Connect with us

Erkekçe

YÜZ GERME AMELİYATİ ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

ESTETİK, REKONSTRÜKTİF VE PLASTİK CERRAHI OP. DR.VASFİ ÇELİK KLİNİĞİNDE VERDİĞİ HİZMETLERİ MERSİ OKUYUCULARINA ANLATTI.

Published

on

Mersin’in Tanınmış Estetik, Rekonstrüktif Ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Vasfi Çelik Yüz Gerdirme Ve Popo Estetiğine Dair Merak Edilenleri Ve Uygulamalarını Mersi Okurları İçin Anlattı.

Yüz germe ameliyatı (ritidektomi- facelift )

Yüz germe ameliyatı yüzdeki kırışıklıkların, sarkmaların germe ve asma yöntemi ile giderildiği bir ameliyat yöntemidir. Yüzdeki yaşlanmaya bağlı gözlenen sorunların giderilmesi ile yapılan tüm girişimler; yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı ile anılır. Genetik faktörlere ve çevresel faktörlere bağlı olarak cildimizde kırışıklıklar, lekelenmeler, sarkmalar oluşuyor. Kötü yaşam şartları (düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsizlik, sigara, içki, aşırı stres..) bu sorunların ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır.

Yaşlanma etkilerine bağlı yüzümüzde oluşan farklılıkları başlıcaları;

Göz kapaklarında sarma, düşüklük, göz çevresinde çizgiler, gözaltlarında morluklar, torbalanmalar, alın çizgilerinin belirginleşmesi, kaşlarda düşüklük, burun bölgesinde derin çizgiler, dudak kenarlarında çizgiler, yanakların sarkması, çene altındaki sarkıklıklar, boyun bölgesinde çizgiler ve sarkmalar, ciltte lekelenmeler, mat, cansız ve incelmiş görüntü, yüz germe ameliyatları ile alın yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar ve sarkmalar giderilebilmektedir.

Yüz germe ameliyatı için kimler uygun adaydır?

Yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık ve sarkma sorunu yaşayan ve bunun dolgu botoks gibi işlemler ile gideremeyen kadın ve erkekler uygun adaylardır. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilere uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu ameliyatlar daha genç kişilerde de uygulanabilmektedir. Yüz germe ameliyatı ile birlikte aynı anda burun, göz kapağı estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Yüz germe ameliyatı ne zaman gerekir?

Estetikte cerrahi dışı işlemler oldukça yaygınlaşmasıyla birlikte botoks, dolgu, radiofrekans ve lazer enerjisi ile çalışan cihazların başarısıyla 50’li yaşlara dek idare etmek mümkün olabiliyor. Hatta bazı yüz tiplerinde belki daha da uzun süre bu işlemleri aralıklı dönemlerde yaparak daha genç görünebiliriz. Fakat 50 yaş sonrası çoğu kişinin yüzünde belirgin diğer işlemler ile çözülemeyecek sarkmalar oluşmaya başlar. Bu aşamada yüz germe yapılması elzem hale gelebilir. Özellikle çene çizgisinin ve boyun bölgesindeki derideki düzensizlikler, kulak önündeki deri kıvrımları oldukça rahatsız edici olabilir.

Yüz germe ameliyatını nasıl yapıyorsunuz?

Yüz germe ameliyatı hastane ortamında gerçekleşir. Genel anesteziyi tercih ediyorum. Tüm yüz bir arada uyumlu olduğunda göze hoş görünür. Yüz germe ameliyatı sırasında yaptığımız işlemi basitçe tarif edersek; yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Bu bölgeden deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması yapılır. Ayrıca 60’lı yaşlardan sonra boyun bölgesinde sarkma oluşur. Yine yüz germe ameliyatı sırasında boyun kası da bir iç korse giymişçesine toplanabilir. Sarkan deri uygun ölçüde uzaklaştırılabilir. Kilosu fazla olan hastalarda boyundan yağ alınması da gerekebilir. Süresi hastaya, uygulanacak işleme göre farklılık gösterir, 3 ila 7 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olmak ya da 1 gece hastanede kalmak gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesi aspirin, E vitamini benzeri ilaçlar, bitki çayı kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germede yara iyileşmesini oldukça geciktirir. Sigara kullanımı ameliyattan en az 3 hafta önce kesilmelidir.  Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta önceden boyatılabilir. Saçların uzun tutulması ameliyat sonrası kullanılan pansumanları gizlemek açısından yarar sağlar.

Yüz germe ameliyatından sonra hastalarınızı neler bekliyor?

