Connect with us

Röportajlar

“TİCARET KORKAKLARI SEVMEZ”

Uzun yıllara dayanan dostluklarını iş ortaklığı ile devam ettirme kararı alan ve dostluklarının nişanesi olarak Mersin’de kurulan ilk holding olma özelliği taşıyan şirketlerine “Vefa Holding” ismini veren başarılı genç iş insanları Akif Yılmaz & Enis Kavvas başarı hikâyelerini ve gelecek hedeflerini Mersi okuyucuları için anlattı…

Published

on

Enis Kavvas kimdir?

1974 Hatay doğumluyum, aslen Hatay Samandağlıyım, Kocaeli Üniversitesi Otomotiv bölümü mezunuyum. Ortalama 40 yıldır ailem ile beraber Mersin’de ikamet etmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Akif Yılmaz kimdir?

1990 Ankara doğumluyum, aslen Kahramanmaraş Göksunluyum. Selçuk Üniversitesi İnşaat Bölümü mezunuyum. Ortalama 35 yıldır ailem ile beraber Mersin’de ikamet etmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Markanızın kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? Neden Vefa ismi?

Markamız 2012 yılında faaliyete geçmiştir daha öncesinde ikimizde farklı sektörlerde çalışmalarınızı sürdürüyorduk bazı konularda birbirimize çözüm ortaklığı yapıyorduk 2012 yılında vefa çatısı altında toplanıp beraber yürüme kararı aldık. 10 yıldır ortaklığın ilerisine geçmiş bir abi kardeşlik söz konusu aramızda, bu süre içerisinde birbirimize hep vefalı oluşumuz Vefa ismini manidar kıldı bizlere. Bu sebeple de Vefa ismi ile yolumuza devam ediyoruz.

Mersin’in ilk tescilli holdingi olduğunuzu söylemiştiniz, bu konuda bizlere biraz daha detay verebilir misiniz?

Markamızı 2012 yılında Vefa çatısı altında toplamak istediğimiz zamanlar Mersin’in bir Dünya kenti olduğu ve o standartlarda bir kent olduğu düşüncesindeydik. Hem kendi ticari ilerleyişimiz için hem de Mersin’de neden bir holding olmasın diyerek Ticaret Odası’na başvuru yaptık. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na başvuru yaptığınızda Mersin de ilk kurulan ve kurulacak holding olduğumuzu bu vesileyle öğrendik.

Markanız tarafından verilen hizmet alanlarından bahseder misiniz? Vefa Holding’in mevcut yatırımları ve gelecek hedefleri nelerdir?

Vefa Holding, Mersin sınırları içinde kurulan ilk holdingdir. Kamu müteahhitliği, yap-sat, 2.el araç alış satış, geri dönüşüm entegre tesisi, jeolojik zemin etüdü ve sondaj işlemleri ve ayakkabı çanta üzerine oluşan mağazaları ile yatırımlarına devam etmektedir. Gelecekte ki hedefimiz içlerinde bulunduğumuz sektörlerde, sektörlerin öncüsü olabilmektir. Bunun yanında yaptığımız işlerin üzerine koyarak daha fazla istihdam ve yatırım alanları oluşturmak için çalışacağız. Hedeflerimiz doğrultusunda Mersin’e daha güçlü, daha çalışkan bir Holding kazandıracağız. Bizim için durmadan çalışmak, istikrarlı yatırım ve inovatif düşünce sistemi her zaman yerini koruyacaktır. Ülkemize güçlü yatırımlar kazandıracağız.

Şu anda faaliyette olan işlerinizden biraz bahseder misiniz? Sektörlerinizin geleceği ve sizlerin sektörlere katacağınız değerler nelerdir?

