Connect with us

Erkekçe

PARTNERİ ‘DEĞİŞTİRME’ REHBERİ

Bir dokunuşla partnerinizin tam da istediğiniz yönde değişmesi için tüm tüyoları Çift terapisti Psikolog Esra Naz Özel mersiplus.com okurları için yazdı.

Published

on

Kadın ve erkek tanışır, görüşmeye başlar, romantik buluşmalar, gelecek hayalleri derken bu tatlı flört bir bakmışsınız uzun soluklu bir ilişkiye dönüşmüş.. Hiçbir peri masalı baştan sona mutlu mesut geçmez ya, bu romantik ilişkide de zaman geçtikçe iletişim sorunları, hoşa gitmeyen durumlar, kavgalar, küslükler başlamış. Ve kahramanlarımız kendilerini eşe dosta zamanında aşık oldukları prens ve prenseslerin aslında ne kadar da değişmesi gereken özellikleri olduğundan yakınırken bulmuşlar.

Elimde bir sihirli değnek olduğunu ve ufak bir dokunuşla partnerinizin tam da istediğiniz yönde değişebileceğini söylesem ne derdiniz? Bundan sonra onda şikayetçi olduğunuz hiçbir özelliğine bir daha rastlamayacaksınız. Biliyorum harika olurdu ama maalesef böyle bir değneğim yok. Olan birini de tanımıyorum. Hadi o zaman şimdi yapabileceklerimizden bahsedelim.

Zaman içinde yaşayan her şey gibi ilişkimiz ya da biz değişim gösteririz. Bu değişim karşısında en güçlü yapının bile ihtiyacı olduğu gibi ilişkimizin de yenilenmeye ve bakıma ihtiyacı olur. İlişkimizde ya da partnerimizde değişmesini istediğimiz bir ya da çok fazla özellik de olabilir. Bir kere kabul ettik diye hep aynı kalacak mıyız? Tabii ki hayır. Güçlü ve sağlıklı ilişkiler, geçen zamana ayak uydurarak ‘güncellenirler’. Yolunda giden ve değişim karşısında sorun yaşamayan çiftlerle, değişime direnç gösteren çiftler arasında ‘minnacık(!)’ bir fark vardır; Eleştiri Kültürü.

Eleştiri; kendisini, karaktere dair yapılan bir yorum, suçlama, yargılama, vs. şeklinde belli eder. Eleştirilen kişide, kendisini savunma, karşı taarruza geçme gibi gereksinimler uyandırır. Eleştiri daha çok davranış ya da karaktere yöneltilen olumsuz yorumlardır. Mesela; sorun yaşadığımız ve değişmesine ihtiyaç duyduğumuz şey partnerimizin para yönetimi ise; bunu ‘ne kadar müsrifsin’ diye dile getirmemiz, genel karakterine yönelik bir yorum olduğu için onu savunmaya itecektir. Karşılığında ‘sen de çok cimrisin!’ gibi bir yanıt almamız hiç de şaşılacak bir durum değildir.

Değişim hedeflerken partnerinizi eleştiri bombardımanına tutmanız, sizi onunla karşı karşıya getirmekle kalmayacak, aynı ilişkide yalnız hissetmenize, desteksiz kalmanıza ve karşı taraf için bir tehdit oluşturmanıza sebep olacaktır. Bu noktada; partnerimizde değişmesini istediğimiz şeylerin olması ile bunu ona nasıl söyleyebileceğimiz arasında yakından bir ilişki var. Varoluşunu ve karakterini eleştiren bir eş yerine, onu olduğu gibi kabul eden bir partneri olduğunu hisseden eş, değişime karşı direnç göstermekten vazgeçecektir.

Ne yapmalıyız?

  1. Objektif başlıklar seçin. Mesela konu partnerinizin müsrifliği yerine daha objektif olarak ‘para yönetimi’ olsun. Böyle bir başlıkta tehlike sinyali algılanması daha düşük bir ihtimal olacaktır.
  2. Diyalog kurun. Sert ve genel eleştiriler yerine, duruma özgü, ihtiyaç belirten ve uzlaşmaya müsait bir tutum sergileyin. ‘Her akşam dışarda yemek yemenden bıktım biraz evde otur!’ demek yerine; ‘Bu şekilde harcamalarımız olduğunda ay sonu için kendimi güvende hissetmiyorum. Akşamları daha çok evde olmana ihtiyacım var. Bununla ilgili ne düşünüyorsun?’
  3. Nabzınızın farkında olun. Çoğu tartışma ya da kaotik konular, onlar hakkında konuşurken öfkemizin daha hızlı yükselmesine sebep olabilir. İşte size önemli bir bilimsel bilgi daha; nabzımız 90 üzerindeyse, partnerimizin her söylediğini açıkça algılamamız pek mümkün değildir. Bu sebeple bu konu hakkında konuşabilmek için yeteri kadar sakin olduğunuzdan emin olun. Sakinliğinizi kaybettiğinizde ara verin ve sakinleşip konuşmaya geri dönün. Bu adım oldukça önemli; eğer sakinleşme ve öfke sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız, belki profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olabilir.
  4. Uzlaşma alanları yaratın. Pazarlıklarda her zaman esnetemeyeceğimiz alanları önce konuşmak daha özgür bir hareket alanı yaratır. Mesela; ‘En az 3 gün evde yemek yemek konusunda esneyebileceğimi zannetmiyorum.’ ‘En az 2 günü dışarda geçirmek benim için önemli ve esnetemem.’ Gibi kırmızı çizgiler, uzlaşabileceğiniz alanlar hakkında size daha fazla hareket alanı sağlayacaktır.
  5. Ne olursa olsun partnerinizin yanında olun. Bu madde değişim hedefleyen ve güçlü ilişki isteyen her partner için son derece önemli. Her zaman eşinizi seçme sebeplerinizi, onda sevdiğiniz özellikleri, bu yolda aslında yan yana olduğunuzu ve bir ‘takım’ olduğunuzu hatırlayın.

