Connect with us

Aktualite

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ OLACAK

Mersin’de üç ayrı bölüm halinde hayata geçirilecek Mersin Millet Bahçesi Projesinde sona gelindi. 140 bin metrekarenin üzerinde bir alanı kapsayan Mersin Millet Bahçesinin toplam bedeli 100 milyon TL’yi aşacak.

Published

on

Mersin’de üç ayrı bölüm halinde hayata geçirilecek Mersin Millet Bahçesi Projesinde sona gelindi. 140 bin metrekarenin üzerinde bir alanı kapsayan Mersin Millet Bahçesinin toplam bedeli 100 milyon TL’yi aşacak.

TOKİ tarafından inşa edilen Millet Bahçesinde peyzaj ve çimlendirme çalışmaları başlarken, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Burası, Türkiye’deki en büyük millet bahçelerinden biri olacak” dedi.

Yapımına bir yıl önce başlanan Mersin Millet Bahçesinde hummalı çalışma devam ediyor. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yıkılarak yapımına başlanan Millet Bahçesine, eski aquapark alanı ve OYAK’a ait kışla da eklendi.

Müftü Deresi üzerinden kışla ile birinci etabı birbirine bağlayacak köprünün yapımına da başlandı. 45 bin metrekareden oluşan birinci etapta 25 bin metrekare çim alanı, 10 bin metrekare tematik bahçe alanı yer alıyor. Bin 100 adet ağacın dikildiği birinci etabın yüzde 90’ı tamamlanırken, bu ay sonunda halın hizmetine açılması için çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Eski aquparkın bulunduğu sahil kesiminde yer alan ikinci etap ise 72 bin metrekare. 28 bin metrekare çim alanı ve 4 bin metrekare tematik bahçeden oluşan bu bölüm de bin 200 adet ağaçla yeşillendirildi.

Millet Bahçesinin bu bölümünün yüzde 80’i tamamlanırken, aralık ayı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Kışla alanı ile ilgili süreç ise halen devam ediyor.
TOKİ tarafından yapılan Millet Bahçesinin ortasından geçen Müftü Deresindeki ıslah çalışmaları devam ediyor.

“İki bölüm yaklaşık 1,5 ay içinde bitecek”

Merkez Yenişehir ve Akdeniz ilçelerinde 3 ayrı bölümden oluşacak Millet Bahçesinde İHA muhabirine son durumla ilgili açıklama yapan Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Millet Bahçesinin bu yıl sonuna kadar bitirileceğini söyledi. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumunun bulunduğu alanın 45 bin metrekare olduğunu ve yüzde 90’ının tamamlandığını belirten Gültak,

“Aquapark da yüzde 80 civarında tamamlandı ve 72 bin metrekare. Kışla da 30 bin metrekare. Toplamda 140 bin metrekarenin üzerinde bir Millet Bahçemiz var. Bu iki bölüm 1-1,5 ay içinde bitecek. Kışla bölümünün ise bir yıl civarında süreceğini düşünüyorum. Çünkü içinde Abdülhamit Han’dan kalma bir karakol var. Bu karakolun izinleri çıkacak, Anıtlar Kurulundan gerekli izinler alındıktan ve projeler yapıldıktan sonra oraya Turizm İl Müdürlüğünü taşıyacağız. Ayrıca oraya bir gençlik merkezi yapacağız ve kışlamızı da eski haliyle korumuş olacağız” diye konuştu.

“Mersin’in marka değeri”

Bugün artık her tarafın yeşillendirildiğini, peyzaj çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ve şu an çimlendirme çalışmalarının yapıldığını anlatan Başkan Gültak, Millet Bahçesinde kafeteryalar, restoran, mescit, çocuk oyun alanları, sanatsal faaliyetlerin yapılacağı etkinlik alanı, tuvaletler, otopark, plaj ve soyunma odaları yer alacağını dile getirdi.

