Connect with us

Aktualite

SEÇER’İN BORÇLANMA TALEBİ, SERT TARTIŞMALAR VE GERGİNLİKLERLE BİR KEZ DAHA REDDEDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı, Başkan Vahap Seçer’in 250 milyon liralık borçlanma talebinin görüşülmesi esnasında sert tartışmalara neden oldu

Published

on

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı, Başkan Vahap Seçer’in 250 milyon liralık borçlanma talebinin görüşülmesi esnasında sert tartışmalara neden oldu.

Gergin anların yaşandığı, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın salonun en arkasına gittiği, Seçer’in, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın meclisi terk etmesini istediği toplantıda, borçlanma talebi, 33 kabul oyuna karşılık, Cumhur İttifakının 40 ret oyuyla bir kez daha reddedildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin temmuz ayı olağan toplantı döneminin birinci birleşimi, Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı. İdareden gelen 85, komisyonlardan gelen 27 ve gündem dışı 5 olmak üzere toplam 117 gündem maddesinin ele alındığı toplantı, yaklaşık 9 saat sürdü.
Meclis toplantısının en önemli gündem maddesi, Seçer’in 16 Mayıs’taki olağanüstü toplantıda gündeme getirdiği ve Cumhur İttifakı meclis üyeleri tarafından reddedilen 250 milyon TL’lik borçlanma talebi oldu. Önceki kararı veto ederek borçlanma talebini bir kez daha gündeme getiren Seçer ile bazı belediye başkanları arasında sert tartışmalar yaşandı.

“Sizlerin paraya ihtiyacı var, benim de ihtiyacım var”

Başkan Seçer, borçlanma talebine ilişkin yaptığı konuşmada, bu yetkiyi bütçe kararnamesi geçerken aldıklarını, ancak bankaların kredi kullandırırken İller Bankasından teminat mektubu istedikleri için İller Bankasının, söz konusu meclis kararının yenilenmesini istediğini söyledi. Tüm ilçe belediye başkanlarının da borçlanma yetkisi aldıklarını belirten Seçer, kendisine bu yetkinin verilmemesinin haksızlık olacağını vurguladı. “Sizlerin paraya ihtiyacı var, benim de var” diyen Seçer, özellikle pandemi sürecinde tüm belediyelerin gelir kaybına uğradıklarının altını çizdi. Büyükşehir Belediyesinin ilk 3 aydaki gelirinin 418 milyon 895 bin lira, ikinci 3 aydaki gelirinin ise 291 milyon 321 bin lira olduğunu belirten Seçer, “Gelir kaybımız 127 milyon 575 bin lira. Gelir kayıplarımız devam edecek. Her ay 120 milyon lira gelir geleceğini varsayarsak 6 ayda toplam gelirimiz 720 milyon lira olacak. Şu anda piyasaya açık hesap ödemelerimizin toplamı 310 milyon lira. Mahkeme sürecindeki bir davalı borcumuz var; 101 milyon 951 bin lira. Banka kredi borçları anapara ve faizi. Geri dönemlerden yaptığımız yapılandırılmış borçlar bunlar; 197 milyon 623 bin lira. Zorunlu giderlerimiz, bunlar personel giderleri; 420 milyon 470 bin lira. Toplam giderlerim 1 milyon 30 bin lira. Gelirim ortalama varsaydım 720 milyon lira. Benim 310 milyon lira açığım olacak. Gelirim arttığı müddetçe de bu 310 milyon liralık bu açığım azalacak” dedi.

“Borçlanmaya gitmezsem sakat kalırım”

Borçlanma yetkisini neden istediğini anlatan Seçer, “310 milyon lira açık veriyorum. 271 milyon lira da bana yatırım için para gerekiyor. Üst üste koyduğum zaman yaklaşık olarak 600 milyon liralık bir harcama görünüyor önümde. Ben borçlanmaya gitmezsem sakat kalırım. Çalışanım maaş alamaz, esnafın bedelini ödeyemem, akaryakıt alamam, otobüs çalışamaz. Yatırımlarımı yapamam, çevreyi temizleyemem, sinekle mücadele yapamam. Benim yatırımlarım engelleniyor. Bu siyasi düşüncelerden ari bir durum. Bu siyasi inatlaşma konusu olamaz. Sizlerin desteği olacak ki biz yardım yapalım, hizmet yapalım. Ben bir taraftan gelir sağlayamazsam, eksik kaldığım noktalarda makul şartlarda borçlanamazsam bu arabayı ben yürütemem. Yürütemediğim noktada mağduriyeti Mersin halkı yaşar. Bütçeye koyduğunuz borçlanma yetkisini tarafıma istiyorum. Siyasi inatlaşmadan, ilçe belediye başkanlarıyla büyükşehir belediye başkanı arasındaki ilişkilerin halel görmemesini istiyorum. Ama tek taraflı düşündüğünüz noktada ilişkilerimiz yara alır” diye konuştu.