Yüz germe ameliyatından sonra yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olması doğaldır. Ameliyat sırasında bazı yüz sinirleri anesteziden etkilenebilir, bu nedenle yüzde hafif asimetriler gözlenebilir. Bu asitmetriler 3-5 gün içinde kendiliğinden düzelmektedir. Yüz germe ameliyatından sonra gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde sargı uygulaması yapılır. Yapılan sargılar 2-3 gün sonra açılır. Bazı ameliyatlardan sonra doku içinde biriken fazla sıvının uzaklaştırılması için dren takılabilir. Direnler en geç 3 gün içinde alınır. Dikişler kendi kendine eriyen tipte değilse 1 hafta içinde alınır. Hastalarımızın 1 yıl içinde 8 kere kontrole çağırıp iyileşme sürecini çok yakında takip ederim. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra dikişlerin alınması ve şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. Yüz germe ameliyatından sonraki bir kaç ay ağır egzersizlerden, aşırı güneş ışınlarından kaçınmak önerilmektedir.

Brezilya Poposu nedir?

Güzellik tanımı herkese göre değişkendir muhakkak, fakat popo güzelliğinde genellikle tercih edilen bazı tarifler vardır. Poponun vücut ve kalçalar ile orantılı büyüklükte olması, yandan bakıldığında yeterli düzeyde belirgin olması ve pürüzsüz yuvarlak görünümde olmasıdır. İhtiyaca bağlı olarak farklı teknikler kullanılarak popo şekillendirilir. Bu yöntem tüm dünyada Brazilian Butt Lift adıyla yaygınlaştı.

Popo estetiğini kimler yaptırmak ister ve hangi teknikler tercih edilir?

Zayıf ve düz popolu bayanlar popolarının özellikle pantolon giyince daha belirgin olmasını isterler. Zayıf kişilerden liposuction ile yeterli yağ elde etmek mümkün olmadığından silikon protezler ile popo şekillendirilir. Ciddi kilo alıp veren kişilerde popo bölgesinde düzleşme oluşur. Karın, kalça ve bacak içi derisinde de sarkmalar ile beraber olan bu durumda karın, kalça, bacak içi ve popo bölgesi bir arada gerilir. İzler bel kısmında bikini hattında gizlenir. Bazen genetik özellikler nedeniyle poponun bel ile yaptığı açı geniştir. Popo yandan bakıldığında çok belirsizdir. Fakat kalçalarda yeteri kadar yağ vardır. Kalçalardan liposuction yöntemi ile alınan yağlar poponun şekillendirilmesinde kullanılabilir.

Popo büyütmede en çok yağ alımını belden ve bazen buna eşlik edecek şekilde karından yapıyoruz. Böylece bel incelirken popo dolgunlaşıyor. Son yıllarda hanımların en çok tercih ettiği operasyonlardan birisi de bu oldu. Çünkü gerek doğumlardan kalan kiloların gerekse zayıflama sonrası kalan yağların en çok depolandığı bölge bel ve karın bölgesi. Üstelik ne kadar spor ve diyet yapılsa da erimesi en zor olan ve en sona kalan yağlar burada.

Silikon popo protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Her iki popo yarısının birleştiği bölgeden yapılan cerrahi kesi ile popo kasının içine (intermüskular), her iki popo yarısında cep oluşturulur. Bu ceplere silikon protezler yerleştirilir. Kullanılan silikon protezler meme silikon protezlerine göre daha serttir. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde oturma kalkma sıkıntılıdır. Cerrahi kesilerde iltihaplanma riski yerleşim yeri nedeniyle daha fazladır. Popo kaldırma ameliyatı (kalça estetiği) sonrası hijyen çok önem kazanır. Ayrıca güçlü antibiyotiklerle enfeksiyon önlenmeye çalışılır.

Yağ enjeksiyonu ile popo şekillendirme kalıcı mıdır?

Doğal ve daha çok tercih edilen bir yöntemdir, yaklaşık 1-1.5 yıl sonra yağ dokusunun bir kısmı kaybedilir. Fakat rezerve varsa işlem tekrar edilebilir. Son yıllarda yağ enjeksiyonu üzerine yapılan çalışmalarda geliştirilen bazı teknikler ile yağ hücrelerinin kalıcı olma olasılığı arttırılmıştır. Özellikle zayıflama olmazsa büyük oranda kalıcı olur. Yağ enjeksiyonu ile popo estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve süresi 3-4 saattir. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 hafta özel korse giyilir. 3 gün sonra işe dönülebilir

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktualite

PROF.DR. MÜFTÜOĞLU UMUT VERDİ;”YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR”

Published

on

Hürriyet gazetesinde “Salgın ne zaman bitecek” başlığı ile yayınlanan yazısına “Yolun sonu görünüyor” en sevdiğim ve beğendiğim türkülerden biridir” diyerek devam eden Prof.Dr.Osman Müftüoğlu yazısında “Pandeminin endemiye dönüşmesi, COVID-19 meselesinin endemik bir kış enfeksiyonu haline gelmesi demektir” ifadelerini kullanarak umutları yeşertti.

