarına da örnek olur” diye konuştu.

“Aylık 26 bin liralık bütçe getiriyor bize ama bütçemizde sıkıntı yok”

Uygulamaya ekim ayından itibaren başlayacakları bilgisini veren Başkan Gültak, “Ben belediye başkanı olduğum sürece de bu uygulamaya devam edeceğiz. 65 mahallemiz var; toplamda 26 bin liralık aylık bir bütçe getiriyor bize ama bütçemizde bir sıkıntımız yok. Dolayısıyla bu paraları muhtarlarımıza vererek, hizmetlerini daha da güzel ve daha moralli yapmaları için destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Muhtarlarımız sevinçli. Diğer muhtarlar da belediye başkanlarından bunu isteyecektir”

Dün çok fazla muhtarın kendisini aradığını ve bir ilki gerçekleştirdiğini söylediklerini aktaran Gültak, “Doğrudur, Türkiye’de değil ama Mersin’de bir ilk. Sevinçliler, çünkü Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar tüm muhtarlar bunu diğer belediye başkanlarımızdan mutlaka isteyeceklerdir. Muhtarlarımız bu uygulamadan çok memnun. İleride bütçemiz el verdikçe, imkanlarımız daha çok arttıkça belki bu rakamları daha da yukarıya çekebiliriz. Ama şu an için ekim ayında başlayacak ve biz belediye başkanı olduğumuz sürece de devam edecek” dedi.

Diğer belediye başkanlarının da bu uygulamayı hayata geçireceklerine inandığını vurgulayan Gültak, şunları söyledi:
“Sonuçta bu önemli bir hizmet. Ben bugün kendi bütçeme göre rakamlar belirledim. Her belediye başkanı da kendi bütçesine göre rakamlar belirleyebilir. Muhtarlıklar yarı kamu alanıdır. Aslında biz muhtarların üzerinden vatandaşa bir hizmet sunmuş oluyoruz. Bu uygulama, sadece muhtarlara değil, tüm vatandaşlara yapılan bir hizmet olarak görülmelidir.”

Şevket Sümer Mahallesi Muhtarı Esen de uygulamayı hayata geçiren Başkan Gültak’a teşekkür etti. Uygulamanın tüm belediyelere örnek olmasını dileyen Esen, “Zorlansak da mecburen faturaları ödeyecektik. Ama başkanın verdiği katkıya teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” dedi.

Başkan Gültak daha sonra Muhtar Esen ve belediye yetkilileri ile birlikte, yaklaşık 14 milyon liralık maliyetle yenilenen 142. Caddeye geçerek, esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

IRAK’TA BİR BANKAYI 19 MİLYON DOLAR DOLANDIRAN ŞÜPHELİLER MERSİN’DE YAKALANDI

Irak’ta faaliyet gösteren İslamic Bank müdürü ile irtibata geçerek kendilerini borsacı olarak tanıtıp, ‘hawala’ adı verilen gayri resmi para transfer yöntemiyle bankayı peyderpey 19 milyon dolar dolandıran Ürdünlü 2 şüpheli Mersin’de yakalandı.

Published

on

Mersin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Irak’ta faaliyet yürüten İslamic Bank’ın sahibi Mersin polisine başvurarak, İngiltere’de olduğu sırada kendisini borsacı olarak tanıtan bir kişinin banka müdürü ile irtibata geçtiğini ve 500 bin dolar göndermesi karşılığında bu parayı işletip 1 milyon dolar olarak iade edeceğini söylediğini, uzun görüşmelerin ardından banka müdürünün 500 bin dolar paraya şüpheliye gönderdiğini söyledi. Devam eden süreçte müdürün şüpheliye peyderpey 19 milyon dolar gönderdiğinin belirlendiğini kaydeden banka sahibi, durumu İngiltere’den döndüğünde fark edince müdürden şikayetçi olduğunu ve müdürün Irak adli mercilerince tutuklandığını ifade etti.

Yaptığı araştırmada paraların Irak’taki döviz bürosu üzerinden ‘hawala’ adı verilen gayri resmi para transfer yöntemi ile şüpheliye gönderildiğinin belirlediğini kaydeden banka sahibi, müdürün tutuklanmasının ardından şüphelilerle kendisinin irtibata geçtiğini ve paraların Mersin’de ikamet eden Ürdün uyruklu Suheır Albadri adlı kadına gönderildiğini tespit ettiklerini belirterek şikayetçi oldu. Banka sahibinin şikayeti üzerine harekete geçen Mersin polisi, Cumhuriyet Savcılığının koordinesinde ‘hawalacı’ olarak bilinin döviz bürosu önünde tertibat alarak, müştekinin gönderdiğini bildirdiği parayı almaya gelen Ürdün uyruklu Suheır Albadri ile beraberindeki Khaled M.’yi suçüstü yakaladı. Şüphelilerin üzerinde ve ikametinde yapılan aramada 1 kiloluk külçe altın, çok sayıda ziynet altını ile 20 bin 700 dolar ve 81 bin 100 lira ele geçirildi. Zanlıların ayrıca kripto paraya 131 bin dolar yatırdıkları belirlendi.

