Connect with us

Erkekçe

OUTDOOR SIRT ÇANTASI NEDİR?

Outdoor sırt çantası seçimi nasıl olmalıdır?

Published

on

Outdoor çanta, dağcılıkla ilgilenen, kamp yapmayı seven, kendini yollara vuran maceraperest kişilerin eşyalarını taşıdığı geniş çantadır. Bu çantanın içerisinde çadır, uyku tulumu, kıyafet, yiyecek gibi önemli eşyalar bulunur. Tüm bu eşyaları taşımak kolay olmayacaktır. Bu yüzden kendi beden ölçülerinize uygun, dayanıklı ve kullanışlı bir outdoor sırt çantası almalısınız.

Outdoor sırt çantası nedir? Outdoor sırt çantası seçimi nasıl olmalıdır? Erkek ve kadın outdoor sırt çantaları arasındaki farklılıklar nelerdir?

Outdoor Kadın Çanta Seçimi

Outdoor çanta alırken cinsiyetinize uygun olan bir çanta modelini tercih etmelisiniz. Kadın ve erkeklerin anatomik yapıları birbirinden farklılık gösterir. Kas ve iskelet yapısındaki farklılıklar göz önüne alınmadan rasgele bir çanta kullanılırsa, taşınan ağırlık vücuda ve kaslara dengeli bir şekilde dağılmayacaktır. Bu da vücut ağırlık dengesinin bozulmasına, şiddetli sırt ve bel ağrılarına, kaslarda zedelenmelere yol açabilir.

Kadınlar için üretilen outdoor sırt çantalarının genel olarak gövde uzunluğu daha kısadır. Omuz kolonları daha dar ve kısa tasarlanmıştır. Taşıma kapasiteleri daha az ve bel kolonları da daha kısadır.

Outdoor Erkek Çanta Seçimi

Outdoor sırt çanta seçimi yaparken gövde uzunluğunuzu göz önünde bulundurun. Fakat gövde uzunluğu boy uzunluğu ile karıştırılmamalıdır. Doğa sporlarına ilgi duyan kişilerin az da olsa anatomik bilgiye sahip olması gerekmektedir. Anatomik olarak gövde uzunluğunu C7 umuru ile iliak kanada kadar olan uzunluk olarak tanımlayabiliriz. Anatominize uygun çantaya karar verdiğinizde içerisine 15 ila 30 kg arası yük koyarak çantayı sırtlayın. Çantayı ağırlıkla deneyerek çantanın omuz bel kolonlarınıza oturup oturmadığını daha net anlayabilirsiniz. Daha sonra omuz, göğüs ve bel kısmında bulunan kayışları ayarlayın. İlk olarak bel kolonunda bulunan kayıştan başlayın. Bel kolon kayışının iliak kanadına oturduğundan emin olun ve aşırı sıkı olmayacak şekilde kayış sıkılmalıdır. Bel kolonundan sonra omuz kolon kayışını sıkın. Gövdeniz ile kayışlar arasında 45 derecelik açı olmasına dikkat edin. Son olaraksa göğüs perlonu takılıp kayışı sıkılmalıdır.

Kaynak

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

20 GÜNDÜR AMELİYAT OLMAYI BEKLEYEN ENGELLİ ADAM “TEŞHİS KOYAMIYORUZ” DENİLEREK TABURCU EDİLDİ

Mersin’de 42 yaşındaki engelli Mehmet Bulut, ameliyat olup, sağlığına kavuşmak istiyor. 41 gün Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde yatan, 20 gün önce ‘ameliyat olacaksın’ denilen ancak ameliyat edilmeyen Bulut, dün “Burada tedavin yok, teşhis koyamıyoruz Ankara’ya gitmen gerekiyor” denilerek taburcu edildi. Bulut, “Ortada kaldım. O ona atıyor o diğerine atıyor. Tedavi olmak, sağlığıma kavuşmak istiyorum” dedi.

Published

on

Edinilen bilgiye göre, Mersin’in Silifke ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Mehmet Bulut, bundan 24 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu yatağa mahkum oldu. Yüzde 90 engeli bulunan Bulut, 3-4 aydır sol kalça kemiğinde çıkan kitleden kurtulmak için birçok yere başvurdu. En son 22 Haziran’da Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesine yatırılan Bulut, 41 gün hastanede yattı. 20 gün önce ameliyat kararı verilen Bulut, bir türlü ameliyat edilmezken, iddiaya göre dün “Burada tedavin yok, teşhis koyamıyoruz, Ankara’ya gitmen gerekiyor” denilerek taburcu edildi. Ne yapacağını şaşıran engelli vatandaş, yetkililerden yardım bekliyor.

  “BEN DERDİME DERMAN ARIYORUM”

Durumuyla ilgili konuşan Mehmet Bulut, sol kalça kemiğinde oluşan kitle sebebiyle hastaneye geldiğini söyledi. Önce özel bir hastaneye gittiğini belirten Bulut, “Oradan Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesine gönderdiler. Burada yatışımı verdiler. Burada 41 gün yattım. 41 gündür beni ameliyat yapacaklar ama yapamıyorlar. Kaç gündür ameliyat olmayı bekliyorum ancak ameliyat yapacak doktor yok. Plastik cerrahi ortopediye atıyor, ortopedi plastik cerrahiye atıyor. Özel hastaneye gidiyorum ben yapamam diyor. Ben burada kaldım, boşu boşuna yatıyorum. Ben derdime derman arıyorum” diye konuştu.