Partnerinizi değiştirmenin ilk adımı; aslında onu değiştirmeye çalışmayı bırakmaktır. Bu önemli sır yüzyıllardır saklanmakta ve çok az kişi bilmektedir. Çiftlerle laboratuvar ortamında uzun soluklu yapılan araştırmalar iyi giden ilişkiler ile yolunda gitmeyen ilişkilerin özelliklerini bugün bizlere bilimsel verilere dayanarak sunmakta. Bu verilere göre güçlü ve uzun soluklu ilişkiye sahip olan çiftler birbirlerini ‘OLDUKLARI GİBİ KABUL EDEBİLME’ formülünü oldukça yaygın kullanmaktalar.

Değişim stres yaratır. Stresli yaşam olayları ise, çatışmalara sebep olabilir. İdeal ilişkiler sessiz sedasız ilişkiler gibi düşünülse de, her çatışma aynı zamanda ilişki ayarlarını güncellemek, birbiriniz hakkında bilgi edinmek için önemli fırsatlardır. İlişkinizin nefes aldığını unutmayın. Ve partnerinizin ‘yol arkadaşınız’ olduğunu da. Yol arkadaşları karşılaştıkları zorluklarda birlikte daha güçlüdürler.

Sevgiyle kalın..

Psk. Esra Naz ÖZEL KONYALIOĞLU

www.esranazozel.com

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

COVİD-19 SALGINI GERİ DÖNDÜ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çin anakarasında son 24 saatte 29 bin 654’ü asemptomatik olmak üzere toplam 32 bin 695 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

Published

on

Son 24 saatte kaydedilen vaka sayısı ile günlük vaka sayısında üst üste ikinci gün rekor kırıldı. Başkent Pekin’de bin 860 yeni vaka tespit edilirken, günlük vaka sayısı salgının başından bu yana ilk kez binin üzerine çıktı.

Hebei eyaletine bağlı Shijiazhuang kentinde görülen günlük vaka sayısı ise önceki güne göre 4 kat artarak 3 bin 197’ye yükseldi. Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde 7 bin 524, güneybatısındaki metropollerden Chongqing’de ise 6 bin 500 yeni vaka kayıtlara geçti. Çin’de günlük en yüksek vaka sayısı, 31 bin 527 ile dün kayıtlara geçmişti.

Ülkede son 24 saatte korona virüsten ölüm ise olmadı. Açıklanan verilere göre salgının başından bu yana toplam 5 bin 232 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti.

TEDBİRLER SIKILAŞTIRILIYOR

Çin’de vaka sayılarının artmasıyla birlikte ülke genelinde tedbirler de sıkılaştırılıyor. Başkent Pekin dahil olmak üzere çok sayıda kentte siteler ve iş yerleri karantina altına alınırken, halktan nükleik asit testi yaptırmaları isteniyor. Pekin’de son dalgadan en çok etkilenen Chaoyang başta olmak üzere birçok semtte restoranlar paket servis uygulamasına geçerken, alışveriş merkezi ve spor salonu gibi kamusal alanlar kapatıldı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BAKAN KOCA’DAN ÖNEMLİ UYARI: “KASIM-ARALIK GİBİ YENİ DALGA OLABİLİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, okullardaki kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kalkmasının ardında açıklama yaptı.

Published

on

Beştepe’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca geçirdiği koronavirüs sonrası, “Hafif geçirdik, Yani bir grip gibi bile değildi, hafif bir soğuk algınlığı gibi geçti. Sadece bir gün hafif bir boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonra oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve bol sıvı aldım” dedi.

KASIM’DA YENİ DALGA OLABİLİR

Eşim ve çocuklar 3-4 hafta önce geçirmişlerdi onlardan bulaşmadı, ancak Malazgirt programında yakalandım.

6.Dalga giderek azalmaya başladı, günlük 5-6 binlerin altına kadar indi, hastaneye yatışlar belirgin şekilde düştü.

Bazı hastanelerimizde Covid klinikleri, yoğun bakımları tekrar kapanmaya başladı. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ama bu bir daha olmayacak anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir. Artık covidle birlikte yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken ileri yaşlarda, ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi, artık Covid.

