Connect with us

Aktualite

VALİ PEHLİVAN: “MERSİN’DE 104 MİLYARLIK 666 PROJE YÜRÜTÜLÜYOR”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan Öğretmenevinde düzenlediği toplantıda, il genelinde 2023 yılında gerçekleştirilen ve devam eden yatırımlar ile 2024 yılında yapılacak olan projeler hakkında bilgiler paylaştı.

Published

on

İlgili birimlerin yaptığı çalışmaları tek tek rakamlarla aktaran Vali Pehlivan, 2023 yılının önümüzdeki hafta yıldönümü yaşanacak olan 6 Şubat deprem afetiyle başladığını hatırlatarak, “Çok büyük bir afetti. 11 ilimizi, 15 milyona yakın vatandaşımızı etkiledi. Öncelikle depremde hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına, ailelerine baş sağlığı temenni ediyorum. Deprem yoğunlukla o illerde yaşandı ama 85 milyonun tamamı bu acıları paylaştı ve yaraların sarılması konusunda devletimizin bütün imkanlarını seferber edildi. Sivil toplum teşkilatları ve toplumumuzun her kesimi, bütün vatandaşlarımızın katkısıyla toparlanma süreci yaşandı ve bu konudaki çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

“104 MİLYARLIK 666 PROJE YÜRÜTÜLÜYOR”

2024 yılı itibariyle adım atılan ‘Türkiye Yüzyılı’nın iyiliklere ve artan başarılara vesile olması temennisinde bulunan Vali Pehlivan, Mersin’de 20023 yılı içerisinde il genelinde toplam 666 proje yürütüldüğü belirterek, “Bu projelerin toplam bedeli 104 milyar 60 milyon TL’dir. Bu projeler için başlangıcından bugüne kadar 42.7 milyar TL harcama gerçekleştirildi. Sektörel dağılımına baktığımız zaman, projelerin 73’ü ulaştırma haberleşme sektöründe, 147’si tarım sektöründe, 26’sı enerji sektöründe, 114’ü eğitim sektöründe, 20’si sağlık sektöründe, 48’i turizm sektöründe, biri madencilik sektöründe, 15’i imalat ve 222’si de diğer sektörlerle olmak üzere 666 proje üzerinde ilimizde çalışmalar gerçekleştirildi. Bu projelerin içerisinde 218’i tamamlandı ve bunlar için 3.4 milyar lira harcama gerçekleştirildi. Devam eden ve bedeli 97.99 milyar lira olan 448 proje için de yine 2023 yılında 13 milyar lira harcama gerçekleştirildi. Böylelikle 2023 yılı içerisinde tamamlanan ve devam eden projeler için toplamda 16.7 milyar lira harcama yapılmış oldu” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, yıl içerisinde güvenlik ve asayiş konusunda Mersin’de gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vali Pehlivan, terörle mücadele çerçevesinde emniyet birimlerince 240, jandarma birimlerince ise 85 olmak üzere 325 operasyon düzenlendiğini, 469 şüpheli hakkında yasal işlem başlatıldığını ve bunlardan 172’sinin tutuklandığını söyledi. Sahil Güvenlik Komutanlığınca yürütülen çalışmalarda da 12 arama kurtarma faaliyeti icra edildiğini belirten Vali Pehlivan, bu faaliyetlerde 14 vatandaşın sağ kurtarıldığını, 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını 19 kişinin ise sağ olarak tahliyesinin gerçekleştirildiğini kaydetti. Ayrıca Sahil Güvenlik ekiplerince 4 bin 929 gemi ve teknenin kontrol edildiğini dile getiren Vali Pehlivan, 314 gemi, tekne ve şahsa yasal işlem uygulandığı bilgisini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyol şantiyesini ziyaret etti. Proje kapsamında çalışmalar devam ediyor. ( Serkan Avci – Anadolu Ajansı )

“112 ÇAĞRI MERKEZİNE 2 MİLYON 739 BİN 423 ÇAĞRI GELDİ”