Gültak, “Mersin’in marka değeri olan bir yerdeyiz. Mersin’e gerçekten değer katacak bir alandayız. En fazla iki ay içinde bunların hepsini bitirip Mersin’e kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Stadyumun olduğu alanın bahçenin ana akslarından biri olduğunu kaydeden Gültak, Müftü Deresinin üzerinde 50 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde bir yaya köprüsünün de yapılmaya başlandığını söyledi.

Bu köprüden direk kışlaya geçileceğini, İnönü Bulvarının karşı tarafında sahilde ise aquaparkın yer aldığını anlatan Gültak, “Bir aile geldiğinde burayı bir günde gezmesi mümkün değil. Şehir hava aldı ilk kez, şehre bir yeşil alan kazandırıldı. Büyük bir kapasite bu 140 dönüm. Dolayısıyla şehrin marka değeri artıyor. İnsanların nefes alacakları, rahatlayacakları, streslerini atacakları, torunlarını, çocuklarını oynatacakları bir alanı Akdeniz’e TOKİ ile birlikte kazandırmış olduk” şeklinde konuştu.

“Türkiye’deki en büyük millet bahçelerinden bir tanesi”

Değir millet bahçelerinde genel olarak projelerin birbirine benzediğini dile getiren Gültak,

“Ama bunun gibi büyük bir millet bahçesi yok. Mersin Millet Bahçesi, Türkiye’deki en büyük millet bahçelerinden bir tanesi. Özelliği o. Bu şekilde üç bölümden oluşan bir millet bahçesi Türkiye’de yok. Burada farklılıklar var. öyle bir kombine yaptık ki, üç tane yerin bölüm bölüm bu şekilde millet bahçesi olması Türkiye’de ender rastlanan millet bahçelerinden bir tanesi” dedi.

Müftü Deresinde de ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirten Gültak,

“Müftü Deresi buranın gerdanı. Eskiden çok kötü duruyordu. “İki etabın içerisinde kötü duran bir dere bütün bu güzellikleri ortadan kaldırır’ dedik. O yüzden biz orayı DSİ ile birlikte revize ediyoruz. Çok güzel bir görüntü oluyor. Eski halinden eser kalmıyor. İki millet bahçesini birleştiren bir gerdan gibi, çok güzel bir kolye gibi deremiz de ıslah edilecek” ifadelerini kullandı.

Millet Bahçesinin yapım bedeli ile ilgili de bilgi veren Gültak, şunları söyledi:

“Buranın ihale bedeli 40 milyon TL’nin üzerinde. Fakat kışla daha önce OYAK arazisiydi. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un uygulamasıyla OYAK ile görüşüldü ve OYAK’a yaklaşık 44 milyon lira civarında başka bir yerden de takas yapıldı. Buranın yüzde 10 artışlarının da kullanıldığını biliyorum. Dolayısıyla 100 milyon TL’nin biraz üzerinde bir bedelle burası bitmiş oluyor. Mersin her şeye layık.”

Gültak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a da katkıları için teşekkür etti.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

KARGO İLE ESRAR TİCARETİNE ŞOK BASKIN: 8 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Mersin’de kargoyla gelen uyuşturucu maddeyi alıp, sokak satıcılarına ulaştıran şahıslar suç üstü yakalandı, operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.

Published

on

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde kargo ile kentte uyuşturucu madde gönderileceğinin bilgisine ulaştı. Bunun üzerine belirlenen kargo firması önünde önlem alan ekipler, uyuşturucu bulunan paketleri alan F.Ç. ile Ş.M. isimli şüphelileri suç üstü yakaladı. Kargo paketlerinde yapılan arama da 9 kilo 550 gram esrar bulunurken, operasyon soruşturma genişletildi. Operasyonun devamında ise iki şüpheli ile bağlantılı satıcı olduğu değerlendirilen H.G., M.G., U.H., E.Y.K., Y.E.N. ve TB. tespit edilip, gözaltına alındı. Şahısların adreslerinde yapılan arama da ise 42 gram esrar, 40 gram eroin, 385 gram bonzai, 6 gram metamfetamin, 1 hasas terazi, 3 ruhsatsız tabanca ile 27 fişek ve uyuşturucu ticaretinden kazanılan 7 bin 550 lira para ele geçirildi. Operasyonda uyuşturucu madde kullanan 20 şahısla ilgilide yasal işlem yapılırken, gözaltında olan 8 şüpheli ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Mersin’de kargoyla gelen uyuşturucu maddeyi alıp, sokak satıcılarına ulaştıran şahıslar suç üstü yakalandı, operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı.

