Connect with us

Aktualite

YAZ AŞKI: SEZONUN 9 MAYO VE BİKİNİ TRENDİ

2020 yazı öncekilerden biraz farklı olacak ancak bu tamamen mayo ve bikinilerden vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Belki en sevdiğimiz seyahat noktasına veya plaja gidemeyeceğiz ancak mayo ve bikiniler küçük hafta sonu kaçamakları için yine de gerekli!

Published

on

Plajlarda sosyal mesafeyi unutmuyoruz!

2020 yazı öncekilerden biraz farklı olacak ancak bu tamamen mayo ve bikinilerden vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Belki en sevdiğimiz seyahat noktasına veya plaja gidemeyeceğiz ancak mayo ve bikiniler küçük hafta sonu kaçamakları için yine de gerekli!

Belki bir havuz kenarında, belki bulunduğunuz şehirde varsa bir sahilde veya sadece balkonda ya da bahçenizde güneşlenmek için… Sonuç olarak saydığımız tüm bunlar için ihtiyacımız olan şey: Mayo veya bikini! Madem giyeceğiz, kendimizi iyi hissettiren ve trend olan parçalara yönelmekten ne zarar gelebilir ki?

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya üzerinde hem de Eylül ayında gerçekleşen İlkbahar-Yaz 2020 defilelerinde gördüğümüz trendler, mayo ve bikinilere de yansıyor. Etrafımızı saran batik desenlerden retro esintilere kadar sınırsız opsiyonlarınız var.

Annenizin çocukluk fotoğraflarında gördüğünüz vintage floral desenler gibi Marilyn Monroe gibi eski Hollywood yıldızlarının vazgeçilmezi olan yüksek belli bikiniler de trendler arasında. Genel olarak geçmişten gelen bir esinti ağır basıyor gibi görünse de oldukça modern ve güncel stiller de bulmanız mümkün. Evet… Önümüzdeki aylar biraz ilginç geçecek gibi görünüyor, ancak tüm bunlar mayo ve bikinilere olan tutkumuzu değiştirmedi!

Çiçek desenlerinden sonra belki de en çok sevilen yaz desenlerinden biri pötikareler. Hava ısınmaya başladığı zaman ortaya çıkan pötikareler ‘piknik’ stilinin olmazsa olmazları arasında. Genelde elbiselerde ve eteklerde karşımıza çıkan renkli pötikareler bu sefer mayo ve bikinilerde.

Pötikareli Mayo, Zara – zara.com

Broadway Pötikareli Bikini Üstü, MARTSIA – mytheresa.com

Broadway Pötikareli Bikini Altı, MARTSIA – mytheresa.com

Sosyal izolasyon üniforması haline gelen eşofmanlar arasında en çok gördüğümüz stik batik desenleriydi.İnternet alışverişinde sepetlerin batik desenlerle doluğu bu dönemde, birçok insan evde DIY yöntemleri ile tişörtlerini batik desenler ile süslediler.Tabii hal böyle olunca batik desenlerden vazgeçmek kolay olmuyor!2020 mayı ve bikini trendleri arasında rengarenk ve hippie stilini yansıtan batik desenleri gördüğümüze şaşırmıyoruz.

Tek Omuzlu Batik Desenl, Bkini,OFF-WHİTE -Beymen.com

Millicent Batik Desenli Mayo, LOVESHACKFANCY – modaoperandi.com

Yaz aylarının favori stillerinden biri büzgülü bluzlar! Direkt olarak aklımıza deniz kenarı tatilleri getiren büzgüler, mayolara ve bikinilere fark katıyor. Minimal ama etkisi büyük olan büzgü detayları Yaz 2020’nin beklenmedik mayo ve bikini trendleri arasında.

Büzgülü Bikini, TOPSHOP -topshop.com

Büzgülü Mayo, BETH RICHARDS- farfetch.com

Yüksek belli her şey son yıllarda oldukça trend. Düşük bellere elveda dediğimiz yeni moda döneminde, bu trend mayo ve bikini arasındaki çizgide bulunan yüksek beller, hem bucak boyunuzu uzatıyor hem de sahillere Retro bir hava katmanızı sağlıyor.