  “SAĞLIĞIMA KAVUŞMAK İSTİYORUM”

Yaklaşık 1 ay önce ameliyat için karar verildiğini belirten Bulut, “Ne ortopedi ne de plastik cerrahi yaparım diyemedi. İkisi bir yapmaya karar verdiler ama şimdi ikisi de yapmıyor. Ortada kaldım. Yani o ona atıyor o diğerine atıyor. Yüzde 90 engelleyim, 24 senedir yatalağım. Ben devletimin bana sahip çıkmasını ve tedavimi yaptırmasını istiyorum. Yani buradan kurtulup, sağlığıma kavuşman istiyorum. Kitle beni şu anda çok zorluyor. Zaten kemiğe yapışık bir kitle. Önce kanser teşhisi konuldu, sonra değilsin denildi. Belki de gerçekten kanserim. Bana müdahale edilmezse her yanıma yayılacak. Ben doktorlardan veya hemşirelerden şikayetçi değilim. Ben derdime deva arıyorum. Devletimin bana sahip çıkmasını istiyorum. Babamı yeni kanserden kaybettim. 3-4 aydır hastane hastane geziyorum. En son buraya yattım. Bayramı bile ben burada geçirdim. Bir sonuç yok. Ben maddi olarak bir şey istemiyorum, sadece sağlığıma kavuşmak istiyorum. Bu kadar çaresizim” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

PROF.DR. MÜFTÜOĞLU UYARDI: “VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR, TEHLİKE DE GİDEREK BÜYÜYOR!”

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Published

on

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Müftüoğlu bugün Hürriyet gazetesinde yayınlana köşe yazısında, “Bir kere şunu net ve peşin olarak kabul edelim: Günlük vaka sayılarındaki artış gerçekten can sıkıcı rakamlara doğru gidiyor. Uzmanların da görüşleri üç aşağı beş yukarı bu yönde. Gerçek rakamların “iyimser uzmanlar” açıklananların 5-10 katı, “kötümser uzmanlar” ise en az 40 katı olduğunu söylüyor. Peki, neden? Mevsim yaz. Kapalı alanlarda pek durmuyoruz. Ayrıca çoğumuz tatil nedeniyle yurdun dört bir tarafına dağılmış durumdayız. Dolayısıyla “temaslı ya da hasta olma meselesi” kış aylarına göre çok daha önemsiz bir problem” sözlerine yer verdi.

İşte, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun sayıların neden arttığı ve bu artışa karşı nelerin yapılması gerektiğini ele aldığı köşe yazısı: hurriyet.com.tr

Okumaya Devam Et

Aktualite

BAŞKAN GÜLTAK, TÜRK YEMEKLERİ UZMANI SAHRAP SOYSAL’I AĞIRLADI

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Türk yemekleri uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ı kentte ağırladı. Kadınlara sağlanan mikro kredi desteği için Başkan Gültak’a teşekkür eden Soysal, Akdenizli kadınların çeşitli yöresel lezzetleri satıp gelir elde ettiği Kadın Emeği Diyarını gezdi.

Published

on

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yerel lezzetleri tanıtmak amacıyla Mersin’de çekim yapan Sahrap Soysal’a eşlik etti. Soysal, ilk olarak Akdeniz Belediyesinin, ikisi kadın, biri de engelli bireylerin kurduğu kooperatiflere tahsis edilen belediyeye ait Kadın Emeği Diyarını gezdi. Soysal, sıkma, börek ve gözleme açıp pişiren ve satış yapan kadınlarla sohbet etti, Melemez Köyünde, ekşi maya ile üretilen Girit ekmeği ve çeşitli yöresel lezzetleri tattı. Kadınlar, Sahrap Soysal ile bol bol fotoğraf çektirdi.

  “AKDENİZLİ KADINLAR ÇOK ŞANSLI”

Kadın üreticilere büyük değer verdiğini ifade eden Soysal, “Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’ın da kadın dostu bir belediye başkanı olduğunu öğrendim. Buna gerçekten çok sevindim. Bence, kadınları destekleyen belediye başkanlarına ayrıca bir önem vermek, onlara özel bir rozet takmak lazım. Akdenizli kadınlar çok şanslı. Kadın dostu belediye başkanlarını seviyorum, başkanımıza da çok teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum. Kadın mutlu olursa aile; aile mutlu olursa tüm şehir ve toplum da mutlu olur. Bu nedenle ‘yaşasın kadın dostu belediye başkanlarımız’ diyorum” ifadelerini kullandı.

  “KADINLARIN KENDİLERİNE OLAN GÜVENLERİ ARTTI”

Başkan Gültak da “Güçlü Kadın, Güçlü Akdeniz, Güçlü Türkiye” sloganını şiar edindiklerini, bu anlamda geçmiş yıllarda unutulup kaderine terk edilen Akdenizli kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi. Gültak, “Kadınların ekonomiye ve istihdama katılımına büyük değer veriyoruz. Bu nedenle Kadın Emeği Diyarı adıyla açtığımız bu yerimizde, ikisi kadın, biri de engelli derneğinin kurduğu kooperatiflerimiz, ürettikleri ürünleri satarak aile bütçelerine ciddi katkı elde ediyorlar. Üreten ve ürettiklerini satarak para kazanan Akdenizli kadınlarımız artık daha güçlü ve kendilerine olan güvenleri de arttı” diye konuştu.

  MİKRO KREDİ İLE İŞYERLERİNİ AÇAN KADINLARI ZİYARET

Gültak, daha sonra Sahrap Soysal ile birlikte kendilerine sağlanan mikro kredi desteği sayesinde Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde “Ablanın Yeri Esnaf Lokantası” açan Murize Sayar ile Karaduvar Mahallesinde Nezih Pastanesini açan Ela Bozan’ı ziyaret etti. Gün içerisinde Sahrap Soysal’ı evinde de ağırlayan Başkan Mustafa Gültak, eşi Behiye Gültak ile birlikte evin mutfağına geçerek konuğu için batırık hazırladı.

Okumaya Devam Et

Trendler