OKULLAR DA AÇILIYOR

Endişe edilmemeli, maske takmak isteyen olabilir, takabilirler. Ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecekler. Koruma açısından bir önemli grup ise ek hastalığı olan çocuklarımız. Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları önemli, onların daha dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum.

Maske için genel anlamda artık bir zorunluluk olmayacak. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Ek hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önce maske takmalıdırlar.

MAYMUN ÇİÇEĞİ

Geçen seferde söyledim. Maymun çiçeği bizler için ne endemi ne de pandemi olmayacağını çok net ifade edebiliriz. Şu ana kadar 12 vaka tespit edildi. Maymun çiçeği ancak çok yakın temasla, aynı ortamda uzun süre birlikte kalmakla bulaşabiliyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BAŞKAN SEÇER: “BÜTÜN İLÇE BELEDİYELERİYLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bütün ilçe belediyeleriyle uyum içinde çalıştıklarını söyledi.

Published

on

Başkan Seçer, merkez Mezitli ilçesine bağlı Takanlı, Kuzucu, Zeybekler, Kocayer ve Fındıkpınarı mahallelerini gezerek, vatandaşlarla buluştu.

İlk olarak Takanlı Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer, “Takanlı’nın çok sorunu kalmamış. Kuzucu-Takanlı grup yolu 9,8 kilometre. Yol kalitemiz mükemmel. Mersin Belediyesi gerçekten düzgün ve kaliteli iş yapıyor. Günü kurtarmak için iş yapmıyoruz. Ya hiç yapmayız, yaparsak da kalitelisini yaparız” dedi.

Kooperatifler aracılığıyla 3 yıldır kent genelinde 160 kilometre sulama borusu dağıttıklarını belirten Seçer, “Takanlı’ya 1000 metre sulama borusu vermişiz. Biz elimizden geldiğince kendi görev alanımızdan çıkıp, üreticiye yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Takanlı Mahallesi’nde “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesinden bir yetiştiricinin yararlandığını söyleyen Seçer, yetiştiriciye 4 ton yem desteği ile ücretsiz veteriner hizmeti de verildiğini kaydetti. Seçer, “Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Her yıl 60 aile bu projeden faydalanıyor. Bu yıl dağıtımını yaptığımız 1500 hayvanın 500 kadarı, daha önce küçükbaş hayvan dağıttığımız üreticilerden geldi. Projede 3. yılın içindeyiz. 5 yılın sonunda bu sistem içerisinde, 7 bin 500 hayvan dağıtacağız. 300 aile işletmesi olacak ve sistem artık kendi kendine dönecek” şeklinde konuştu.

Bölgeye her türlü tarımsal ve hayvansal destek verdiklerini dile getiren Seçer, “Çok çeşitli fidanlar dağıtıyoruz. Bedava vermiyoruz. Fakat, bunların içinde yüzde 50, yüzde 75 hibeli olanlar var. Hayvancılık desteklerimiz sadece küçükbaş hayvanlarla da sınırlı değil. Arıcılık desteği, küçükbaş hayvan desteği, büyükbaş hayvan yetiştiricilerine yem desteği, süt tankı desteği, zeytin boylama, ceviz soyma, hamur yoğurma makinesi desteğimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

  “BÜTÜN İLÇE BELEDİYELERİYLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Mezitli merkezinde ve kırsalında, belediye hizmetlerini ve projeleri rahat bir şekilde yerine getirdiklerini ifade eden Seçer, “Sıkıntı yaşadığımız ilçe belediyeleri oluyor ama genel anlamda o belediye başkanlarımızla da hangi partili olursa olsun uyumlu çalışıyoruz. Çünkü, devlette uyum esastır. Devlette kavga olursa, vatandaşa hiçbir hayrı olmaz. Başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, bizler de bu sertlikte bir siyaseti asla tasvip etmiyoruz” dedi.

Belediye Başkanı seçildikten sonra, kendisine oy veren vermeyen herkesin başkanı olmaya özen gösterdiğini vurgulayan Seçer,  “Bizim dünya görüşümüz belli. Fakat, hepimizin kimliği Türkiye Cumhuriyeti. Bizim için önemli olan herkesin bir arada, huzur içerisinde, barış içerisinde olması. Bir seçime gidiyoruz. Belediyelerimiz şu anda size nasıl hizmet ediyorsa, emin olun ki iktidara geldiğimizde Bakanlıklarımız da o şekilde hizmet edecek. Onun için gelecek seçimlerde iktidar olmak ve halkımıza daha geniş imkanlarla hizmet etmek için, hepimiz bir koldan çalışmalara devam edeceğiz” diye konuştu.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise tüm muhtarlar ile uyum içinde çalıştıklarını ifade ederek, “Her sene, sezon öncesi özellikle kırsal mahalledeki muhtarlarımızla toplanıyoruz ve işler için belli bir bütçe ayırıyoruz. Tabi ki Büyükşehir Belediye Başkanımız, köyler arasındaki yollarda gerekli desteği sağlıyor” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Trendler