Connect with us

Erkekçe

YÜZ GERME AMELİYATİ ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

ESTETİK, REKONSTRÜKTİF VE PLASTİK CERRAHI OP. DR.VASFİ ÇELİK KLİNİĞİNDE VERDİĞİ HİZMETLERİ MERSİ OKUYUCULARINA ANLATTI.

Published

on

Mersin’in Tanınmış Estetik, Rekonstrüktif Ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Vasfi Çelik Yüz Gerdirme Ve Popo Estetiğine Dair Merak Edilenleri Ve Uygulamalarını Mersi Okurları İçin Anlattı.

Yüz germe ameliyatı (ritidektomi- facelift )

Yüz germe ameliyatı yüzdeki kırışıklıkların, sarkmaların germe ve asma yöntemi ile giderildiği bir ameliyat yöntemidir. Yüzdeki yaşlanmaya bağlı gözlenen sorunların giderilmesi ile yapılan tüm girişimler; yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı ile anılır. Genetik faktörlere ve çevresel faktörlere bağlı olarak cildimizde kırışıklıklar, lekelenmeler, sarkmalar oluşuyor. Kötü yaşam şartları (düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsizlik, sigara, içki, aşırı stres..) bu sorunların ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır.

Yaşlanma etkilerine bağlı yüzümüzde oluşan farklılıkları başlıcaları;

Göz kapaklarında sarma, düşüklük, göz çevresinde çizgiler, gözaltlarında morluklar, torbalanmalar, alın çizgilerinin belirginleşmesi, kaşlarda düşüklük, burun bölgesinde derin çizgiler, dudak kenarlarında çizgiler, yanakların sarkması, çene altındaki sarkıklıklar, boyun bölgesinde çizgiler ve sarkmalar, ciltte lekelenmeler, mat, cansız ve incelmiş görüntü, yüz germe ameliyatları ile alın yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar ve sarkmalar giderilebilmektedir.

Yüz germe ameliyatı için kimler uygun adaydır?

Yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık ve sarkma sorunu yaşayan ve bunun dolgu botoks gibi işlemler ile gideremeyen kadın ve erkekler uygun adaylardır. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilere uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu ameliyatlar daha genç kişilerde de uygulanabilmektedir. Yüz germe ameliyatı ile birlikte aynı anda burun, göz kapağı estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Yüz germe ameliyatı ne zaman gerekir?

Estetikte cerrahi dışı işlemler oldukça yaygınlaşmasıyla birlikte botoks, dolgu, radiofrekans ve lazer enerjisi ile çalışan cihazların başarısıyla 50’li yaşlara dek idare etmek mümkün olabiliyor. Hatta bazı yüz tiplerinde belki daha da uzun süre bu işlemleri aralıklı dönemlerde yaparak daha genç görünebiliriz. Fakat 50 yaş sonrası çoğu kişinin yüzünde belirgin diğer işlemler ile çözülemeyecek sarkmalar oluşmaya başlar. Bu aşamada yüz germe yapılması elzem hale gelebilir. Özellikle çene çizgisinin ve boyun bölgesindeki derideki düzensizlikler, kulak önündeki deri kıvrımları oldukça rahatsız edici olabilir.

Yüz germe ameliyatını nasıl yapıyorsunuz?

Yüz germe ameliyatı hastane ortamında gerçekleşir. Genel anesteziyi tercih ediyorum. Tüm yüz bir arada uyumlu olduğunda göze hoş görünür. Yüz germe ameliyatı sırasında yaptığımız işlemi basitçe tarif edersek; yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Bu bölgeden deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması yapılır. Ayrıca 60’lı yaşlardan sonra boyun bölgesinde sarkma oluşur. Yine yüz germe ameliyatı sırasında boyun kası da bir iç korse giymişçesine toplanabilir. Sarkan deri uygun ölçüde uzaklaştırılabilir. Kilosu fazla olan hastalarda boyundan yağ alınması da gerekebilir. Süresi hastaya, uygulanacak işleme göre farklılık gösterir, 3 ila 7 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olmak ya da 1 gece hastanede kalmak gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesi aspirin, E vitamini benzeri ilaçlar, bitki çayı kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germede yara iyileşmesini oldukça geciktirir. Sigara kullanımı ameliyattan en az 3 hafta önce kesilmelidir.  Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta önceden boyatılabilir. Saçların uzun tutulması ameliyat sonrası kullanılan pansumanları gizlemek açısından yarar sağlar.