İşte Prof.Dr. Osman Müftüoğlu’nun bugün hürriyet gazetesinde yayınlanan yazısının ilgili kısmı:

“Yolun sonu görünüyor” en sevdiğim ve beğendiğim türkülerden biridir.

Özellikle MUSA EROĞLU ve NEŞET ERTAŞ’ın yorumlarına bayılırım. Ama başlıktaki soruyu, bugün o türkünün içeriğinden çok daha farklı bir nedenle gündeme getirmek istiyorum. Çünkü hepimizin aklında ve dilinde öncelikle ve daima hep aynı soru var: BU SALGIN NE ZAMAN BİTECEK? O sorunun cevabıysa -bana göre- az çok ortaya çıkmaya başladı. Tabii bu bir kanaat. Ama gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek bir kanaat olduğu da gözden kaçırılmamalı. Peki, nedir o kanaat?

ÖNEMLİ SORU

YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR

BİRAZ erken ve riskli olsa da kişisel fikrimi şimdiden açıklayayım: Bir ay önce de söylediğim gibi Omikron varyantı bizim için “salgını sonlandırmada etkili olabilecek muhtemel bir (2022) yeni yıl hediyesi” olabilir. Muhakkak ki olağanüstü bir hızla bulaşan, yayılan ama etkisi ve hastalık süresi önceki varyantlardan daha kısa ve zayıf olan bu son mutasyon, tabii ki COVID-19’u tarihe gömmeyecektir. Ama onu en azından “EVCİLLEŞMİŞ BİR VİRÜS” haline getirme potansiyeli yüksektir. Bu da pandeminin endemiye dönüşmesi, COVID-19 meselesinin endemik bir kış enfeksiyonu haline gelmesi demektir. Bu düşüncenin tam tersini savunanlar da var. Bazı önemli uzmanlar, bu kadar çok vakadan çıkabilecek yeni bir varyantla başımızın daha çok belaya girebileceğini de ileri sürüyorlar. Haklı olabilirler. Saygı duyarım. Ama benim kişisel görüşüm, virüsün giderek evcilleşeceği ve pandeminin yakın bir gelecekte endemiye dönüşeceği yönündedir. Yeter ki aşılarımızı ihmal etmeyelim, koruyucu tedbiri de ısrarla sürdürelim.

Okumaya Devam Et

Aktualite

MERSİ DERGİ’NİN 51.SAYISI OKUYUCUSU İLE BULUŞUYOR

2014 yılında yayın hayatına başlayan ve 7 yıl boyunca Mersin’in sosyal yaşamına ayna tutan MERSİ Dergi’nin 51. Sayısı çıktı.

Published

on

7 yıl boyunca hiç değişmeyen yayın çizgisi ve kalitesi ile Mersin’in en önemli markalarından birisi olan Mersi Dergi’nin bugün dağıtımına başlanan 51. sayısında yine seçkin isimlerin düğünlerinden en özel kareler, konusunda uzman isimlerle gerçekleşen röportajlar, yeni açılan mekânlar ve dopdolu içeriğiyle okuyucusu ile buluşuyor.

52. sayı için çalışmalarına ara vermeden başlayan Mersi Dergi’de en mutlu anlarınızı ölümsüzleştirmek için şimdiden yerinizi ayırtın!

 

İletişim:

0532 256 2523

0530 600 7665

Okumaya Devam Et

Aktualite

KARI KOCA 5 SAAT ARAYLA KORONA VİRÜSTEN ÖLDÜ

Tarsus ilçesinde karı koca 5 saat arayla korona virüsten hayatını kaybetti.

Published

on

Korona virüs nedeniyle hastanede tedavi gören Emin Yıldırım (80) hayatını kaybederken, 57 yıllık eşi Aygül Yıldırım (73) da 5 saat sonra kurtarılamadı.

Tarsus ilçesinde yaşayan ve 1 hafta önce korona virüse yakalanan Aygül- Emin Yıldırım çifti, sağlık durumları ağırlaşınca Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 57 yıllık evli Yıldırım çifti, hastanede tedaviye alındı. Emin Yıldırım, dün sabah saatlerinde, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Ayşegül Yıldırım ise eşini kaybettikten 5 saat sonra yaşamını yitirdi. Yıldırım çiftinin yakınları ise büyük üzüntü yaşadı. Aygül- Emin Yıldırım çiftinin cenazeleri, Sucular Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verildi.

Okumaya Devam Et

Trendler