Connect with us

Alışveriş

ŞIK GÖRÜNÜM VE YÜKSEK FONKSİYONALİTENİN BULUŞTUĞU AKSESUAR: DALIŞ SAATLERİ

İlk bakışta şık tasarımlarıyla ilgi çeken dalış saatlerinin ardında aslında çok daha fazlası var. Dalış saatlerinin prestijli görünümlerinin arkasında yatan hayat kurtarıcı sayılabilecek özelliklerini ve 1950’lerden günümüze kadar olan değişimlerini bu yazıda editörümüz Burak Yavuz’dan dinliyoruz.

Published

on

İlk bakışta şık tasarımlarıyla ilgi çeken dalış saatlerinin ardında aslında çok daha fazlası var. Dalış saatlerinin prestijli görünümlerinin arkasında yatan hayat kurtarıcı sayılabilecek özelliklerini ve 1950’lerden günümüze kadar olan değişimleri.

Su geçirmezlik veya suya dayanıklılık; işte bütün mesele bu! Söz konusu elektronik aletler olduğunda şimdilerin en hararetli karşılaşmalarına sahne olan bir konu olan suya dayanıklılık; elektronik dünyasında önemsenen bir özellik olmadan çok daha önce saatçilerin çözmeye çalıştığı ve aslına bakılırsa oldukça da başarılı olduğu- alanlardan bir tanesiydi.

Dalış saati olarak sınıflandırılabilmesi için gerekli temel özellikler;

Suya dayanıklı saat ile dalış saati ayrımını doğru yapmak biraz mühim. Bir saatin dalış saati olarak sınıflandırılabilmesi için gerekli temel özellikler; suya dayanıklılık (resmi olarak genel kabul minimum 100 metre), bu suya dayanıklılığı güvene alabilmek için vidalı tepe, zamanı doğru tutabilmek için tek tarafa dönen bezel, düşük ışıklı ortamda görünürlüğün sağlanabilmesi için karanlıkta parlayan imleçler, asgari manyetizma ve darbeye dayanıklılık olarak sıralanabilir. Yine de bu özelliklerin ilki ve üstünde en çok durulanı suya dayanıklılıktır.

Suya dayanıklı kasaya sahip saatler 1920’lerde ortaya çıkmış ve 1930’larda Panerai askeri dalgıçlar için zaman ölçerler üretmiş olsa bile, profesyonel anlamda bir dalış enstrümanı sayılabilecek dalış saatlerinin çıkışı 1950’li yıllara dayanmaktadır. Takvimler 1953 yılını gösterdiğinde, dönemin iki büyük markası Rolex ve Blancpain, sırasıyla Submariner ve Fifty Fathoms modelleriyle bugünkü modellerine oldukça benzer tarzda dalış saatlerini piyasaya sürdüler. 1955’te ise saatçiliğin büyük markalarından Omega da Seamaster koleksiyonunu tanıtarak oyuna dahil oldu. 1957 yılına gelindiğindeyse Breitling, o dönem için (deneysel modeller hariç) rekor sayılabilecek 200m su geçirmezliğe ve dalış esnasında sualtında geçirilen zamanı tutarken bir hataya mahal vermemek adına kilitlenebilir hareketli bezele sahip Superocean modelini piyasaya çıkardı.

DNA’yı taşıyan bir koleksiyon olarak markanın dalış saatleri konusundaki tecrübesini sembolize ediyor.

Günümüzde markanın Superocean Heritage serisi, bu mirası ve DNA’yı taşıyan bir koleksiyo olarak markanın dalış saatleri konusundaki tecrübesini sembolize ediyor. Benzer şekilde Submariner, Fifty Fathoms ve Seamaster da halihazırda üretimdeki koleksiyonlar ve 50’lerde ortaya çıkan DNAlarını kaybetmeden tasarım dillerini geliştiriyorlar. Ayrıca TAG Heuer Aquaracer koleksiyonuyla dalış saatlerinin modern bir yorumunu yaparken Bell&Ross Diver’s koleksiyonundaki dalış saatleriyle denizaltı konsollarındaki kare derinlik ölçer tasarımını kullanıyor.

Hiçbir ekipmanda gerçek anlamda su geçirmezlik ten bahsetmek mümkün değildir. Bunun nedeni ise bir ekipmanın suya dayanıklılığını ölçme yönteminin sabit bir durumda değil değişen su basıncına göre yapılması prensibine dayanır. Ortam basıncı en genel itibariyle atmosferik basınç (atm) birimiyle ölçülür ve deniz seviyesinde ortam basıncı 1 atm’dir. Bu basınç atmosferdeki tüm havanın herhangi bir cisim üzerine uyguladığı kuvvet temel alınarak hesaplanmıştır. Denizin altına indikçe de her 10 metrede 1 atm artış gözlemlenir.