Kamu müteahhitlik alanında şu an Mersin’in lokomotif firmalarından biriyiz 9 tane kamu kurum ve kuruluşları ile çalışmaktayız. Ayakkabı çanta mağazalarımızda bulunduğumuz şehirlerde kalitenin adreslerinden biri olarak gösterilmekteyiz. Yap-sat sektöründe önce insan güvenliği sloganı ile kalitemiz ile ön plandayız ve 4 şantiyemiz ile şu an faaliyetimizi sürdürmekteyiz. Otomotiv sektöründe müşterilerimize doğru kararlar aldırarak en iyiyi sunmaya çalışıyoruz. Jeolojik zemin etüdü ve sondaj işlemleri sektöründe uzman teknik personel kadromuzla ve makine parkurumuzla kamu kurum ve kuruşlara hizmet etmekteyiz. Palet sektöründe daha yeniyiz kendimizi geliştirmek ilk önceliğimiz.

İçinde bulunduğumuz sektörler aslında insanların kullanmak zorunda olduğu sektörler körelmesi ve bitmesi söz konusu olan sektörler değiller. Bizim amacımız yaptığımız inşaatlarda kaliteyi bir adım daha öne taşımak, araç alış satışlarımızda müşterilerimizi doğru yönlendirmek, geri dönüşümde ithalat ve ihracat boyutunda minimum 30 ülkeye ulaşmak. Ayakkabı çanta mağazalarımızın Türkiye’de her ilde en az 1 mağaza olması hedefidir.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellik nedir? Yakın bir süre içinde iki ödül aldınız bu sizlere neler hissettirdi?

İlk farkımız yola çıkış sloganımız “Ticaret Korkakları Sevmez” biz ticaret yapmaktan korkmuyoruz. Genç, dinamik, işinin bilincinde, işinin sorumluluklarının bilincinde ve güçlü bir ekibimiz var önümüze koyduğumuz hedeflerimiz var ve hedeflerimize ulaşana kadar çabalıyoruz asla pes etmiyoruz.

Öncelikle seçici komiteye tekrar çok teşekkür ederiz. Bizi bu kadar güzel ve anlamlı iki ödüle layık gördükleri için bu ödüller bize doğru bir yolda yürüdüğümüzü ve hedeflerimizden ilkelerimizden çalışma azmimizden vaz geçmememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatıp aynı zamanda daha çok çalışmamız gerektiği sorumluluğunu yükledi.

İş hayatında yeni başlayan gençlere önerileriniz nelerdir?

Bizler bu yola girdiğimizde tabiri caiz ise hiçbir şeyi olmayanlardandık ama korkmadık. Mücadele, azim, hırs ve çok çalışma ile zafere ulaştık. Ticaret korkakları sevmez, Kar ve zarar ticari hayatta kardeştir. O yüzden iş hayatına yeni girecek arkadaşlarımız öncelikle korkmasınlar ve mücadele, azim, hırs ve çok çalışmaktan kesinlikle vazgeçmesinler.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram

“KOLAYLAŞTIRMAYI İLKE EDİNDİK”

Türkiye’nin En İyi Bayisi seçilerek “Toyota Ichiban” ödülünün sahibi olan Boranlar Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı S.Serdar Akyurt, başarının sırrını MERSİ okuyucuları için anlattı.

Published

on

Toyota’nın Mersin yetkili satıcı ve servisi Boranlar Otomotiv, satış performansı ve müşteri deneyiminin yanı sıra dijitalleşme alanında sunduğu hizmetlerle adından söz ettiriyor. “Toyota Ichiban” ödülünü alarak başarısını Avrupa’da da kanıtlayan Boranlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı S.Serdar Akyurt, ‘zorlaştırmayacağız, kolaylaştıracağız’ ilkesine sadık kalarak geleceğe güvenle yürüdüklerini söyledi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Kayseri kökenli bir Mersinliyim. İlk, orta ve lise öğrenimimi TED Kayseri Koleji ‘inde yaptım. Gazi Üniversitesi İngilizce Bölümü mezunuyum.

Ticarete ilk adımlarımı Kayseri’de küçük yaşlardan itibaren dedemin başlatıp babamın devam ettirdiği iş yerinde uzunca yıllar bulunarak attım. 1990’dan itibaren, otomotiv sektöründe devam ediyorum.

“GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTIK”

Firmanızın kuruluş süreci, gelişimi ve bugünkü faaliyetleri ile ilgi bilgi verir misiniz?

Sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin de ilk otomotiv bayilerinden olan firmamız, 1971 yılında faaliyete başladı. 51 senelik onurlu bir geçmişin sorumluluğu ile bugün de hizmet vermeye devam ediyoruz.

1971 yılında Tofaş ve ilk ürünü Murat 124 ile başlayan otomotiv girişimimize, 2014 yılında Toyota’yı da ekleyerek, gücümüze güç kattık. Markalarımızın küresel vizyonuna olabildiğince uyum sağlayarak, geleceğe güvenle yürüyoruz.

Sektöre ilk girdiğimizde sadece bir yazıhanenin olması yeterli iken, zaman içerisinde gelişen ihtiyaçlar nedeniyle, iki Fiat ve bir Toyota olmak üzere üç plazada hizmet verir hale geldik.

Şu anda konusunda eğitimli ve deneyimli 110 personel ile Fiat Mersin, Fiat Tarsus ve Toyota Mersin plazalarımızda, yeni araç satışı, ikinci el araç satışı, satış sonrası hizmetler (Mekanik, Kaporta-Boya, Yedek parça) ile sigortacılık hizmetlerini sunuyoruz.

“HER ZAMAN İYİNİN DE İYİSİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Şirket olarak sektörde nasıl bir farklılık yaratıyorsunuz?

Kısa vadeli kazançlar yerine uzun vadeli ve sürdürülebilir bir şirket yaratabilmek için zamanın ruhunu, insanların beklentilerini anlamaya ve karşılamaya çalışarak hizmet üretiyoruz.

Temel değerimiz olan; “Zorlaştırmayacağız, kolaylaştıracağız” ilkesine daima sadık kaldık. Bu yüzden süreç ve uygulamalarımızı sürekli sorguluyor ve geliştiriyoruz. Daha iyisini yapma kararlılığımızın bizi geleceğe taşıyacağına inanıyoruz.

Birlik, beraberlik ve uyum içerisinde; doğru işleri, doğru zamanda ve doğru yapabilme kabiliyetini geliştiren şirketlerin etkin ve başarılı olacaklarına inanıyoruz.

Bugün doğru adımları atar ve işimizi hakkını vererek yaparsak, sadece müşterilerimize, çalışanlarımıza, paydaşlarımıza değil, Mersin’imize, Türkiye’mize de katkı ve değer yaratmış oluruz.

“KENDİMİZE ÖZGÜ BİR ŞİRKET KÜLTÜRÜ HEDEFLİYORUZ”

Firma olarak mevcut yatırımlarınız ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Mevcut tesislerimizi güncel ihtiyaçlara göre iyileştirirken, çevreci teknolojileri de bünyemize kazandırıyoruz. İlk etapta Toyota Mersin plazamıza GES (Güneş Enerji Sistemi) kurduk. Devamında tüm tesislerimizi bu standarda taşımak istiyoruz.

Ayrıca Fiat Tarsus plazamızı güncel konsept kapsamında tepeden tırnağa yeniliyoruz. Kısa süre içerisinde tamamlayacağız.

Geleceğe ulaşabilmek ve sürdürülebilirliğimizi sağlamak için yatırımlarımızı, nitelikli insan yetiştirmek ve dijital teknolojimizi geliştirmek üstüne yapıyoruz.

Otomotiv sektöründe nitelikli insan ihtiyacı had safhada. Özellikle teknik birimler için eleman bulunurluğunda sorun yaşanıyor. Geleneksel çıraklık-kalfalık-ustalık sistemi oldukça zayıflamış durumda. Bu sorunu aşmak için Teknik okullarla yaptığımız işbirlikleri sayesinde gençlere işbaşı eğitimi verirken, gelecekte ihtiyacımız olan personeli de kendi şirket kültürümüz içinde yetiştiriyoruz. Satış ve idari birimler için de aynı mantıkla hareket ediyoruz.