Yüz germe ameliyatından sonra hastalarınızı neler bekliyor?

Yüz germe ameliyatından sonra yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olması doğaldır. Ameliyat sırasında bazı yüz sinirleri anesteziden etkilenebilir, bu nedenle yüzde hafif asimetriler gözlenebilir. Bu asitmetriler 3-5 gün içinde kendiliğinden düzelmektedir. Yüz germe ameliyatından sonra gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde sargı uygulaması yapılır. Yapılan sargılar 2-3 gün sonra açılır. Bazı ameliyatlardan sonra doku içinde biriken fazla sıvının uzaklaştırılması için dren takılabilir. Direnler en geç 3 gün içinde alınır. Dikişler kendi kendine eriyen tipte değilse 1 hafta içinde alınır. Hastalarımızın 1 yıl içinde 8 kere kontrole çağırıp iyileşme sürecini çok yakında takip ederim. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra dikişlerin alınması ve şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. Yüz germe ameliyatından sonraki bir kaç ay ağır egzersizlerden, aşırı güneş ışınlarından kaçınmak önerilmektedir.

Brezilya Poposu nedir?

Güzellik tanımı herkese göre değişkendir muhakkak, fakat popo güzelliğinde genellikle tercih edilen bazı tarifler vardır. Poponun vücut ve kalçalar ile orantılı büyüklükte olması, yandan bakıldığında yeterli düzeyde belirgin olması ve pürüzsüz yuvarlak görünümde olmasıdır. İhtiyaca bağlı olarak farklı teknikler kullanılarak popo şekillendirilir. Bu yöntem tüm dünyada Brazilian Butt Lift adıyla yaygınlaştı.

Popo estetiğini kimler yaptırmak ister ve hangi teknikler tercih edilir?

Zayıf ve düz popolu bayanlar popolarının özellikle pantolon giyince daha belirgin olmasını isterler. Zayıf kişilerden liposuction ile yeterli yağ elde etmek mümkün olmadığından silikon protezler ile popo şekillendirilir. Ciddi kilo alıp veren kişilerde popo bölgesinde düzleşme oluşur. Karın, kalça ve bacak içi derisinde de sarkmalar ile beraber olan bu durumda karın, kalça, bacak içi ve popo bölgesi bir arada gerilir. İzler bel kısmında bikini hattında gizlenir. Bazen genetik özellikler nedeniyle poponun bel ile yaptığı açı geniştir. Popo yandan bakıldığında çok belirsizdir. Fakat kalçalarda yeteri kadar yağ vardır. Kalçalardan liposuction yöntemi ile alınan yağlar poponun şekillendirilmesinde kullanılabilir.

Popo büyütmede en çok yağ alımını belden ve bazen buna eşlik edecek şekilde karından yapıyoruz. Böylece bel incelirken popo dolgunlaşıyor. Son yıllarda hanımların en çok tercih ettiği operasyonlardan birisi de bu oldu. Çünkü gerek doğumlardan kalan kiloların gerekse zayıflama sonrası kalan yağların en çok depolandığı bölge bel ve karın bölgesi. Üstelik ne kadar spor ve diyet yapılsa da erimesi en zor olan ve en sona kalan yağlar burada.

Silikon popo protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Her iki popo yarısının birleştiği bölgeden yapılan cerrahi kesi ile popo kasının içine (intermüskular), her iki popo yarısında cep oluşturulur. Bu ceplere silikon protezler yerleştirilir. Kullanılan silikon protezler meme silikon protezlerine göre daha serttir. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde oturma kalkma sıkıntılıdır. Cerrahi kesilerde iltihaplanma riski yerleşim yeri nedeniyle daha fazladır. Popo kaldırma ameliyatı (kalça estetiği) sonrası hijyen çok önem kazanır. Ayrıca güçlü antibiyotiklerle enfeksiyon önlenmeye çalışılır.

Yağ enjeksiyonu ile popo şekillendirme kalıcı mıdır?