  2 ŞÜPHELİNİN YAKALANMA ANI KAMERA

Öte yandan, 2 şüpheli şahsın, kargoya gelerek uyuşturucu bulunan paketleri alma anları ile polislerin gözaltına alması güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Görüntülere göre, kargo şirketine ayrı ayrı gelen şüpheliler, sakin bir şekilde kargolarını alıyorlar. İşlemlerinin ardından bölgeden ayrılmak isteyen şahıslar, önlem alan polisler tarafından şok operasyonla gözaltına alınıyor.

Okumaya Devam Et

Aktualite

MİLLET İTTİFAKINDA MERSİN ÇATLAĞI DERİNLEŞİYOR KOCAMAZ’DAN SEÇER’E ÇOK SERT SÖZLER!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kasım ayı meclis toplantısında Burhanettin Kocamaz dönemine yönelik eleştirilerinin ardından Kocamaz’dan Vahap Seçer’e çok sert yanıt geldi.

Published

on

Vahap Seçer’in Kocamaz döneminde yapılan borçlanmayı gündeme getirdiği konuşmasının sonunda “kimse ortalığa dökülüp ‘en kahraman belediye başkanıyım’ pozlarında dolaşmasın” sözlerine Burhanettin Kocamaz çok sert yanıt verdi.

Burhanettin Kocamaz, sosyal medya hesaplarından paylaştığı zehir zemberek mesajda Belediyeye Kandil iltisaklı, gazeteci kılıklı danışmanlar atandığını ve Belediyede görev verilen bazı kişilerin isimleri bölücü örgütle birlikte anıldığını belirterek Seçer’in uzman bir psikologdan destek alması gerektiğini söyledi.

CHP’li Seçer ile İYİ partili Kocamaz’ın arasındaki bu tartışmanın Millet ittifakında Mersin çatlağının giderek derinleştiği gözler önüne serilirken, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konu ile alakalı nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.

İşte Kocamaz’ın o paylaşımı:

BELEDİYECİLİK CİDDİYET İSTER!

Adam! Beceriksizliklerini örtbas etmek, Mersin’e, Mersin Halkına ve çevreye verdiği zararlara kılıf bulmak için ne yapacağını şaşırmış durumda!

Her fırsatta bize sallıyor!

Bunu da herkes görüyor!

Çünkü, artık mızrak çuvala sığmıyor!

Göreve geldiği gün ağzına aldığı sakızı hiç bıkıp usanmadan çiğnemeye devam ediyor!

Beyefendinin ağzındaki o borç sakızı artık koktu!

Çürüdü!

Ama hala anlamıyor!

Çiğnemeye devam ediyor!

Mersin halkı artık senden hizmet bekliyor!

“Borç devraldım” diyerek bu işin içinden sıyrılamazsın!

Bizde, bizden önceki yönetimden, kapanan beldelerden, Özel İdareden ve hizmet olarak Büyükşehir Belediyesine devrolunan konularda İlçe Belediyelerinden borç devraldık.

Devraldığımız borçlar konusunda bir kez açıklama yaptık, bir daha da ağzımıza almadık!

Beyefendi, bir kere şunu unutma!

Gelişmekte olan Ülkelerde Belediyenin yapması gereken hizmetler henüz tamamlanmadığı ve bütçeleri bu hizmetleri yapmaya yeterli olmadığı için mutlaka borçlanma ihtiyacı doğar!

Siz bir problemi çözmek istiyorsanız ve bütçeniz yeterli değilse borçlanmak zorundasınız!

Bu da gayet normaldir!

Üstelik biz, sizin gibi hazır bir Belediyede göreve gelmedik!

Biz kurucu Belediye Başkanlığını üstlendik.

Şu anda ve hala tüm kayıtlar sizin elinizde!