Acil çağrı merkezine gelen ihbarlar konusunda rakamlar paylaşan Vali Pehlivan, 2022 yılıında top çağrı sayısı 2 milyon 701 bin 423 iken, bu rakamın 2023 yılında 2 milyon 739 bin 960’a ulaştığını söyledi. Vali Pehlivan, “Bütün acil çağrıların toplandığı yeri 112’dir. 112 birimimiz, 7/24 esasına göre çalışıyor. Her hangi bir olumsuzluk anında 112 çağrı telefonları vatandaşlarımızın yanında ve yakınındadır. Hangi saat olursa olsun vatandaşlarımız bu numarayı tuşladığında, ekiplerimiz saniyeler içerisinde karşılıyor ve yönlendiriyor. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ricamız, gerçekten gerekli olmadıkça bu hatların meşgul edilmemesidir. Çünkü çok daha hayati bir konunun önüne geçilmiş olabilir. O yüzden bu hatların gereksiz yere meşgul edilmemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“AKDENİZ SAHİL YOLU VASITASIYLA MERSİN İLE ANTALYA İLLERİ BİRBİRİNE DAHA DA YAKINLAŞMIŞ OLACAK”

Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nde de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Vali Pehlivan, şu bilgileri paylaştı; “Mersin sınırları içerisinde olan 264 kilometrelik yol ağı tamamlandığında 36 kilometre kısalarak 228 kilometre olacak. 206 kilometrelik yol tamamlandı. Bunun içerisinde 3 tünel, 1 viyadük yapılarak hizmete girdi. Şu anda çalışmaları devam ediyor ve şu anda yüzde 89 seviyesindeyiz. Belki biraz zaman alıyor ama kalan kısmı tamamlanmasıyla, bir kaç sene içerisinde Akdeniz Sahil Yolu vasıtasıyla Mersin ile Antalya illeri birbirine daha da yakınlaşmış olacak ve daha konforlu, daha güvenli bir seyahat imkanı sunmuş olacak.”

“ÇUKUROVA ULUSLARARASI HAVA LİMANI AÇILIŞA HAZIR”

Vali Pehlivan, konuşmasının devamında, daha önce ‘bölgesel hava limanı’ olarak ifade edilen Çukurova Havalimanı’nın, Cumhurbaşkanının talimatıyla ‘Çukurova Uluslararası Havalimanı’ olarak açılışının gerçekleştirileceğini belirterek, “Buradaki çalışmaları da yakından takip ediyoruz. Artık projemiz bitti, şu anda açılış için hazırlıklar yapılıyor. Çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmalar belli bir orana tamamlandı. Cumhurbaşkanımız tarafından yakında açılacağı müjdesi verildi. Şu an için tarih bekleniyor. Gerek alt yapı, gerek üst yapı çalışmaları artık tamamlanma aşamasına gelmiş ve Çukurova Uluslararası Havalimanı olarak hizmete girecek” dedi.

Vali Pehlivan, Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyol Projesinin Çeşmeli-Kızkalesi kesimiyle ilgili de çalışmalara başlandığını ifade ederek, bu kesimin 42 kilometre ana gövde, 11 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 53 kilometre uzunluğunda olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en büyük barajlarından olan Pamukluk Barajı konusunda da açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan, 2.7 milyar lira olan 1. kısmında tamamlandığını ve hizmete açıldığını belirterek, tarımsal amaçlı kullanımının yanında yıllık 174 milyon kilovatsaat elektrik üretimi ile ülke ekonomisine katkısının 1 milyar 920 milyon lira olacağını vurguladı.

Aktualite

MERSİN’DE KİRA GELİRİ POTANSİYELİ OLAN KONUTLARA SIKI TAKİP

Mersin’de Hazine ve Maliye Bakanlığının kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için başlattığı çalışmalar sürüyor.