Doğal ve daha çok tercih edilen bir yöntemdir, yaklaşık 1-1.5 yıl sonra yağ dokusunun bir kısmı kaybedilir. Fakat rezerve varsa işlem tekrar edilebilir. Son yıllarda yağ enjeksiyonu üzerine yapılan çalışmalarda geliştirilen bazı teknikler ile yağ hücrelerinin kalıcı olma olasılığı arttırılmıştır. Özellikle zayıflama olmazsa büyük oranda kalıcı olur. Yağ enjeksiyonu ile popo estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve süresi 3-4 saattir. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 hafta özel korse giyilir. 3 gün sonra işe dönülebilir

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktualite

20 GÜNDÜR AMELİYAT OLMAYI BEKLEYEN ENGELLİ ADAM “TEŞHİS KOYAMIYORUZ” DENİLEREK TABURCU EDİLDİ

Mersin’de 42 yaşındaki engelli Mehmet Bulut, ameliyat olup, sağlığına kavuşmak istiyor. 41 gün Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde yatan, 20 gün önce ‘ameliyat olacaksın’ denilen ancak ameliyat edilmeyen Bulut, dün “Burada tedavin yok, teşhis koyamıyoruz Ankara’ya gitmen gerekiyor” denilerek taburcu edildi. Bulut, “Ortada kaldım. O ona atıyor o diğerine atıyor. Tedavi olmak, sağlığıma kavuşmak istiyorum” dedi.

Published

on

Edinilen bilgiye göre, Mersin’in Silifke ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Mehmet Bulut, bundan 24 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu yatağa mahkum oldu. Yüzde 90 engeli bulunan Bulut, 3-4 aydır sol kalça kemiğinde çıkan kitleden kurtulmak için birçok yere başvurdu. En son 22 Haziran’da Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesine yatırılan Bulut, 41 gün hastanede yattı. 20 gün önce ameliyat kararı verilen Bulut, bir türlü ameliyat edilmezken, iddiaya göre dün “Burada tedavin yok, teşhis koyamıyoruz, Ankara’ya gitmen gerekiyor” denilerek taburcu edildi. Ne yapacağını şaşıran engelli vatandaş, yetkililerden yardım bekliyor.

  “BEN DERDİME DERMAN ARIYORUM”

Durumuyla ilgili konuşan Mehmet Bulut, sol kalça kemiğinde oluşan kitle sebebiyle hastaneye geldiğini söyledi. Önce özel bir hastaneye gittiğini belirten Bulut, “Oradan Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesine gönderdiler. Burada yatışımı verdiler. Burada 41 gün yattım. 41 gündür beni ameliyat yapacaklar ama yapamıyorlar. Kaç gündür ameliyat olmayı bekliyorum ancak ameliyat yapacak doktor yok. Plastik cerrahi ortopediye atıyor, ortopedi plastik cerrahiye atıyor. Özel hastaneye gidiyorum ben yapamam diyor. Ben burada kaldım, boşu boşuna yatıyorum. Ben derdime derman arıyorum” diye konuştu.

  “SAĞLIĞIMA KAVUŞMAK İSTİYORUM”

Yaklaşık 1 ay önce ameliyat için karar verildiğini belirten Bulut, “Ne ortopedi ne de plastik cerrahi yaparım diyemedi. İkisi bir yapmaya karar verdiler ama şimdi ikisi de yapmıyor. Ortada kaldım. Yani o ona atıyor o diğerine atıyor. Yüzde 90 engelleyim, 24 senedir yatalağım. Ben devletimin bana sahip çıkmasını ve tedavimi yaptırmasını istiyorum. Yani buradan kurtulup, sağlığıma kavuşman istiyorum. Kitle beni şu anda çok zorluyor. Zaten kemiğe yapışık bir kitle. Önce kanser teşhisi konuldu, sonra değilsin denildi. Belki de gerçekten kanserim. Bana müdahale edilmezse her yanıma yayılacak. Ben doktorlardan veya hemşirelerden şikayetçi değilim. Ben derdime deva arıyorum. Devletimin bana sahip çıkmasını istiyorum. Babamı yeni kanserden kaybettim. 3-4 aydır hastane hastane geziyorum. En son buraya yattım. Bayramı bile ben burada geçirdim. Bir sonuç yok. Ben maddi olarak bir şey istemiyorum, sadece sağlığıma kavuşmak istiyorum. Bu kadar çaresizim” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Aktualite

PROF.DR. MÜFTÜOĞLU UYARDI: “VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR, TEHLİKE DE GİDEREK BÜYÜYOR!”

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Published

on

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Covid 19 salgınında son açıklanan rakamların can sıkıcı olduğunu belirterek, “Vaka sayıları hızla artıyor, tehlike de giderek büyüyor. Öyle ki yazlıkçılarda bile yavaş yavaş tereddütlü davranışlar devreye girmiş durumda” dedi.

