Connect with us

Instagram

SAÇLARINA UYGUN NASIL BİR MAKYAJ YAPMALISIN?

Makyaj yaparken pek çok şeye dikkat ediyoruz: Kıyafet seçimi, göz rengi, saç rengi ve şekli… Saç modeline, rengine ve kesimine göre makyajında yapacağın tercihlerin görünümünde pek çok şeyi değiştireceğine emin olmasın. İşte Şanel Kuaför ve MakeUp Stüdyo, Make-Up Uzmanı Yağmur Özdemir, saçlarına uygun nasıl bir makyaj yapman gerektiğini madde madde açıklıyor!

Published

on

Saçının şekline göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçının şekli, makyaj stilinde son derece önemli noktalardan biri. Düz, dalgalı veya kıvırcık, tüm saç şekillerine göre farklı makyaj tüyoları ile her zaman harika görünebilirsin. Eğer düz saçlara sahipsen, muhtemelen zaman zaman saçların sana biraz sönük geliyor ve biraz hacim ve harekete ihtiyaç duyuyor olabilirsin. Bunun için de makyajında kontür uygulamasına yer vererek yüzünü boyutlandırdığında görünümüne biraz daha hareket katabilirsin.

Eğer saçların dalgalıysa çok şanslısın! Öyle ekstra makyaj tüyolarına başvurmadan dilediğin gibi bir makyaj yapmakta özgürsün, bizim dalgalı saçlara en çok yakıştırdığımız görünüm ise canlı renkler. Dudaklarda ve gözlerde biraz daha canlı tonlara yer verebilirsin. Kıvırcık saçlılar ise genelde dikkat saçlarında olacağı için abartıdan uzak durmak isteyeceklerdir. Bunun için göz makyajında doğal tonlar tercih edebilir, biraz iddia isterlerse dudaklarında parlak ve çekici tonlara yer verebilirler.

Saç rengine göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saç rengi de makyajda büyük rol oynuyor. Saçının rengine göre tercih edeceğin tonlarve uygulamalarla çok daha belirgin ve çekici görünebilirsin. Eğer kahverengi saçların varsa en şanslı sensin! Sana her tonun ve makyaj stilinin risksiz bir şekilde yakışacağını bilmelisin ama doğal bir görünüm elde etmek istersen sana önerimiz toprak tonlarına yönelmen. Eğer siyah saçlara sahipsen, siyah ve füme tonlarında göz makyajları da en çok sana yakışacak, bununla beraber porselen ten makyajı ile pürüzsüz bir görünüm ile dikkat çekici görünebilirsin. Eğer kızıl renkte saçlara sahipsen, biraz daha canlı renklere yönelebilirsin. Gözlerde yeşil ve bordo tonları, canlı allıklar ve dudaklarda özellikle bordo tonları sana çok yakışacak. Sarışınlar ise çok etkileyici bir saç rengine sahip olmalarına ragmen makyajsız olduklarında solgun görünümden şikayet edebilirler. Saç rengini avantaja çevirmek için bronzerlar ile yüzünü ısıtabilir, göz makyajında da bakır-kızıl tonlarına yer vererek enerjik bir  görünüm elde edebilirsin.

Saç boyuna göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarının boyu da makyaj tüyolarına başvururken dikkate alman gereken faktörlerden. Örneğin saçların uzunsa, yüzün de uzun görüneceği için kontür uygulaması ile yüzünü boyutlandırarak uzun görünümü ortadan kaldırabilirsin. Eğer saçların orta uzunluktaysa, ekstra dikkat etmen gereken bir durum olmayabilir ama bizim önerimiz gözlerini ön plana çıkarmak. Gözlerde dumanlı bir göz makyajı ve hacimli kirpiklerle harika görünebilirsin. Eğer saçların kısaysa, yüzün çok ön planda olacağı için makyajında ağırlığı tek bir noktada toplamanı öneririz. Ya göz makyajına ya da dudaklarına yoğunlaş tamamen senin isteğine kalmış. Kısa saçların sayesinde yüzün ön planda olacağı için cildindeki kusurları iyi bir şekilde gizlemeni ve porselen bir ten makyajı yapmanı öneriyoruz.

Saç modeline göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Eğer saç modeline göre hangi makyaj tüyolarından yardım alman gerektiğini merak ediyorsan, cevap burada! Saç modeline göre makyajında yapacağın seçimlerle ne kadar çok fark yaratabileceğine şaşıracaksın. Eğer sıklıkla at kuyruğu modelini yapıyorsan, iddialı makyajlar senin işin. İster dumanlı bir göz makyajı, ister çekici dudaklar, istersen de strobing ve kontür makyajı. Bize sorarsan kırmızı bir rujla dudaklarını ön plana çıkararak harika görünebilirsin. Eğer günlük hayatında dağınık topuzları kullanıyorsan, strobing makyajı görünümüne biraz daha enerji katacak, elmacık kemikleri üzerinde bol bol aydınlatıcı kullanmaktan çekinme. Eğer örgülü saç modellerini tercih ediyorsan, romantik makyajlar da senin kalemin. Bir göz kalemini kirpik diplerine uygulayıp dağıtarak buğulu bir görünüm elde edebilirsin, bunu yaparken göz pınarlarına aydınlatıcı uygulamayı unutma. Dudaklarında da pembe tonlarında lipglosslar tercih edebilisin.