Uzun yıllardır kendi yazılımlarımıza yatırım yaparken, dijitalleşmenin önem kazanmasıyla, bu alandaki faaliyetlerimizi yönetebilmek için uzmanlar istihdam etmeye başladık. Mevcut sabit tesislerle sınırlı kalmayıp, dijital platformlarda da tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara ulaşmak için yeni uygulamaları devreye alıyoruz. Bu alanda fark yaratmak ve sektör öncüsü olmak istiyoruz.

Nitekim bu konularda yaptığımız işler ve geliştirdiğimiz projelerle uluslararası düzeyde başarılar elde etmeye başladık ve bunu daha ileri aşamalara taşıyacağız.

“DEĞİŞİMİ KUCAKLAMAYA HAZIRLANIYORUZ”

Otomotiv sektörünüzün geleceğini ve şirketinizin bu gelecekteki yerini nasıl görüyorsunuz?

Değişimin en hızlı yaşandığı sektörlerin başında otomotiv geliyor. Özellikle karbon emisyonlarını dikkate alan ürünlere yönelim ve teknoloji çok hızlı gelişiyor. Tüm dünyada Hibrit ve Elektrikli araçların pazar payı, hızla artmaya devam ediyor.

Bunun yanında Mobilite kavramı da artık sektörümüzün temel yapı taşlarından birisi haline geldi. Teknoloji geliştikçe insanların yaşam tarzları da değişiyor. Satın alınan ürün ve hizmetlerin hayatı kolaylaştıracak çözümler içermesi bekleniyor. Otomotiv üreticileri de, güvenli ve otonom hareket özgürlüğü beklentisini karşılamak için mobilite yatırımlarını artırıyor.

Temsil ettiğimiz markaların bu alanlardaki girişim ve gelişimleri, bizi gelecek açısından umutlandırıyor.

Bunun yanında alışılmış satış hizmetleri de hızla dijitalleşme eğiliminde. Satış sonrası hizmetler, geleneksel konumunu uzun vadede de sürdürme eğiliminde. Biz Boranlar Otomotiv olarak, tüm birimlerimizle bu değişimi kucaklamaya hazırız. Ülkemize, markalarımıza ve kendimize duyduğumuz güven sayesinde, gelecekte de sektörümüzün önemli bir oyuncusu olmayı hedefliyoruz.

“YAŞADIĞIMIZ ÇEVREYE DUYARSIZ OLAMAYIZ”

Sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

51 yıllık bir şirket olmanın getirdiği olgunlukla, elbette yöremizdeki sorun ve ihtiyaçlara duyarsız kalmamız söz konusu olamaz. Kuruluşumuzdan bu yana, özellikle eğitim ve sağlık alanında birçok gelişim ve destek projesinin içerisinde etkin olarak yer aldık. Bunları sıralamak röportaj sınırlarını aşacaktır. Ayrıca bu tür çalışmaların sessizce yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz.

“HİÇ BİR EMEK KARŞILIKSIZ KALMAZ”

Türkiye’nin En iyi Toyota Bayisi (Ichiban) ve Dijitalleşme kategorisinde Avrupa’nın En İyisi (Going Beyond) ödülüne layık görüldünüz. Bu ödüllerin içeriği nedir? Başarınızın sırrı nedir?

51 yıllık geçmişiz boyunca, ulusal alanda birçok farklı konuda başarı ödülleri almıştık. Ancak bu kez, çabalarımızın Avrupa çapında değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesinden büyük gurur duyduk. Bu yıl Toyota Avrupa tarafından iki konuda ödüllendirildik.

ICHIBAN

EN İYİ BAYİ ÖDÜLÜ

Ödüllere adını veren ve Japonca ‘Birinci’ anlamına gelen “Ichiban”, Toyota’nın müşteri memnuniyeti sloganı olan ve “Önce Müşteri” anlamına gelen Japonca “Okyakusama Ichiban” cümlesinden alınmış.