Tansiyon yükseldi

Seçer’in, ‘ilişkilerimiz yara alır’ sözleri, bazı meclis üyelerinin tepkisiyle karşılandı. Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, üst perdeden böyle bir çıkışı doğru bulmadığını söylerken, MHP’li Mahmut Tat ise “Meclis üyelerini tehdit mi ediyorsunuz? Bu şekilde konuşmaya hakkınız yok” ifadelerini kullandı.

Seçer’in de zaman zaman araya girerek yanıtlar verdiği tartışmada tansiyon giderek yükselirken, Başkan Gültak’ın yeniden söz alma istediğini reddeden Seçer de sert bir tavır sergiledi. Gerilimin giderek tırmandığı mecliste, Gültak ön sıradaki yerini terk ederek, salonun en arkasına oturdu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise yaşananlara tepki gösterdi. İkili arasında sert tartışmalar yaşanırken, Yılmaz’ı diğer meclis üyeleri sakinleştirdi.

Seçer, gerilimin artması üzerine oturuma 5 dakika ara verdi.

Aranın ardından Seçer’in, uzun tartışmalar ve gerginliklerin ardından meclis üyelerinin oyuna sunduğu borçlanma talebi, Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

MERSİN’DE Kİ FECİ KAZADA ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Mersin’in Tarsus ilçesinde biri otobüs 4 aracın karıştığı zincirleme kazada hayatını kaybeden 10 kişinin kimliği belli olurken, cenazelerin 9’u memleketlerine gönderildi.

Published

on

Kaza, dün akşam saatlerinde Mersin-Adana Otoyolu Tarsus ilçesi Yenice Kütüklü mevkiinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Adana istikametinden gelen Mercedes marka 34 SD 8821 plakalı yolcu otobüsünün yağışlı havada kayarak devrilip karşı şeride geçmesiyle biri otomobil, biri pikap, biri de kamyon olmak üzere 4 aracın karıştığı zincirleme kaza meydana geldi. Kaza yerine çok sayıda polis, jandarma, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. Kazada 10 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi de yaralandı. Yaralanan 39 kişi olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulanslarla Adana ve Mersin‘deki hastanelere kaldırıldı. Cenazeler ise Tarsus Devlet Hastanesi morguna götürüldü.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ
Kazada ölen 10 kişinin kimlikleri ise belirlendi. Hayatını kaybedenlerin Serhat Taraman, Elif Taraman, İpek Taraman, Ozan Kılıç, Birsen Çiftsüren, Sultan Acet, Taha Acet, Mehmet Kaplan, Halil Şimşek ve Ayla Çelik Teymen olduğu öğrenildi. Hayatını kaybedenlerden Ayla Çelik Teymen’in cenazesi hastanede dururken, Halil Şimşek’in cenazesi Adana’ya, diğer 8 kişinin naaşının da Diyarbakır’a gönderildiği bildirildi.
Kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

MERSİN’İN LEZZETLERİ DİYARBAKIR’DA TANITILIYOR

Mersin’in eşsiz lezzetleri, 2. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda sergilenmeye başlandı. Diyarbakır’da düzenlenen fuarda, Mersin Büyükşehir Belediyesinin standına, yerli ve yabancı turistler ilgi gösterdi.

Published

on

Diyarbakır’da gerçekleştirilen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı 104 firma ve kuruluşa ev sahipliği yapıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen fuara Mersin Büyükşehir Belediyesi de katıldı. Kapılarını ziyaretçilerine açan fuarda en çok ilgi çeken stantlardan biri de Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından kurulan stant oldu. Ziyaretçiler, 26 Mayıs’a kadar açık kalacak fuarda Mersin’in eşsiz lezzetlerini de deneyimleme fırsatı buldu.

KEREBİÇ VE CEZERYE FUARIN FAVORİSİ OLDU
Fuarda, Mersin standında yer alan yöreye özgü kerebiç ve cezerye katılımcıların favorisi oldu. Fuarı ziyaret eden İrfan Türk, Mersin yöresine ait kerebiç tatlısını çok beğendiklerini ifade etti. Birçok farklı şehrin yemeklerini denediklerini belirten Muhammed Aras da “Fuar ve yemekler çok güzel. Özellikle cezerye harikaydı” dedi.