Published

on

Kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, vergi dairelerince, belirlenen adreslere tebligat gönderiliyor. Tebligat alarak vergi dairelerine başvuran kiracılardan gerekli bilgiler talep edilerek elektronik ortama aktarılıyor. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacağı öğrenildi.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, kirada konutları olan mülk sahiplerinin gelir beyannamelerini mart ayında verdiğini söyledi. Kira gelir vergisi ile ilgili Maliye Bakanlığının çalışma başlattığını hatırlatan Canpolat, bu uygulamanın Mersin’de de gerçekleştirildiğini belirtti. Kent genelinde tebligatların dağıtılmaya başladığını ifade eden Canpolat, “Mart ayı sonunda verilecek kira beyannamelerin tespitiyle ilgili kentimizde de kiracılarımıza tebligatların geldiğini ve Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Denetim Koordinasyon Müdürlüğüne davet edildiklerini duyuyoruz. Kiracılara, ikamette kaç yıl oturdukları, ne kadar kira verdikleri, kira artışının ne kadar olduğu, bu ödemeleri hangi kanal aracılığıyla yaptıkları soruluyor” dedi.

“CEZAİ İŞLEMLE KARŞILAŞMAMAK İÇİN KİRA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİ ZAMANINDA VERİLMELİ”

Kendilerinin de sürece katkı sunduğunu dile getiren Canpolat, vergilerin devlet gelirlerinde vazgeçilmez bir kalem olduğunu vurguladı. Kirada konutu bulunan mülk sahiplerinin herhangi bir cezai işlemle karşılaşmamak için kira gelir vergisi beyannamesini zamanında vermesini öneren Canpolat, şöyle devam etti:

“Hükümetimiz her konuda ivedilikle çalışmalar yürütüyor. Maliye Bakanlığımız da kira gelir vergilerinin ödenmesi noktasında çalışmalarına hız verdi. Türkiye genelinde gerek meslektaşlarımızdan, gerek meslektaşlarımızın kiraya verdiği kiracılar aracılığıyla mülk sahiplerinin mart ayı sonunda ödenecek kira gelir beyannamesinin verilmesi noktasında her türlü platformu deniyorlar. Kirada konutu olan mülk sahiplerimizin de herhangi bir cezai işleme maruz kalmaması için Maliye Bakanlığımız ile görüşerek, onların da bilgisini alarak en azından bu konuda duyarlı olup işlemlerini yönetmeleri gerekiyor.”

“KONUTU OLAN EMEKLİLERE UYARI”

Emeklilerin vergi anlamında bazı konularda muaf olduğuna değinen Canpolat, “Biliyorsunuz emekliler bazı konulardan muaf. Normalde çevre temizlik vergisi, emlak vergisi noktasında emeklilerimiz bir dairesi olduğu zaman bundan muaf oluyorlar ve ödeme yapmıyorlar. Ama kira gelir vergisi beyannamesi ile ilgili diyalog halinde olsunlar. Çünkü böyle bir muafiyet yok. Böyle bir düşünceye kapılıp da sıkıntı yaşamamalarını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Aktualite

KONUT SATIŞINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR, YABANCILARA SATILAN KONUTLARDA MERSİN ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUYOR

Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu.

Published

on

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı Konut Satış İstatistikleri’ni paylaştı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Konut satışlarında İstanbul 13 bin 423 konut satışı ve yüzde 16,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 6 bin 709 konut satışı ve yüzde 8,4 pay ile Ankara, 5 bin 250 konut satışı ve yüzde 6,5 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 17 konut ile Ardahan, 38 konut ile Hakkari ve 40 konut ile Bayburt oldu.

 

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI 5 BİN 915 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,5 azalış göstererek 5 bin 915 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Ocak ayındaki ipotekli satışların bin 404’ü ilk el satış olarak gerçekleşti.

 

DİĞER SATIŞ TÜRLERİ SONUCUNDA 74 BİN 393 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde diğer konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 azalarak 74 bin 393 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 92,6 olarak gerçekleşti.

 

İLK EL KONUT SATIŞ SAYISI 25 BİN 263 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azalarak 25 bin 263 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 31,5 oldu.

 

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARINDA 55 BİN 45 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 azalış göstererek 55 bin 45 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 68,5 oldu.

 

YABANCILARA OCAK AYINDA 2 BİN 61 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Ocak ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,6 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 211 konut satışı ile Mersin izledi.