Paraları Filistin uyruklu başka şahsa göndermişler

Şüphelilerin emniyetteki ifadelerinde, ‘hawala’ yöntemiyle bu şekilde aldıkları paraları Filistinli uyruklu bir şahsa kripto para uygulamalarıyla gönderdiklerini, bunun karşılığında komisyon aldıklarını, paranın kendilerinde kalmadığını söyledikleri öğrenildi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

COVİD-19 SALGINI GERİ DÖNDÜ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çin anakarasında son 24 saatte 29 bin 654’ü asemptomatik olmak üzere toplam 32 bin 695 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

Published

on

Son 24 saatte kaydedilen vaka sayısı ile günlük vaka sayısında üst üste ikinci gün rekor kırıldı. Başkent Pekin’de bin 860 yeni vaka tespit edilirken, günlük vaka sayısı salgının başından bu yana ilk kez binin üzerine çıktı.

Hebei eyaletine bağlı Shijiazhuang kentinde görülen günlük vaka sayısı ise önceki güne göre 4 kat artarak 3 bin 197’ye yükseldi. Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde 7 bin 524, güneybatısındaki metropollerden Chongqing’de ise 6 bin 500 yeni vaka kayıtlara geçti. Çin’de günlük en yüksek vaka sayısı, 31 bin 527 ile dün kayıtlara geçmişti.

Ülkede son 24 saatte korona virüsten ölüm ise olmadı. Açıklanan verilere göre salgının başından bu yana toplam 5 bin 232 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti.

TEDBİRLER SIKILAŞTIRILIYOR

Çin’de vaka sayılarının artmasıyla birlikte ülke genelinde tedbirler de sıkılaştırılıyor. Başkent Pekin dahil olmak üzere çok sayıda kentte siteler ve iş yerleri karantina altına alınırken, halktan nükleik asit testi yaptırmaları isteniyor. Pekin’de son dalgadan en çok etkilenen Chaoyang başta olmak üzere birçok semtte restoranlar paket servis uygulamasına geçerken, alışveriş merkezi ve spor salonu gibi kamusal alanlar kapatıldı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN 2023 YILI BÜTÇESİ 10 MİLYAR 680 MİLYON LİRA

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde, Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 10 milyar 680 milyon TL olarak kabul edilirken, Belediye Başkanı Vahap Seçer, “İnşallah hep beraber 2023 yılında bütçemizi uygulayacağız ve bütçe gerçekleşme oranımızı da en iyi noktalarda tamamlayacağız” dedi.

Published

on

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım Ayı 3. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Belediyenin 2023 yılı bütçesinin 10 milyar 680 milyon TL olarak planlandığını belirten Seçer, önceki yılların bütçe gerçekleşme oranlarından örnekler vererek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi gerçekçi bütçe hazırlıyor. Plan Bütçe Komisyonunda da reel bir şekilde değerlendirilip meclise sunuluyor. Biz gerçekleştireceğimiz yatırımları buraya koyuyoruz. Yeter ki yıl içerisinde ekonomi istikrarlı gitsin” diye konuştu.

2022 yılı bütçesinin 6 milyar 98 milyon 910 bin lira olarak belirlendiğini hatırlatan Seçer, “Bu yıl bütçe gerçekleşme tahminimiz yaklaşık olarak yüzde 93 seviyelerinde. Bu da her şeye rağmen, yaptığımız bütçenin ne kadar gerçekçi olduğunun bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMA AYRILAN PAYI HER YIL ARTIRIYORUZ”

2022 yılı yatırımlarının Mersin Büyükşehir Belediyesine 5 milyar 122 milyon 367 bin TL’ye mal olduğunu ifade eden Seçer, 2023 yılında yer alacak yatırımların maliyetinin ise 8 milyar 799 milyon TL olarak tahmin edildiğini söyledi. Seçer, “Demek ki 1 yıl içerisinde yatırımlarımızdaki artış yüzde 71.79 olacak. Bunun içine bütün hizmetlerimiz dahil. 2019 yılında yüzde 17 yaptığımız yatırımın bütçeye oranı, 2020 yılı içerisinde yüzde 22’ye, 2021 yılında yüzde 30,86’ya ve şu an itibariyle de yüzde 46,49’a çıkmış. Yani yönetime geldiğimiz yıl, her 100 liranın 17 lirasıyla yatırım yaparken, şu anda her 100 liranın yaklaşık olarak 47 lirasını yatırıma ayırıyoruz. Bu ciddi bir yatırım hamlesidir” şeklinde konuştu.

