Connect with us

Erkekçe

PARTNERİ ‘DEĞİŞTİRME’ REHBERİ

Bir dokunuşla partnerinizin tam da istediğiniz yönde değişmesi için tüm tüyoları Çift terapisti Psikolog Esra Naz Özel mersiplus.com okurları için yazdı.

Published

on

Kadın ve erkek tanışır, görüşmeye başlar, romantik buluşmalar, gelecek hayalleri derken bu tatlı flört bir bakmışsınız uzun soluklu bir ilişkiye dönüşmüş.. Hiçbir peri masalı baştan sona mutlu mesut geçmez ya, bu romantik ilişkide de zaman geçtikçe iletişim sorunları, hoşa gitmeyen durumlar, kavgalar, küslükler başlamış. Ve kahramanlarımız kendilerini eşe dosta zamanında aşık oldukları prens ve prenseslerin aslında ne kadar da değişmesi gereken özellikleri olduğundan yakınırken bulmuşlar.

Elimde bir sihirli değnek olduğunu ve ufak bir dokunuşla partnerinizin tam da istediğiniz yönde değişebileceğini söylesem ne derdiniz? Bundan sonra onda şikayetçi olduğunuz hiçbir özelliğine bir daha rastlamayacaksınız. Biliyorum harika olurdu ama maalesef böyle bir değneğim yok. Olan birini de tanımıyorum. Hadi o zaman şimdi yapabileceklerimizden bahsedelim.

Zaman içinde yaşayan her şey gibi ilişkimiz ya da biz değişim gösteririz. Bu değişim karşısında en güçlü yapının bile ihtiyacı olduğu gibi ilişkimizin de yenilenmeye ve bakıma ihtiyacı olur. İlişkimizde ya da partnerimizde değişmesini istediğimiz bir ya da çok fazla özellik de olabilir. Bir kere kabul ettik diye hep aynı kalacak mıyız? Tabii ki hayır. Güçlü ve sağlıklı ilişkiler, geçen zamana ayak uydurarak ‘güncellenirler’. Yolunda giden ve değişim karşısında sorun yaşamayan çiftlerle, değişime direnç gösteren çiftler arasında ‘minnacık(!)’ bir fark vardır; Eleştiri Kültürü.

Eleştiri; kendisini, karaktere dair yapılan bir yorum, suçlama, yargılama, vs. şeklinde belli eder. Eleştirilen kişide, kendisini savunma, karşı taarruza geçme gibi gereksinimler uyandırır. Eleştiri daha çok davranış ya da karaktere yöneltilen olumsuz yorumlardır. Mesela; sorun yaşadığımız ve değişmesine ihtiyaç duyduğumuz şey partnerimizin para yönetimi ise; bunu ‘ne kadar müsrifsin’ diye dile getirmemiz, genel karakterine yönelik bir yorum olduğu için onu savunmaya itecektir. Karşılığında ‘sen de çok cimrisin!’ gibi bir yanıt almamız hiç de şaşılacak bir durum değildir.

Değişim hedeflerken partnerinizi eleştiri bombardımanına tutmanız, sizi onunla karşı karşıya getirmekle kalmayacak, aynı ilişkide yalnız hissetmenize, desteksiz kalmanıza ve karşı taraf için bir tehdit oluşturmanıza sebep olacaktır. Bu noktada; partnerimizde değişmesini istediğimiz şeylerin olması ile bunu ona nasıl söyleyebileceğimiz arasında yakından bir ilişki var. Varoluşunu ve karakterini eleştiren bir eş yerine, onu olduğu gibi kabul eden bir partneri olduğunu hisseden eş, değişime karşı direnç göstermekten vazgeçecektir.

Ne yapmalıyız?