Lucette Siyah Beyaz Bikini Takımı,OYE SWIMWEAR Beymen.com

Valentine Tüksek Bel Bikini,ANAIS & MARGAUX – vakkorama.com

Her zaman söylediğimiz gibi modanın geçmiş ile olan bağı asla kopmuyor. Her tasarımca geçmişten gelen bir parça görmek mümkün. Bazen 60’ lar, bazen 70’ler, bazen 80’ler veya 90’lar…. Gerek  desenlerde gerek silüetlerde hep bir Retro esinti görüyoruz. Bu sene hemen hemen her kıyafette gördüğümüz vintage esintili desenler sahil trendlerinde. Fiyonk detaylı puantiyeler, vintage çiçek desenleri veya 60’lar ilhamlı pop-art desenleri!

Floral Desenli Mayo, ZIMMERMANN brownsfashion.com

Puantiyeli Mayo,MANGO- shop.mango.com

Vahşi desenlerin hükmü kıyafetlerden, aksesuarlara ve şimdi de mayo ve bikinilerde. 2020 sahil trendleri arasında hiç de şaşırmadığımız bir desen olan vahşi desenler arasında zebralar, leoparlar, kaplanlar ve yılan derisi desenleri var. Minimalist kesimlerde gördüğümüz vahşi desenler harika bir kontrast yaratıyor.

Askılı Bikini Üstü Yan Detaylı Bikini Altı , YARGICI yargıcı.com

Leopar Desenli Mayo,Oysho – oysho.com

Moda dünyasına giren neonların çok uzun bir süre hayatımızda olacağını düşünüyoruz. Sadece giyim trendlerinde değil makyaj trendlerinde de karşımıza çıkan neonlar sahillerde gözden kaçmamanızı sağlıyor. Işıltı ve işleme olmadan göz kamaştırmanın mümkün olduğunu kanıtlayan neonlar mayo ve bikinilerde şenleniyor.

Neon Bikini Takımı HUNZA G            net-qporter.com

Neon Mayo, VERSACE – luisaviarom.com

En sevdiğimiz trendlerden biri fırfırlar! Elbiselere, eteklere ve bluzlara hareket katan flörtöz  fırfır detayları şimdi ise bikiniler ve mayolarda. Klasik silüetlerde havalı bir tarz katan fırfırlar aynı zamanda sahillere Retro bir esinti getiriyor.

Fırfırlı Bikini Üstü,Fırfırlı Bikini Altı- hm.com

Mercan Fırfırlı Bikini Üstü

Mercan Bikini Altı, PENTİ – penti.com

Kıyafetlerde, özellikle trikolarda gördüğümüz simli kumaşlar artık bikini ve mayolarda. Güneşli günlerde harika görünen simli mayolar, eğlenceli ve değişken bir stil yaratıyor.  Metalik trendi ile paralel ilerleyen simli kumaşlar, tüm gözleri üzerinize toplayacak.

Federica Bikini Üstü

Federica Bikini Altı, CALZEDONIA- calzedonia.com

Sporkling Francesca Mayo,NORMAILLOT- vakkorama.com.tr

Kaynak: elle.com.tr

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

AKDENİZ’İN İSTİLACI TÜRÜ “ASLAN BALIĞI” EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Akdeniz’in istilacı türlerinden ‘Aslan balığı’ son yıllarda yapılan çalışmalarla ekonomik değer kazanmaya başladı. 4 yıl önce tutulduğunda tekrar denize bırakılan Aslan balığı bugünlerde kilosu 70 ile 150 TL arasında satılıyor. Akdeniz’in istilacı türlerinden ‘Aslan balığı’ son yıllarda yapılan çalışmalarla ekonomik değer kazanmaya başladı. 4 yıl önce tutulduğunda tekrar denize bırakılan Aslan balığı bugünlerde kilosu 70 ile 150 TL arasında satılıyor.