“BELEDİYEDE MALİ DİSİPLİNİ SAĞLADIK”

Göreve geldiği ilk günden itibaren 1 milyar 292 milyon 253 bin TL borç ödediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Toplam borcumuz 1 milyar 898 milyon TL’ye çıktı. Ancak tabii ki boş durmadık, aldığımız kötü mirası da bir bir temizlemeye koyulduk. Şu ana kadar 1 milyar 292 milyon 253 bin TL borç ödedik. Şu anda TL bazında 1 milyar 582 milyon TL aldığımız banka borcu miktarı, 605 milyon 811 bin TL seviyelerinde. Belediyemizin mali disiplinini nasıl sağladığımızı buradan görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞ DÖNEMİN BORÇLARI OLMASAYDI, EN AZ YÜZDE 50 DAHA FAZLA YATIRIM YAPARDIM”

Göreve geldikleri günden bu yana hem kendi yaptıkları yatırımların bedelini ödediklerini, hem de geçen dönem yapılan yatırımların borç olarak kalan miktarını ödediklerini kaydeden Seçer, “Eğer geçtiğimiz dönemden borç ödemeseydik, yani bize bırakılan miras daha iyi bir miras olsaydı, emin olun şu anda Mersin’e yaptığımız yatırımların yüzde 50, yüzde 60 daha fazlasını yapardım” dedi. Başkan Seçer konuşmasının devamında, “Göreve geldiğimizde 100 lira bütçemiz, 100 lira da borcumuz vardı. Bugün geldiğimiz noktada 100 lira bütçemiz, 22 lira borcumuz var. 10 milyar 680 milyon TL bütçe yaptık, toplam borcumuz 2 milyar 34 milyon TL” diye konuştu.

Devraldıkları banka borcunun 278 milyon dolar olduğunu, bu rakamın şu anda 32 milyon dolara indiğini kaydeden Seçer, dolar bazında ne kadar para ödendiğinin ise TL’nin o tarihteki değeri ile günümüzdeki değerinin kıyaslanması halinde anlaşılacağını söyledi.

“BİZDEN DAHA ÖNCE YAPILMIŞ HATALARI BİZ YAPMAYIZ”

Başından beri yüksek faizle borçlanma yapmadıklarının altını çizen Seçer, bir önceki yönetimin hatasına düşmeyeceğini belirterek, “Biz yüksek faizle borçlanarak, bizden önce yapılmış hataları yapmayız. Bu belediye 2018’in Aralık ayında yüzde 31.5 faizle borçlandırılmış bir belediyedir. Ben aynı hesapsızlığı, plansızlığı yapmam” şeklinde konuştu. Borçlanma yetkisinin 250 milyon lira olmasına rağmen, bunun sadece 27 milyon lirasını borçlandığını vurgulayan Seçer, “Ben bu kötülüğü Mersin halkına yapmadım, yapmam da. Bu yıl 310 milyon lira, sadece İller Bankasından 100 milyon kullanacağım, onun da yarısını kullandım. Bankalarla görüşme halindeyim. Eğer bana uygun faiz oranı vermezlerse, asla bugünün kötü mirasını yarın çocuklarımıza bırakmaya vicdanım razı olmaz. Belediyemizin mali disiplini tamdır, ciddiyeti tamdır, borçlu bir belediye değildir, aksine taahhütlerini yapan bir belediyedir” diye konuştu.

“BANKAMATİKÇİLERİN KÖKÜNÜ KAZIDIK”

Büyükşehir Belediyesinde bankamatik personeli olduğu yönündeki iddialara da yanıt veren Başkan Seçer, şöyle devam etti; “Bankamatikçi, benim en çok alerjim olan konudur. Başkalarının yaptığını eleştirirken, biz aynı hatayı yaparsak inandırıcılığımız olmaz. Bana böyle bir kişi söyleyin, ben onun önce amiri ile ilgili gereğini yaparım, sonra da onunla ilgili.”

KENTSEL TASARIM ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şu anda 5 tane kreşin faaliyette olduğu bilgisini veren Seçer, 1 yıl sonra bu sayıyı 2 katına çıkarabileceklerini söyledi. Taş Binadaki birimlerin kısa sürede yeni yerine taşınacağını ve Taş Binanın restorasyonunun başlayacağını ifade eden Seçer, Kırmızı-Lacivert’teki birimlerin ve MESKİ’nin de aynı süreçte yeni yerlerine geçeceğini kaydetti.

Çamlıbel Kentsel Tasarım ihalesinin yapıldığını, İstiklal Caddesi Kentsel Tasarım çalışmasının ilk etabının aralık ayının ortalarında biteceğini belirten Seçer, “İkinci etap daha hızlı olacak. Çünkü bazı aksaklıkları gördük ve tedbirlerimizi aldık. Bu çalışma bittikten hemen sonra firma Çamlıbel’e giriyor ve ardından da Karaduvar. Orada sadece imarda revizyonlar yapıyoruz ve bu da süreç alıyor. Şubat ayı sonuna kadar, oranın ilk 2 etabının çalışmalarına da başlayacağız” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2023 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen konu, meclis toplantısında, komisyondan geldiği şekliyle madde madde ve tek tek isim okutularak oylandı. Madde madde oylanan ve 2023 yılı gider bütçesi kalemleri ile gelir bütçesi kalemlerinin de tek tek okutularak oylandığı 2023 Mali Yılı Bütçesi, Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edildi.

Okumaya Devam Et

Trendler