Müftüoğlu bugün Hürriyet gazetesinde yayınlana köşe yazısında, “Bir kere şunu net ve peşin olarak kabul edelim: Günlük vaka sayılarındaki artış gerçekten can sıkıcı rakamlara doğru gidiyor. Uzmanların da görüşleri üç aşağı beş yukarı bu yönde. Gerçek rakamların “iyimser uzmanlar” açıklananların 5-10 katı, “kötümser uzmanlar” ise en az 40 katı olduğunu söylüyor. Peki, neden? Mevsim yaz. Kapalı alanlarda pek durmuyoruz. Ayrıca çoğumuz tatil nedeniyle yurdun dört bir tarafına dağılmış durumdayız. Dolayısıyla “temaslı ya da hasta olma meselesi” kış aylarına göre çok daha önemsiz bir problem” sözlerine yer verdi.

İşte, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun sayıların neden arttığı ve bu artışa karşı nelerin yapılması gerektiğini ele aldığı köşe yazısı: hurriyet.com.tr

Okumaya Devam Et

Aktualite

BAŞKAN GÜLTAK, TÜRK YEMEKLERİ UZMANI SAHRAP SOYSAL’I AĞIRLADI

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Türk yemekleri uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ı kentte ağırladı. Kadınlara sağlanan mikro kredi desteği için Başkan Gültak’a teşekkür eden Soysal, Akdenizli kadınların çeşitli yöresel lezzetleri satıp gelir elde ettiği Kadın Emeği Diyarını gezdi.

Published

on

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yerel lezzetleri tanıtmak amacıyla Mersin’de çekim yapan Sahrap Soysal’a eşlik etti. Soysal, ilk olarak Akdeniz Belediyesinin, ikisi kadın, biri de engelli bireylerin kurduğu kooperatiflere tahsis edilen belediyeye ait Kadın Emeği Diyarını gezdi. Soysal, sıkma, börek ve gözleme açıp pişiren ve satış yapan kadınlarla sohbet etti, Melemez Köyünde, ekşi maya ile üretilen Girit ekmeği ve çeşitli yöresel lezzetleri tattı. Kadınlar, Sahrap Soysal ile bol bol fotoğraf çektirdi.

  “AKDENİZLİ KADINLAR ÇOK ŞANSLI”

Kadın üreticilere büyük değer verdiğini ifade eden Soysal, “Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’ın da kadın dostu bir belediye başkanı olduğunu öğrendim. Buna gerçekten çok sevindim. Bence, kadınları destekleyen belediye başkanlarına ayrıca bir önem vermek, onlara özel bir rozet takmak lazım. Akdenizli kadınlar çok şanslı. Kadın dostu belediye başkanlarını seviyorum, başkanımıza da çok teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum. Kadın mutlu olursa aile; aile mutlu olursa tüm şehir ve toplum da mutlu olur. Bu nedenle ‘yaşasın kadın dostu belediye başkanlarımız’ diyorum” ifadelerini kullandı.

  “KADINLARIN KENDİLERİNE OLAN GÜVENLERİ ARTTI”

Başkan Gültak da “Güçlü Kadın, Güçlü Akdeniz, Güçlü Türkiye” sloganını şiar edindiklerini, bu anlamda geçmiş yıllarda unutulup kaderine terk edilen Akdenizli kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi. Gültak, “Kadınların ekonomiye ve istihdama katılımına büyük değer veriyoruz. Bu nedenle Kadın Emeği Diyarı adıyla açtığımız bu yerimizde, ikisi kadın, biri de engelli derneğinin kurduğu kooperatiflerimiz, ürettikleri ürünleri satarak aile bütçelerine ciddi katkı elde ediyorlar. Üreten ve ürettiklerini satarak para kazanan Akdenizli kadınlarımız artık daha güçlü ve kendilerine olan güvenleri de arttı” diye konuştu.

  MİKRO KREDİ İLE İŞYERLERİNİ AÇAN KADINLARI ZİYARET

Gültak, daha sonra Sahrap Soysal ile birlikte kendilerine sağlanan mikro kredi desteği sayesinde Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde “Ablanın Yeri Esnaf Lokantası” açan Murize Sayar ile Karaduvar Mahallesinde Nezih Pastanesini açan Ela Bozan’ı ziyaret etti. Gün içerisinde Sahrap Soysal’ı evinde de ağırlayan Başkan Mustafa Gültak, eşi Behiye Gültak ile birlikte evin mutfağına geçerek konuğu için batırık hazırladı.

Okumaya Devam Et

Trendler