Published

on

Türkiye’nin deniz ürünlerinde de önemli bir yere sahip olan Mersin’de istilacı türlerin tüketime ve ekonomiye kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede Slow Fish Mersin’in ev sahipliğinde Deniz Ticaret Odası ve Akdeniz Koruma Derneği’nin desteği ile Erdemli’deki balıkçılara yönelik bilgi ve deneyim paylaşımı etkinliği gerçekleştirildi. Öncesinde alanında uzman ve tecrübeli ekip tarafından Akdeniz’in istilacı türlerinden ‘Aslan balığı’ ile ilgili bilgi verildi. Ardından balığın temizlenmesi, pişirilmesi uygulamalı olarak gösterildi. Pişirilen balıklar ise balıkçılara ikram edilerek tadım etkinliği gerçekleştirildi. 2019 yılı öncesinde ekonomik değeri olmadığı  için denize bırakılan ardından başlatılan çalışmalarla kilogramı ilk 5 TL’den alıcı bulan ‘Aslan balığı’ şimdiler de toptan 70-80 TL’ye, bireysel satışlarda da 150 TL’yi aşan fiyatlara satılmasıyla ekonomiye kazandırılmış olduğu vurgulandı.

  BALIKÇILARA EKONOMİK GETİRİSİ OLACAK

Slow Fish Mersin ekibi sözcüsü Ezgi Biçer Uçar, “Akdeniz Koruma Derneği ’Yeni Balıklar’ başlığı altında bir süredir bir proje yürütüyordu ve bu projenin etkinliklerinden bir tanesini burada hayata geçiriyoruz. Bizler balıkçılarımıza aslında aslan balığını yaptığımız etkinliklerle tanıtmak istiyorduk. Ancak bunun ekonomik değeri hakkında daha önce bundan ekonomik gelir elde etmiş balıkçılar en doğru bilgiyi verebilir diye düşündük. Dolayısıyla bugün burada  farklı bölgelerin kooperatiflerindeki balıkçı arkadaşlarımızda geldi. Ve balıkçılarımıza aslan balığı ile elde ettikleri  ekonomik geliri aktardılar. Yola çıktıklarında 5 liradan sattıkları bu balığı bugün 70-80 liralara kooperatif aracılığı ile ya da kendileri bireysel olarak 150-200 liralara kadar sattıklarını ifade ettiler. Dolayısıyla bizim balıkçılarımızda bu balıklardan artık korkmamaları gerektiğini nasıl temizlemeleri, nasıl yakalamaları gerektiğini öğrendiler ve bundan sonra da balıkçılarımıza ekonomik geliri olacağını tahmin ediyoruz. Balıkçılarımız bu balık ağlarına yakalandığında, bu balığa dokunmaya korkuyorlardı. Nasıl dokunmaları, nasıl temas etmeleri gerektiğini bilmiyorlardı. Dolayısıyla ağlarını kesiyorlardı. Ama bugün eldiven yardımıyla bu balığı tutabileceklerini, bir makasla dikenlerini kesebileceklerini öğrendiler” dedi.

Sahillere gelen istilacı ve yabancı türlerle alakalı çalışmalar yürüttüklerini anımsatan derneğin kaynak yönetim direktörü Caner Bayrak da, “Projeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle yürütülüyor. Aynı zamanda bazı üniversitelerden ortaklarımız var, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden hocalarımızda bu projede bize danışmanlık yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

  “LAGOS’A EŞ DEĞER BİR BALIK”

Daha önce kendi bölgelerinde az sayıda Aslan balığının çıktığını aktaran Erdemlili balıkçılardan Hasan Yokuş, “Bize zehirli dedikleri için hiç dokunmadan tekrar denize atıyorduk. Gelen arkadaşlar ve hocaların bilgilendirmesiyle şuanda ekonomik bir katkı olacağını düşünüyoruz. Yendiğini de öğrendik. Bundan sonra sofralarımızda olacak yani aslan balığı” diye konuştu.