Saç kesimine göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarının boyu kadar kesimi de makyajı etkileyen faktörlerden. Eğer saçlarını dümdüz bir şekilde kestirdiysen, makyajında kontür uygulamasına yer vererek biraz daha boyutlu bir görünüm elde edebilirsin. Bunun için özellikle elmacık kemiklerinin altını gölgelendirmelisin. Eğer kaküllü bir saç modeline sahipsen yapman gereken tek şey ise gözlerini ön plana çıkarmak. Bunun için dumanlı bir göz makyajı yapabilirsin. Eğer saçların katlı bir kesime sahipse kontür uygulamasına ekstradan ihtiyaç duymayacağın kesin. Bunun yerine gözlerine ve dudaklarına yönelebilirsin. Göz makyajında buğulu görünümler, dudaklarda da mat bitişler sana çok yakışacak.

Daha fazlası için takip edin!

 

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

MERSİN VE DİYARBAKIR’DA KAÇAK AKARYAKIT OPERASYONU

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekiplerince, Diyarbakır ve Mersin’de akaryakıt kaçakçılarına yönelik gerçekleştirilen 2 ayrı operasyonda, kaçak akaryakıt satışı yaptığı belirlenen 2 işletme ortaya çıkarıldı.

Published

on

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ilk operasyon, Diyarbakır’in Silvan ilçesinde faaliyet yürüten bir akaryakıt istasyonunda gerçekleştirildi. Operasyonda söz konusu istasyonda bir adet gizli tank ele geçirildi. Ayrıca akaryakıt istasyonunda pompa, yazar kasa ve otomasyon sistemleri devre dışı bırakılarak kaçak akaryakıt satılmasını sağlayan düzenek de ortaya çıkartıldı. Bu düzenekle istenildiğinde kayıt dışı akaryakıtın, istenildiğinde ise yasal akaryakıtın verilerek ekiplerin denetimi esnasında istasyonun yasal çalışıyor izlenimi verildiği ortaya çıkarıldı. İstasyonda kayıt dışı akaryakıtın konulduğu gizli tank ve bu tankla bağlantılı satış tabancaları mühürlenerek, istasyon hakkında yasal işlem başlatıldı.

Mersin’de gerçekleştirilen ikinci operasyonda ise kayıt dışı akaryakıt satışına yönelik akaryakıt özel ekiplerince yürütülen saha araştırmaları esnasında, bir bayiye ait tanker araçları kullanılarak tır-kamyon türü araçlara belgesiz, kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı tespit edildi. Olayla ilgili idari işlemler başlatıldı.

Açıklamada, “Kaçak akaryakıt satışını önlemek amacıyla Ticaret Bakanlığı Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Özel Ekibinin kayıt dışı ve kaçak akaryakıt satışının önlenmesine yönelik denetimlerin etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Akaryakıt sektöründe usulsüzlük yaparak haksız kazanç sağlayan ve rekabet ortamını bozan firmaların engellenerek yasal faaliyet yürüten akaryakıt bayilerinin korunması amaçlanmaktadır” denildi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

AKDENİZ’İN İSTİLACI TÜRÜ “ASLAN BALIĞI” EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Akdeniz’in istilacı türlerinden ‘Aslan balığı’ son yıllarda yapılan çalışmalarla ekonomik değer kazanmaya başladı. 4 yıl önce tutulduğunda tekrar denize bırakılan Aslan balığı bugünlerde kilosu 70 ile 150 TL arasında satılıyor. Akdeniz’in istilacı türlerinden ‘Aslan balığı’ son yıllarda yapılan çalışmalarla ekonomik değer kazanmaya başladı. 4 yıl önce tutulduğunda tekrar denize bırakılan Aslan balığı bugünlerde kilosu 70 ile 150 TL arasında satılıyor.

Published

on

Türkiye’nin deniz ürünlerinde de önemli bir yere sahip olan Mersin’de istilacı türlerin tüketime ve ekonomiye kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede Slow Fish Mersin’in ev sahipliğinde Deniz Ticaret Odası ve Akdeniz Koruma Derneği’nin desteği ile Erdemli’deki balıkçılara yönelik bilgi ve deneyim paylaşımı etkinliği gerçekleştirildi. Öncesinde alanında uzman ve tecrübeli ekip tarafından Akdeniz’in istilacı türlerinden ‘Aslan balığı’ ile ilgili bilgi verildi. Ardından balığın temizlenmesi, pişirilmesi uygulamalı olarak gösterildi. Pişirilen balıklar ise balıkçılara ikram edilerek tadım etkinliği gerçekleştirildi. 2019 yılı öncesinde ekonomik değeri olmadığı  için denize bırakılan ardından başlatılan çalışmalarla kilogramı ilk 5 TL’den alıcı bulan ‘Aslan balığı’ şimdiler de toptan 70-80 TL’ye, bireysel satışlarda da 150 TL’yi aşan fiyatlara satılmasıyla ekonomiye kazandırılmış olduğu vurgulandı.