Fuara Cizre’den katılan Abdullah Doğala ise fuarların şehirlerin tanıtımı açısından önemli fırsatlar sunduğuna işaret ederek, “Mersin’i de böyle bir fuarda, böyle bir etkinlikte görmek gerçekten sevindirici. Kerebiçler, cezeryeler hepsi çok güzeldi ve çok beğenildi” diye konuştu.
Kerebiç tatlısını deneyen turistler de çok lezzetli bulduklarını ve Türkiye’ye yeniden gelerek tatmak istediklerini kaydettiler.

Okumaya Devam Et

Aktualite

MERSİN’DE SOKAK HAYVANLARI İÇİN 15 BİN METREKARELİK BAKIMEVİ YAPILDI

Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediyesince, sokak hayvanları için Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yapılarak hayata geçirildi.

Published

on

Yenişehir Belediyesi sokak hayvanlarının sağlık ihtiyaçlarını karşılamak, onları rehabilite etmek ve daha iyi yaşam koşulları sağlamak amacıyla Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi kurdu. Bakımevinde veteriner hizmetleri, tedavi ve bakım üniteleri, kısırlaştırma operasyonları, aşı uygulamaları ve acil durum müdahaleleri için donanımlı alanların yanı sıra hayvanların daha huzurlu bir ortamda yaşamalarına olanak tanıyacak geniş oyun ve gezinti alanları da yer aldığı belirtildi.

“TAM DONANIMLI MERKEZDE SOKAK HAYVANLARINA DESTEK VERİLECEK”
Yenişehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, hasta bakım bölümü, anneli yavru bölümü, yasaklı ırk bölümü, karantina, yaşlı veya ampute hayvan bölümü, kedi ve köpek müşahede bölümü, uyuz bölümü, post operatif bölümü, mama hazırlama bölümü, muayene odası ve ameliyathaneden oluşuyor. Merkezde kan sayım, ultrason ve sterilizatör cihazları ile yeni doğan küvezi de bulunduğu bildirildi.

“GÖNÜLLÜ HAYVANSEVERLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK”
150 köpek, 50 kedi kapasitesindeki merkezde, Yenişehir Belediyesi sokak hayvanlarının yaşam kalitesini yükseltmenin yanı sıra, gönüllü hayvanseverlerin katkılarıyla sahiplendirme faaliyetlerine de destek sunuyor. Böylece daha fazla sokak hayvanının sıcak bir yuvaya kavuşacağı açıklandı.

“BİZ YAŞATMAKTAN, KORUMAKTAN YANAYIZ”
Sokaktaki canların sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için üzerlerine düşen sorumluluğun bilincinde olduklarını ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi olarak bu sorumlulukla çalışıyoruz. Maalesef bugünlerde oldukça üzücü bir tartışma söz konusu. Hayvanları Koruma Kanununda yapılması planlanan bir değişiklikle sokak hayvanlarının ‘uyutulmasını’ reddediyoruz. Biz yaşatmaktan, korumaktan yanayız” dedi.

“BAKIMA MUHTAÇ KEDİ VEYA KÖPEKLER MERKEZİMİZDE KALMAYA DEVAM EDİYOR”
Yenişehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekimi Celal Çevirgenoğlu, “Vatandaşlarımızın 444 33 54 numaralı Yenişehir Halk Masamızı arayarak oluşturdukları talep üzerine verilen adrese gidiyoruz. Sağlıklı ya da hasta, ampute veya yardıma muhtaç hayvanları alıp merkezimize getiriyoruz. Kısırlaştırma işlemi yapılmamış hayvanları öncelikle kısırlaştırıyoruz. Bu esnada kuduz aşısı, iç ve dış parazit uygulamalarını yapıyoruz. Daha sonra burada misafir ediyoruz, tedavi süreci bittikten sonra ve sahiplenme olmadığı takdirde aldığımız noktaya geri bırakıyoruz. Bakıma muhtaç kedi veya köpekler merkezimizde kalmaya devam ediyor. Yani sokakta yaşam mücadelesi veremeyecek durumdaki kedi ve köpekler burada kalıyor” İfadelerini kullandı.
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü’nde yer alan 15 bin metrekarelik yeni tesis, sokak hayvanlarının tedavi ve bakım ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahip.

Okumaya Devam Et

Trendler