En başarılı bayiler, sadece satış performansı ve müşteri deneyimi üzerinden değil, aynı zamanda bunun da ötesine geçerek farklı kriterlerde başarı göstererek bu ödülü kazanıyorlar. Kriterler arasında sürdürülebilirlik, mobilite hizmetleri ve topluma katkı gibi başlıklar da dikkate alınıyor.

Avrupa Toyota Bayi ağından 2 bin 500’ün üzerinde katılımcının yarıştığı ödüllerde, yetkili satıcılar “Şehrin En İyi Bayisi” olma hedefiyle farklı yaklaşımlar sergileyerek öne çıkmaya çalışıyorlar. Her ülke, kendi içindeki en iyi bayiyi seçiyor. Sadece 47 bayi “Ichiban” ölülünü alıyor. Toyota Plaza Boranlar olarak, Türkiye’nin En İyi Bayisi seçilerek bu ödüle hak kazandık.

Ichiban ödülleri organizasyonu, G7 zirvesinin de düzenlendiği Alman Alpleri’ndeki özel bir kale olan Schloss Elmau’da düzenlendi. Ödülümüzü, Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Matt Harrison’ın elinden aldık.

Ödülün ötesinde; Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Matt Harrison’un takdiri bizim için çok değerli oldu.

“Sizler, en iyinin de iyisisiniz! Müşteri beklentilerini aşma, unutulmaz bir müşteri deneyimi yaşatma ve değişen pazar koşullarına işinizi hızla adapte etme konusunda rol model oldunuz.”

Bu şekilde takdir edilmek, Boranlar Otomotiv ailesine büyük sorumluluk yüklediği gibi gelecekte atacağımız adımlar için bize güç de verdi.

GOING BEYOND ÖDÜLÜ

Avrupa çapında seçilen En İyi 47 bayiden sadece altısının, altı ayrı kategoride ortaya koyduğu başarılı proje çalışmaları, “Going Beyond Ödülü” ile onurlandırılıyor. Zamanın ötesinde şeklinde Türkçeleştirebileceğimiz bu ödüller En İyilerin, En İyisi ödülü olarak da ifade ediliyor.

Going Beyond Ödülü; müşteri deneyimi, dijitalleşme, çalışan deneyimi, sosyal ve çevresel duyarlılık, operasyonel etkinlik ve kullanılmış araç (ikinci el) kategorilerinde veriliyor. Ne mutlu ki, Dijitalleşme kategorisinde geliştirdiğimiz projemizle, bu ödüle de layık görüldük.

Bu ödülümüzü de, Toyota Avrupa Satış ve Pazarlama Başkanı Didier Gambart’ın elinden aldık. Ödül töreninin ardından Dijitalleşme projemiz hakkında Didier Gambart ile yaklaşık 45 dakikalık karşılıklı bir görüşme yaptık. Bu görüşmede, projemizin içeriği ile ilgili detaylı soruları yanıtladığımız gibi gelecekte yapabileceklerimiz hakkında da çok değerli ipuçları elde ettik.

“İchiban” ödülünün üstüne “Going Beyond” ödülünü de almamız, başarılarımızın tesadüf olmadığının önemli bir göstergesidir diye düşünüyoruz. Bu sonuçların elde edilebilmesinin anahtarlarını, röportajımızın önceki kısımlarında bulabilirsiniz.

“BİLEREK, ÖĞRENEREK, SEVEREK YAPILAN DOĞRU İŞLER BAŞARIYI GETİRİR”

Genç girişimcilere önerileriniz nedir?