 

ÜLKE UYRUKLARINA GÖRE EN ÇOK KONUT SATIŞI RUSYA FEDERASYONU VATANDAŞLARINA YAPILDI

Ocak ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 555 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 208 konut ile İran, 127 konut ile Ukrayna, 99 konut ile Irak ve Kazakistan vatandaşları izledi.

Okumaya Devam Et

Aktualite

ÖZDEMİR: “ANA VATANI TÜRKİYE OLAN BAKLİYATTA ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ MUHAKKAK ARTTIRMALIYIZ”

Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyat sahip olduğu özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar arasında olduğunu söyledi.

Published

on

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü Mersin’de etkinlikle kutlandı. Bir otelde gerçekleştirilen etkinlikte bakliyat ürünleri tanıtılırken, tamamı bakliyat ürünleri kullanılarak yapılan yemek menüsü de konuklara ikram edildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir, sağlığın en büyük zenginlik olduğunu söyledi. Herkesin ortak arzusunun sağlıklı bir nesil yetiştirmek olduğunu dile getiren Özdemir, bunun ön şartının ise bilinçli beslenmek olduğunu, bilinçli beslenmenin de sağlıklı besinlerle olacağını ifade etti.

Bakliyatın sahip olduğu özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar arasında yer aldığını ve diyet listelerinde başta geldiğini vurgulayan Özdemir, “Mersin Ticaret Borsası olarak bu anlamlı günü ülkemiz bakliyat ticaretini merkezi olan Mersin’imizde sizlerle birlikte kutlamayı bir görev bildik” dedi.

Dünyada 1 milyara yakın insanın yetersiz beslendiğini, 1,8 milyar insanın aşırı kilolu olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

“Bunun 850 milyonu obez, 530 milyon diyabet hastası var. Her yıl gerçekleşen ölümlerin yüzde 40’ı kalp damar hastalıkları ve kanserden kaynaklanıyor. Yaygınlaşan Amerikanvari ve fast food beslenme tarzı özellikle genç nesillerimiz için önemli bir risk oluşturuyor. Tüm bu sağlık sorunlarıyla mücadelede bakliyat en etkin besin kaynakları arasında gösteriliyor. Çünkü baklagiller, protein açısından zengindir, önemli bir lif kaynağıdır, temel vitamin ve mineralleri ihtiva eder, kolesterol bulunmaz, gluten içermez, anti alerjiktir. Diğer bir özelliği ise hayvansal protein içeren diğer gıdalara kıyasla daha uzun süre bozulmadan saklanabiliyor. Bir diğer özelliği de zengin olsun, fakir olsun, her sofranın gıdası olmasıdır. Et ve et ürünleriyle benzeri protein seviyesine sahiptir. Oysa fiyat olarak kıyaslandığında bakliyat çok daha ekonomiktir, porsiyon başına maliyeti düşüktür. Sağlıklı beslenmeye olan katkısı yönüyle de gelir seviyesi yüksek sofralar için vazgeçilmezdir.”

Bakliyatın insanlar için olduğu kadar toprak için de faydalı olduğuna işaret eden Özdemir, toprağa azot salgıladığından dolayı toprağı daha verimli hale getirdiğini belirtti.

“ANA VATANI TÜRKİYE OLAN BAKLİYATTA ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ MUHAKKAK ARTIRMALIYIZ”

Dünyada bakliyat üretiminin son 35 yılda yüzde 70 artarak 96 milyon tona ulaştığına dikkati çeken Özdemir, Türkiye’de ise tersinin yaşandığını kaydetti. Türkiye’de 30-35 yıl önce 2,5 milyon ton bakliyat üretildiğini ve yarısının ihraç edildiğini vurgulayan Özdemir, “Şu an üretim hacmimiz 1 ila 1,3 milyon arasında dalgalanıyor. Yani 1990’lı yıllarda 2,5 milyon ton üretim yaparken nüfusumuz 54 milyondu. Şimdi nüfusumuz 85 milyon oldu, üretimimiz 1 milyona düştü. Anavatanı Türkiye olan bakliyatta üretimi ve tüketimi muhakkak artırmalıyız. Türkiye bir bakliyat ülkesi. Üretim kültürümüz var, ticaret kültürümüz var. Bu zenginliğimizi kaybetmemeliyiz” diye konuştu.