Deniz seviyesinde sabit 1 atm basıncı da hesaba katarsak, suyun altında 20 metre derinlikte ortam basıncı 3 atm’ye eş olacaktır. Örneğin 100 metre derinlikte ise bu basınç (1 atm havadan, 10 atm sudan) toplam 11 atm’dir. Diğer birçok ekipman gibi saatlerin basınca dayanıklılığı da atm cinsinden veya aynı hesabı geriye doğru yaparak metre cinsinden (ki bu metre ilgili atm değerinin görüleceği derinliği işaret eder, örneğin kadranında 300 m yazan bir saat görürseniz bu 31 atm basınca dayanıklı olduğunu belirtir) ölçülebilir. Bu sebeple suya dayanıklılık ölçümün yapıldığı derinliğe göre değişkenlik gösterdiği için tam bir su geçirmezlik sonsuza giden bir skalada mümkün değildir. Bir ekipman ancak belli bir derinliğe kadar suya dayanıklı olabilir.

Kaynak: gq.com.tr

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

MERSİ DERGİ’NİN 51.SAYISI OKUYUCUSU İLE BULUŞUYOR

2014 yılında yayın hayatına başlayan ve 7 yıl boyunca Mersin’in sosyal yaşamına ayna tutan MERSİ Dergi’nin 51. Sayısı çıktı.

Published

on

7 yıl boyunca hiç değişmeyen yayın çizgisi ve kalitesi ile Mersin’in en önemli markalarından birisi olan Mersi Dergi’nin bugün dağıtımına başlanan 51. sayısında yine seçkin isimlerin düğünlerinden en özel kareler, konusunda uzman isimlerle gerçekleşen röportajlar, yeni açılan mekânlar ve dopdolu içeriğiyle okuyucusu ile buluşuyor.

52. sayı için çalışmalarına ara vermeden başlayan Mersi Dergi’de en mutlu anlarınızı ölümsüzleştirmek için şimdiden yerinizi ayırtın!

 

İletişim:

0532 256 2523

0530 600 7665

Okumaya Devam Et

Aktualite

MERSİN’DE SERADA YETİŞEN ERİK KİLOSU BİN LİRADAN TEZGÂHA İNDİ

Balıkesir’de bir manav Mersin’den getirdiği eriklerin satışına başladı. Üçerli paketler halinden satılan erikler 60 liradan satışa sunulurken, eriğin kilosunun da bin lira olduğunu açıkladı. Manavın, ‘Erik bin lira, bin lira’ diye bağırması ilginç görüntüler oluşturdu.

Published

on

Balıkesir’ bir manavda erik bin liradan satışa sunuldu. Manav Bahadır Kesikkulak, İHA’ ya yaptığı açıklamada 10 senelik manav olduğunu belirterek, ‘Eriklerimiz sera olarak Mersinden geliyor. Daha çok hasta, aşerenlere ve hamilelere satıyorum. Küçük tabaklarda 3 tane erik 60 liradan olmak üzere kilosunu bin liradan satışa sunuyorum.

Pahalı ama yapılacak bir şey yok bu mevsimde az olduğu için erik pahalı. Alıcıların yakınları aşerdiği için ve ağır hastası olduğu için mecburen alıyorlar. Erik bulduğu için alan müşteriler bana dua ediyor ve para önemli değil diyorlar. Hasta olup ölüm döşeğinde canı çeken ve eriği çok isteyen hasta yakınları var” şeklinde konuştu.

Manav görevlisi gencin ise ‘Erik bin lira’ diyerek tezgâh başında bağırması ilginç görüntüler oluşturdu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

FAHİŞ FİYAT DENETİMİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, haksız fiyat artışının önüne geçmek, temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok üründe artan fahiş fiyatları da önlemek adına, fiyat, etiket, gramaj denetimi yaptı.

Published

on

Zabıta ekipleri, haksız kazanç elde edilmemesi için özellikle temel gıda ürünleri başta olmak üzere artan fahiş fiyatları önlemek adına ilçe genelinde faaliyet gösteren çeşitli işletmeleri denetledi. Ekipler ilk olarak ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarında farklılık olup olmadığını kontrol ederken, ardından ürünlerin etiket, gramaj ve son kullanma tarihlerini inceledi. Özellikle sıvı yağ, un, şeker, yumurta, ekmek gibi temel gıda ürünlerini seçip kasaya götüren ekipler, etiket fiyatı ile kasa fiyatlarını karşılaştırıp not aldı. Vatandaşların mağdur olmaması adına denetimde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması halinde ihtarda bulunulurken, zabıta ekiplerinin denetimlerini sıklaştıracağı bildirildi.

Öte yandan, ekipler tüm işletmelere fahiş fiyatlı ürün satmaları halinde uygulanacak ağır yaptırımlar hakkında bilgi verip, etiket ve gramaj hakkında da dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulundu.

Vatandaşa zarar verip, mağdur edilmesine yönelik her türlü haksızlığın karşısında olduklarını dile getiren Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Bu konuda çok hassas davranıyoruz. Özellikle haksızlığa fırsat verilmemesi yönünde çok sağlam çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımızın bizlere güveni çok önemli. Gerek fiyat artışı, gerekse diğer mağduriyetler konusunda yasalar çerçevesinde kimseye göz açtırmayacağımızın da bilinmesini isterim. Denetimlerimiz sıklaşacaktır. Devletimizin bu konudaki kararlı duruşuna, bizler de sahada ekip arkadaşlarımız ile destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Okumaya Devam Et

Trendler