  1. Objektif başlıklar seçin. Mesela konu partnerinizin müsrifliği yerine daha objektif olarak ‘para yönetimi’ olsun. Böyle bir başlıkta tehlike sinyali algılanması daha düşük bir ihtimal olacaktır.
  2. Diyalog kurun. Sert ve genel eleştiriler yerine, duruma özgü, ihtiyaç belirten ve uzlaşmaya müsait bir tutum sergileyin. ‘Her akşam dışarda yemek yemenden bıktım biraz evde otur!’ demek yerine; ‘Bu şekilde harcamalarımız olduğunda ay sonu için kendimi güvende hissetmiyorum. Akşamları daha çok evde olmana ihtiyacım var. Bununla ilgili ne düşünüyorsun?’
  3. Nabzınızın farkında olun. Çoğu tartışma ya da kaotik konular, onlar hakkında konuşurken öfkemizin daha hızlı yükselmesine sebep olabilir. İşte size önemli bir bilimsel bilgi daha; nabzımız 90 üzerindeyse, partnerimizin her söylediğini açıkça algılamamız pek mümkün değildir. Bu sebeple bu konu hakkında konuşabilmek için yeteri kadar sakin olduğunuzdan emin olun. Sakinliğinizi kaybettiğinizde ara verin ve sakinleşip konuşmaya geri dönün. Bu adım oldukça önemli; eğer sakinleşme ve öfke sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız, belki profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olabilir.
  4. Uzlaşma alanları yaratın. Pazarlıklarda her zaman esnetemeyeceğimiz alanları önce konuşmak daha özgür bir hareket alanı yaratır. Mesela; ‘En az 3 gün evde yemek yemek konusunda esneyebileceğimi zannetmiyorum.’ ‘En az 2 günü dışarda geçirmek benim için önemli ve esnetemem.’ Gibi kırmızı çizgiler, uzlaşabileceğiniz alanlar hakkında size daha fazla hareket alanı sağlayacaktır.
  5. Ne olursa olsun partnerinizin yanında olun. Bu madde değişim hedefleyen ve güçlü ilişki isteyen her partner için son derece önemli. Her zaman eşinizi seçme sebeplerinizi, onda sevdiğiniz özellikleri, bu yolda aslında yan yana olduğunuzu ve bir ‘takım’ olduğunuzu hatırlayın.

Partnerinizi değiştirmenin ilk adımı; aslında onu değiştirmeye çalışmayı bırakmaktır. Bu önemli sır yüzyıllardır saklanmakta ve çok az kişi bilmektedir. Çiftlerle laboratuvar ortamında uzun soluklu yapılan araştırmalar iyi giden ilişkiler ile yolunda gitmeyen ilişkilerin özelliklerini bugün bizlere bilimsel verilere dayanarak sunmakta. Bu verilere göre güçlü ve uzun soluklu ilişkiye sahip olan çiftler birbirlerini ‘OLDUKLARI GİBİ KABUL EDEBİLME’ formülünü oldukça yaygın kullanmaktalar.

Değişim stres yaratır. Stresli yaşam olayları ise, çatışmalara sebep olabilir. İdeal ilişkiler sessiz sedasız ilişkiler gibi düşünülse de, her çatışma aynı zamanda ilişki ayarlarını güncellemek, birbiriniz hakkında bilgi edinmek için önemli fırsatlardır. İlişkinizin nefes aldığını unutmayın. Ve partnerinizin ‘yol arkadaşınız’ olduğunu da. Yol arkadaşları karşılaştıkları zorluklarda birlikte daha güçlüdürler.

Sevgiyle kalın..

Psk. Esra Naz ÖZEL KONYALIOĞLU

www.esranazozel.com

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

20 GÜNDÜR AMELİYAT OLMAYI BEKLEYEN ENGELLİ ADAM “TEŞHİS KOYAMIYORUZ” DENİLEREK TABURCU EDİLDİ

Mersin’de 42 yaşındaki engelli Mehmet Bulut, ameliyat olup, sağlığına kavuşmak istiyor. 41 gün Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde yatan, 20 gün önce ‘ameliyat olacaksın’ denilen ancak ameliyat edilmeyen Bulut, dün “Burada tedavin yok, teşhis koyamıyoruz Ankara’ya gitmen gerekiyor” denilerek taburcu edildi. Bulut, “Ortada kaldım. O ona atıyor o diğerine atıyor. Tedavi olmak, sağlığıma kavuşmak istiyorum” dedi.