Borçlanarak Neler yapılmış?

Nereye neler harcanmış?

Bir zahmet, zaman ayırıp incelerseniz görürsünüz!

Önemli olan borçlanmak değil, o kaynakların heba edilip edilmediği!

Boşa harcanıp harcanmadığı!

Yüksek faizle borçlanılmış diyerek olayı saptıramazsınız!

Bir zahmet, borçlanılan dönemde Banka faizleri kaçmış inceleyin!

O dönem ihtiyaç yok muşta, biz mi keyfi borçlanmışız!

Ayrıca ne kadar borçlanmışız?

Bunları anlatırken öyle bir algı oluşturmaya çalışıyorsunuz ki, sanki borçların tamamı yüksek faizli imiş gibi!

Beyefendi!

Şunu unutmayın ki, Belediyecilik ciddi iştir!

Bu iş lay lay lomla olmaz!

Bu iş hafife alınmaya gelmez!

Bu iş hava olsun diye yapılmaz!

Siz de Laf çok ancak icraat yok!

Hizmete gelince, göz boyamaya yönelik birkaç dokunuş dışında dişe dokunur yapılan herhangi bir hizmette yok!

Mersin’in Belediyecilik konusunda yılları heba ediliyor!

Yazık!

Hem de çok yazık!

Hiç utanmadan, sıkılmadan her yere yazıyorsunuz!

“Kafalar değişince çok şey değişti” diyerek!

Evet, haklısınız!

Doğru söylüyorsunuz!

Kafalar değişince Belediye ile ilgili dedikodular arttı!

Kafalar değişince, çevre duyarlığı azaldı, sahilde sembol haline gelmiş güzelim kauçuk ağacına suikast yapıldı!

Kafalar değişince Gazeteler basıldı,

Gazeteciler tartaklandı,

Kafalar değişince Belediyeye Kandil iltisaklı, gazeteci kılıklı danışmanlar atandı!

Kafalar değişince Belediyede görev verilen bazı kişilerin isimleri bölücü örgütle birlikte anıldı!

Kafalar değişince, Çöpten Elektrik Enerjisi elde edilmesine yönelik olarak bizim dönemde hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’ye örnek olan tesisler, sanki kendileri yapmış gibi emek hırsızlığı yapılarak reklam edildi!

Kafalar değişince, dana önce namus şeref sözü verilmesine rağmen, ekmeğinin peşinde koşan gariban köylü çocukları türlü bahanelerle ve tazminatsız bir şekilde işinden edildi, Belediye zarara uğratıldı!

Üstelik bu da marifet sayıldı!

Bu tür konuları daha da çoğaltabiliriz!

Neredeeen, nereye!

Belediye bugün neler ve kimlerle anılıyor?

Beyefendi!

Daha önce zaten Dağın Meclisteki temsilcilerinin sayesinde seçim kazandığını Anamur’da alenen ilan etmişti!

Bugün yaşananlar ve resmî makamlarca yapılan açıklamalar, olayın boyutunu, bir ihtiras uğruna verilen tavizleri ve Mersin’e ödetilen bedellerin neler olduğunu açık seçik ortaya koyuyor!

Mersin bu tür olumsuzluklarla anılmayı hak etmiyor!

Değer miydi Beyefendi?

Değer miydi?

Sırf kibrini, şahsi kaprislerini, ihtiraslarını tatmin etmek için, her boş bulduğun yere iki tantuni bir ayran karşılığında çizdirip, Meclis kararı bile almadan bu şehre dayattığın ne idüğü belirsiz amblemle birlikte ismini yazdırarak ve bunuda Mersin Halkına hizmet diye yutturmak istemene değer miydi?

Mersin, geçmişte yaşanan bazı olumsuzlukların bıraktığı izleri hala tam olarak silememiş ve üzerinden atamamışken, Mersin’e yeniden bizim bir türlü anlam veremediğimiz bu olumsuzlukları yaşatmanın sizce gerekçesi neydi?

Her neyse!