‘’Güvenilir olmak zenginliktir, güvenilir olmak kazanç yollarını açar…’’ felsefesine sadık kaldıkları ve kendi yeteneklerine uygun ve sevdikleri işi yaptıkları zaman, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Aileden gelen mesleklerini devam ettiren ve üzerine zamanın ruhuna uygun çözümler ekleyen genç nesillerin, sürekli başarılı olduklarını gözlemliyoruz. Yani; atadan gelen ve ailenin geçimini yıllarca temin ettikleri gelir kaynaklarına önce sahip çıkmalarını sonra da üzerine sabırla kendi emek ve yüreklerini koymalarını tavsiye ederim…

Kim daha çok biliyor,

Kim daha çok düşünüyor,

Kim daha çok ileriyi görüyorsa,

O kazanır.

Ama şans da lazım.

İşte hayat budur…

Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok değerli bir deyişi ile sözlerimi tamamlamak istiyorum:

“Çalışmadan, öğrenmeden, üretmeden rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Okumaya Devam Et

Instagram

“MAKYAJDA ÇALIŞMA TARZIMIZ TAMAMEN KİŞİYE ÖZEL BİR ÇALIŞMA”

‘Doğal güzellik’ vizyonu ile yaptığı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Hatice Nur Make-Up Studio markasının kurucusu Hatice Nur, makyaj sanatının sırlarını MERSİ okurlarına anlattı…

Published

on

Makyaj konusunda aldığı eğitimlerle kendisini sürekli geliştiren, her zaman kişinin ten rengine ve yüz yapısına en uygun tarzı arayan Hatice Nur, işini büyük bir aşkla yapan bir Make-Up sanatçısı. Kadınları daha genç ve doğal göstermek adına en doğru yöntemleri kullanarak, çarpıcı güzelliği onlara sunan Hatice Nur, Ukraynalı makyaj sanatçısı Anna Maksymen’den aldığı eğitimlerle donanımlı ve eğitimli bir Make-Up artist olmanın detaylarını, iyi bir makyajın sırrını ve kadınları makyajla gençleştirmeyi nasıl başardığını Mersi okurları için konuştuk.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Sektöre 16 yıl önce Konya da başladım. Ardından evliliğim ile birlikte 6 yıl önce Mersin’e yerleştim ve 6 yıldır da Mersin’de aralıksız olarak çalışmaya devam etmekteyim. Şu an ise bu sektörde 16 yıl boyunca edindiğim bütün tecrübelerim ile yarattığımız Hatice Nur Make-Up Studio markamızla, Mersin’in güzel kadınlarına yeni yerimizde hizmet sunmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Makyaj sanatçısı olmaya nasıl karar verdiniz?

Sektörde başladığım ilk andan itibaren makyaj sanatına olan özel ilgimi keşfetmem ile bu alanda devam etmem gerektiğine karar verdim.

Bu sanatın inceliklerine ve detaylarına daha fazla hâkim olmam gerektiğini düşünerek 2012 yılında Ukraynalı makyaj sanatçısı Anna Maksymen ile eğitim ve gelişim serüvenim başladı. Akabinde profesyonel makyaj hayatım başlayarak bugün dahi yeni trendleri takip edebilmek adına mesleki gelişimim devam etmektedir. Makyaj sanatı hiç durmayan bir yenilenme dinamiğine ve değişken trendlere sahip olduğu için biz makyaj sanatçılarının bu dinamiğe ayak uydurmamız ve trendleri yakalamamız gerekiyor.

Hatice hanım, sizi makyaj konusundaki uzmanlığınız ile tanıdık. Salonunuzda ki bunun yanı sıra birçok güzellik ve bakım uygulamasını da gerçekleştiriyorsunuz bu uygulamalardan da bahsedebilir misiniz?

Hatice Nur Make-up Studio olarak servis verdiğimiz işlemlerden yoğun talep görenler; profesyonel makyaj, microblading kaş tasarımı, ipek kirpik, kaş dizaynı, kirpik botoksu, kaş laminasyonu ve manikür-pedikür işlemlerimizdir.

Bu arada güzel gelinlerimizi de atlamayalım. Gelinlerimizi bu özel günlerinde saç tasarım ve profesyonel makyaj alanlarında da yalnız bırakmıyoruz. Özel saç tasarım ekibimiz ve ben, gelinlerimizin bu mutlu günlerini sorunsuz ve keyifle geçirmeleri için elimizden geleni büyük bir zevkle yapıyoruz.