Kanada’da 3 milyon ton kırmızı mercimek üretilmesine karşın bir kilo dahi kırmızı mercimek tüketilmediğinin altının çizen Özdemir, Kanada’nın ihraç etmek için üretim yaptığını kaydetti. Mersin’de bakliyat eleme ve kırmızı mercimek kırmak için önemli bir kapasite olduğunu anlatan Özdemir, “O zaman üretmemiz lazım. Çünkü Türkiye’nin enteresan bir şekilde dışarıda pazarı da var. Hala biz Kanada’da mercimeği alıyoruz, burada kırıyoruz, üçüncü ülkelere satıyoruz. Bu bir yere kadar gider. Ama esas tercih ettiğimiz kendi üretimimizi yükseltmek, büyütmek. Bir de bu baklagillerin fasulye haricinde en büyük avantajı kıraç alanlarda yetişmesi. Büyük bir şey. 25 milyon dekar nadas alanı var, 20 milyon dekar ekilmeyen alan var. Bunların beşte biri ekilse şu andaki üretim bakliyatının iki misli üretiriz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİM ARZINDA GİDEREK BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”

Vali Ali Hamza Pehlivan da 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nün önemine işaret ederek, tanıtımın olduğu kadar üretim, işleme, paketleme, pazarlama, pazara ulaştırma ve ihracat boyutunun da olduğunu söyledi.

Bakliyatın gıda ve beslenmedeki öneminden bahseden Pehlivan, “İnsan beslenmesinde bitkisel kaynaklı proteinlerin yüzde 22’sini bakliyat teşekkül ediyor. Gene karbonhidrat olarak da yüzde 7’ye tekabül ediyor. Tabii insan beslenmesi yanında hayvanların beslenmesi konusu da var. O konuda da gene yüzde 38 nispetinde bakliyattan nasipleniliyor. Gene yüzde 5 nispetinde karbonhidrat hayvan beslenmesinde de bakliyattan elde ediliyor” dedi.

Bakliyat denildiğinde fasulyeden nohuda, mercimeğe kadar birçok ürünün akla geldiğini ifade eden Pehlivan, şöyle devam etti:

“Ülke olarak bakliyatta biz de aslında azımsanmayacak boyutta üretim gerçekleştiriyoruz. Bu sene 1,3 milyona tona tekrar çıktı. Özellikle de nohutta üçüncü mercimekte de dünyada dördüncü sıradayız. Ürün arzında son 15-20 yılda veya 30 yılda belli bir gerileme olduğu kabul edilebilir, söylenebilir ama yine son yıllarda devletimiz, Tarım ve Orman Bakanlığımızın üretim politikaları çerçevesinde sağlamış olduğu teşviklerle 1 milyon tondan 1,3 milyon tona çıktı. Dolayısıyla üretim arzında giderek bir artış söz konusu.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Mersin’in, Türkiye’nin bakliyat işleme, pazarlama ve ihracat konusunda en gelişmiş yerlerinden biri olduğunu söyledi. Bakliyat sektörünün kente büyük bir ekonomik hareketlik kazandırdığını vurgulayan Seçer, “Bizim bölgemizi ilgilendiren sektörün buradaki işleme kapasitesi ve ticaret kapasitesi. Mersin Limanı, şehrin lokasyonu, bir ticaret kenti olması, Doğu Akdeniz çanağından dünyaya açılma imkanının olması, kara yolu güzergahıyla da Arap Yarımadası’na, Orta Doğu ve Kafkaslar’a ticareti mümkün olması, bakliyat sektörünü burada özellikle 1980’li yıllardan sonra çok geliştirmiş” ifadelerini kullandı.

Türk yemek uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ın da katıldığı etkinlik sonunda, kum sanatçısı Ramazan Yumrutepe gösteri sundu.

Okumaya Devam Et

Trendler