Published

on

Edinilen bilgiye göre, Mersin’in Silifke ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Mehmet Bulut, bundan 24 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu yatağa mahkum oldu. Yüzde 90 engeli bulunan Bulut, 3-4 aydır sol kalça kemiğinde çıkan kitleden kurtulmak için birçok yere başvurdu. En son 22 Haziran’da Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesine yatırılan Bulut, 41 gün hastanede yattı. 20 gün önce ameliyat kararı verilen Bulut, bir türlü ameliyat edilmezken, iddiaya göre dün “Burada tedavin yok, teşhis koyamıyoruz, Ankara’ya gitmen gerekiyor” denilerek taburcu edildi. Ne yapacağını şaşıran engelli vatandaş, yetkililerden yardım bekliyor.

  “BEN DERDİME DERMAN ARIYORUM”

Durumuyla ilgili konuşan Mehmet Bulut, sol kalça kemiğinde oluşan kitle sebebiyle hastaneye geldiğini söyledi. Önce özel bir hastaneye gittiğini belirten Bulut, “Oradan Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesine gönderdiler. Burada yatışımı verdiler. Burada 41 gün yattım. 41 gündür beni ameliyat yapacaklar ama yapamıyorlar. Kaç gündür ameliyat olmayı bekliyorum ancak ameliyat yapacak doktor yok. Plastik cerrahi ortopediye atıyor, ortopedi plastik cerrahiye atıyor. Özel hastaneye gidiyorum ben yapamam diyor. Ben burada kaldım, boşu boşuna yatıyorum. Ben derdime derman arıyorum” diye konuştu.

  “SAĞLIĞIMA KAVUŞMAK İSTİYORUM”

Yaklaşık 1 ay önce ameliyat için karar verildiğini belirten Bulut, “Ne ortopedi ne de plastik cerrahi yaparım diyemedi. İkisi bir yapmaya karar verdiler ama şimdi ikisi de yapmıyor. Ortada kaldım. Yani o ona atıyor o diğerine atıyor. Yüzde 90 engelleyim, 24 senedir yatalağım. Ben devletimin bana sahip çıkmasını ve tedavimi yaptırmasını istiyorum. Yani buradan kurtulup, sağlığıma kavuşman istiyorum. Kitle beni şu anda çok zorluyor. Zaten kemiğe yapışık bir kitle. Önce kanser teşhisi konuldu, sonra değilsin denildi. Belki de gerçekten kanserim. Bana müdahale edilmezse her yanıma yayılacak. Ben doktorlardan veya hemşirelerden şikayetçi değilim. Ben derdime deva arıyorum. Devletimin bana sahip çıkmasını istiyorum. Babamı yeni kanserden kaybettim. 3-4 aydır hastane hastane geziyorum. En son buraya yattım. Bayramı bile ben burada geçirdim. Bir sonuç yok. Ben maddi olarak bir şey istemiyorum, sadece sağlığıma kavuşmak istiyorum. Bu kadar çaresizim” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

PROF.DR. MÜFTÜOĞLU UYARDI: “VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR, TEHLİKE DE GİDEREK BÜYÜYOR!”

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Published

on

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Müftüoğlu bugün Hürriyet gazetesinde yayınlana köşe yazısında, “Bir kere şunu net ve peşin olarak kabul edelim: Günlük vaka sayılarındaki artış gerçekten can sıkıcı rakamlara doğru gidiyor. Uzmanların da görüşleri üç aşağı beş yukarı bu yönde. Gerçek rakamların “iyimser uzmanlar” açıklananların 5-10 katı, “kötümser uzmanlar” ise en az 40 katı olduğunu söylüyor. Peki, neden? Mevsim yaz. Kapalı alanlarda pek durmuyoruz. Ayrıca çoğumuz tatil nedeniyle yurdun dört bir tarafına dağılmış durumdayız. Dolayısıyla “temaslı ya da hasta olma meselesi” kış aylarına göre çok daha önemsiz bir problem” sözlerine yer verdi.