İnşaallah, geriye kalan 16 ayda birazcık silkinip, kendinize gelir ve Mersin Halkının sizi Mersin’e hizmet edesiniz diye seçtiğinin farkına varır ve kalan süreyi en iyi şekilde değerlendirirsiniz.

Siz daha bu dönem Mersin Halkına borcunuzu ödemeden, bir sonraki dönemin telaşına düşmüşsünüz!

Bilmiyorum, Meclis toplantıları ile ilgili kayıtları sonradan inceleme fırsatı bulabiliyor musunuz?

Şayet izlemiyorsanız, O toplantılardaki görüntülerinizi incelemenizde fayda var!

Meclis toplantılarındaki asabi tutumunuz, İhtiraslarınız, Halkın beklentilerine cevap veremiyor ve hizmet üretemiyor olmanız sizi panikletiyor!

Yine gelecek seçime yönelik telaşınız hem size, hem de bu şehre zarar veriyor!

Bence bunun ayıbı gayıbı yok!

Bu konularda uzman bir psikologdan destek almanızda fayda var!

Benden söylemesi!

Okumaya Devam Et

Aktualite

IRAK’TA BİR BANKAYI 19 MİLYON DOLAR DOLANDIRAN ŞÜPHELİLER MERSİN’DE YAKALANDI

Irak’ta faaliyet gösteren İslamic Bank müdürü ile irtibata geçerek kendilerini borsacı olarak tanıtıp, ‘hawala’ adı verilen gayri resmi para transfer yöntemiyle bankayı peyderpey 19 milyon dolar dolandıran Ürdünlü 2 şüpheli Mersin’de yakalandı.

Published

on

Mersin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Irak’ta faaliyet yürüten İslamic Bank’ın sahibi Mersin polisine başvurarak, İngiltere’de olduğu sırada kendisini borsacı olarak tanıtan bir kişinin banka müdürü ile irtibata geçtiğini ve 500 bin dolar göndermesi karşılığında bu parayı işletip 1 milyon dolar olarak iade edeceğini söylediğini, uzun görüşmelerin ardından banka müdürünün 500 bin dolar paraya şüpheliye gönderdiğini söyledi. Devam eden süreçte müdürün şüpheliye peyderpey 19 milyon dolar gönderdiğinin belirlendiğini kaydeden banka sahibi, durumu İngiltere’den döndüğünde fark edince müdürden şikayetçi olduğunu ve müdürün Irak adli mercilerince tutuklandığını ifade etti.

Yaptığı araştırmada paraların Irak’taki döviz bürosu üzerinden ‘hawala’ adı verilen gayri resmi para transfer yöntemi ile şüpheliye gönderildiğinin belirlediğini kaydeden banka sahibi, müdürün tutuklanmasının ardından şüphelilerle kendisinin irtibata geçtiğini ve paraların Mersin’de ikamet eden Ürdün uyruklu Suheır Albadri adlı kadına gönderildiğini tespit ettiklerini belirterek şikayetçi oldu. Banka sahibinin şikayeti üzerine harekete geçen Mersin polisi, Cumhuriyet Savcılığının koordinesinde ‘hawalacı’ olarak bilinin döviz bürosu önünde tertibat alarak, müştekinin gönderdiğini bildirdiği parayı almaya gelen Ürdün uyruklu Suheır Albadri ile beraberindeki Khaled M.’yi suçüstü yakaladı. Şüphelilerin üzerinde ve ikametinde yapılan aramada 1 kiloluk külçe altın, çok sayıda ziynet altını ile 20 bin 700 dolar ve 81 bin 100 lira ele geçirildi. Zanlıların ayrıca kripto paraya 131 bin dolar yatırdıkları belirlendi.

Paraları Filistin uyruklu başka şahsa göndermişler

Şüphelilerin emniyetteki ifadelerinde, ‘hawala’ yöntemiyle bu şekilde aldıkları paraları Filistinli uyruklu bir şahsa kripto para uygulamalarıyla gönderdiklerini, bunun karşılığında komisyon aldıklarını, paranın kendilerinde kalmadığını söyledikleri öğrenildi.

Okumaya Devam Et

Trendler