Yaptığınız uygulamalarda sizi farklı kılan özellikler nelerdir?

Makyajda çalışma tarzımız tamamen kişiye özel bir çalışma. Kişiye özelden kast ettiğimiz herkesin yüz hatları birbirinden farklı, ten pigmentleri, ten dokuları birbirinden farklı ve en önemlisi ifadeleri ve istekleri farklı.

Çalışmaya başlamadan önce yapılması gereken en önemli aşama öncelikle kişinin beklentisini anlayabilmek bununla birlikte istediği tarzın kendi ten ve yüz hatlarıyla uyum oranını doğru analiz ederek danışanı doğru yönlendirebilmek. Sonrasında mutluluk kaçınılmaz 🙂

En sık yapılan makyaj hataları nelerdir?

Günümüzde meslektaşlarımızın yaptıkları en büyük hata danışanlarının istek ve beklentilerini anlayamadan direkt kafalarında ki hazır olan çalışmayı her yüzde aynı şekilde uygulamaya çalışmaları.

Bunun yanında uygulama anlamındaki eksiklikler ten makyajında çok fazla koyu fondöten kullanılması, abartılı highlighter kullanımı ve ruj kalemi ile ruj renklerinin uyumsuz kullanımı.

Aslına bakarsanız makyajdaki olumsuz durum, ifadelerimizin öncüsü ve belirleyicisi olan kaşlarımız içinde geçerli. Maalesef artık karşılaştığımız insanlarda neredeyse bütün kaşlar aynı gibi olmaya başladı. Dolayısıyla herkesin ifadeleri birbirinin aynısı gibi, oysaki bakışlarımıza anlam katan en büyük belirleyici olan kaşlarımızın da kendi ifademize uyumlu, natürel bir microblading çalışmasıyla kişinin beklentisini de temel alacak şekilde doğal çalışılması ve kendimizi yansıtması gerekiyor.

Düğün makyajı konusundaki önerileriniz neler?

Yüz hatlarının daha ön plana çıkaran, ancak bambaşka biri gibi olmadan, kendilerini yansıtacak en doğal ve en güzel hali olmalı. 2022 gelin makyaj trendlerimizde natürel makyajlar hâkim. Şeftali tonları, bakır tonları, pastel tonları olmak üzere doğal geçişlerle bütünleştirmeyi tavsiye ediyoruz.

Tabi ki en önemlisi makyaj öncesi cilt hazırlığı çok önemli. Gelin makyajı öncesi mutlaka peeling yapılması, cilt tipine uygun nemlendirici ve primer kullanılmalıdır. Elbette gelin adaylarının bu süreçte bol bol su tüketmeleri çok önemlidir. Cilt ne kadar temiz olursa makyajımız da bir o kadar sağlıklı ocaktır.

Okumaya Devam Et

Instagram

“SEKTÖRDE İSTENİLEN HEDEFLERE ULAŞTIK”

Pandemi döneminden sonra lojistik sektöründe kartlar yeniden dağıtıldı. Mersin’den Avrupa’ya hizmet sunan Musa Özkan Lojistik’in Yönetim Kurulu Başkanı Faysal Özkan,  lojistik sektörünün bugünü ve geleceğini MERSİ okuyucuları için değerlendirdi.

Published

on

Ülkemizin en önemli ve en işlek uluslararası limanına sahip, ulaşım olanağı ve gelişmiş serbest bölge faaliyetlerini barındıran Mersin, lojistik gücüyle Türkiye’yi dünyaya açıyor. Türkiye’de lojistik sektörünün henüz çok genç bir sektör olduğunu dile getiren Musa Özkan Lojistik’in Yönetim Kurulu Başkanı Faysal Özkan, firmalarının sektörde istenilen hedeflere ulaşmış ve kurumsallık yönünde ilerleyen bir firma olduğunu dile getirdi.