Tezgahta balıkları temizleyip pişiren Erdemli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yalçın Sakın’da, “Lezzetlidir, bütün vatandaşların damak tadını alabileceğini tahmin ediyorum. Gerçekten kayalık ve taşlık bölgelerde yetişen balıklar lezzetli olur. Bu balıklarda lezzetli. Izgarada, çöp şiş, saç kavurması, isteğe göre güveç, isteğe göre çorbası, kızartması, fileto şeklinde ne istiyorlarsa fırında her çeşidi olur. İnsanlar tereddüt etmeden bu balığı yiyebilirler. Gerçekten yiyenlerin hoşuna gidecek ve bu balık lagos değerinde, lagosa eş değer bir balıktır” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

BU NASIL VİCDANSIZLIK! 3-4 GÜNLÜK BEBEĞİ BOŞ TARLADA ÖLÜME TERKETMİŞLER!

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bir tarlada, 3-4 günlük bir bebek bulundu. Yoldan geçerken bir kadın tarafından bulunan bebek, ambulans hastaneye götürülerek gözetim altına alınırken, polis ekipleri bebeği bırakan şahıs ve şahısları bulmak için çalışma başlattı.

Published

on

Edinilen bilgiye göre, Mersin’in merkez Akdeniz ilçesine bağlı Turgut Reis Mahallesinde dün akşam evine giden ismi öğrenilemeyen kadın, bölgede bulunan boş bir tarlada bebek sesi duydu. Sese doğru giden kadın, tarlada yerde yatan 3-4 günlük olduğu tahmin edilen bir bebek buldu. Hemen bulunduğu yerden bebeği alan kadın, çocuğu eve götürüp, bakmaya başladı. Kadının bugün yetkileri araması üzerine bölgeye ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık durumu iyi olduğu öğrenilen bebek, gözetim altına alınmak üzere hastaneye kaldırılırken, çocuğu bulan kadında ifade vermek üzere emniyete götürüldü.

Polis, bebeği tarlaya bırakıp giden şahıs veya şahısları bulmak için çalışma başlattı.

Bölgedeki vatandaşlar, çocuğun dün tarlada bir kadın tarafından bulunduğunu ve evine alındığını söylerken, sağlık durumunun iyi olduğunu dile getirdiler.

Okumaya Devam Et

Aktualite

GÖRENLERİ KORKUTTU! TELEF OLAN KAZLARLA İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILDI

Tarsus ilçesinde 15 kaz, telef olmuş halde bulundu. Ekipler, hayvanların ölümüyle ilgili inceleme başlattı.

Published

on

Tarsus Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, zabıta ekipleri gelen ihbar üzerine gittikleri Yaramış Mahallesinde asfalt yolda 15 beyaz renkli kazın bilinmeyen bir nedenle telef olduğunu tespit etti. M.N.K isimli şahsa ait olduğu tespit edilen kazlar, gece ikamet ettiği adresteki kümese getirildiğinde eksik oldukları fark edildi. Bu durumun sık yaşanması sebebiyle kazların kendiliğinden geri döneceğini düşünen M.N.K, kayıp hayvanlarının gelmemesi üzerine Yaramış Mahallesi istikametine yürüyerek kazlarını aradı. Bu esnada yol üzerinde 15 adet beyaz renkli kazın telef olduğunu gördü. Ardından belediye ekiplerine bilgi verdi.

Tarsus Belediyesi Zabıta İşleri Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili belediye emir ve yasakları doğrultusunda gerekli idari işlemler başlatıldı. Hala canlı olarak belirlenen bir kaz ise gerekli sağlık taramalarının ardından Tarsus Hayvanat Bahçesine gönderildi.

Cansız olarak bulunan kazların ise gerekli kurum ve kuruşlar tarafından imhaları gerçekleştirildi. Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü kazların bulunduğu yolları olay sonrası temizledi.

Konuyla ilgili incelemelerin sürdüğü bildirildi.

Okumaya Devam Et

Trendler