  BALIKÇILARA EKONOMİK GETİRİSİ OLACAK

Slow Fish Mersin ekibi sözcüsü Ezgi Biçer Uçar, “Akdeniz Koruma Derneği ’Yeni Balıklar’ başlığı altında bir süredir bir proje yürütüyordu ve bu projenin etkinliklerinden bir tanesini burada hayata geçiriyoruz. Bizler balıkçılarımıza aslında aslan balığını yaptığımız etkinliklerle tanıtmak istiyorduk. Ancak bunun ekonomik değeri hakkında daha önce bundan ekonomik gelir elde etmiş balıkçılar en doğru bilgiyi verebilir diye düşündük. Dolayısıyla bugün burada  farklı bölgelerin kooperatiflerindeki balıkçı arkadaşlarımızda geldi. Ve balıkçılarımıza aslan balığı ile elde ettikleri  ekonomik geliri aktardılar. Yola çıktıklarında 5 liradan sattıkları bu balığı bugün 70-80 liralara kooperatif aracılığı ile ya da kendileri bireysel olarak 150-200 liralara kadar sattıklarını ifade ettiler. Dolayısıyla bizim balıkçılarımızda bu balıklardan artık korkmamaları gerektiğini nasıl temizlemeleri, nasıl yakalamaları gerektiğini öğrendiler ve bundan sonra da balıkçılarımıza ekonomik geliri olacağını tahmin ediyoruz. Balıkçılarımız bu balık ağlarına yakalandığında, bu balığa dokunmaya korkuyorlardı. Nasıl dokunmaları, nasıl temas etmeleri gerektiğini bilmiyorlardı. Dolayısıyla ağlarını kesiyorlardı. Ama bugün eldiven yardımıyla bu balığı tutabileceklerini, bir makasla dikenlerini kesebileceklerini öğrendiler” dedi.

Sahillere gelen istilacı ve yabancı türlerle alakalı çalışmalar yürüttüklerini anımsatan derneğin kaynak yönetim direktörü Caner Bayrak da, “Projeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle yürütülüyor. Aynı zamanda bazı üniversitelerden ortaklarımız var, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden hocalarımızda bu projede bize danışmanlık yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

  “LAGOS’A EŞ DEĞER BİR BALIK”

Daha önce kendi bölgelerinde az sayıda Aslan balığının çıktığını aktaran Erdemlili balıkçılardan Hasan Yokuş, “Bize zehirli dedikleri için hiç dokunmadan tekrar denize atıyorduk. Gelen arkadaşlar ve hocaların bilgilendirmesiyle şuanda ekonomik bir katkı olacağını düşünüyoruz. Yendiğini de öğrendik. Bundan sonra sofralarımızda olacak yani aslan balığı” diye konuştu.

Tezgahta balıkları temizleyip pişiren Erdemli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yalçın Sakın’da, “Lezzetlidir, bütün vatandaşların damak tadını alabileceğini tahmin ediyorum. Gerçekten kayalık ve taşlık bölgelerde yetişen balıklar lezzetli olur. Bu balıklarda lezzetli. Izgarada, çöp şiş, saç kavurması, isteğe göre güveç, isteğe göre çorbası, kızartması, fileto şeklinde ne istiyorlarsa fırında her çeşidi olur. İnsanlar tereddüt etmeden bu balığı yiyebilirler. Gerçekten yiyenlerin hoşuna gidecek ve bu balık lagos değerinde, lagosa eş değer bir balıktır” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BU NASIL VİCDANSIZLIK! 3-4 GÜNLÜK BEBEĞİ BOŞ TARLADA ÖLÜME TERKETMİŞLER!

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bir tarlada, 3-4 günlük bir bebek bulundu. Yoldan geçerken bir kadın tarafından bulunan bebek, ambulans hastaneye götürülerek gözetim altına alınırken, polis ekipleri bebeği bırakan şahıs ve şahısları bulmak için çalışma başlattı.

Published

on

Edinilen bilgiye göre, Mersin’in merkez Akdeniz ilçesine bağlı Turgut Reis Mahallesinde dün akşam evine giden ismi öğrenilemeyen kadın, bölgede bulunan boş bir tarlada bebek sesi duydu. Sese doğru giden kadın, tarlada yerde yatan 3-4 günlük olduğu tahmin edilen bir bebek buldu. Hemen bulunduğu yerden bebeği alan kadın, çocuğu eve götürüp, bakmaya başladı. Kadının bugün yetkileri araması üzerine bölgeye ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık durumu iyi olduğu öğrenilen bebek, gözetim altına alınmak üzere hastaneye kaldırılırken, çocuğu bulan kadında ifade vermek üzere emniyete götürüldü.

Polis, bebeği tarlaya bırakıp giden şahıs veya şahısları bulmak için çalışma başlattı.

Bölgedeki vatandaşlar, çocuğun dün tarlada bir kadın tarafından bulunduğunu ve evine alındığını söylerken, sağlık durumunun iyi olduğunu dile getirdiler.

Okumaya Devam Et

Trendler