Kendinizden ve firmanızın kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

1989 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde doğdum.  Nusaybin Lisesi’nden mezun oldum. 2014 yılında Mersin’e yerleşme kararı aldım. Daha sonra Mersin’de Musa Özkan Lojistik’i kurduk. Firmamızı kurduktan sonra kendi bünyemizde her geçen gün büyüdük. Şuan Avrupa’nın her yerine ithalat ve ihracat olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

“MERSİN, ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK MERKEZİ”

Yatırımlarınızı Mersin’de yapmanızdaki en büyük etken nedir?

Mersin coğrafi konumu, kapasitesi ve geniş hinterlandının yanı sıra yurt içi ve yurt dışına olan çok yönlü bağlantı kolaylığının sağladığı avantajlarla yalnız Türkiye’de değil aynı zamanda Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de en önemli lojistik merkezi konumundadır. Öte yandan Mersin’in sahip olduğu liman alanı, işçi sayısı, gemi kabul kapasitesi, konteyner stoklama kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük limanına sahip bir kent.

Musa Özkan Lojistik şu anda sektörde nerede?

Musa Özkan Lojistik, sektöründe istenilen hedeflere ulaşmış ve kurumsallık yönünde ilerleyen bir firmadır. Mersin’de lojistik denildiğinde akla ilk gelen firmalardan biri olmanın gururunu fazlasıyla yaşıyoruz. Amacımız işimize duyduğumuz saygı ve insanlara verdiğimiz güven ile işimizi aynı özveriyle devam ettirmektir.

“İSTENİLEN ZAMANDA VE YERDE HİZMET VERMEKTEYİZ”

Musa Özkan Lojistik olarak sektörde nasıl bir farklılık yaratıyorsunuz?

Sektördeki en büyük farkımız sunduğumuz kaliteli hizmet anlayışıdır. Sektördeki rekabet koşullarında farkımızı yaratarak son model araçlarımızla ve güçlü kadromuz ile birlikte istenilen zamanda istenilen her yerde hizmet vermekteyiz. Musa Özkan Lojistik rekabet koşullarında ve sektörde oluşabilecek risklere karşı her zaman güçlü bir yapıda olmuştur ve olumsuz etkenleri sıfıra indirgemeyi başarmıştır.

Lojistik sektörünün bugünü ve geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Tüm dünyada tedarik zincirinin kırıldığı lojistik sektöründe kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı. Son yıllarda tedarik zincirinde Uzakdoğu yerine Türkiye’nin tercih edilmesi lojistik sektöründe önemli fırsatlar yarattı. Dolayısıyla ülkemizde lojistik sektörü son yıllarda gelişme gösteren genç bir sektördür.  Musa Özkan Lojistik firması olarak sektöre sunmuş olduğumuz en büyük katkı örnek bir firma olabilmemizdir.

“PANDEMİDE LOJİSTİKÇİLER ÖNEMLİ BİR ROLDE YER ALDI”

Dünyayı etkisi altına alan ve etkisini hala derinden hissettiğimiz koronavirüs salgınının sektöre etkilerini değerlendirir misiniz?

Pandemi krizinde tüm sektörler gibi lojistik sektörü de oldukça etkilendi. Yalnız lojistik öyle bir sektör ki büyük sorunlar dahi olsa devam etmesi gereken bir iş alanı.

Sektör, başta tıbbi malzeme ve ilaçlar olmak üzere salgından olumsuz etkilense de, ihtiyaç duyulan ürünlerin nihai tüketiciye ulaştırılması noktasında önemli rolde lojistikçiler yer aldı.

Uygulanan kısıtlamalar ile tüketim davranışlarının değiştiği, dijitalleşmenin çok hızlı gelişim gösterdiği ve bu değişime uygun yeni iş modellerinin hayata geçirilmeye başlandığı bu süreçte, lojistik sektörünün tüm paydaşları esnek çözümler üretmeye çalışarak hizmet vermeye başladı.

Okumaya Devam Et

Trendler