İşte, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun sayıların neden arttığı ve bu artışa karşı nelerin yapılması gerektiğini ele aldığı köşe yazısı: hurriyet.com.tr

Okumaya Devam Et

Aktualite

BAŞKAN GÜLTAK, TÜRK YEMEKLERİ UZMANI SAHRAP SOYSAL’I AĞIRLADI

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Türk yemekleri uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ı kentte ağırladı. Kadınlara sağlanan mikro kredi desteği için Başkan Gültak’a teşekkür eden Soysal, Akdenizli kadınların çeşitli yöresel lezzetleri satıp gelir elde ettiği Kadın Emeği Diyarını gezdi.

Published

on

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yerel lezzetleri tanıtmak amacıyla Mersin’de çekim yapan Sahrap Soysal’a eşlik etti. Soysal, ilk olarak Akdeniz Belediyesinin, ikisi kadın, biri de engelli bireylerin kurduğu kooperatiflere tahsis edilen belediyeye ait Kadın Emeği Diyarını gezdi. Soysal, sıkma, börek ve gözleme açıp pişiren ve satış yapan kadınlarla sohbet etti, Melemez Köyünde, ekşi maya ile üretilen Girit ekmeği ve çeşitli yöresel lezzetleri tattı. Kadınlar, Sahrap Soysal ile bol bol fotoğraf çektirdi.

  “AKDENİZLİ KADINLAR ÇOK ŞANSLI”

Kadın üreticilere büyük değer verdiğini ifade eden Soysal, “Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’ın da kadın dostu bir belediye başkanı olduğunu öğrendim. Buna gerçekten çok sevindim. Bence, kadınları destekleyen belediye başkanlarına ayrıca bir önem vermek, onlara özel bir rozet takmak lazım. Akdenizli kadınlar çok şanslı. Kadın dostu belediye başkanlarını seviyorum, başkanımıza da çok teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum. Kadın mutlu olursa aile; aile mutlu olursa tüm şehir ve toplum da mutlu olur. Bu nedenle ‘yaşasın kadın dostu belediye başkanlarımız’ diyorum” ifadelerini kullandı.

  “KADINLARIN KENDİLERİNE OLAN GÜVENLERİ ARTTI”

Başkan Gültak da “Güçlü Kadın, Güçlü Akdeniz, Güçlü Türkiye” sloganını şiar edindiklerini, bu anlamda geçmiş yıllarda unutulup kaderine terk edilen Akdenizli kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi. Gültak, “Kadınların ekonomiye ve istihdama katılımına büyük değer veriyoruz. Bu nedenle Kadın Emeği Diyarı adıyla açtığımız bu yerimizde, ikisi kadın, biri de engelli derneğinin kurduğu kooperatiflerimiz, ürettikleri ürünleri satarak aile bütçelerine ciddi katkı elde ediyorlar. Üreten ve ürettiklerini satarak para kazanan Akdenizli kadınlarımız artık daha güçlü ve kendilerine olan güvenleri de arttı” diye konuştu.

  MİKRO KREDİ İLE İŞYERLERİNİ AÇAN KADINLARI ZİYARET

Gültak, daha sonra Sahrap Soysal ile birlikte kendilerine sağlanan mikro kredi desteği sayesinde Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde “Ablanın Yeri Esnaf Lokantası” açan Murize Sayar ile Karaduvar Mahallesinde Nezih Pastanesini açan Ela Bozan’ı ziyaret etti. Gün içerisinde Sahrap Soysal’ı evinde de ağırlayan Başkan Mustafa Gültak, eşi Behiye Gültak ile birlikte evin mutfağına geçerek konuğu için batırık hazırladı.

Okumaya Devam Et

Trendler